Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 04:39

« Poprzedni Następny »


Czechosłowacka opcja


Victor Rosenthal 2022-03-20

Photoshop: Judah Rosenthal

Photoshop: Judah RosenthalNegocjacje między Iranem a Zachodem mogą swobodnie iść dalej po krótkiej czkawce spowodowanej rosyjskim żądaniem “prawa do wolnego i pełnego handlu, ekonomicznej i inwestycyjnej współpracy oraz militarno-technicznej współpracy”. Albo Rosjanie otrzymali to, co chcieli, albo zdecydowali się zaakceptować nieco mniej; w każdym razie jednak bieg do podpisania porozumienia umowy, które znosi sankcje na Iran, jest wznowiony.

Sądzę, że można powiedzieć, iż wszyscy – Amerykanie, Irańczycy Rosjanie, Europejczycy i z pewnością Izraelczycy – wiedzą, że to porozumienie stanowi tylko pomniejsze utrudnienie (jeśli jakiekolwiek) na drodze do uzyskania broni jądrowej przez Iran. W rzeczywistości jest to pełne zamknięcie oczu na łamanie traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, czemu Iran (będący sygnatariuszem tego traktatu) jest winien. Jest to przede wszystkim narzędzie do zniesienia dosłownie wszystkich sankcji na Iran – także tych, które nie są związane z bronią jądrową – i dostarczenie natychmiastowego przypływu dziesiątków miliardów dolarów do Iranu, a tylko minimalnie pewnego ograniczenia tempa rozwoju broni jądrowej.


Liczni izraelscy przedstawiciele, od premierów do szefów sztabu IDF, siadali raz za razem z Amerykanami i dokumentowali, dlaczego porozumienie nie zatrzyma ani znacząco nie spowolni postępów Iranu w zdobyciu broni, i jak zastrzyk gotówki w irańską kulejącą gospodarkę zostanie użyty do finansowania rozwoju broni, zastępczych działań wojennych przeciwko Izraelowi i państwom Zatoki oraz do terroryzmu na całym świecie – włącznie z USA. Co nie jest jasne w haśle “śmierć Ameryce”, pytali.


Amerykanie uprzejmie ich słuchali, ale nie zmieniali kierunku swoich wysiłków dyplomatycznych.


Jest oczywiste, dlaczego Irańczycy są tak chętni do zawarcia umowy, ale co z tego będą miały Stany Zjednoczone, zupełnie nie jest pewne. Tak, prezydent Joe Biden może zawrócić politykę Trumpa, oskarżyć Republikanów o porażkę i ogłosić “pokój w naszych czasach”, wymachując nową, jeszcze gorszą wersją JCPOA Obamy. Sądzę jednak, że główną motywacją jest kontynuowanie polityki, idącej wstecz do lat 1970., odwrócenia wyniku wojny 1967 roku.

 

Ta polityka była początkowo uzasadniana “realistycznym” argumentem, że amerykański sojusz z Izraelem jest sprzeczny z interesami USA, przy znacznie większej populacji wrogów Izraela i posiadaniu przez nich niezbędnych surowców. Później, po 9/11, stała się modna wiara, że poparcie Izraela przez USA jest jedną z przyczyn terroryzmu wobec USA (w końcu, sam Osama bin Laden to powiedział), i że Syrię i Iran można przekupić, by nie popierali rebelii w Iraku, przez zmuszenie Izraela do oddania Wzgórz Golan i stworzenie palestyńskiego państwa w Judei/Samarii.

 

Z nastaniem prezydenta Baracka Obamy antyizraelska polityka przybrała nowy kierunek. Obama postrzegał żydowskie państwo przez postkolonialne okulary. Naprawdę wierzył, że Izrael jest osadniczo-kolonialnym ciemiężcą rdzennych Palestyńczyków i akceptował palestyńską narrację wywłaszczenia. Wygłaszał puste slogany o prawie Izraela do istnienia, ale przyjęcie jego polityki szybko doprowadziłoby do zastąpienia Izraela przez arabskie państwo. Jego serce jest z Palestyńczykami, których widzi jako przedstawicieli czarnego i brązowego świata uciskanych przez „białych, europejskich” Izraelczyków.


Personel administracji Bidena to albo ludzie z administracji Obamy, albo ludzie o jeszcze bardziej radykalnie antyizraelskich poglądach. Jego administracja próbuje unikać tego rodzaju bezpośrednich konfrontacji, jakie zdawały się cieszyć Obamę, ale jej polityka nie jest lepsza. A jednym z celów umowy z Iranem jest osłabienie Izraela, uczynienie go bardziej zależnym od amerykańskiej ochrony przed coraz potężniejszym Iranem i w ten sposób umożliwienie kontynuowania procesu redukowania Izraela do jego niedających się obronić granic sprzed 1967 roku. I nie jest nieprawdopodobne, że wielu biorących w tym wszystkim udział ucieszyłoby się, gdyby żydowskie państwo całkiem zniknęło.

 

Jest bardzo prawdopodobne, że bezpośrednią konsekwencją wprowadzenia w życie nowej umowy z Iranem będzie regionalna wojna. Są dwie możliwości: albo Iran rozbuduje swoje konwencjonalne siły i siły swoich marionetek (z lub bez nuklearnego parasola) do punktu, w którym jego władcy poczują się wystarczająco pewnie, by poszczuć je na Izrael; albo Izrael uzna, że przekroczone zostały czerwone linie nuklearne i prewencyjnie zaatakuje Iran. W obu wypadkach obejmie to (co najmniej) Izrael, Iran, Gazę, Liban, Syrię i Autonomię Palestyńską. Możliwa jest także interwencja sił zewnętrznych, takich jak Rosja i USA. Cywilne ofiary po obu stronach będą liczone w tysiącach lub dziesiątkach tysięcy. Nie można też wykluczyć użycia broni jądrowej.


Bret Stephens napisał
, że inwazję na Ukrainę umożliwiły lata zachodniego ugłaskiwania i łagodne reakcje na agresję Putina i innych bandytów. Po tym, jak pozwolono mu najechać na Krym, Gruzję i wschodnią Ukrainę; po pozwoleniu Syrii na użycie broni chemicznej wobec własnej ludności; po pozwoleniu Chinom na zmiażdżenie autonomii Hong Kongu, Stephens pyta, dlaczego Putin miałby sądzić, że inwazja na Ukrainę nie ujdzie mu na sucho?  

 

Także Iran dowiedział się, że tylko Izrael jest gotowy opierać się jego narastającej agresji wobec sąsiadów. Europa wydaje się pozwalać, by korzyści z zyskownego handlu z Iranem odciągały jej uwagę od faktu, że jest w zasięgu pocisków rewolucyjnej republiki islamskiej, która wkrótce będzie miała broń jądrową. USA wydają się nie widzieć żadnego problemu z uzbrojonym w broń jądrową szyickim kalifatem, który rozciąga się do Morza Śródziemnego i panuje nad większością zasobów ropy naftowej i gazu na Bliskim Wschodzie. Dlaczego nie ma on nadal zawierać umów i beztrosko je łamać?  


Załóżmy jednak, że kampania maksymalnego nacisku trwałaby za Bidena (lub ponownie wybranego Trumpa). Załóżmy, że została rozszerzona do pełnego międzynarodowego bojkotu wszystkiego, co irańskie, jak to zrobiono wobec (znacznie silniejszej) Rosji w ostatnich tygodniach. Załóżmy, że byłoby to połączone z kampanią sabotażu, ataków cybernetycznych, pomocą miejscowym dysydentom i punktowymi operacjami wojskowymi – i że reżimowi przedstawiono by ultimatum, a nie ofertę ugłaskiwania. Czy to by zadziałało? Tak sądzę. Byłoby nawet możliwe obalenie reżimu mułłów.


Czy jest już zbyt późno? Nie jestem pewien. Ważniejsze jest jednak to, że nie ma na Zachodzie woli zrobienia tego, a już z pewnością żadnego takiego pragnienia ze strony administracji Bidena, której „przewodzi” senilny gaduła, a która w rzeczywistości jest kierowana przez nieznane siły.


Izrael może zrobić bardzo niewiele, by wpłynąć na zachowanie zachodnich ugłaskiwaczy, tak jak Czechosłowacja nie miała żadnych opcji w 1938 roku. Pozostaje przygotowanie się do wojny, która z pewnością przyjdzie; stworzenie planów – być może uderzenia prewencyjnego – by ta wojna była krótka i rozstrzygająca. Najgorszym możliwym podejściem – a obawiam się, że to właśnie odpowiada naszemu rządowi – jest próba uzyskania gwarancji od Amerykanów, że będą w jakich sposób działać, by nas obronić.  


Spytajcie Ukrainę
, co warte są ich słowa!

The Czechoslovakian Option

17 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2160 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk