Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 21:00

« Poprzedni Następny »


Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela


Seth J. Frantzman 2020-08-08

Libańskie policyjne oddziały prewencji w pobliżu ognisk rozpalonych w Bejrucie podczas protestu przeciwko spadkowi wartości waluty i narastającym problemom gospodarczym(zdjęcie: REUTERS/MOHAMED AZAKIR)

Libańskie policyjne oddziały prewencji w pobliżu ognisk rozpalonych w Bejrucie podczas protestu przeciwko spadkowi wartości waluty i narastającym problemom gospodarczym

(zdjęcie: REUTERS/MOHAMED AZAKIR)W ostatnich latach Hezbollah zaopatrywał się w systemy precyzyjnego rażenia, co powoduje, że arsenał tej terrorystycznej grupy, na który składa się 150 tysięcy rakiet, jest bardziej niebezpieczny niż dawniej. Olbrzymia eksplozja w Bejrucie, która dotknęła setki tysięcy ludzi, zraniła tysiące i prawdopodobnie zabiła setki, pokazuje również, jak niebezpieczne może być precyzyjnie rażąca broń we wrogich rękach.

 

Powagę tej groźby podkreśliły wypowiedzi przywódcy Hezbollahu, Hassana Nasrallaha, z 2016 i 2017 roku, kiedy groził, że zaatakuje instalacje w Izraelu, gdzie – jak twierdził – zmagazynowane są gaz i saletra amonowa.


Hezbollah nie tylko starał się wyposażyć swoje rakiety w możliwość precyzyjnego rażenia, aby atakować ważną dla przetrwania infrastrukturę Izraela, ale, jak donoszono niedawno, rozmieścił wyrzutnie rakiet w samym Bejrucie. Ta organizacja terrorystyczna, jak dowiedziała się „Jerusalem Post”, ma także specjalne nadbrzeże w porcie bejruckim, gdzie regularnie rozładowuje broń dostarczaną do Libanu z Iranu.  

 

Kontenery z bronią rozładowują członkowie Hezbollahu i nie podlegają one inspekcji celnej jak to wymagane jest wobec normalnych przeładunków. Broń jest następnie składowana przez pewien czas w porcie, zanim rozdziela się ją do baz i magazynów Hezbollahu w całym kraju.

 

Niebezpieczna broń w połączeniu z groźbami Hezbollahu użycia precyzyjnych pocisków przeciwko Izraelowi może nie być związana z tragiczną eksplozją w Bejrucie. Pokazuje to jednak niebezpieczeństwo, jakie Hezbollah stanowi dla państwa żydowskiego i jak niebezpieczna ta broń może okazać się dla cywilnych terenów.

 

W styczniu Jonathan Schanzer, wiceprezes ds. badań w Foundation for Defense of Democracies, pisał w “Commentary” w sprawie izraelskich uderzeń powietrznych w Syrii, że “atakują magazyny broni precyzyjnego rażenia [PGM]”.

 

Iran stara się zaopatrzyć Hezbollah w części do tej broni, próbuje znaleźć więcej tajnych dróg transportu tych części do Libanu. Kiedy części docierają do rąk grupy terrorystycznej - a obejmują one płytki obwodów scalonych, sterowniki i software – mogą być zmontowane, by zintegrować je z istniejącym arsenałem.  

 

W zeszłym roku IDF ujawniła postępy projektu PGM. Iran próbował transportować całe pociski z zainstalowanym naprowadzaniem via Syria. „Większości tych starań zapobiegły ataki przypisywane Izraelowi” – powiedziały źródła IDF.

 

Teheran próbował następnie transportować zestawy elementów przemysłowych dla Hezbollahu i założyć fabryki, by unowocześniać rakiety na miejscu oraz ukrywać zestawy elementów i pociski w Syrii w drodze do Hezbollahu. We wrześniu zeszłego roku IDF opublikowała fotografie miejsc domniemanych fabryk PMG w Libanie.  

 

W czerwcu Uzi Rubin, dyrektor izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej, pisał w Centrum Badań Strategicznych Begina-Sadata, że to zagrożenie PGM musi być traktowane poważnie. Mogą one sparaliżować cywilną i wojskową infrastrukturę i mogą wygrywać wojny - pisał, dodając: “Izrael powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, nie tylko by zapobiec porażce z powodu siły rażenia tą bronią, ale by użyć ich do pokonania wrogów”.

 

Hezbollah z tą bronią w ręku może rozpocząć ostrzeliwanie “salwami precyzyjnych pocisków, by sparaliżować bazy lotnicze Izraela”, napisał Rubin. Systemy obronne Izraela, takie jak Żelazna Kopuła i Proca Dawida, “będą prawdopodobnie w stanie zniszczyć większość nadlatujących pocisków, ale nie wszystkie”.

 

Nasrallah chwalił się precyzyjnością pocisków Hezbollahu. Według zagranicznych doniesień, Hezbollah próbował otrzymać “walizkowe zestawy” GPS z Iranu w lutym 2019 roku do podniesienia precyzji swojego arsenału pocisków.

 

Wiemy także, że już w 2017 roku Ynet ostrzegał, że Iran wykorzystuje Umowę Nuklearną do ulepszenia precyzyjności swoich rakiet. Kierowane przez GPS pociski zamieniały “głupie” rakiety w broń precyzyjnego rażenia. Iran testował je przeciwko ISIS, używał ich przeciwko kurdyjskim dysydentom w 2018 roku i przy wystrzeleniu balistycznych pocisków na bazy USA w Iraku w styczniu. Wysyłał także balistyczne pociski irackim milicjom w 2018 i 2019 roku.

 

Według lipcowej informacji z Alma Research Center, Hezbollah ma w Bejrucie 28 miejsc wyrzutni rakietowych. Są tam pociski Fateh 110, a “te pociski są objęte projektem precyzyjnych pocisków Hezbollahu”. Wyrzutnie są ulokowane w południowym Bejrucie.  

 

Musimy rozumieć zagrożenie PGM i jego związki z tragedią w Bejrucie jako części tego samego problemu. Przejęcie przez Hezbollah libańskiego rządu spowodowało wzrost poziomu korupcji, nieodpowiedzialności i nieprzejrzystości, które doprowadziły m. in. do zaniechania przez rząd zabezpieczenia magazynu pełnego niebezpiecznej saletry amonowej.

 

Hezbollah używa tych samych niebezpiecznych substancji chemicznych, nawet jeśli nie miało to związków z tym właśnie magazynem. Wykorzystał administracyjne instytucje Libanu, by stworzyć sieci szmuglerskie i ludzie boją się żądać ujawniania działalności władz w sprawach takich rzeczy jak magazyn pełen materiałów wybuchowych.  

 

Ta terrorystyczna grupa magazynuje także broń w innych miejscach w Bejrucie. Buduje fabryki przekształcania rakiet w broń precyzyjnego rażenia. Nasrallah mówił publicznie, że może zaatakować instalacje magazynujące gaz, by spowodować masową śmierć cywilów. 

 

Fakt, że Hezbollah używa innych magazynów do składowania broni, jest dobrze znany; dobrze także znane jest to, że znajdują się one na terenach cywilnych. Każda próba postawienia wyzwania Hezbollahowi w Libanie przez społeczeństwo spotyka się z zabójstwami i groźbami.

 

To, że Hezbollah może rozładowywać broń przy własnym nabrzeżu w porcie w Bejrucie, pokazuje jak bezkarny stał się transfer niebezpiecznej broni.

 

Izrael ostrzegał o groźbie PGM i destabilizujących działaniach Hezbollahu. Zagraniczne doniesienia i raporty IDF w zeszłym roku pokazywały jasno, jak poważną groźbą stała się ta broń, jak również sieć nielegalnych magazynów, korupcja i słabość państwa.

 

Beirut explosion highlights danger of Hezbollah’s guided-munitions

Jerusalem Post, 6 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1632 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk