Prawda

Środa, 27 stycznia 2021 - 23:59

« Poprzedni Następny »


Turcja na ścieżce wojennej


Uzay Bulut 2020-08-07

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan (po prawej) z Fayezem al-Sarrajem, premierem jednego z dwóch libijskich rządów. Luty 2020r.
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan (po prawej) z Fayezem al-Sarrajem, premierem jednego z dwóch libijskich rządów. Luty 2020r.

Turcja jest obecnie zaangażowana w cały szereg konfliktów militarnych - zarówno przeciw swoim sąsiadom, a więc Grecji, Armenii, Irakowi, Syrii i Cyprowi, jak i innym krajom takim jak Libia i Jemen. Te działania wskazują, że polityka zagraniczna Turcji w coraz większym stopniu zmierza do destabilizacji nie tylko poszczególnych państw, ale całego regionu.    


Reżim Erdogana przeprowadza operacje militarne w Syrii i w Iraku, wysyła syryjskich najemników do Libii z zamiarem zajęcia pól naftowych, w dalszym ciągu nęka Grecję i prowokuje do przemocy w konflikcie między Armenią i Azerbejdżanem.


Od 12 lipca Azerbejdżan dokonał serii naruszeń granicy w północnym regionie Armenii, w wyniku których zginęło co najmniej czterech żołnierzy ormiańskich i dwunastu po stronie Azerbejdżanu. Po groźbie ataku rakietowego na elektrownię nuklearną Metsamor w Armenii (16 lipca) Turcja zaoferowała władzom Azerbejdżanu pomoc wojskową.


"Nasze uzbrojone samoloty bezzałogowe, amunicja, rakiety, wraz z naszym doświadczeniem technologicznym są dostępne dla Azerbejdżanu” – powiedział İsmail Demir, przewodniczący Rady Przemysłu Obronnego działającej przy Biurze Prezydenta.


Jednym z głównych celów Turcji wydaje się być Grecja. Turecka marynarka ponownie wtargnęła na terytorialne wody Grecji, grecka gazeta Kathimerini donosiła:

"Są obawy przed turecką interwencją w East Med (Wschodni Śródziemnomorski Gazociąg) w próbie storpedowania porozumienia w sprawie nakreślenia obszaru wyłącznej strefy ekonomicznej (EEZ) między Grecją i Egiptem, która jest przedmiotem dyskusji między przedstawicielami tych krajów.” 

Wiele mówiące są również nazwy tureckich okrętów poszukujących złóż gazu. Najważniejszy z nich, z aparaturą do badań sejsmicznych, który “bada” grecki szelf kontynentalny, nosi imię Oruç Reis, admirała floty osmańskiej (1474-1518), często najeżdżającego brzegi Italii i wysp śródziemnomorskich, które nadal były pod kontrolą krajów chrześcijańskich. Inne turecki statki badawcze, z urządzeniami wiertniczymi pływające na greckich wodach terytorialnych, noszą imiona osmańskich sułtanów, którzy napadali na Cypr i Grecję. Jest tu również statek wiertniczy noszący nazwę  Fatih "zdobywca" oraz Sułtan Mehmed II, (sułtan, który najechał Konstantynopol w 1453 roku), statek wiertniczy Yavuz, "nieugięty", czy Sułtan Selim I, który stał na czele osmańskiej inwazji na Cypr w 1571; jest tu również Kanuni, "prawodawca" oraz Sułtan Suleiman, który zdobył region Europy Wschodniej jak również grecką wyspę Rodos.


Tureckie wkroczenie na tereny wschodniego Morza Śródziemnego zaczęło się na początku lipca, wkrótce po zamianie na meczet Hagii Sophii, niegdyś największej bizantyjskiej bazyliki. Turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, połączył tę zamianę Hagii Sophii na meczet ze zobowiązaniem do "wyzwolenia meczetu Al-Aqsa" w Jerozolimie.


21 lipca napięcie ponownie wzrosło w związku z tureckim oświadczeniem o planach przeprowadzenia badań sejsmicznych na greckim szelfie kontynentalnym na Morzu Egejskim, w rejonie między Kretą i Cyprem.


Jak 21 lipca donosiła gazeta Kathimerini: “Ateny postrzegają turecki plan jako niebezpieczną eskalację, co skłoniło premiera Kyriakosa Mitsotakisa do ostrzeżenia, iż jeśli Ankara będzie nadal naruszać grecką suwerenność, może to spowodować sankcje ze strony Unii Europejskiej.”     


Spójrzmy na krótką listę innych państw, w których Turcja angażuje swoje siły militarne: 


W Libii Turcja jest coraz mocniej zaangażowana w toczącej się w tym kraju wojnie domowej. 18 lipca Associated Press donosiła:

"Podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku Turcja wysłała między 3,500 a 3,800 syryjskich najemników do Libii, stwierdza w swoim najnowszym raporcie generalny inspector Amerykańskiego Departamentu Obrony. To były pierwsze tureckie siły, które pomogły zmienić sytuację w libijskiej wojnie.    


Raport ukazuje się w chwili kiedy bogata w zasoby ropy naftowej Libia zmieniła się w teatr regionalnej wojny zastępczej podsycanej przez państwa ościenne dostarczające do tego kraju broni i najemników.”

W Libii panuje chaos od 2011 roku, czyli od czasu zbrojnej rewolty podczas “arabskiej wiosny”, mającej na celu obalenie morderczej dyktatury Muammara Kaddafiego. O władzę w tym kraju, którego populacja liczy obecnie ok. sześć i pół miliona ludzi, walczą dwa rywalizujące ze sobą rządy. Popierany przez ONZ Rząd Zgody Narodowej  (GNA), kierowany przez premiera Fajeza al Sarradża oraz rząd jego rywala z Libańskiej Armii Narodowej (LNA) kierowany przez generała Chalifa Haftara.


Popierany przez Turcję GNA  wydał 18 lipca oświadczenie , że niebawem odbije miasto Surt, gdzie są główne terminale ropy naftowej, jak również bazę lotnictwa LNA w Jufra.


Tymczasem Egipt, który popiera LNA, oświadczył, że jeśli siły tureckie podejmą próbę zajęcia Surtu, wyśle do Libii swoje oddziały. 20 lipca parlament egipski  zaaprobował możliwość rozmieszczenia wojsk egipskich poza granicami kraju “w obronie egipskiego bezpieczeństwa przed kryminalnymi zbrojnymi milicjami i zagranicznymi elementami terrorystycznymi”.   


Jemen
 jest kolejnym krajem, na który Turcja łakomie patrzy. Na niedawno opublikowanym wideo, widzimy jak wysłani z Trucji najemnicy syryjscy walczący w Libii po stronie GNA w sojuszu z miejscowymi grupami islamistycznymi mówią: “To dopiero początek. Celem będzie dotarcie do Gazy”. Mówią również, że uderzą w egipskiego prezydenta Sisi i że pójdą do Jemenu.  


Magazyn Arab Weekly donosił 9 maja: ”Wzrastająca obecność Turcji w Jemenie, szczególnie w niespokojnej południowej części tego kraju, budzi na Bliskim Wschodzie obawy o bezpieczeństwo w rejonie Zatoce Adeńskiej i cieśniny Bab al-Mandeb”.


"Te niepokoje wzmacniają doniesienia wskazujące na finansowanie tureckich interesów w Jemenie przez Katar za pośrednictwem jemeńskich polityków i wodzów plemiennych związanych z Bractwem Muzułmańskim.”  


Syrii, popierani przez Turcję dżihadyści w dalszym ciągu okupują północną część tego kraju. 21 lipca Erdogan oświadczył, że turecka obecność militarna w Syrii będzie kontynuowana.

“Teraz mieli tam wybory, tak zwane wybory, po dziesięciu latach wojny domowej” – powiedział Erdogan o wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 19 lipca w kontrolowanych przez syryjski rząd regionach - “Jak długo naród syryjski nie będzie wolny, w pokoju i bezpieczeństwie, pozostaniemy w tym kraju”.  

W dodatku, po wtargnięciu tureckich wojsk do syryjskiego miasta Arfin, w szczególnie złej sytuacji znaleźli się miejscowi  Jazydzi.   


Jak 29 maja donosiła organizacja Yazda "Tysiące Jazydów uciekło z 22 wsi do innych części Syrii lub do Libanu, do Europy oraz do regionu kurdyjskiego w Iraku…”   

"Ze względu na swoją religię Jazydzi z Arfin doświadczaja ataków i prześladowań ze strony popieranych przez Turcję milicji. Zbrodnie popełnione przeciwko Jazydom obejmują przymusowe nawracanie na islam, gwałcenie kobiet i dziewcząt, tortury, arbitrarne zatrzymania i przymusowe przesiedlenia. Amerykańska Komisja do spraw Wolności Religijnej na Świecie (USCIRF) w swoim dorocznym raporcie ogłoszonym w 2020 potwierdziła, że Jazydzi i chrześcijanie spotykają się w Arfin z prześladowaniami i marginalizacją. 


Co więcej, blisko 80 procent świątyn Jazydów w Syrii zostało obrabowanych, zbezczeszczonych lub zburzonych, a cmentarze Jazydów były wandalizowane i niszczone buldożerami."

W Iraku Turcja od lat przerowadza operacje militarne. Ostatnia z nich miała miejsce w połowie czerwca. Tureckie ministerstwo obrony 17 czerwca   oświadczyło, że ”Trucja przeprowadziła militarną operację przeciwko PKK (Partii Robotniczej Kurdystanu) w północnym Iraku po przeprowadzeniu serii nalotów lotniczych. Turcja nazwała tę operację – “Operacja Pazur Orła” oraz “Operacja Pazur Tygrysa”.


Jazydzi, Assyryjczycy, chrześcijanie
 oraz  kurdyjscy cywile byli terroryzowani oraz bombardowani . Co najmniej pięć cywilnych osób zostało zabitych podczas nalotow – informowały media. Organizacja Human Rights Watch opublikowała również raport, podkreślając, że tureckie naloty w Iraku “nie brały pod uwagę strat ludności cywilnej”.


Biorąc pod uwagę turecką militarną agresję w Syrii, Iraku, Libii, Armenii, trwającą okupację Cypru, dalsze agresje, w szczególności przeciwko Grecji, są bardzo prawdopodobne. Tureckie zamiary najazdu na Grecję nie są sekretem. Co najmniej od 2018 roku zarówno turecki rząd jak i partie opozycyjne otwarcie wzywają do zajęcia  wysp geckich na Morzu Egejskim, o których fałszywie twierdzą, że należą do Turcji.


Jeśli taki atak będzie miał miejsce, czy Zachód zostawi Grecję samej sobie? 


Turkey on the Warpath

Gatestone Institute, 27 lipca 2020

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiUzay Bulut

Turecka publicystka, od kilku lat pozostająca na emigracji na Zachodzie.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk