Prawda

Wtorek, 19 stycznia 2021 - 00:06

« Poprzedni Następny »


Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg


Elder of Ziyon 2020-06-20


Ostatnio ciągle słyszymy paskudne słowo „aneksja”, ale ludzie bardzo nie lubią mówić o nielegalnej aneksji Zachodniego Brzegu przez Jordanię w 1950 roku. 


Jordania ochoczo zajęła Zachodni Brzeg w 1948 roku i w pełni zamierzała w całości uczynić go częścią Jordanii; w rzeczywistości król Abdullah I od 1920 roku nie czynił tajemnicy, że chce być władcą Wielkiej Syrii, która obejmowałaby dzisiejszą Syrię, Liban, Jordanię i Izrael wraz z Judeą i Samarią.


Wszyscy wiedzą, że Abdullah chciał rozszerzyć granice Transjordanii i że to był główny powód, dla którego Liga Arabska sprzeciwiała się anektowaniu przez niego Zachodniego Brzegu.


Kiedy Abdullah oficjalnie ogłosił aneksję, cały świat widział to jako aneksję i niemal wszyscy uważali ją za nielegalną (najważniejszym wyjątkiem była Wielka Brytania, a USA nie sprzeciwiały się temu.)


[Anektowanie przez Jordanię arabskiej Palestyny.Przeciwstawiając się światu arabskiemu, król Abdullah z Jordanii wczoraj zaanektował arabską Palestynę i podwoił w ten sposób rozmiar swojego królestwa. Aneksję ogłosił sam Abdullah, otwierając nowy parlament w Ammanie, a jego żołnierze Legionu Arabskiego już tam byli. Wielka Brytania, związana z Jordanią sojuszem zobowiązującym każdą ze stron do pomocy tej drugiej na wypadek wojny, nie była, jak się sądzi, formalnie konsultowana w sprawie tego kroku, ale sądzi się, że dała ogólną zgodę.]

[Anektowanie przez Jordanię arabskiej Palestyny.

Przeciwstawiając się światu arabskiemu, król Abdullah z Jordanii wczoraj zaanektował arabską Palestynę i podwoił w ten sposób rozmiar swojego królestwa. Aneksję ogłosił sam Abdullah, otwierając nowy parlament w Ammanie, a jego żołnierze Legionu Arabskiego już tam byli. Wielka Brytania, związana z Jordanią sojuszem zobowiązującym każdą ze stron do pomocy tej drugiej na wypadek wojny, nie była, jak się sądzi, formalnie konsultowana w sprawie tego kroku, ale sądzi się, że dała ogólną zgodę.]Podczas żenującego spotkania zorganizowanego przez AJC z jordańską ambasador w USA, Diną Kawar, jakiekolwiek pytania o Ahlam Tamimi nie były dozwolone. Dość dobre pytanie zadał jednak ktoś, kto powiedział, że jest z Bułgarii.

 

 

P: Jako częsty gość i przyjaciel Jordanii chciałbym zapytać, czy dokonano starań w latach między 1949 a 1967 rokiem, kiedy Jordania oficjalnie zaanektowała Zachodni Brzeg i wschodnią Jerozolimę, by stworzyć państwo palestyńskie, które pani opisuje jako cel polityki Jordanii. Jeśli tak, proszę pomóc nam w zrozumieniu historii i tego, co się zdarzyło; jeśli nie, dlaczego nie?

To jest rozsądne pytanie – skoro Jordania tak bardzo chciała palestyńskiego państwa, dlaczego nie ułatwiła jego stworzenia, kiedy panowała na Zachodnim Brzegu?


Dziwaczną odpowiedzią Kawar było stwierdzenie, że Jordania nigdy nie uważała tej aneksji za aneksję!

O: Słowo “aneksja” nie jest słowem, jakiego używamy. To, co zdarzyło się, to że wielu znanych ludzi w Palestynie w owym czasie poprosiło naszą rodzinę i Jego Królewską Wysokość, by przybył na Zachodni Brzeg i pomógł utrzymać to terytorium Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy aż będzie jasność w sprawie palestyńskiego państwa. Nie znaczyło to, że tam ma być Jordania; zawsze pamiętano o tym i [pamięta się] do dzisiaj w sprawie Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy. To jest także powód patronatu, jaki mamy nad wschodnią Jerozolimą.

To oczywiście, nie ma nic wspólnego z prawdą. Jordania nie miała żadnego zamiaru trzymać Zachodniego Brzegu w stanie zawieszenia. Tutaj jest znaczek pocztowy z 1964 roku, który pokazuje, że Jordania uważała nie tylko Zachodni Brzeg, ale także Izrael za część samej Jordanii!Oficjalna, rządowa witryna jordańska nieco inaczej przedstawia wydarzenia, chociaż także unika słowa ”aneksja”:

W wyniku wojny wielu palestyńskich Arabów z kontrolowanych przez Jordanię obszarów uznało unię z Jordania za konieczną dla zachowania arabskiego panowania nad terytoriami „Zachodniego Brzegu”, by nie wpadły one w ręce Izraelczyków. Zatem w grudniu 1948 roku grupa palestyńskich przywódców i znakomitości z Zachodniego Brzegu zebrała się na historycznej konferencji w Jerycho, gdzie wezwali króla Abdullaha do podjęcia natychmiastowych kroków dla połączenia obu brzegów rzeki Jordan w jedno państwo pod jego przywództwem.


11 kwietnia 1950 roku odbyły się wybory do nowego jordańskiego parlamentu, w którym palestyńscy Arabowie z Zachodniego Brzegu byli równo reprezentowani. Trzynaście dni później parlament jednogłośnie zaaprobował wniosek o zjednoczenie obu brzegów rzeki Jordan, konstytucyjnie rozszerzając Haszymidzkie Królestwo Jordanii w celu zabezpieczenia tego, co pozostało z arabskiego terytorium Palestyny przed dalszą syjonistyczną ekspansją.

Nie widać tu twierdzenia, że zabezpieczają to terytorium dla przyszłego państwa palestyńskiego, jak twierdzi teraz Kawar, a tylko, że zabezpieczają je przed Izraelem, by trzymać je w rękach arabskich. (Co czyni ich decyzję zaatakowania Izraela w 1967 roku tym bardziej ironiczną.)


Pozostaje pytanie – czy Palestyńczycy rzeczywiście woleli stać się częścią Jordanii zamiast mieć własne państwo? Wydaje się, że w konferencji w grudniu 1948 roku brała udział większość przywódców z Zachodniego Brzegu, włącznie z burmistrzami Hebronu, Betlejem i Ramallah oraz wojskowi gubernatorzy wszystkich okręgów. Sprzeciw wobec aneksji Zachodniego Brzegu był powściągliwy. (Mufti Jerozolimy był temu przeciwny, ale on był wówczas w Gazie.)  


Palestyńczycy nie byli zainteresowani państwem – interesowało ich wyłącznie osłabienie, a w ostatecznym rachunku, wykończenie Izraela. To zaś jest prawdą również dzisiaj.   


Dokument Foreign Relations of the United States z Departamentu Stanu z 1948 roku podsumowuje konferencję w Jerycho i cytuje pierwszą rezolucję, która mówi, że „palestyńscy Arabowie” pragną jordańskiej aneksji Zachodniego Brzegu (używając słowa aneksja).[…służba transportowa, by zapewnić uczestnictwo wielu delegatów. Publiczność szacuje się na kilka tysięcy.

                Choć pierwotnie zaproponowano 6 rezolucji, tylko 4 zostały przyjęte. Według sekretarza konferencji, Adżadża Nuweihida, komisja nadal była w trakcie kompletowania ostatecznego tekstu rezolucji, które „przejdą do historii”. Nuweihid powiedział, że po preambule, która odnosiła się do rezolucji przyjętych na spotkaniu 1 października, cztery rezolucje zawierały co następuje:

  1. Palestyńscy Arabowie pragną jedności między Transjordanią i arabską Palestyną i dlatego oznajmiają swoją wolę, by arabska Palestyna została natychmiast anektowana do Jordanii. Uznają także Abdullaha za swojego króla i proszą, by ogłosił się królem nowego terytorium.
  2. Palestyńscy Arabowie wyrażają wdzięczność państwom arabskim za ich wysiłki dla wyzwolenia Palestyny. (Nuweihid wskazał, ze celem tego było napomknięcie państwom arabskim, że ich zadanie jest skończone).
  3. Wyrażenie podziękowania państwom arabskim za ich szczodrą pomoc i wsparcie palestyńskich uchodźców arabskich.
  4. Postanowienie, że pierwsza rezolucja będzie natychmiast przekazana Królowi.

Po spotkaniu duża delegacja udała się do zimowej kwatery Króla w Szuneh, by przedstawić rezolucję Królowi i poprosić o jego akceptację. Król odpowiedział, że sprawa musi zostać przedstawiona jego rządowi i że musi także upewnić się co do poglądów innych państw arabskich.


Chociaż zwykłe zawiści i tarcia były widoczne podczas spotkania, uważa się za rzecz ważną, szczególnie w świetle niedawnego rozwoju sytuacji w politycznej komisji ONZ, że Król może uważać tę rezolucję za swój mandat od palestyńskich Arabów.]

 

Oczywiście, Karta OWP z 1964 roku explicite wykluczyła Zachodni Brzeg (i Gazę) spośród części, jakich rzekomo pragnęli na państwo palestyńskie, zgłaszając roszczenia tylko do terytoriów pod panowaniem Żydów – i pokazując, że palestyńska państwowość nigdy nie była ich celem. Ich odrzucanie każdego planu pokojowego, którego wynikiem byłoby państwo pokazuje, że nic się nie zmieniło.   

 

(h/t Arnold Roth)

 

Jordan’s absurd denial that they annexed the West Bank

Elder of Ziyon, 17 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1743 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk