Prawda

Sobota, 4 lipca 2020 - 19:33

« Poprzedni Następny »


Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku


Vic Rosenthal 2020-01-05

Louis Farrakhan trzyma egzemplarz swojej książki The Secret Relationship Between Blacks and Jews
Louis Farrakhan trzyma egzemplarz swojej książki The Secret Relationship Between Blacks and Jews

Dlaczego Czarni i Latynosi atakują Żydów?


Szukałem spójnej wypowiedzi napastnika. Większość z nich nie wychodzi poza „pier…ć was, Żydów”. Wydaje mi się jednak, że winią Żydów za coś i czują się usprawiedliwieni raniąc ich. Konsekwencje takich czynów nie są poważne, więc dlaczego nie?


Obwinianie Żydów jest podzbiorem obwiniania innych, a uczucie, że inni są winni moich problemów,  jest dzisiaj popularne. Istnieje koncepcja w psychologii nazywana poczuciem umiejscowienia kontroli i ludzi można umieszczać na skali zależnie od stopnia ich wiary, że ich sukces lub porażka są spowodowane ich własnymi działaniami lub działaniami innych ludzi – albo „losu”.  


Na jednym końcu skali są ci, którzy mają wewnętrzne poczucie kontroli, ludzie, którzy wierzą, że to, co im się zdarza, zależy głównie od ich działań (lub braku działania). Po zewnętrznej stronie są ludzie, którzy wierzą, że tor ich życia jest określony przez zewnętrzne czynniki i że własna sprawczość ma niewielki skutek. Tutaj jest prosty test, który może pokazać ci, gdzie jesteś na tej skali.


Wszyscy znają osoby, które zawsze winią innych za własne problemy. Jeśli taka osoba nie dostanie pracy lub awansu, to dlatego, że ktoś podstawił jej nogę. Nic złego, co im się przydarza, nigdy nie jest ich winą. Może być trudno żyć z takimi ludźmi. Ich negatywne nastawienie jest samowzmacniające się: nic dobrego im się nie zdarza, ponieważ nie robią niczego, by poprawić swoją sytuację, bowiem nie wierzą, że liczy się cokolwiek, co zrobią; a to tylko wzmacnia przekonanie, że to „system” ich uciska.   


Silne poczucie, że siły zewnętrzne kontrolują nasze życie, jest także związane z takimi zachowaniami jak palenie i alkoholizm, słaba kontrola przy konsumpcji żywności lub przyjmowanie nadmiaru leków, hazard i tak dalej. Ludzie z wewnętrznym poczuciem kontroli  częściej są dobrymi studentami i częściej osiągają wysoki status społecznoekonomiczny.


Oczywiście, czasami rzeczy dzieją się z powodu zewnętrznych wpływów. Czasami masz łut szczęścia albo masz pecha. Czasami pomaga znajomość kogoś wpływowego. Czasami sprawy układają się przeciwko tobie. Przynajmniej jednak w nowoczesnych społeczeństwach zachodnich zazwyczaj dostajesz to, na co zarobiłeś. Człowiek w USA ze skrajnie zewnętrznym poczuciem kontroli zazwyczaj błędnie postrzega rzeczywistość – jego działanie może wpłynąć na stopień satysfakcji z życia, ale nie wierzy w to i dlatego nie działa w sposób, który mógłby zmaksymalizować tę satysfakcję.  

 

W ostatnich latach ponownie artykułem wiary lewicy jest przekonanie, że system jest strukturalnie opresyjny wobec „ludzi kolorowych”, które to określenie obejmuje Czarnych, ludzi, których przodkowie przybyli z miejsca, gdzie mówi się po hiszpańsku (poza Hiszpanią) i muzułmanów z białą skórą, którzy urodzili się w USA, takich jak Linda Sarsour, ale wyklucza Żydów wszystkich kolorów i protestantów oraz katolików europejskiego pochodzenia. Obejmuje ludzi z Azji Wschodniej, jeśli są dyskryminowani, ale nie obejmuje ich, jeśli odnoszą sukcesy.


Kluczowym słowem jest „strukturalnie”. U podstawy leży idea, że niekolorowi ludzie, którzy odnoszą korzyści z  tego skrzywienia, ustawili reguły w taki sposób, że system będzie im pomagał i będzie szkodził ludziom kolorowym. Nazywa się to „strukturalnym rasizmem”, ponieważ rzekomo jest wbudowane w strukturę społeczeństwa i nie wymaga jawnie rasistowskiego zachowania, by szkodzić ludziom kolorowym. Ludzie kolorowi, którzy w to wierzą, skarżą się gorzko, że ich problemy spowodowane są „rasizmem”, nawet jeśli nie mogą wskazać żadnego przykładu jawnej dyskryminacji rasowej.  


Ludzie kolorowi, którzy są przekonani, że system jest strukturalnie rasistowski, mają mniejsze szanse sądzenia, że ich działania mogą określić przebieg ich życia. Dla nich sprawy zawsze sprzysięgają się przeciwko nim. Ta ideologia skłania ich do przyjmowania poczucia zewnętrznej kontroli z wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami.


Ludzie lubią jednak antropomorfizować swoje problemy. Diabeł jest dla umysłu wygodniejszy niż abstrakcyjne zło. Spisek jest wygodniejszy niż skomplikowany proces historyczny. Jeśli społeczeństwo jest ustawione tak, by przynosić korzyści jednej grupie bardziej niż innym, ktoś je musiał tak ustawić. A kto jest na szczycie góry bogactwa i wpływów (przynajmniej, jak ci to mówią)? Czy muszę to wyraźnie powiedzieć?


Nie muszę, ponieważ ludzie tacy jak Louis Farrakhan mówią to raz za razem, dzień za dniem. A Louis Farrakhan, “GOAT” (Greatest Of All Time – największy ze wszystkich czasów) jest jedną z najpopularniejszych osobistości w czarnej społeczności amerykańskiej. Według Farrakhana, Żydzi dominowali w handlu niewolnikami, stworzyli system Jim Crow, wykorzystywali czarne talenty i kreatywność, by zarobić pieniądze, zostawiając twórców w nędzy, wprowadzili do społeczności narkotyki i zboczenia seksualne, są właścicielami sklepów i nieruchomości, które wykorzystują ludzi kolorowych itp., itd.  


Jak na ironię, filozofia Farrakhana wzywa Czarnych, by przyjęli wewnętrzne poczucie kontroli i zmienili swoją sytuację przez działanie. Równocześnie jednak mówi im, że wszystkie ich problemy są winą kogoś innego: Żydów.


Idea, że żydowski spisek jest odpowiedzialny za postrzegane problemy ludzi kolorowych ma w USA szerokie grono wyznawców. „Bańki informacyjne”, jakie dzisiaj otaczają ludzi, ułatwiają drogę temu, co w przeszłości było uważane za ekstremizm, na stanie się konwencjonalną mądrością wewnątrz bańki. Jeśli wszyscy w otoczeniu „wiedzą”, że Żydzi są odpowiedzialni za biedę i przestępczość, to kim jesteś, by temu zaprzeczyć?


Tak samo jak palestyński system edukacyjny wyprodukował pokolenie młodych ludzi, którzy bez zmrużenia oka  podetną gardło Żyda – także żydowskiego dziecka,  ideologia bezsiły wobec społeczeństwa zaprojektowanego do wykorzystania ciebie w połączeniu z jawną antyżydowską retoryką ze strony szanowanych postaci, stworzyła gniewne młode pokolenie.


Biją, opluwają, rabują lub przeklinają Żydów. Nie stali się (w większości) mordercami, jak młodzi Palestyńczycy (jeszcze).


Nie wystarczy zdyskredytować żydożerców takich jak Farrakhan, a nie znaczy to, że i to będzie łatwe. Prawdopodobnie trzeba także walczyć przeciwko epidemii ideologii obwiniania, w której wszystko złe, co „się zdarza”, jest winą kogoś innego.  Ci, którzy wierzą, że są głównie odpowiedzialni za własny sukces lub porażkę – nawiasem mówiąc, wyraźnie konserwatywne przekonanie – użyją swojej energii na poprawienie własnej sytuacji, zamiast uderzać innych, których postrzegają jako wrogów.  


Dopóki Amerykanie nie wymyślą, jak to zrobić, tamtejsi Żydzi będą musieli nauczyć się krav maga obok Talmudu. Tak samo jak Izraelczycy.

 

Why They Attack Jews in New York

29 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Obecnie mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1558 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk