Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 04:06

« Poprzedni Następny »


Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku


Vic Rosenthal 2020-01-05

Louis Farrakhan trzyma egzemplarz swojej książki The Secret Relationship Between Blacks and Jews
Louis Farrakhan trzyma egzemplarz swojej książki The Secret Relationship Between Blacks and Jews

Dlaczego Czarni i Latynosi atakują Żydów?


Szukałem spójnej wypowiedzi napastnika. Większość z nich nie wychodzi poza „pier…ć was, Żydów”. Wydaje mi się jednak, że winią Żydów za coś i czują się usprawiedliwieni raniąc ich. Konsekwencje takich czynów nie są poważne, więc dlaczego nie?


Obwinianie Żydów jest podzbiorem obwiniania innych, a uczucie, że inni są winni moich problemów,  jest dzisiaj popularne. Istnieje koncepcja w psychologii nazywana poczuciem umiejscowienia kontroli i ludzi można umieszczać na skali zależnie od stopnia ich wiary, że ich sukces lub porażka są spowodowane ich własnymi działaniami lub działaniami innych ludzi – albo „losu”.  


Na jednym końcu skali są ci, którzy mają wewnętrzne poczucie kontroli, ludzie, którzy wierzą, że to, co im się zdarza, zależy głównie od ich działań (lub braku działania). Po zewnętrznej stronie są ludzie, którzy wierzą, że tor ich życia jest określony przez zewnętrzne czynniki i że własna sprawczość ma niewielki skutek. Tutaj jest prosty test, który może pokazać ci, gdzie jesteś na tej skali.


Wszyscy znają osoby, które zawsze winią innych za własne problemy. Jeśli taka osoba nie dostanie pracy lub awansu, to dlatego, że ktoś podstawił jej nogę. Nic złego, co im się przydarza, nigdy nie jest ich winą. Może być trudno żyć z takimi ludźmi. Ich negatywne nastawienie jest samowzmacniające się: nic dobrego im się nie zdarza, ponieważ nie robią niczego, by poprawić swoją sytuację, bowiem nie wierzą, że liczy się cokolwiek, co zrobią; a to tylko wzmacnia przekonanie, że to „system” ich uciska.   


Silne poczucie, że siły zewnętrzne kontrolują nasze życie, jest także związane z takimi zachowaniami jak palenie i alkoholizm, słaba kontrola przy konsumpcji żywności lub przyjmowanie nadmiaru leków, hazard i tak dalej. Ludzie z wewnętrznym poczuciem kontroli  częściej są dobrymi studentami i częściej osiągają wysoki status społecznoekonomiczny.


Oczywiście, czasami rzeczy dzieją się z powodu zewnętrznych wpływów. Czasami masz łut szczęścia albo masz pecha. Czasami pomaga znajomość kogoś wpływowego. Czasami sprawy układają się przeciwko tobie. Przynajmniej jednak w nowoczesnych społeczeństwach zachodnich zazwyczaj dostajesz to, na co zarobiłeś. Człowiek w USA ze skrajnie zewnętrznym poczuciem kontroli zazwyczaj błędnie postrzega rzeczywistość – jego działanie może wpłynąć na stopień satysfakcji z życia, ale nie wierzy w to i dlatego nie działa w sposób, który mógłby zmaksymalizować tę satysfakcję.  

 

W ostatnich latach ponownie artykułem wiary lewicy jest przekonanie, że system jest strukturalnie opresyjny wobec „ludzi kolorowych”, które to określenie obejmuje Czarnych, ludzi, których przodkowie przybyli z miejsca, gdzie mówi się po hiszpańsku (poza Hiszpanią) i muzułmanów z białą skórą, którzy urodzili się w USA, takich jak Linda Sarsour, ale wyklucza Żydów wszystkich kolorów i protestantów oraz katolików europejskiego pochodzenia. Obejmuje ludzi z Azji Wschodniej, jeśli są dyskryminowani, ale nie obejmuje ich, jeśli odnoszą sukcesy.


Kluczowym słowem jest „strukturalnie”. U podstawy leży idea, że niekolorowi ludzie, którzy odnoszą korzyści z  tego skrzywienia, ustawili reguły w taki sposób, że system będzie im pomagał i będzie szkodził ludziom kolorowym. Nazywa się to „strukturalnym rasizmem”, ponieważ rzekomo jest wbudowane w strukturę społeczeństwa i nie wymaga jawnie rasistowskiego zachowania, by szkodzić ludziom kolorowym. Ludzie kolorowi, którzy w to wierzą, skarżą się gorzko, że ich problemy spowodowane są „rasizmem”, nawet jeśli nie mogą wskazać żadnego przykładu jawnej dyskryminacji rasowej.  


Ludzie kolorowi, którzy są przekonani, że system jest strukturalnie rasistowski, mają mniejsze szanse sądzenia, że ich działania mogą określić przebieg ich życia. Dla nich sprawy zawsze sprzysięgają się przeciwko nim. Ta ideologia skłania ich do przyjmowania poczucia zewnętrznej kontroli z wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami.


Ludzie lubią jednak antropomorfizować swoje problemy. Diabeł jest dla umysłu wygodniejszy niż abstrakcyjne zło. Spisek jest wygodniejszy niż skomplikowany proces historyczny. Jeśli społeczeństwo jest ustawione tak, by przynosić korzyści jednej grupie bardziej niż innym, ktoś je musiał tak ustawić. A kto jest na szczycie góry bogactwa i wpływów (przynajmniej, jak ci to mówią)? Czy muszę to wyraźnie powiedzieć?


Nie muszę, ponieważ ludzie tacy jak Louis Farrakhan mówią to raz za razem, dzień za dniem. A Louis Farrakhan, “GOAT” (Greatest Of All Time – największy ze wszystkich czasów) jest jedną z najpopularniejszych osobistości w czarnej społeczności amerykańskiej. Według Farrakhana, Żydzi dominowali w handlu niewolnikami, stworzyli system Jim Crow, wykorzystywali czarne talenty i kreatywność, by zarobić pieniądze, zostawiając twórców w nędzy, wprowadzili do społeczności narkotyki i zboczenia seksualne, są właścicielami sklepów i nieruchomości, które wykorzystują ludzi kolorowych itp., itd.  


Jak na ironię, filozofia Farrakhana wzywa Czarnych, by przyjęli wewnętrzne poczucie kontroli i zmienili swoją sytuację przez działanie. Równocześnie jednak mówi im, że wszystkie ich problemy są winą kogoś innego: Żydów.


Idea, że żydowski spisek jest odpowiedzialny za postrzegane problemy ludzi kolorowych ma w USA szerokie grono wyznawców. „Bańki informacyjne”, jakie dzisiaj otaczają ludzi, ułatwiają drogę temu, co w przeszłości było uważane za ekstremizm, na stanie się konwencjonalną mądrością wewnątrz bańki. Jeśli wszyscy w otoczeniu „wiedzą”, że Żydzi są odpowiedzialni za biedę i przestępczość, to kim jesteś, by temu zaprzeczyć?


Tak samo jak palestyński system edukacyjny wyprodukował pokolenie młodych ludzi, którzy bez zmrużenia oka  podetną gardło Żyda – także żydowskiego dziecka,  ideologia bezsiły wobec społeczeństwa zaprojektowanego do wykorzystania ciebie w połączeniu z jawną antyżydowską retoryką ze strony szanowanych postaci, stworzyła gniewne młode pokolenie.


Biją, opluwają, rabują lub przeklinają Żydów. Nie stali się (w większości) mordercami, jak młodzi Palestyńczycy (jeszcze).


Nie wystarczy zdyskredytować żydożerców takich jak Farrakhan, a nie znaczy to, że i to będzie łatwe. Prawdopodobnie trzeba także walczyć przeciwko epidemii ideologii obwiniania, w której wszystko złe, co „się zdarza”, jest winą kogoś innego.  Ci, którzy wierzą, że są głównie odpowiedzialni za własny sukces lub porażkę – nawiasem mówiąc, wyraźnie konserwatywne przekonanie – użyją swojej energii na poprawienie własnej sytuacji, zamiast uderzać innych, których postrzegają jako wrogów.  


Dopóki Amerykanie nie wymyślą, jak to zrobić, tamtejsi Żydzi będą musieli nauczyć się krav maga obok Talmudu. Tak samo jak Izraelczycy.

 

Why They Attack Jews in New York

29 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Obecnie mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1969 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk