Prawda

Czwartek, 28 stycznia 2021 - 00:06

« Poprzedni Następny »


Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela


Seth J. Frantzman 2020-08-08

Libańskie policyjne oddziały prewencji w pobliżu ognisk rozpalonych w Bejrucie podczas protestu przeciwko spadkowi wartości waluty i narastającym problemom gospodarczym(zdjęcie: REUTERS/MOHAMED AZAKIR)

Libańskie policyjne oddziały prewencji w pobliżu ognisk rozpalonych w Bejrucie podczas protestu przeciwko spadkowi wartości waluty i narastającym problemom gospodarczym

(zdjęcie: REUTERS/MOHAMED AZAKIR)W ostatnich latach Hezbollah zaopatrywał się w systemy precyzyjnego rażenia, co powoduje, że arsenał tej terrorystycznej grupy, na który składa się 150 tysięcy rakiet, jest bardziej niebezpieczny niż dawniej. Olbrzymia eksplozja w Bejrucie, która dotknęła setki tysięcy ludzi, zraniła tysiące i prawdopodobnie zabiła setki, pokazuje również, jak niebezpieczne może być precyzyjnie rażąca broń we wrogich rękach.

 

Powagę tej groźby podkreśliły wypowiedzi przywódcy Hezbollahu, Hassana Nasrallaha, z 2016 i 2017 roku, kiedy groził, że zaatakuje instalacje w Izraelu, gdzie – jak twierdził – zmagazynowane są gaz i saletra amonowa.


Hezbollah nie tylko starał się wyposażyć swoje rakiety w możliwość precyzyjnego rażenia, aby atakować ważną dla przetrwania infrastrukturę Izraela, ale, jak donoszono niedawno, rozmieścił wyrzutnie rakiet w samym Bejrucie. Ta organizacja terrorystyczna, jak dowiedziała się „Jerusalem Post”, ma także specjalne nadbrzeże w porcie bejruckim, gdzie regularnie rozładowuje broń dostarczaną do Libanu z Iranu.  

 

Kontenery z bronią rozładowują członkowie Hezbollahu i nie podlegają one inspekcji celnej jak to wymagane jest wobec normalnych przeładunków. Broń jest następnie składowana przez pewien czas w porcie, zanim rozdziela się ją do baz i magazynów Hezbollahu w całym kraju.

 

Niebezpieczna broń w połączeniu z groźbami Hezbollahu użycia precyzyjnych pocisków przeciwko Izraelowi może nie być związana z tragiczną eksplozją w Bejrucie. Pokazuje to jednak niebezpieczeństwo, jakie Hezbollah stanowi dla państwa żydowskiego i jak niebezpieczna ta broń może okazać się dla cywilnych terenów.

 

W styczniu Jonathan Schanzer, wiceprezes ds. badań w Foundation for Defense of Democracies, pisał w “Commentary” w sprawie izraelskich uderzeń powietrznych w Syrii, że “atakują magazyny broni precyzyjnego rażenia [PGM]”.

 

Iran stara się zaopatrzyć Hezbollah w części do tej broni, próbuje znaleźć więcej tajnych dróg transportu tych części do Libanu. Kiedy części docierają do rąk grupy terrorystycznej - a obejmują one płytki obwodów scalonych, sterowniki i software – mogą być zmontowane, by zintegrować je z istniejącym arsenałem.  

 

W zeszłym roku IDF ujawniła postępy projektu PGM. Iran próbował transportować całe pociski z zainstalowanym naprowadzaniem via Syria. „Większości tych starań zapobiegły ataki przypisywane Izraelowi” – powiedziały źródła IDF.

 

Teheran próbował następnie transportować zestawy elementów przemysłowych dla Hezbollahu i założyć fabryki, by unowocześniać rakiety na miejscu oraz ukrywać zestawy elementów i pociski w Syrii w drodze do Hezbollahu. We wrześniu zeszłego roku IDF opublikowała fotografie miejsc domniemanych fabryk PMG w Libanie.  

 

W czerwcu Uzi Rubin, dyrektor izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej, pisał w Centrum Badań Strategicznych Begina-Sadata, że to zagrożenie PGM musi być traktowane poważnie. Mogą one sparaliżować cywilną i wojskową infrastrukturę i mogą wygrywać wojny - pisał, dodając: “Izrael powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, nie tylko by zapobiec porażce z powodu siły rażenia tą bronią, ale by użyć ich do pokonania wrogów”.

 

Hezbollah z tą bronią w ręku może rozpocząć ostrzeliwanie “salwami precyzyjnych pocisków, by sparaliżować bazy lotnicze Izraela”, napisał Rubin. Systemy obronne Izraela, takie jak Żelazna Kopuła i Proca Dawida, “będą prawdopodobnie w stanie zniszczyć większość nadlatujących pocisków, ale nie wszystkie”.

 

Nasrallah chwalił się precyzyjnością pocisków Hezbollahu. Według zagranicznych doniesień, Hezbollah próbował otrzymać “walizkowe zestawy” GPS z Iranu w lutym 2019 roku do podniesienia precyzji swojego arsenału pocisków.

 

Wiemy także, że już w 2017 roku Ynet ostrzegał, że Iran wykorzystuje Umowę Nuklearną do ulepszenia precyzyjności swoich rakiet. Kierowane przez GPS pociski zamieniały “głupie” rakiety w broń precyzyjnego rażenia. Iran testował je przeciwko ISIS, używał ich przeciwko kurdyjskim dysydentom w 2018 roku i przy wystrzeleniu balistycznych pocisków na bazy USA w Iraku w styczniu. Wysyłał także balistyczne pociski irackim milicjom w 2018 i 2019 roku.

 

Według lipcowej informacji z Alma Research Center, Hezbollah ma w Bejrucie 28 miejsc wyrzutni rakietowych. Są tam pociski Fateh 110, a “te pociski są objęte projektem precyzyjnych pocisków Hezbollahu”. Wyrzutnie są ulokowane w południowym Bejrucie.  

 

Musimy rozumieć zagrożenie PGM i jego związki z tragedią w Bejrucie jako części tego samego problemu. Przejęcie przez Hezbollah libańskiego rządu spowodowało wzrost poziomu korupcji, nieodpowiedzialności i nieprzejrzystości, które doprowadziły m. in. do zaniechania przez rząd zabezpieczenia magazynu pełnego niebezpiecznej saletry amonowej.

 

Hezbollah używa tych samych niebezpiecznych substancji chemicznych, nawet jeśli nie miało to związków z tym właśnie magazynem. Wykorzystał administracyjne instytucje Libanu, by stworzyć sieci szmuglerskie i ludzie boją się żądać ujawniania działalności władz w sprawach takich rzeczy jak magazyn pełen materiałów wybuchowych.  

 

Ta terrorystyczna grupa magazynuje także broń w innych miejscach w Bejrucie. Buduje fabryki przekształcania rakiet w broń precyzyjnego rażenia. Nasrallah mówił publicznie, że może zaatakować instalacje magazynujące gaz, by spowodować masową śmierć cywilów. 

 

Fakt, że Hezbollah używa innych magazynów do składowania broni, jest dobrze znany; dobrze także znane jest to, że znajdują się one na terenach cywilnych. Każda próba postawienia wyzwania Hezbollahowi w Libanie przez społeczeństwo spotyka się z zabójstwami i groźbami.

 

To, że Hezbollah może rozładowywać broń przy własnym nabrzeżu w porcie w Bejrucie, pokazuje jak bezkarny stał się transfer niebezpiecznej broni.

 

Izrael ostrzegał o groźbie PGM i destabilizujących działaniach Hezbollahu. Zagraniczne doniesienia i raporty IDF w zeszłym roku pokazywały jasno, jak poważną groźbą stała się ta broń, jak również sieć nielegalnych magazynów, korupcja i słabość państwa.

 

Beirut explosion highlights danger of Hezbollah’s guided-munitions

Jerusalem Post, 6 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk