Prawda

Niedziela, 26 wrzesnia 2021 - 15:14

« Poprzedni Następny »


Turcja na ścieżce wojennej


Uzay Bulut 2020-08-07

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan (po prawej) z Fayezem al-Sarrajem, premierem jednego z dwóch libijskich rządów. Luty 2020r.
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan (po prawej) z Fayezem al-Sarrajem, premierem jednego z dwóch libijskich rządów. Luty 2020r.

Turcja jest obecnie zaangażowana w cały szereg konfliktów militarnych - zarówno przeciw swoim sąsiadom, a więc Grecji, Armenii, Irakowi, Syrii i Cyprowi, jak i innym krajom takim jak Libia i Jemen. Te działania wskazują, że polityka zagraniczna Turcji w coraz większym stopniu zmierza do destabilizacji nie tylko poszczególnych państw, ale całego regionu.    


Reżim Erdogana przeprowadza operacje militarne w Syrii i w Iraku, wysyła syryjskich najemników do Libii z zamiarem zajęcia pól naftowych, w dalszym ciągu nęka Grecję i prowokuje do przemocy w konflikcie między Armenią i Azerbejdżanem.


Od 12 lipca Azerbejdżan dokonał serii naruszeń granicy w północnym regionie Armenii, w wyniku których zginęło co najmniej czterech żołnierzy ormiańskich i dwunastu po stronie Azerbejdżanu. Po groźbie ataku rakietowego na elektrownię nuklearną Metsamor w Armenii (16 lipca) Turcja zaoferowała władzom Azerbejdżanu pomoc wojskową.


"Nasze uzbrojone samoloty bezzałogowe, amunicja, rakiety, wraz z naszym doświadczeniem technologicznym są dostępne dla Azerbejdżanu” – powiedział İsmail Demir, przewodniczący Rady Przemysłu Obronnego działającej przy Biurze Prezydenta.


Jednym z głównych celów Turcji wydaje się być Grecja. Turecka marynarka ponownie wtargnęła na terytorialne wody Grecji, grecka gazeta Kathimerini donosiła:

"Są obawy przed turecką interwencją w East Med (Wschodni Śródziemnomorski Gazociąg) w próbie storpedowania porozumienia w sprawie nakreślenia obszaru wyłącznej strefy ekonomicznej (EEZ) między Grecją i Egiptem, która jest przedmiotem dyskusji między przedstawicielami tych krajów.” 

Wiele mówiące są również nazwy tureckich okrętów poszukujących złóż gazu. Najważniejszy z nich, z aparaturą do badań sejsmicznych, który “bada” grecki szelf kontynentalny, nosi imię Oruç Reis, admirała floty osmańskiej (1474-1518), często najeżdżającego brzegi Italii i wysp śródziemnomorskich, które nadal były pod kontrolą krajów chrześcijańskich. Inne turecki statki badawcze, z urządzeniami wiertniczymi pływające na greckich wodach terytorialnych, noszą imiona osmańskich sułtanów, którzy napadali na Cypr i Grecję. Jest tu również statek wiertniczy noszący nazwę  Fatih "zdobywca" oraz Sułtan Mehmed II, (sułtan, który najechał Konstantynopol w 1453 roku), statek wiertniczy Yavuz, "nieugięty", czy Sułtan Selim I, który stał na czele osmańskiej inwazji na Cypr w 1571; jest tu również Kanuni, "prawodawca" oraz Sułtan Suleiman, który zdobył region Europy Wschodniej jak również grecką wyspę Rodos.


Tureckie wkroczenie na tereny wschodniego Morza Śródziemnego zaczęło się na początku lipca, wkrótce po zamianie na meczet Hagii Sophii, niegdyś największej bizantyjskiej bazyliki. Turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, połączył tę zamianę Hagii Sophii na meczet ze zobowiązaniem do "wyzwolenia meczetu Al-Aqsa" w Jerozolimie.


21 lipca napięcie ponownie wzrosło w związku z tureckim oświadczeniem o planach przeprowadzenia badań sejsmicznych na greckim szelfie kontynentalnym na Morzu Egejskim, w rejonie między Kretą i Cyprem.


Jak 21 lipca donosiła gazeta Kathimerini: “Ateny postrzegają turecki plan jako niebezpieczną eskalację, co skłoniło premiera Kyriakosa Mitsotakisa do ostrzeżenia, iż jeśli Ankara będzie nadal naruszać grecką suwerenność, może to spowodować sankcje ze strony Unii Europejskiej.”     


Spójrzmy na krótką listę innych państw, w których Turcja angażuje swoje siły militarne: 


W Libii Turcja jest coraz mocniej zaangażowana w toczącej się w tym kraju wojnie domowej. 18 lipca Associated Press donosiła:

"Podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku Turcja wysłała między 3,500 a 3,800 syryjskich najemników do Libii, stwierdza w swoim najnowszym raporcie generalny inspector Amerykańskiego Departamentu Obrony. To były pierwsze tureckie siły, które pomogły zmienić sytuację w libijskiej wojnie.    


Raport ukazuje się w chwili kiedy bogata w zasoby ropy naftowej Libia zmieniła się w teatr regionalnej wojny zastępczej podsycanej przez państwa ościenne dostarczające do tego kraju broni i najemników.”

W Libii panuje chaos od 2011 roku, czyli od czasu zbrojnej rewolty podczas “arabskiej wiosny”, mającej na celu obalenie morderczej dyktatury Muammara Kaddafiego. O władzę w tym kraju, którego populacja liczy obecnie ok. sześć i pół miliona ludzi, walczą dwa rywalizujące ze sobą rządy. Popierany przez ONZ Rząd Zgody Narodowej  (GNA), kierowany przez premiera Fajeza al Sarradża oraz rząd jego rywala z Libańskiej Armii Narodowej (LNA) kierowany przez generała Chalifa Haftara.


Popierany przez Turcję GNA  wydał 18 lipca oświadczenie , że niebawem odbije miasto Surt, gdzie są główne terminale ropy naftowej, jak również bazę lotnictwa LNA w Jufra.


Tymczasem Egipt, który popiera LNA, oświadczył, że jeśli siły tureckie podejmą próbę zajęcia Surtu, wyśle do Libii swoje oddziały. 20 lipca parlament egipski  zaaprobował możliwość rozmieszczenia wojsk egipskich poza granicami kraju “w obronie egipskiego bezpieczeństwa przed kryminalnymi zbrojnymi milicjami i zagranicznymi elementami terrorystycznymi”.   


Jemen
 jest kolejnym krajem, na który Turcja łakomie patrzy. Na niedawno opublikowanym wideo, widzimy jak wysłani z Trucji najemnicy syryjscy walczący w Libii po stronie GNA w sojuszu z miejscowymi grupami islamistycznymi mówią: “To dopiero początek. Celem będzie dotarcie do Gazy”. Mówią również, że uderzą w egipskiego prezydenta Sisi i że pójdą do Jemenu.  


Magazyn Arab Weekly donosił 9 maja: ”Wzrastająca obecność Turcji w Jemenie, szczególnie w niespokojnej południowej części tego kraju, budzi na Bliskim Wschodzie obawy o bezpieczeństwo w rejonie Zatoce Adeńskiej i cieśniny Bab al-Mandeb”.


"Te niepokoje wzmacniają doniesienia wskazujące na finansowanie tureckich interesów w Jemenie przez Katar za pośrednictwem jemeńskich polityków i wodzów plemiennych związanych z Bractwem Muzułmańskim.”  


Syrii, popierani przez Turcję dżihadyści w dalszym ciągu okupują północną część tego kraju. 21 lipca Erdogan oświadczył, że turecka obecność militarna w Syrii będzie kontynuowana.

“Teraz mieli tam wybory, tak zwane wybory, po dziesięciu latach wojny domowej” – powiedział Erdogan o wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 19 lipca w kontrolowanych przez syryjski rząd regionach - “Jak długo naród syryjski nie będzie wolny, w pokoju i bezpieczeństwie, pozostaniemy w tym kraju”.  

W dodatku, po wtargnięciu tureckich wojsk do syryjskiego miasta Arfin, w szczególnie złej sytuacji znaleźli się miejscowi  Jazydzi.   


Jak 29 maja donosiła organizacja Yazda "Tysiące Jazydów uciekło z 22 wsi do innych części Syrii lub do Libanu, do Europy oraz do regionu kurdyjskiego w Iraku…”   

"Ze względu na swoją religię Jazydzi z Arfin doświadczaja ataków i prześladowań ze strony popieranych przez Turcję milicji. Zbrodnie popełnione przeciwko Jazydom obejmują przymusowe nawracanie na islam, gwałcenie kobiet i dziewcząt, tortury, arbitrarne zatrzymania i przymusowe przesiedlenia. Amerykańska Komisja do spraw Wolności Religijnej na Świecie (USCIRF) w swoim dorocznym raporcie ogłoszonym w 2020 potwierdziła, że Jazydzi i chrześcijanie spotykają się w Arfin z prześladowaniami i marginalizacją. 


Co więcej, blisko 80 procent świątyn Jazydów w Syrii zostało obrabowanych, zbezczeszczonych lub zburzonych, a cmentarze Jazydów były wandalizowane i niszczone buldożerami."

W Iraku Turcja od lat przerowadza operacje militarne. Ostatnia z nich miała miejsce w połowie czerwca. Tureckie ministerstwo obrony 17 czerwca   oświadczyło, że ”Trucja przeprowadziła militarną operację przeciwko PKK (Partii Robotniczej Kurdystanu) w północnym Iraku po przeprowadzeniu serii nalotów lotniczych. Turcja nazwała tę operację – “Operacja Pazur Orła” oraz “Operacja Pazur Tygrysa”.


Jazydzi, Assyryjczycy, chrześcijanie
 oraz  kurdyjscy cywile byli terroryzowani oraz bombardowani . Co najmniej pięć cywilnych osób zostało zabitych podczas nalotow – informowały media. Organizacja Human Rights Watch opublikowała również raport, podkreślając, że tureckie naloty w Iraku “nie brały pod uwagę strat ludności cywilnej”.


Biorąc pod uwagę turecką militarną agresję w Syrii, Iraku, Libii, Armenii, trwającą okupację Cypru, dalsze agresje, w szczególności przeciwko Grecji, są bardzo prawdopodobne. Tureckie zamiary najazdu na Grecję nie są sekretem. Co najmniej od 2018 roku zarówno turecki rząd jak i partie opozycyjne otwarcie wzywają do zajęcia  wysp geckich na Morzu Egejskim, o których fałszywie twierdzą, że należą do Turcji.


Jeśli taki atak będzie miał miejsce, czy Zachód zostawi Grecję samej sobie? 


Turkey on the Warpath

Gatestone Institute, 27 lipca 2020

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiUzay Bulut

Turecka publicystka, od kilku lat pozostająca na emigracji na Zachodzie.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1920 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk