Prawda

Niedziela, 29 maja 2022 - 00:11

« Poprzedni Następny »


BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie

 


David Collier 2019-12-25

Tegoroczna choinka w Wilnie.
Tegoroczna choinka w Wilnie.

Piątego grudnia BBC Newsround opublikowała artykuł zatytułowany ”Choinki z całego świata”. Jest opublikowany na stronach Newsround i jest skierowany do dzieci. Zamiarem było pokazanie ducha Bożego Narodzenia i przedstawienie zdjęć imponujących choinek z całego świata. Jak dotąd, wszystko O.K.

 

Dopóki nie zajrzysz do tego artykułu. Jestem wyczulony na antyizraelski aktywizm i propagandę. Analizuję artykuły i oceniam subtelne skrzywienia tych dziennikarzy, którzy chcą wpleść swoją osobistą niechęć do państwa żydowskiego w swoje teksty. Przy wielu okazjach ta tendencyjność jest subtelna i może nawet być umiejętnie ukryta. Rzadko kiedy przyłapuje się tych ludzi ze spodniami spuszczonymi do samych kostek jak w tym konkretnym artykule na stronie BBC. Poza światem małostkowych antyizraelskich aktywistów, umyślnie piszących palestyńską propagandę godną oddziału PR Hamasu, ten artykuł BBC nie ma absolutnie żadnego sensu.   


Jak wiele jest na świecie imponujących choinek bożonarodzeniowych? W artykule na stronie BBC, opublikowanym 10 dni temu, autorom udało się znaleźć siedem. Tylko siedem. Artykuł nie został uaktualniony przez te dni i nadal jest ich tylko siedem. BBC znalazła imponujące choinki w Wilnie, w Nowym Jorku, w Gazie, Pradze, Kalifornii, Ramallah i w Betlejem.   Trzy choinki na obszarach AP/Hamasu. Trzy. To nie jest edukacja – to jest jawna propaganda. Nawet arabskie „Gulf News” nie opublikowało czegoś takiego. Znaleźli inne zdjęcia z Dortmundu, Strasbourga i z Watykanu – miast z choinkami, których z jakiegoś powodu BBC po prostu nie umiała znaleźć.  


Boże Narodzenie na terenach AP/Hamasu


Wygląda na to, że ktokolwiek to napisał, zaczął już ze zdjęciami trzech „palestyńskich” choinek – i te choinki dały mu pomysł na cały artykuł. Innymi słowy, było to świadomie napisane jako kawałek propagandowy – i prawdopodobnie nie zostałoby napisane, gdyby nie miało propalestyńskiej wkładki. Nie wybierasz się na poszukiwanie choinek bożonarodzeniowych na całym świecie i przypadkiem znajdujesz 43% z nich w Gazie, Ramallah i Betlejem. Świat jest na to zbyt duży.


Skandalicznie użyli nawet nazwy „Palestyna” jako lokalizacji. Ten artykuł napisał człowiek, który użył BBC do antyizraelskiego aktywizmu:Artykuł jest spektakularnie wykoślawiony. Boże Narodzenie w Gazie? W Gazie zostało zaledwie tysiąc chrześcijan (jeśli rzeczywiście jest ich tam jeszcze tak wielu). Od dziesięcioleci chrześcijanie są wyganiani z Gazy. Pozwolenie dzisiaj na publiczne celebrowanie Bożego Narodzenia w Gazie jest tylko chwytem reklamowym radykalnej, islamistycznej grupy terrorystycznej. W zeszłym roku rozdawali ulotki ostrzegające chrześcijan, by nie świętowali Bożego Narodzenia. Dawniej była choinka na centralnym placu w Gazie, ale to się nie zdarzyło, od kiedy Hamas przejął panowanie. Teraz świętowanie jest tylko przy YMCA w zamożnej części miasta Gaza. W 2008 roku był atak i podłożenie bomby w bibliotece YMCA – a bandyta pytał strażników, dlaczego pracują dla „niewiernych”.

 

YMCA w Gazie nie zamieściła niczego na swojej stronie internetowej od 9 miesięcy. Nawet nie wspomnieli o Bożym Narodzeniu. W rzeczywistości, ich ostatni post jest z lutego 2019 roku o Bożym Narodzeniu 2018 roku.


Chrześcijanie uciekają


A co z innymi? 25 kwietnia „przerażeni mieszkańcy chrześcijańskiej wsi Dżifna koło Ramallah prosili AP o ochronę po tym, jak zostali zaatakowanie przez uzbrojonych muzułmanów”. Trzy dni później przyszła kolej na anglikański kościół we wsi Aboud, na zachód od Ramallah. Nikogo po tym ataku nie aresztowano. Kościoły w Betlejem były w ostatnich latach kilkakrotnie atakowane, włącznie z podpaleniem w 2015 roku, co bardzo uszkodziło budynek kościelny.

 

Chrześcijanie w Gazie i na Zachodnim Brzegu stanowili około 10% populacji, obecnie jest ich około 2%. Podobnie jak na terenach większości Bliskiego Wschodu chrześcijaństwo w Gazie i na Zachodnim Brzegu jest atakowane przez islamistów, czasami z użyciem przemocy, a to praktycznie zmiotło tę religię. Open Doors, organizacja, która monitoruje prześladowania chrześcijan i publikuje o tym raporty, pisze o „islamskich prześladowaniach” chrześcijan na terenach Autonomii Palestyńskiej. Open Doors podkreśla, że szczególnie narażeni są ludzie, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo. Organizacja nazwała to, co dzieje się z chrześcijanami w tej części świata „ludobójstwem”.  

 

Arabowie umyślnie pokazują teraz Boże Narodzenie ze względu na wartość propagandową. Dochodzi to na Zachód i mówi się o tym w kościołach – gdzie obraz biednych chrześcijan rzekomo prześladowanych przez Izraelczyków, jest tym, co można opowiedzieć. Gdyby nie było tej wartości propagandowej – to poza Betlejem nie byłoby żadnych choinek. W Gazie? Naprawdę? Co dalej – w 2020 roku BBC opowie o tym, jak ISIS obchodzi Boże Narodzenie?  


Newsround, kiedy nie jest Boże Narodzenie


Szybko poszedłem zobaczyć, co jeszcze jest w Newsround. Weźmy to na temat historii.

“Po II Wojnie Światowej i Holocauście, w którym sześć milionów Żydów zostało zabitych, więcej Żydów chciało własnego kraju. Dano im dużą część Palestyny, którą uważali za swój tradycyjny dom, ale Arabowie, którzy już żyli tam i w sąsiednich krajach uważali, że to niesprawiedliwe i nie zaakceptowali nowego kraju.

Co za nieprawdopodobna nikczemność. To jest skandaliczna propaganda, jaką BBC karmi nasze dzieci. Jeszcze upiększona obrazami choinki bożonarodzeniowej na terytorium Hamasu. Mógłbym zapytać, kto pisze coś takiego – ale nie muszę. Prawdziwym pytaniem jest, jak to w ogóle zostało opublikowane? Jest obsceniczne, że Palestyńczycy używają chrześcijan, których prześladują, jako broni propagandowej w antyizraelskiej kampanii prania mózgów – ale jest niewybaczalne, że BBC jest ich ochoczym wspólnikiem. Takie jednak są postawy na Zachodzie. Zamiast stać w obronie prześladowanych chrześcijan, zachodnie organizacje chrześcijańskie stają po stronie Hamasu, tej właśnie organizacji, która prześladuje ich współwyznawców.


Wymazać i działać dalej


Zabrało mi 10 sekund znalezienie choinki Zocalo w Mexico City, kolejnych 20 na znalezienie zarówno Pływającej Choinki w Rio de Janeiro i choinki o temacie pszczoły w Galeries Lafayette w Paryżu. Nie brak „świątecznych jodeł”, jak opisuje je strona BBC. Dlaczego więc tylko siedem? Ponieważ jedynie trzy były dla nich ważne.


To jest najsprytniejszy typ dezinformacji, ponieważ człowiek, który skarży się na to, wygląda jak maruda, czasami także bezduszny. Jest to precyzyjnie wykalibrowana, dewastująca propaganda. Kiedy jest to propaganda skierowana do dzieci, istnieje uzasadniony powód do gniewu. Obraz, jakiionych szacunku dla samych siebie  przedstawia się tu światu, jest całkowicie fałszywy. To jest fake news. Przedstawiony przez antyizraelskiego propagandzistę. Taki materiał pierze dzieciom mózgi.  


Rzadko znajduje się tak nieskrywany przykład. Ktoś jest za to odpowiedzialny. Nie wystarczy tylko uaktualnić lub usunąć tę stronę. Nie można po prostu tego wymazać i działać dalej. To jest dowód, że propagandzista użył BBC do świadomego propagowania własnej agendy. Ta osoba powinna ponieść odpowiedzialność. Paul Plunkett jest obecnie redaktorem Newsround. Georgina Bowman jest zastępczynią redaktora. Oni wiedzą, kto to jest.

 

BBC powinna zostać zmuszona do ujawnienia, jak taka jawna propaganda Hamasu wylądowała na ich stronie i zapewnić, że człowiek za to odpowiedzialny nigdy więcej dla nich niczego nie napisze.


The BBC can only find Christmas trees in Palestine

15 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Colier

Znany brytyjski bloger śledzący antysemityzm w Wielkiej Brytanii. 


Od redakcji „Listów
”: Po otrzymaniu wielu skarg 18 grudnia BBC nieco zmieniła ten tekst, dodając jeszcze cztery miejsca (Białoruś, Manczester, Moskwa i El Salvador) i zamieniając podpis „w Palestynie” na „na Bliskim Wschodzie”. Patrz: https://bbcwatch.org/2019/12/18/bbc-amends-newsround-christmas-feature-which-breached-style-guide/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dzisiaj w Nazarecie Marek Eyal 2019-12-25


Notatki

Znalezionych 2125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk