Prawda

Niedziela, 9 sierpnia 2020 - 15:41

« Poprzedni Następny »


Jak z nimi rozmawiać? Jak rozmawiać?


Dispatch International 2016-01-11


To jest historia z Szwecji, mogła by się zdarzyć w innym kraju, mogłaby dotyczyć udających dziennikarzy aktywistów działających na innych polach. Kto wie, może sprawa dotyczy głównie wiary, przekonania o własnych szlachetnych intencjach. Susanne Resmark jest słynną na cały świat śpiewaczką operową. Urodziła się jako Pia Persson, w małym szwedzkim miasteczku Ängelholm  w południowej Szwecji. Miasteczko jest z niej niesłychanie dumne, zaproszono ją, żeby dała koncert w Ängelholm. Wtedy do akcji przystąpili dziennikarze lokalnej gazety „Helsingborgs Dagblad”. W następstwie ich akcji koncert odwołano. Ustalenie prawdziwych powodów wymagało nowej, coraz częściej potrzebnej,  sztuki dziennikarskiej. Skandynawska organizacja Dispatch International zadzwoniła do dziennikarza Jana Anderssona z ”Helsingborgs Dagblad”, w związku z akcją, jaką gazeta prowadziła przeciwko gwieździe operowej,  Susanne Resmark. Okazuje się, że Andersson jest bardzo dumny z swoich metod – których nie da się opisać inaczej niż ”robota Stasi”.

Jak pisze redakcja Dispatch International, rozmowa zaczęła się od pogratulowania gazecie  zatrzymania koncertu Susanne Resmark. Jan Andersson opowiedział, że chociaż autorem artykułu był, Kenneth Carlsson, on też brał udział w ”zdemaskowaniu” Resmark, więc chętnie przyjmuje pochwały. Andersson nie miał żadnych problemów z ujawnieniem metod nagonki, która poza oszkalowaniem Resmark pozbawiła mieszkańców Ängelholmu możliwości posłuchania na żywo gwiazdy światowej klasy, na dodatek całkiem za darmo.  


Poniżej zapis rozmowy:

 

Czytałem wasz artykuł o śpiewaczce operowej, która wypowiedziała się wrogo o cudzoziemcach, zrobiliscie świetną robotę. Nie może być przecież tak, żeby śpiewała za publiczne pieniądze?


Jan Anderson (dalej J.A.): Nie, nie może.


Pomyślałem, że zadzwonię i podziękuję Kennethowi Carlssonowi, i pochwalę go za to, że prasa wreszcie coś zrobiła i położyła temu kres.  


J.A.: Tak, zarówno gmina Ängelholm, gmina Båstad, jak kościoły w Ängelholm odwołały jej występy.


Bardzo dobrze! I to dzięki temu, że udało wam się o tym dowiedzieć i poinformowaliście ich i zatrzymaliście to?


J.A.: Tak właśnie. Wykonywaliśmy tylko naszą pracę: należy dowiadywać się rzeczy i informować. I Kenneth zrobił to cholernie dobrze.


Dobrze, że prasa nie tylko publikuje reportaże o krowach, które się ocieliły, ale czynnie wyszukuje takich rasistów lub faszystów i mówi im stop.


J.A.: Właśnie. Tym razem nie było to takie trudne, bo odkryliśmy, że na swoim Facebooku wypowiedziała się niesłychanie poniżająco o tych ludziach i ich religii, więc to nie było trudne.


Ale istnieje więcej takich jak ona? Nauczyliście się teraz wyławiania tego i informowania władz, że coś jest niewłaściwe?


J.A.: Tak, jak powiedziałeś przedtem, jest to ważne, bo w tym wypadku występowałaby ona za pieniądze podatników i dlatego zaczęliśmy działać i pisać o tym. Najpierw postanowiono, że wystąpi, a potem gminy i kościoły wycofały się, dlatego więc mówiliśmy o tym, że ma taki pogląd. Może go mieć, ale nie będzie na nim zarabiać pieniędzy.


Jasne, że nie. Ale czy kościół i gminy były przeciwko temu, czy zrozumieli, jak to jest poważne?


J.A.: No nie, nie bardzo. Nie mieli tej informacji. Najpierw dowiedzieliśmy się o tym i przedstawiliśmy gminom i kościołowi te wypowiedzi. Było nas kilku reporterów i podzieliliśmy się zadaniem, ktoś zadzwonił do kościoła, ktoś do gmin i tak dalej, i po prostu czytaliśmy te rzeczy, które ta śpiewaczka operowa sama napisała, a wtedy wycofali się. Wtedy zrozumieliśmy, że o tym nie wiedzieli.


Ale czy gminy nie powinny mieć takiej funkcji, żeby same dowiadywać się o czymś takim? Czy nie mogli zrobić wywiadu z tą śpiewaczką o jej poglądach politycznych, zanim zabukowali ją?


J.A.: No tak, można tak uważać, ale jestem trochę w rozterce, bo mamy przecież wolność opinii i wolność słowa w tym kraju i to jest bardzo ważne. Gmina angażuje tysiące ludzi co roku i nie można kontrolować wszystkiego, co słyszą, że robią i mówią. Rozumiem to, ale w tym wypadku, było to bardzo źle rozpracowane przez tą gminę.  


Tak! Mówiłeś o wolności słowa, ale nie chodzi przecież o to, że człowiek ma jej używać do obrażania islamu?


J.A.: Nie i to jest to chodzenie po linie, które trzeba uprawiać cały czas. Codziennie słyszymy o ludziach, którzy wyrażają się tak jak ona i to jest cały czas… chodzenie po linie między wolnością słowa a obraźliwymi wypowiedziami. Jest osobną sprawą, że ma taki pogląd, ale kiedy została zaangażowana przez gminy, mogła przecież usunąć te wypowiedzi z Facebooka, i sprawa zniknęłaby.


Nie ma mówić tego, co powiedziała.


J.A.: Tak, tak uważam …


A równocześnie pracować za publiczne pieniądze.


J.A.: Absolutnie nie. Tu zgadzamy się całkowicie. Chodzi mi o to, że wolność słowa jest taka, że człowiek ma prawo powiedzieć, co chce, ale pytaniem jest, czy może powiedzieć, co chce. To jest cholerna różnica.  


No właśnie!

J.A.: Nie wolno obrażać ludzi, poniżać ludzi. To może być religia, seksualność, płeć, wygląd – nie wolno obrażać ludzi.


Co dokładnie powiedziała? To była wypowiedź wroga wobec islamu, coś, że jedna religia ma być równie dobra jak inna?


J.A.: Mieliśmy tu dyskusję z kilkoma ludźmi, którzy czytali te wypowiedzi i powiedzieli, jak byłaby piekielna awantura, gdyby wymienić słowo islam na judaizm, to byłaby burza, nie wolno tak obrażać Żydów. Dokładnie tak, jak mówisz, jednej religii nie wolno obrażać innej, mamy wolność wyznania.


Nie wolno krytykować islamu, nawet jeśli jest przeciwko demokracji!


J.A.: Wolno krytykować, ale z szacunkiem. Wolno powiedzieć: „uważam, że to błąd” i argumentować w rozsądny sposób. Nie tak jak ona to zrobiła.


Dlaczego więcej gazet nie robi tak jak HD? Życie kulturalne w Szwecji ma wsparcie ze strony różnych władz i praca artystów zależy od  wspierającej kulturę polityki, ale nie można pozwolić, by pieniądze podatników szły do byle kogo. Kto właściwie stoi na naszych scenach i gra za nasze pieniądze z podatków?
Czy ma to być byle kto?


J.A.: Nie, nie ma być. I naszym zadaniem jest dowiadywanie się o takich rzeczach i informowanie. Potem zależy od władz, my nie możemy odwoływać artystów. Możemy uważać, że gmina ma to zrobić, ale to do tych, co zamówili ich, należy odwołanie.


To jest dla nich wstydliwe?


J.A.: Tak, tak, naturalnie i dlatego gmina... Mówiło się o tygodniu tematycznym z miłością i różnorodnością, a to jest przecież sprzeczne z wszystkim takim. Dlatego odwołali ją.


Gdyby była negatywnie nastawiona do nazistów, oni uważali przecież, że są lepsi od innych ludzi?


J.A.: Oczywiście, uważali się za wyższą rasę.


Tak i nazizm był mieszanką polityki i religii, wplatali przecież światopogląd, kościół odgrywał istotną rolę, wiązali politykę i religię …


J.A.: Oczywiście.


Dokładnie tak samo, jak robi islam.
Tam także wiążą politykę i religię!


J.A.: Tak.


Rozumiesz, że przyznawałeś, że chcesz, żeby dziennikarze działali dla władz jak Stasi?


J.A.: Nie, nie uważam, że mamy tak działać.


Ale przecież powiedziałeś, że twoi koledzy wyszukali cytat Resmark z własnej inicjatywy?


J.A.: Nie, niczego nie szukaliśmy.

Powiedziałeś to przecież.


J.A.: Tak, ale to jest otwarte, na Facebooku, wszyscy to czytają.


Skontaktowaliście się z kościołem i gminami.


J.A.: Tak, ale to było, kiedy, kiedy, kiedy... dowiedzieliśmy się o pogłosce, że chcą odwołać i tę informację musieliśmy sprawdzić.


Co? Powiedziałeś przecież, że byłeś zadowolony, że zrobiliście fantastyczną robotę, żeby ją zastopować.


J.A.: No, to była fantastyczna robota dziennikarska w wykazaniu, że gminy i kościół podjęły tę decyzję. Jednego dnia mają konferencję prasową, że będzie brała udział w gali jubileuszowej, więc o tym piszemy, a w dzień potem słyszymy o tym i sprawdzamy informacje…


Powiedziałeś, że odwołali dzięki wam.


J.A.: Tak, nie wiedzieli, co ona napisała.


A co ona napisała?


J.A. Między innymi, że islam nie może... nie pamiętam... islam nie ma nic wspólnego z zachodnimi wartościami. Przeczytaliśmy to gminie, która o tym nie wiedziała, a potem należy do gminy decyzja, co z tym zrobią.


Ona powiedziała:
”Islam nie ma absolutnie NICZEGO pozytywnego do dodania do naszej kultury, ale ma tym więcej całkowicie odrażających zwyczajów i praw i nie będzie szczędził żadnych środków, by osiągnąć swój cel!” Czy nie ma w tym racji?


J.A.: To jest ocena, jakiej trzeba dokonać...


Kto ma to zrobić?


J.A.: Każdy. Ty oceniasz, a ktoś inny ocenia inaczej.


Przyczyniłeś się do tego, że mieszkańcy Ängelholmu nie usłyszą, jak śpiewa Susanne Resmark?


J.A.: Nie, źle mnie zrozumiałeś, zrobiliśmy to, co jest naszym obowiązkiem, a mianowicie skontrolowaliśmy informację …


Co skontrolowaliście?


J.A.: Plotki, że gminy i kościół są gotowe wycofać się.


Powiedziałeś przecież, że wycofały się z powodu waszego skontaktowania się z nimi?


J.A.: Nie, nie znali wszystkich cytatów, jest ich przecież tak dużo, na przykład, przewodniczący rady miejskiej powiedział, że to ”był szok dla nas, dowiedzieć się tego”.


Co było szokiem?


J.A.: O to musisz zapytać jego.


A co ty sądzisz było złego w wypowiedzi Resmark?


JA: Wykonaliśmy tylko nasz obowiązek skontrolowania...


Skontrolowania czego?


J.A.: Czy plotka była prawdziwa, że mają zamiar odwołać.


Nie mieli takiego zamiaru zanim się z nimi skontaktowaliście, sam przecież to powiedziałeś!


J.A.: Oczywiście musieli się dowiedzieć i powrócić do nas. Mniej więcej tak jak kiedy konfrontujemy polityka z różnymi informacjami, a on sprawdza i wraca do nas.  


Co jej koncerty mają wspólnego z tym, że nie lubi ona islamu?


J.A.: Ma to coś wspólnego z tym, że miała pracować dla gminy w programie o miłości i różnorodności.


Być może to właśnie ona robi, kiedy krytykuje islam. Bo obcinanie głów i rąk nie jest miłością i czy rzeczywiście jest różnorodnością mówienie, jak to robi islam, że istnieje tylko jeden bóg i jest nim Allah, że tylko islam jest dobry, czy to jest różnorodność?


J.A.: Nie, ale mogę uważać inaczej w islamie, w islamie jest różnorodność.


Jaka?

JA: Na przykład, nauka...


Co?
Islam ma najmniejszą liczbę laureatów Nagrody Nobla ze wszystkich. To było najgłupsze, co słyszałem. Opowiedz więcej o islamie i nauce!  


J.A.: Nie rozmawiam z tobą więcej!


Po tym stwierdzeniu Jan Andersson odłożył słuchawkę.


Helsingborgs Dagblad om avbokningarna av Susanne Resmark: Det gjorde vi javligt bra

Dispatch International, 10 grudnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
4. Jak z nimi rozmawiać ac 2016-01-15
3. Nie wytrzymałem Peyotl 2016-01-14
2. Satyra MEF 2016-01-11
1. Po tym stwierdzeniu Jan Andersson odłożył słuchawkę. hal 2016-01-11


Notatki

Znalezionych 1582 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk