Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 06:24

« Poprzedni Następny »


Kanada wybrała wrażliwość kulturową zamiast zachodniej medycyny


Jerry Coyne 2015-01-25


W poniedziałek , 17 stycznia zmarła 11-letnia Makayla Sault z Ontario, członkini plemienia Mississauga z Pierwszego Narodu, z powodu ostrej białaczki limfoblastycznej, po tym, jak doznała udaru poprzedniego dnia. Normalnie nie byłaby to wiadomość nagłośniona w mediach ani w Kanadzie ani USA – gdyby nie fakt, że prawdopodobnie śmierci Makayli można było zapobiec.

Makayla zmarła nie tylko z powodu białaczki, ale także wiary – wiary jej rodziców, którzy oboje są pastorami. Nie tylko wszczepili jej chrześcijaństwo, ale z powodu przekonań religijnych zabrali ją z chemoterapii i zawieźli do podejrzanego instytutu „medycyny alternatywnej” na Florydzie.  W Hippocrates Health Institute w West Palm Beach, Makaylę leczono kombinacją surowej żywności, zastrzyków z witaminy C i “terapią zimnym laserem”, a badania wskazują, że nic z tego nie ma najmniejszego wpływu na białaczkę. (Instytut jest obecnie zaskarżony przez byłego pracownika o zorganizowany „przekręt”.) Lekarze w szpitalu, w którym dziecko było leczone wcześniej twierdzą, że gdyby dokończyła chemoterapii i otrzymała standardowe leczenie, miałaby 75% szans przeżycia.


Makayla nie otrzymała pełnej chemoterapii, ponieważ rząd kanadyjski i jego urzędy opieki nad dziećmi odmówiły uchylenia decyzji rodziców i dziecka o niekontynuowaniu leczenia; Makayla miała rzekomo wizję Jezusa w szpitalu, w wyniku której była przekonana, że chemoterapia ją zabija. Istotnie, po jej śmierci rodzina winiła chemoterapię, twierdząc, że “Makayla była na drodze do wyzdrowienia, dzielnie walcząc o osiągniecie holistycznego dobrostanu po ostrych skutkach ubocznych, jakie 12 tygodni chemoterapii spowodowały w jej organizmie. Chemoterapia dokonała nieodwracalnych szkód w jej sercu i żywotnych narządach. To była przyczyna udaru”. Jest to wyrachowane kłamstwo. Onkolog Makayli mówi, że miała nawrót białaczki i to ją zabiło. Udary są częste przy białaczce limfoblastycznej ponieważ choroba ta zwiększa lepkość krwi. To, nie chemioterapia, spowodowało jej śmierć.  


W bardzo podobnym przypadku J. J., innej 11-letniej dziewczynki należącej do Pierwszego Narodu, która jest chora na białaczkę i także jest z Ontario, rodzina odmówiła chemoterapii na rzecz alternatywnego leczenia. (Ona także jest leczona w Hippocrates Health Institute.) Najprawdopodobniej J.J. także umrze, ponieważ nieleczona białaczka limfoblastyczna jest śmiertelna. W jej przypadek został zaangażowany sąd, ale sędzia odrzucił wniosek szpitala w Hamilton o interwencję Children’s Aid Society i o kontynuowanie chemoterapii. Sędzia Gethen Edward, narzucając to, co praktycznie było wyrokiem śmierci, orzekł: „Nie mogę uznać, że J.J. jest dzieckiem potrzebującym ochrony, kiedy osoby podejmujące za nią decyzje wybrały swoje, chronione przez konstytucję, prawo do tradycyjnej medycyny zamiast zalecanego przez wnoszącego wniosek leczenia chemoterapią”.


I na tym polega problem – problem, który powoduje, że prawo i rząd kanadyjski są współwinni śmierci Makayli. Tak zwane „prawo do tradycyjnej medycyny” jest po prostu bezpodstawnym szacunkiem dla wiary, „prawem” do narzucenia religijnych lub zabobonnych wierzeń rodziców na indoktrynowane lub niezdolne do refleksji dzieci. Jest to „prawo” wyrządzania krzywdy dzieciom w imię wiary. I to „prawo” nie istnieje dla rodziców, którzy chcą poddać swoje dzieci znachorskim terapiom, ci rodzice bowiem mogą pójść do wiezienia za maltretowanie i zaniedbywanie dzieci, a nawet za nieumyślne spowodowanie śmierci.


Problem istnieje także w USA. Według Krajowego Stowarzyszenia Prokuratorów Okręgowych, 38 z naszych 50 stanów zwalnia od zarzutów o maltretowanie dzieci jeśli to zachowanie spowodowane jest motywami religijnym i jest to wpisane w kodeksy prawa cywilnego, innych 15 stanów ma takie zwolnienia za wykroczenia kryminalne, 17 ma zwolnienia za ciężkie przestępstwa i pięć (Idaho, Ohio, Wirginia Zachodnia i Arkansas) mają zwolnienia za nieumyślne zabójstwo i morderstwo. Innymi słowy, jeśli zabijesz lub okaleczysz swoje dziecko przez odmowę opieki medycznej z powodów religijnych, trudno jest ścigać cię sądownie – znacznie trudniej, niż gdybyś zrobił to samo bez powodów religijnych. A nawet kiedy religijni rodzice zostają postawieni przed sądem, sędziowie i ławy przysięgłych skazują niechętnie lub wydają tylko łagodne wyroki – czasami wyrok w zawieszeniu bez nadzoru kuratorskiego. Jest to część przesadnego i bezpodstawnego szacunku dla wiary, którym nasz naród jest przesiąknięty i który spowodował śmierć tysięcy dzieci.


W przypadku Kanady wyrozumiała postawa do motywowanego religijnie zaniedbywania dzieci jest nierozsądną próbą zadośćuczynienia za złe uczynki w przeszłości. Rząd kanadyjski często w straszny sposób traktował ludność rdzenną, włącznie z odbieraniem dzieci rodzinom i pakowaniem ich do specjalnych „indiańskich szkół” z internatem, gdzie zakazywano im używania własnego języka lub uczenia się o własnej kulturze i gdzie często były straszliwie maltretowane.


Od tych czasów Kanada zawarła szereg porozumień z ludźmi z Pierwszych Narodów. Ale w sprawach Makayli Sault i J. J. poszli zbyt daleko, bo nie zabrali dzieci z domów, kiedy powinni byli to zrobić. Odmawiając nalegania na nowoczesną terapię medyczną dla tych dzieci Pierwszych Narodów, rząd przyczynił się do śmierci jednej dziewczynki, a prawdopodobnie także drugiej.


Być może najohydniejszą, częścią tej tragedii jest to, że “Canadian Medical Association Journal” (CMAJ) zaakceptował alternatywne leczenie Makayli, stając się współwinnymi każdej podobnej śmierci w przyszłości. Tego samego dnia, w którym zmarła Makayla, w piśmie pojawił się artykuł redakcyjny twierdzący, że lekarze muszą respektować pragnienia pacjenta, by zastąpić medycynę naukową medycyną „rdzenną”. (nieważne, że terapia zimnym laserem i witaminami z pewnością nie należą do tradycyjnej medycyny Pierwszych Narodów Kanady.) W “Caring for Aboriginal patients requires trust and respect, not courtrooms” [Opieka nad tubylczymi pacjentami wymaga zaufania i respektu, a nie sal sądowych] autorzy, dr Lisa Richardson, internistka i przewodnicząca Office of Indigenous Medical Education [Urząd Rdzennej Edukacji Medycznej] w Toronto oraz dr Matthew Stanbrook, zastępca redaktora naczelnej CMAJ, ulegają najgorszym impulsom wielokulturowości, pisząc: "Aby uczynić terapie medyczne czymś akceptowalnym dla naszych rdzennych pacjentów, system opieki zdrowotnej musi zarobić na ich zaufanie przez okazanie im szacunku. Musimy zapewnić, że nasi rdzenni pacjenci, ich rodziny i społeczności czują się mile widziane, mogą swobodnie identyfikować się jako aborygeni i nie obawiają się osądu opartego na stereotypach”.


Jestem absolutnie za szanowaniem pacjentów, ale dalej w artykule czytamy:


Nauka medyczna nie jest specyficzna dla jednej kultury, ale jest wspólna dla ludów tubylczych i nie-tubylczych. Większość ludności tubylczej szuka opieki u lekarzy służby zdrowia – ale niemal połowa używa także tradycyjnych leków. Tubylcze tradycje uzdrawiania są niezmiernie cenionymi praktykami przodków, które podkreślają leki ziołowe, kulturę i ceremonię, wiele wymiarów zdrowia (fizyczny, umysłowy, emocjonalny i duchowy) oraz stosunki między uzdrowicielem, pacjentem, społecznością i środowiskiem. Ta wiara tworzy oczekiwania, które pacjenci tubylczy mają w kontaktach z opieką zdrowotna; muszą być one respektowane. Robienie tego nie jest poprawnością polityczną – jest opieką skoncentrowaną na pacjencie.


Nie, nie jest to opieka skoncentrowana na pacjencie; jest to opieka skoncentrowana na kulturze, która zajmuje się kulturą zamiast chorym. I jest to poprawność polityczna najgorszego gatunku, który bywa śmiertelny. Jest to płaszczenie się przed fałszywą wiarą ze strachu przed obrażeniem mniejszości etnicznej.


Oburza mnie, że dwoje znanych lekarzy kanadyjskich popiera “alternatywną medycynę”, ponieważ współczesna medycyna powoduje nieufność u niektórych ludzi należących do  określonej grupy. Makayla żyłaby dzisiaj, a J.J. mogłaby przeżyć, gdyby tylko kanadyjscy lekarze, prawnicy i biurokraci potrafili przezwyciężyć swój strach, że mogą wyglądać na bigotów.


Dla każdego rozsądnego człowieka życie dzieci jest ważniejsze od wiary, religijnej lub innej. Pora wyeliminować te wyjątki w opiece medycznej i obarczyć winą za śmierć tych dzieci tych, którzy rzeczywiście są winni, nie tylko chorobę, ale i wiarę, która zwodzi rodziców, by odrzucili medycynę naukową, a także zastrasza rządy i lekarzy, nie pozwalając im na nastawanie na właściwe leczenie ze strachu, że kogoś się urazi.


Canada Chose Cultural Sensitivity Over Western Medicine

New Republic, 21 stycznia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Tipsa en vn WydrukujNotatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk