Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 08:44

« Poprzedni Następny »


Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku


Vic Rosenthal 2020-01-05

Louis Farrakhan trzyma egzemplarz swojej książki The Secret Relationship Between Blacks and Jews
Louis Farrakhan trzyma egzemplarz swojej książki The Secret Relationship Between Blacks and Jews

Dlaczego Czarni i Latynosi atakują Żydów?


Szukałem spójnej wypowiedzi napastnika. Większość z nich nie wychodzi poza „pier…ć was, Żydów”. Wydaje mi się jednak, że winią Żydów za coś i czują się usprawiedliwieni raniąc ich. Konsekwencje takich czynów nie są poważne, więc dlaczego nie?


Obwinianie Żydów jest podzbiorem obwiniania innych, a uczucie, że inni są winni moich problemów,  jest dzisiaj popularne. Istnieje koncepcja w psychologii nazywana poczuciem umiejscowienia kontroli i ludzi można umieszczać na skali zależnie od stopnia ich wiary, że ich sukces lub porażka są spowodowane ich własnymi działaniami lub działaniami innych ludzi – albo „losu”.  


Na jednym końcu skali są ci, którzy mają wewnętrzne poczucie kontroli, ludzie, którzy wierzą, że to, co im się zdarza, zależy głównie od ich działań (lub braku działania). Po zewnętrznej stronie są ludzie, którzy wierzą, że tor ich życia jest określony przez zewnętrzne czynniki i że własna sprawczość ma niewielki skutek. Tutaj jest prosty test, który może pokazać ci, gdzie jesteś na tej skali.


Wszyscy znają osoby, które zawsze winią innych za własne problemy. Jeśli taka osoba nie dostanie pracy lub awansu, to dlatego, że ktoś podstawił jej nogę. Nic złego, co im się przydarza, nigdy nie jest ich winą. Może być trudno żyć z takimi ludźmi. Ich negatywne nastawienie jest samowzmacniające się: nic dobrego im się nie zdarza, ponieważ nie robią niczego, by poprawić swoją sytuację, bowiem nie wierzą, że liczy się cokolwiek, co zrobią; a to tylko wzmacnia przekonanie, że to „system” ich uciska.   


Silne poczucie, że siły zewnętrzne kontrolują nasze życie, jest także związane z takimi zachowaniami jak palenie i alkoholizm, słaba kontrola przy konsumpcji żywności lub przyjmowanie nadmiaru leków, hazard i tak dalej. Ludzie z wewnętrznym poczuciem kontroli  częściej są dobrymi studentami i częściej osiągają wysoki status społecznoekonomiczny.


Oczywiście, czasami rzeczy dzieją się z powodu zewnętrznych wpływów. Czasami masz łut szczęścia albo masz pecha. Czasami pomaga znajomość kogoś wpływowego. Czasami sprawy układają się przeciwko tobie. Przynajmniej jednak w nowoczesnych społeczeństwach zachodnich zazwyczaj dostajesz to, na co zarobiłeś. Człowiek w USA ze skrajnie zewnętrznym poczuciem kontroli zazwyczaj błędnie postrzega rzeczywistość – jego działanie może wpłynąć na stopień satysfakcji z życia, ale nie wierzy w to i dlatego nie działa w sposób, który mógłby zmaksymalizować tę satysfakcję.  

 

W ostatnich latach ponownie artykułem wiary lewicy jest przekonanie, że system jest strukturalnie opresyjny wobec „ludzi kolorowych”, które to określenie obejmuje Czarnych, ludzi, których przodkowie przybyli z miejsca, gdzie mówi się po hiszpańsku (poza Hiszpanią) i muzułmanów z białą skórą, którzy urodzili się w USA, takich jak Linda Sarsour, ale wyklucza Żydów wszystkich kolorów i protestantów oraz katolików europejskiego pochodzenia. Obejmuje ludzi z Azji Wschodniej, jeśli są dyskryminowani, ale nie obejmuje ich, jeśli odnoszą sukcesy.


Kluczowym słowem jest „strukturalnie”. U podstawy leży idea, że niekolorowi ludzie, którzy odnoszą korzyści z  tego skrzywienia, ustawili reguły w taki sposób, że system będzie im pomagał i będzie szkodził ludziom kolorowym. Nazywa się to „strukturalnym rasizmem”, ponieważ rzekomo jest wbudowane w strukturę społeczeństwa i nie wymaga jawnie rasistowskiego zachowania, by szkodzić ludziom kolorowym. Ludzie kolorowi, którzy w to wierzą, skarżą się gorzko, że ich problemy spowodowane są „rasizmem”, nawet jeśli nie mogą wskazać żadnego przykładu jawnej dyskryminacji rasowej.  


Ludzie kolorowi, którzy są przekonani, że system jest strukturalnie rasistowski, mają mniejsze szanse sądzenia, że ich działania mogą określić przebieg ich życia. Dla nich sprawy zawsze sprzysięgają się przeciwko nim. Ta ideologia skłania ich do przyjmowania poczucia zewnętrznej kontroli z wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami.


Ludzie lubią jednak antropomorfizować swoje problemy. Diabeł jest dla umysłu wygodniejszy niż abstrakcyjne zło. Spisek jest wygodniejszy niż skomplikowany proces historyczny. Jeśli społeczeństwo jest ustawione tak, by przynosić korzyści jednej grupie bardziej niż innym, ktoś je musiał tak ustawić. A kto jest na szczycie góry bogactwa i wpływów (przynajmniej, jak ci to mówią)? Czy muszę to wyraźnie powiedzieć?


Nie muszę, ponieważ ludzie tacy jak Louis Farrakhan mówią to raz za razem, dzień za dniem. A Louis Farrakhan, “GOAT” (Greatest Of All Time – największy ze wszystkich czasów) jest jedną z najpopularniejszych osobistości w czarnej społeczności amerykańskiej. Według Farrakhana, Żydzi dominowali w handlu niewolnikami, stworzyli system Jim Crow, wykorzystywali czarne talenty i kreatywność, by zarobić pieniądze, zostawiając twórców w nędzy, wprowadzili do społeczności narkotyki i zboczenia seksualne, są właścicielami sklepów i nieruchomości, które wykorzystują ludzi kolorowych itp., itd.  


Jak na ironię, filozofia Farrakhana wzywa Czarnych, by przyjęli wewnętrzne poczucie kontroli i zmienili swoją sytuację przez działanie. Równocześnie jednak mówi im, że wszystkie ich problemy są winą kogoś innego: Żydów.


Idea, że żydowski spisek jest odpowiedzialny za postrzegane problemy ludzi kolorowych ma w USA szerokie grono wyznawców. „Bańki informacyjne”, jakie dzisiaj otaczają ludzi, ułatwiają drogę temu, co w przeszłości było uważane za ekstremizm, na stanie się konwencjonalną mądrością wewnątrz bańki. Jeśli wszyscy w otoczeniu „wiedzą”, że Żydzi są odpowiedzialni za biedę i przestępczość, to kim jesteś, by temu zaprzeczyć?


Tak samo jak palestyński system edukacyjny wyprodukował pokolenie młodych ludzi, którzy bez zmrużenia oka  podetną gardło Żyda – także żydowskiego dziecka,  ideologia bezsiły wobec społeczeństwa zaprojektowanego do wykorzystania ciebie w połączeniu z jawną antyżydowską retoryką ze strony szanowanych postaci, stworzyła gniewne młode pokolenie.


Biją, opluwają, rabują lub przeklinają Żydów. Nie stali się (w większości) mordercami, jak młodzi Palestyńczycy (jeszcze).


Nie wystarczy zdyskredytować żydożerców takich jak Farrakhan, a nie znaczy to, że i to będzie łatwe. Prawdopodobnie trzeba także walczyć przeciwko epidemii ideologii obwiniania, w której wszystko złe, co „się zdarza”, jest winą kogoś innego.  Ci, którzy wierzą, że są głównie odpowiedzialni za własny sukces lub porażkę – nawiasem mówiąc, wyraźnie konserwatywne przekonanie – użyją swojej energii na poprawienie własnej sytuacji, zamiast uderzać innych, których postrzegają jako wrogów.  


Dopóki Amerykanie nie wymyślą, jak to zrobić, tamtejsi Żydzi będą musieli nauczyć się krav maga obok Talmudu. Tak samo jak Izraelczycy.

 

Why They Attack Jews in New York

29 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Obecnie mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1505 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk