Prawda

Poniedziałek, 30 marca 2020 - 20:26

« Poprzedni Następny »


BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie

 


David Collier 2019-12-25

Tegoroczna choinka w Wilnie.
Tegoroczna choinka w Wilnie.

Piątego grudnia BBC Newsround opublikowała artykuł zatytułowany ”Choinki z całego świata”. Jest opublikowany na stronach Newsround i jest skierowany do dzieci. Zamiarem było pokazanie ducha Bożego Narodzenia i przedstawienie zdjęć imponujących choinek z całego świata. Jak dotąd, wszystko O.K.

 

Dopóki nie zajrzysz do tego artykułu. Jestem wyczulony na antyizraelski aktywizm i propagandę. Analizuję artykuły i oceniam subtelne skrzywienia tych dziennikarzy, którzy chcą wpleść swoją osobistą niechęć do państwa żydowskiego w swoje teksty. Przy wielu okazjach ta tendencyjność jest subtelna i może nawet być umiejętnie ukryta. Rzadko kiedy przyłapuje się tych ludzi ze spodniami spuszczonymi do samych kostek jak w tym konkretnym artykule na stronie BBC. Poza światem małostkowych antyizraelskich aktywistów, umyślnie piszących palestyńską propagandę godną oddziału PR Hamasu, ten artykuł BBC nie ma absolutnie żadnego sensu.   


Jak wiele jest na świecie imponujących choinek bożonarodzeniowych? W artykule na stronie BBC, opublikowanym 10 dni temu, autorom udało się znaleźć siedem. Tylko siedem. Artykuł nie został uaktualniony przez te dni i nadal jest ich tylko siedem. BBC znalazła imponujące choinki w Wilnie, w Nowym Jorku, w Gazie, Pradze, Kalifornii, Ramallah i w Betlejem.   Trzy choinki na obszarach AP/Hamasu. Trzy. To nie jest edukacja – to jest jawna propaganda. Nawet arabskie „Gulf News” nie opublikowało czegoś takiego. Znaleźli inne zdjęcia z Dortmundu, Strasbourga i z Watykanu – miast z choinkami, których z jakiegoś powodu BBC po prostu nie umiała znaleźć.  


Boże Narodzenie na terenach AP/Hamasu


Wygląda na to, że ktokolwiek to napisał, zaczął już ze zdjęciami trzech „palestyńskich” choinek – i te choinki dały mu pomysł na cały artykuł. Innymi słowy, było to świadomie napisane jako kawałek propagandowy – i prawdopodobnie nie zostałoby napisane, gdyby nie miało propalestyńskiej wkładki. Nie wybierasz się na poszukiwanie choinek bożonarodzeniowych na całym świecie i przypadkiem znajdujesz 43% z nich w Gazie, Ramallah i Betlejem. Świat jest na to zbyt duży.


Skandalicznie użyli nawet nazwy „Palestyna” jako lokalizacji. Ten artykuł napisał człowiek, który użył BBC do antyizraelskiego aktywizmu:Artykuł jest spektakularnie wykoślawiony. Boże Narodzenie w Gazie? W Gazie zostało zaledwie tysiąc chrześcijan (jeśli rzeczywiście jest ich tam jeszcze tak wielu). Od dziesięcioleci chrześcijanie są wyganiani z Gazy. Pozwolenie dzisiaj na publiczne celebrowanie Bożego Narodzenia w Gazie jest tylko chwytem reklamowym radykalnej, islamistycznej grupy terrorystycznej. W zeszłym roku rozdawali ulotki ostrzegające chrześcijan, by nie świętowali Bożego Narodzenia. Dawniej była choinka na centralnym placu w Gazie, ale to się nie zdarzyło, od kiedy Hamas przejął panowanie. Teraz świętowanie jest tylko przy YMCA w zamożnej części miasta Gaza. W 2008 roku był atak i podłożenie bomby w bibliotece YMCA – a bandyta pytał strażników, dlaczego pracują dla „niewiernych”.

 

YMCA w Gazie nie zamieściła niczego na swojej stronie internetowej od 9 miesięcy. Nawet nie wspomnieli o Bożym Narodzeniu. W rzeczywistości, ich ostatni post jest z lutego 2019 roku o Bożym Narodzeniu 2018 roku.


Chrześcijanie uciekają


A co z innymi? 25 kwietnia „przerażeni mieszkańcy chrześcijańskiej wsi Dżifna koło Ramallah prosili AP o ochronę po tym, jak zostali zaatakowanie przez uzbrojonych muzułmanów”. Trzy dni później przyszła kolej na anglikański kościół we wsi Aboud, na zachód od Ramallah. Nikogo po tym ataku nie aresztowano. Kościoły w Betlejem były w ostatnich latach kilkakrotnie atakowane, włącznie z podpaleniem w 2015 roku, co bardzo uszkodziło budynek kościelny.

 

Chrześcijanie w Gazie i na Zachodnim Brzegu stanowili około 10% populacji, obecnie jest ich około 2%. Podobnie jak na terenach większości Bliskiego Wschodu chrześcijaństwo w Gazie i na Zachodnim Brzegu jest atakowane przez islamistów, czasami z użyciem przemocy, a to praktycznie zmiotło tę religię. Open Doors, organizacja, która monitoruje prześladowania chrześcijan i publikuje o tym raporty, pisze o „islamskich prześladowaniach” chrześcijan na terenach Autonomii Palestyńskiej. Open Doors podkreśla, że szczególnie narażeni są ludzie, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo. Organizacja nazwała to, co dzieje się z chrześcijanami w tej części świata „ludobójstwem”.  

 

Arabowie umyślnie pokazują teraz Boże Narodzenie ze względu na wartość propagandową. Dochodzi to na Zachód i mówi się o tym w kościołach – gdzie obraz biednych chrześcijan rzekomo prześladowanych przez Izraelczyków, jest tym, co można opowiedzieć. Gdyby nie było tej wartości propagandowej – to poza Betlejem nie byłoby żadnych choinek. W Gazie? Naprawdę? Co dalej – w 2020 roku BBC opowie o tym, jak ISIS obchodzi Boże Narodzenie?  


Newsround, kiedy nie jest Boże Narodzenie


Szybko poszedłem zobaczyć, co jeszcze jest w Newsround. Weźmy to na temat historii.

“Po II Wojnie Światowej i Holocauście, w którym sześć milionów Żydów zostało zabitych, więcej Żydów chciało własnego kraju. Dano im dużą część Palestyny, którą uważali za swój tradycyjny dom, ale Arabowie, którzy już żyli tam i w sąsiednich krajach uważali, że to niesprawiedliwe i nie zaakceptowali nowego kraju.

Co za nieprawdopodobna nikczemność. To jest skandaliczna propaganda, jaką BBC karmi nasze dzieci. Jeszcze upiększona obrazami choinki bożonarodzeniowej na terytorium Hamasu. Mógłbym zapytać, kto pisze coś takiego – ale nie muszę. Prawdziwym pytaniem jest, jak to w ogóle zostało opublikowane? Jest obsceniczne, że Palestyńczycy używają chrześcijan, których prześladują, jako broni propagandowej w antyizraelskiej kampanii prania mózgów – ale jest niewybaczalne, że BBC jest ich ochoczym wspólnikiem. Takie jednak są postawy na Zachodzie. Zamiast stać w obronie prześladowanych chrześcijan, zachodnie organizacje chrześcijańskie stają po stronie Hamasu, tej właśnie organizacji, która prześladuje ich współwyznawców.


Wymazać i działać dalej


Zabrało mi 10 sekund znalezienie choinki Zocalo w Mexico City, kolejnych 20 na znalezienie zarówno Pływającej Choinki w Rio de Janeiro i choinki o temacie pszczoły w Galeries Lafayette w Paryżu. Nie brak „świątecznych jodeł”, jak opisuje je strona BBC. Dlaczego więc tylko siedem? Ponieważ jedynie trzy były dla nich ważne.


To jest najsprytniejszy typ dezinformacji, ponieważ człowiek, który skarży się na to, wygląda jak maruda, czasami także bezduszny. Jest to precyzyjnie wykalibrowana, dewastująca propaganda. Kiedy jest to propaganda skierowana do dzieci, istnieje uzasadniony powód do gniewu. Obraz, jakiionych szacunku dla samych siebie  przedstawia się tu światu, jest całkowicie fałszywy. To jest fake news. Przedstawiony przez antyizraelskiego propagandzistę. Taki materiał pierze dzieciom mózgi.  


Rzadko znajduje się tak nieskrywany przykład. Ktoś jest za to odpowiedzialny. Nie wystarczy tylko uaktualnić lub usunąć tę stronę. Nie można po prostu tego wymazać i działać dalej. To jest dowód, że propagandzista użył BBC do świadomego propagowania własnej agendy. Ta osoba powinna ponieść odpowiedzialność. Paul Plunkett jest obecnie redaktorem Newsround. Georgina Bowman jest zastępczynią redaktora. Oni wiedzą, kto to jest.

 

BBC powinna zostać zmuszona do ujawnienia, jak taka jawna propaganda Hamasu wylądowała na ich stronie i zapewnić, że człowiek za to odpowiedzialny nigdy więcej dla nich niczego nie napisze.


The BBC can only find Christmas trees in Palestine

15 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Colier

Znany brytyjski bloger śledzący antysemityzm w Wielkiej Brytanii. 


Od redakcji „Listów
”: Po otrzymaniu wielu skarg 18 grudnia BBC nieco zmieniła ten tekst, dodając jeszcze cztery miejsca (Białoruś, Manczester, Moskwa i El Salvador) i zamieniając podpis „w Palestynie” na „na Bliskim Wschodzie”. Patrz: https://bbcwatch.org/2019/12/18/bbc-amends-newsround-christmas-feature-which-breached-style-guide/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dzisiaj w Nazarecie Marek Eyal 2019-12-25


Notatki

Znalezionych 1500 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk