Prawda

Poniedziałek, 30 marca 2020 - 21:12

« Poprzedni Następny »


Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym


Amir Taheri 2019-12-25

„Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest podobno doskonały we wszystkim. Pisał o islamskiej kuchni, metodologii zbudowania udanego małżeństwa, zniszczeniu Izraela, reformie nauk, nowej islamskiej cywilizacji, by zastąpiła starą, zachodnią, która jest w stanie rozkładu i o radykalnym przeorganizowaniu globalnego porządku. (Zdjęcie: khamenei.ir/Wikimedia Commons)
„Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest podobno doskonały we wszystkim. Pisał o islamskiej kuchni, metodologii zbudowania udanego małżeństwa, zniszczeniu Izraela, reformie nauk, nowej islamskiej cywilizacji, by zastąpiła starą, zachodnią, która jest w stanie rozkładu i o radykalnym przeorganizowaniu globalnego porządku. (Zdjęcie: khamenei.ir/Wikimedia Commons)

W niedawnym przemówieniu w Teheranie ajatollah Golpayegani, szef sztabu „Najwyższego Przewodnika”, Alego Chameneiego, twierdził, że jego szef osiągnął pozycję, z której nie tylko przewodzi światu muzułmańskiemu, ale także dyktuje warunki mocarstwom niewiernych, które są obecnie w odwrocie.


Krytycy ajatollaha mogą zbyć to jako bezgraniczną hiperbolę, ostatecznie pochlebstwa są zmorą wielu bliskowschodnich kultur.  


A jeśli Golpayegani wierzy w to, co mówi?


Tego nie można odrzucić, szczególnie dlatego, że chór pochlebców izoluje Chameneiego od wszelkich realiów życia.


Samozwańczy filozofowie twierdzą, że Chamenei jest największym filozofem od czasu Arystotelesa, bądź, żeby nie zdenerwować muzułmanów, od czasu Ibn Siny. Wierszokleci wychwalają Chameneiego jako największego perskiego poetę od czasu Sa'adiego lub Hafeza, chociaż tylko niewielu dworaków zna jego utwory.


„Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest podobno doskonały we wszystkim.


Pisał o islamskiej kuchni, metodologii zbudowania udanego małżeństwa, zniszczeniu Izraela, reformie nauk, nowej islamskiej cywilizacji, by zastąpiła starą, zachodnią, która jest w stanie rozkładu i o radykalnym przeorganizowaniu globalnego porządku.


Historia jest pełna przykładów przywódców, którzy – więźniowie w swoim kokonie – marzyli o rządzeniu światem.


Perska literatura ma wiele przykładów grafomanów komponujących panegiryki dla karzełkowatych potentatów tyranizujących jakieś odległe zaścianki, ale uważających się za Cyrusa lub Aleksandra.  


W większości wypadków przywódca, który jest odizolowany od rzeczywistości, pada ofiarą swego rodzaju politycznego autyzmu lub, co gorsza, całkowitej alienacji. Niezdolny do zachowania normalnych kontaktów ze społeczeństwem, szczególnie przez podróżowanie i spotykanie się z rozmaitego rodzaju ludźmi, wyalienowany przywódca traci zdolność rozróżniania między rzeczywistym światem, a wyimaginowanym wszechświatem, wymyślonym przez jego świtę.


Nieżyjący już Madżid Davami, jeden z redaktorów, który szkolił mnie w dziennikarskim fachu, mówił o takich przywódcach „imperatorzy dywanika modlitewnego”, to jest, dyktatorzy, których rzeczywisty świat nie wykracza poza maleńki dywanik, choćby był utkany z jedwabiu i złota.  


Pół stulecia później – i biorąc pod uwagę to, że żyjemy w wieku inflacji – proponuję rozszerzyć ten metaforyczny dywanik modlitewny, żeby dać takim władcom większą przestrzeń, powiedzmy, jeden kilometr kwadratowy, co jest bliższe rzeczywistości niż może się zdawać.


Gdzie kalifowie Abbasydów spędzali większość swojego życia zanim zabijali ich mongolscy strażnicy, kiedy Bagdad był centrum świata? Na jednym kilometrze kwadratowym, który obecnie przecina na pół Aleja Abu Nuwas (Shar'e Abu-Nuwas). Ponieważ sprawy nie zmieniają się aż tak bardzo jak myślimy albo mamy nadzieję, nowa iracka elita rządząca jest ograniczona do „Zielonej Strefy”, o rzut kamieniem stamtąd.  


Saidu Baba (Akhund of Swat), XIX-wieczny mułła, który ogłosił dżihad wobec Indii Brytyjskich na terenach, które obecnie są Pakistanem, żył w jaskini otoczonej ogrodem nie większym niż kilometr kwadratowy.


Bliżej naszych czasów mamy Józefa Stalina, który u szczytu swojej władzy rzadko kiedy wysuwał nos poza Kreml, oraz Adolfa Hitlera, który miał jeden kilometr kwadratowy w Berlinie i drugi w  Berchtesgaden.


Rafael Trujillo, dyktator Republiki Dominikany w latach 1950., postanowił upiększyć swój mieszczący się na jednym kilometrze kwadratowy pałac-więzienie w Santo Domingo gigantyczną latarnią morska, która pochłaniała połowę elektryczności wyspy. Pech chciał, że Trujillo oślepł, kiedy latarnia została ukończona. Spędził więc resztę życia wyobrażając sobie światło, jakie jego zabawka rzuca na Karaiby.


Dyktator Haiti, François Duvalier, alias Papa-Doc, opuścił swój kilometr kwadratowy tylko raz, żeby pochować swojego ulubionego psa w centralnym parku Port-au-Prince.


Przez lata jako dziennikarz spotkałem pokaźną liczbę tych „imperatorów” uwięzionych na jednym kilometrze kwadratowym.


Muammar Kaddafi żył w klatce w Trypolisie. Byłem zaszokowany, kiedy usłyszałem, że przez lata nie miał czasu lub odwagi, by odwiedzić Bengazi.


Robiłem wywiad z sudańskim despotą, Dżaafarem Numajrim w jego jednokilometrowym wszechświecie. Czekałem w salonie na to, żeby mnie przyjął, kiedy firanka w jednym z okien zapaliła się, co spowodowało paniczną ucieczkę jego ochroniarzy.


Iracki despota, Saddam Husajn, także był ograniczony do jednego kilometra kwadratowego, kiedy spotykałem go, zanim postanowił najechać Iran.


Jeśli chodzi o generała Muhammada Siad Barrego, somalijskiego dyktatora, nie jestem nawet pewien, czy miał aż cały kilometr kwadratowy. Spotkałem go w głównych barakach żołnierskich w Mogadiszu o 3 nad ranem, ponieważ bał się, że gdyby poszedł do swojego pałacu, żołnierze mogliby zorganizować zamach stanu przeciwko niemu.  


Byłem na surrealistycznym obiedzie z kongijskim dyktatorem, Denisem Sassou N'guesso, w jego stolicy, Brazzaville, zamienionej w kupę gruzów podczas czterech miesięcy wojny domowej z rywalami. Zaproponował, bym odwiedził piękne miejsca w jego mieście, nieświadomy tego, że nie pozostało nic poza brzydotą.


W latach 1970., podczas pierwszej wizyty w Pekinie, nie otrzymałem pozwolenia na wywiad z Mao Zedongiem, bo był on „zbyt zajęty”.  


W latach 1980. przy dwóch okazjach, kiedy spotkałem się z Robertem Mugabe, wyraził nadzieję, że opuści swój kilometr kwadratowy w Harare, żeby odwiedzić Bulawayo, które nigdy nie poddało się jego dominacji. O ile wiem, nigdy tego nie zrobił.  


Wątpię, by którykolwiek z ostatnich sowieckich dyktatorów, włącznie z Leonidem Breżniewem,  kiedykolwiek opuścił swoje zamknięcie o powierzchni kilometra kwadratowego. Breżniew miał pałace, eufemistyczne nazywane „willami” we wszystkich stolicach 14 republik sowieckich poza Moskwą. Ale, jak nam mówiono, nigdy nie odwiedził żadnego z nich.


Obszar Jurija Andropowa był jeszcze mniejszy, wielkości łóżka, gdzie był przyczepiony do aparatu do dializy z powodu choroby nerek.


Dzisiaj szef syryjskiego reżimu, Baszar Assad, jest ograniczony do swojego kilometra kwadratowego w pobliżu Damaszku, bez szansy na to, by podróżować po innych częściach tego rozdartego wojną kraju. Generał Kassem Soleimani, irański mistrz PR, twierdzi, że przeszkodził Assadowi w ucieczce, ponieważ Chamenei nakazał mu zostać w Damaszku, co znaczy, że ten Syryjczyk stał się więźniem, jak sam Chamenei.


Dzisiaj jemeńscy Huti są zablokowani w swoim „imperium” w starej dzielnicy osmańskiej w Sanaa.


W autobiograficznych zapiskach Chamenei rozwodzi się lirycznie o radości odwiedzania szyickich „świętych” miejsc w Iraku. Dzisiaj nie odważa się postawić stopy w Iraku, wstrząsanym powstaniami przeciwko jego ideologii. Co gorsza, obawia się odwiedzenia nawet Meszedu, „świętego” miasta samego Iranu, zadowala się hussainiyah, pałacu, który kazał sobie wybudować po rewolucji.


Despots of the Square Kilometer Empires

Gatestone Institute, 15 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1500 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk