Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 13:29

« Poprzedni Następny »


Dlaczego jestem propalestyński


Ryan Bellerose 2015-03-29

Mona Liza Abdo, jedna z licznych arabskich ochotniczek w izraelskiej armii.
Mona Liza Abdo, jedna z licznych arabskich ochotniczek w izraelskiej armii.

To, że jestem proizraelski, wcale nie znaczy, że nienawidzę Palestyńczyków lub uważam, że nie należą im się prawa człowieka. Obalanie fałszywych narracji i mówienie prawdy nie oznacza również, że odmawiam im prawa do życia w bezpieczeństwie obok moich żydowskich przyjaciół. Po prostu nie jestem łatwowierny i nie lubię kłamców.

Jeśli czasami używam mocnego języka, to dlatego, że wierzę w mówienie prawdy i, co ważniejsze, w doprowadzenie prawdy do umysłów pewnych ludzi. Prostą prawdą jest to, że Żydzi są z Judei, a Arabowie są z Arabii. Kropka. Nikt nie mówi, że Arabowie nie mogą żyć w Izraelu (no cóż, nikt poza szaloną skrajną prawicą, która stanowi mikroskopijną mniejszość).

 

Ważne jest zanotowanie, że kiedy niedawno byłem w Montralu, kilku studentów, którzy są na skrajnym końcu lewicowego spektrum, zaatakowalo mnie za powiedzenie: „Jeśli popierasz BDS i uczestniczysz w wydarzeniach tygodnia apartheidu, to nie jesteś syjonistą”. Powiedzieli, że „cenzuruję syjonizm innych ludzi”. Twierdzę, że miałem rację i że jeśli wierzysz w prawo narodu żydowskiego do własnej ojczyzny na ziemi ich przodków, to nie próbujesz delegitymizować tego prawa. Mój przyjaciel napisał: „Jeśli chcę być weganem, to czy będzie w porządku, jeśli od czasu do czasu zjem kotlet?” To naprawdę jest tak proste; tym, co proste nie jest, jest wyjaśnienie, jak popieranie praw Palestyńczyków może zazębiać się z moimi poglądami. Możemy pogodzić postawę pro-izraelską z prawami człowieka, ponieważ syjonizm jest z samej swej istoty ruchem praw ludności rdzennej, który bezwzględnie opowiada się za prawami człowieka.Palestyńczycy mają to, co nazywamy „prawami długotrwałej obecności”. Dla mnie znaczy to, że jak długo są gotowi żyć w pokoju i nie próbują narzucać innym swoich wierzeń i stylu życia, mają prawo żyć w Izraelu. Nie mają jednak prawa narzucać swoich wierzeń Żydom i nie-Żydom. Nie są już dłużej kolonizatorami; zostali zdetronizowani jako władcy. Jeśli chcą żyć w pokoju, mogą to robić, wymaga to jednak przystosowania się do przejścia od roli szefa do roli równego. Muszą się tego nauczyć.

 

Sprawa jest prosta: do czasu, kiedy Palestyńczycy pokażą, że nie tylko są gotowi zakończyć terroryzm i przemoc przeciwko Żydom, ale są gotowi żyć w pokoju, po prostu nie ma szansy na realne rozwiazanie. Nie można oczekiwać, że Żydzi dadzą Arabom wszystko, czego ci żądają, bez otrzymania niczego w zamian, ale co ważniejsze, bez jakiegoś rodzaju gwarancji pokoju. Reszta to tylko liście na wietrze. Jak Izraelczycy mogą ufać ludziom, którzy rozdawali słodycze po zamordowaniu trzech izraelskich nastolatków? Ufalibyście? Czy ktokolwiek dziwi się, że Natanjahu grał na tym pragnieniu bezpieczeństwa i został wybrany ponownie? Pokazuje to, że Izraelczycy nie są głupi, że choć chcą pokoju, nie chcą go za każdą cenę, nie za cenę jedynego na świecie państwa ludności rdzennej.

 

Dla każdego kto jest prawdziwie propalestyński bycie propalestyńskim oznacza mówienie o tym, jak Palestyńczycy są traktowani w Jordanii, Libanie i w Syrii. Oznacza rzeczywistą troskę o ludzi, którzy są torturowani i zabijani, nie zaś wykorzystywanie śmierci jako narzędzia propagandy.  Smutną prawdą jest to, że olbrzymia większość tych tak zwanych „działaczy na rzecz Palestyńczyków” po prostu używa tego, jako zasłony dla swojej nienawiści do Żydów. Łatwo jest przejrzeć tych ludzi. Poskrob tylko takiego, a usłyszysz, że wszystko jest winą Żydów (przebiegli pośród nich zastępują słowy „Żydzi” słowem „syjoniści”, ale Ali Abunimah został przyłapany na mówieniu ludziom, by tak robili, teraz więc wiemy, że jest to tylko kod). Zabawne, ale niemal wszyscy Izraelczycy, jakich znam, są pro-palestyńscy z czystego instynktu samozachowawczego. Chcą, by ci ludzie byli zadowoleni i zamożni, bo wtedy przestaną próbować ich zabijać.

 

Potrzebujemy, by ludzie zaczęli używać swoich mózgów. Gdyby jutro ogłoszono państwo palestyńskie, czy uczciwie wierzycie, że LUDZIE w „Palestynie” zyskaliby cokolwiek? Czy Autonomia Palestyńska zrobiła cokolwiek, co przypomina kompetentne zarządzanie? A może myślicie, że zrobiłby to Hamas? Gdyby DANO im państwo bez żądania jakiejkolwiek odpowiedzialności, przez dziesięciolecia widzielibyśmy skorumpowane, nieudolne państwo, bez żadnej szansy na rząd reprezentujący społeczeństwo i z absolutną pewnością nie byłoby żadnego pokoju i zakończenia przemocy. To jest fakt, a nie opinia. Fakt oparty na starannej analizie wcześniejszych sytuacji.

 

Istnieje nadzieja. Są nowi Palestyńczycy, którzy podnoszą głos i choć może nie są “proizraelscy”, nie są ANTYizraelscy, co jak dotąd było regułą w każdym ruchu pro-palestyńskim. Mówiąc, ryzykują bardzo wiele: prześladowania, a nawet śmierć. Bez nich przypuszczałbym, że Palestyńczykom nie przeszkadza Hamas i Fatah mówiący w ich imieniu, nie przeszkadza korupcja, która jest endemiczna w rządzie palestyńskim i nie przeszkadzają nieustanne próby zabijania Żydów.

 

Wierzę, że Palestyńczycy znajdą w końcu przywódcę, który nie chce utrwalać konfliktu, by napchać własny portfel kradzionymi pieniędzmi pomocowymi. Tylko dlatego, że dotąd nie zdarzyło się to, nie należy tracić nadziei. Ale moje poparcie dla LUDZI w Palestynie opiera się na tym, co moim zdaniem jest dla nich najlepsze na długą metę i wierzę, że muszą być częścią Izraela, ale muszą pokazac, że należą tam i rozumieć, że należą do społeczeństwa, zanim nawet zacznie się to dyskutować.

 

Izrael jest wyjątkowym miejsce, miejscem, gdzie ludziom wolno czcić Boga, jak uważają za stosowne, gdzie kobiety są szanowane i gdzie prawa gejów nie są tylko słowami, ale czynami. Jest to jedyna prawdziwa demokracja na Bliskim Wschodzie i, co ważniejsze, gdzie ludzie pokazali swój kręgosłup moralny przy wielu okazjach. Już to powinno wystarczyć, byśmy byli bardzo ostrożni w pouczaniu Izraelczyków, co mają robić. Większość z nich rozumie, że to, co jest najlepsze dla Arabów w Judei i Samarii, będzie także najlepsze dla Izraela i że nie rezygnacja, ale budowa zmieni te ziemie w kwitnący region, który będzie częścią tętniącego życiem i pokojowego narodu. Większość Arabów wydaje się tego chcieć, przynajmniej ci, dla których  pragnienie zobaczenia martwych Żydów nie jest jedynym pragnieniem.

 

 

Why I am Pro-Palestinian

Israellycool, 22 marca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose


Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1741 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk