Prawda

Czwartek, 16 lipca 2020 - 05:04

« Poprzedni Następny »


Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym


Amir Taheri 2019-12-25

„Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest podobno doskonały we wszystkim. Pisał o islamskiej kuchni, metodologii zbudowania udanego małżeństwa, zniszczeniu Izraela, reformie nauk, nowej islamskiej cywilizacji, by zastąpiła starą, zachodnią, która jest w stanie rozkładu i o radykalnym przeorganizowaniu globalnego porządku. (Zdjęcie: khamenei.ir/Wikimedia Commons)
„Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest podobno doskonały we wszystkim. Pisał o islamskiej kuchni, metodologii zbudowania udanego małżeństwa, zniszczeniu Izraela, reformie nauk, nowej islamskiej cywilizacji, by zastąpiła starą, zachodnią, która jest w stanie rozkładu i o radykalnym przeorganizowaniu globalnego porządku. (Zdjęcie: khamenei.ir/Wikimedia Commons)

W niedawnym przemówieniu w Teheranie ajatollah Golpayegani, szef sztabu „Najwyższego Przewodnika”, Alego Chameneiego, twierdził, że jego szef osiągnął pozycję, z której nie tylko przewodzi światu muzułmańskiemu, ale także dyktuje warunki mocarstwom niewiernych, które są obecnie w odwrocie.


Krytycy ajatollaha mogą zbyć to jako bezgraniczną hiperbolę, ostatecznie pochlebstwa są zmorą wielu bliskowschodnich kultur.  


A jeśli Golpayegani wierzy w to, co mówi?


Tego nie można odrzucić, szczególnie dlatego, że chór pochlebców izoluje Chameneiego od wszelkich realiów życia.


Samozwańczy filozofowie twierdzą, że Chamenei jest największym filozofem od czasu Arystotelesa, bądź, żeby nie zdenerwować muzułmanów, od czasu Ibn Siny. Wierszokleci wychwalają Chameneiego jako największego perskiego poetę od czasu Sa'adiego lub Hafeza, chociaż tylko niewielu dworaków zna jego utwory.


„Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest podobno doskonały we wszystkim.


Pisał o islamskiej kuchni, metodologii zbudowania udanego małżeństwa, zniszczeniu Izraela, reformie nauk, nowej islamskiej cywilizacji, by zastąpiła starą, zachodnią, która jest w stanie rozkładu i o radykalnym przeorganizowaniu globalnego porządku.


Historia jest pełna przykładów przywódców, którzy – więźniowie w swoim kokonie – marzyli o rządzeniu światem.


Perska literatura ma wiele przykładów grafomanów komponujących panegiryki dla karzełkowatych potentatów tyranizujących jakieś odległe zaścianki, ale uważających się za Cyrusa lub Aleksandra.  


W większości wypadków przywódca, który jest odizolowany od rzeczywistości, pada ofiarą swego rodzaju politycznego autyzmu lub, co gorsza, całkowitej alienacji. Niezdolny do zachowania normalnych kontaktów ze społeczeństwem, szczególnie przez podróżowanie i spotykanie się z rozmaitego rodzaju ludźmi, wyalienowany przywódca traci zdolność rozróżniania między rzeczywistym światem, a wyimaginowanym wszechświatem, wymyślonym przez jego świtę.


Nieżyjący już Madżid Davami, jeden z redaktorów, który szkolił mnie w dziennikarskim fachu, mówił o takich przywódcach „imperatorzy dywanika modlitewnego”, to jest, dyktatorzy, których rzeczywisty świat nie wykracza poza maleńki dywanik, choćby był utkany z jedwabiu i złota.  


Pół stulecia później – i biorąc pod uwagę to, że żyjemy w wieku inflacji – proponuję rozszerzyć ten metaforyczny dywanik modlitewny, żeby dać takim władcom większą przestrzeń, powiedzmy, jeden kilometr kwadratowy, co jest bliższe rzeczywistości niż może się zdawać.


Gdzie kalifowie Abbasydów spędzali większość swojego życia zanim zabijali ich mongolscy strażnicy, kiedy Bagdad był centrum świata? Na jednym kilometrze kwadratowym, który obecnie przecina na pół Aleja Abu Nuwas (Shar'e Abu-Nuwas). Ponieważ sprawy nie zmieniają się aż tak bardzo jak myślimy albo mamy nadzieję, nowa iracka elita rządząca jest ograniczona do „Zielonej Strefy”, o rzut kamieniem stamtąd.  


Saidu Baba (Akhund of Swat), XIX-wieczny mułła, który ogłosił dżihad wobec Indii Brytyjskich na terenach, które obecnie są Pakistanem, żył w jaskini otoczonej ogrodem nie większym niż kilometr kwadratowy.


Bliżej naszych czasów mamy Józefa Stalina, który u szczytu swojej władzy rzadko kiedy wysuwał nos poza Kreml, oraz Adolfa Hitlera, który miał jeden kilometr kwadratowy w Berlinie i drugi w  Berchtesgaden.


Rafael Trujillo, dyktator Republiki Dominikany w latach 1950., postanowił upiększyć swój mieszczący się na jednym kilometrze kwadratowy pałac-więzienie w Santo Domingo gigantyczną latarnią morska, która pochłaniała połowę elektryczności wyspy. Pech chciał, że Trujillo oślepł, kiedy latarnia została ukończona. Spędził więc resztę życia wyobrażając sobie światło, jakie jego zabawka rzuca na Karaiby.


Dyktator Haiti, François Duvalier, alias Papa-Doc, opuścił swój kilometr kwadratowy tylko raz, żeby pochować swojego ulubionego psa w centralnym parku Port-au-Prince.


Przez lata jako dziennikarz spotkałem pokaźną liczbę tych „imperatorów” uwięzionych na jednym kilometrze kwadratowym.


Muammar Kaddafi żył w klatce w Trypolisie. Byłem zaszokowany, kiedy usłyszałem, że przez lata nie miał czasu lub odwagi, by odwiedzić Bengazi.


Robiłem wywiad z sudańskim despotą, Dżaafarem Numajrim w jego jednokilometrowym wszechświecie. Czekałem w salonie na to, żeby mnie przyjął, kiedy firanka w jednym z okien zapaliła się, co spowodowało paniczną ucieczkę jego ochroniarzy.


Iracki despota, Saddam Husajn, także był ograniczony do jednego kilometra kwadratowego, kiedy spotykałem go, zanim postanowił najechać Iran.


Jeśli chodzi o generała Muhammada Siad Barrego, somalijskiego dyktatora, nie jestem nawet pewien, czy miał aż cały kilometr kwadratowy. Spotkałem go w głównych barakach żołnierskich w Mogadiszu o 3 nad ranem, ponieważ bał się, że gdyby poszedł do swojego pałacu, żołnierze mogliby zorganizować zamach stanu przeciwko niemu.  


Byłem na surrealistycznym obiedzie z kongijskim dyktatorem, Denisem Sassou N'guesso, w jego stolicy, Brazzaville, zamienionej w kupę gruzów podczas czterech miesięcy wojny domowej z rywalami. Zaproponował, bym odwiedził piękne miejsca w jego mieście, nieświadomy tego, że nie pozostało nic poza brzydotą.


W latach 1970., podczas pierwszej wizyty w Pekinie, nie otrzymałem pozwolenia na wywiad z Mao Zedongiem, bo był on „zbyt zajęty”.  


W latach 1980. przy dwóch okazjach, kiedy spotkałem się z Robertem Mugabe, wyraził nadzieję, że opuści swój kilometr kwadratowy w Harare, żeby odwiedzić Bulawayo, które nigdy nie poddało się jego dominacji. O ile wiem, nigdy tego nie zrobił.  


Wątpię, by którykolwiek z ostatnich sowieckich dyktatorów, włącznie z Leonidem Breżniewem,  kiedykolwiek opuścił swoje zamknięcie o powierzchni kilometra kwadratowego. Breżniew miał pałace, eufemistyczne nazywane „willami” we wszystkich stolicach 14 republik sowieckich poza Moskwą. Ale, jak nam mówiono, nigdy nie odwiedził żadnego z nich.


Obszar Jurija Andropowa był jeszcze mniejszy, wielkości łóżka, gdzie był przyczepiony do aparatu do dializy z powodu choroby nerek.


Dzisiaj szef syryjskiego reżimu, Baszar Assad, jest ograniczony do swojego kilometra kwadratowego w pobliżu Damaszku, bez szansy na to, by podróżować po innych częściach tego rozdartego wojną kraju. Generał Kassem Soleimani, irański mistrz PR, twierdzi, że przeszkodził Assadowi w ucieczce, ponieważ Chamenei nakazał mu zostać w Damaszku, co znaczy, że ten Syryjczyk stał się więźniem, jak sam Chamenei.


Dzisiaj jemeńscy Huti są zablokowani w swoim „imperium” w starej dzielnicy osmańskiej w Sanaa.


W autobiograficznych zapiskach Chamenei rozwodzi się lirycznie o radości odwiedzania szyickich „świętych” miejsc w Iraku. Dzisiaj nie odważa się postawić stopy w Iraku, wstrząsanym powstaniami przeciwko jego ideologii. Co gorsza, obawia się odwiedzenia nawet Meszedu, „świętego” miasta samego Iranu, zadowala się hussainiyah, pałacu, który kazał sobie wybudować po rewolucji.


Despots of the Square Kilometer Empires

Gatestone Institute, 15 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1563 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk