Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 21:00

« Poprzedni Następny »


Cierpienia ludności Gazy


Mordechai Kedar 2019-04-18


Granice Strefy Gazy są pod narzuconą przez Izrael blokadą od kiedy Hamas – organizacja terrorystyczna według każdej definicji tego określenia – zajęła Gazę i zamieniła ją w państwo terroru, wrogie zarówno wobec Izraela, jak południowego sąsiada, Egiptu, a także wobec blisko dwóch milionów mieszkańców samej Strefy.


Wiele napisano o terrorze, jaki Hamas kieruje na Izrael rakietami, wybuchającymi balonami i zapalającymi latawcami, które zamieniły życie w izraelskich społecznościach w pobliżu Gazy, znanych jako ”powłoka Gazy”, w piekło na ziemi. Należy wiedzieć, że mimo terroru, jaki Hamas eksportuje do Izraela, państwo żydowskie nadal zaopatruje ludność Gazy w żywność, wodę pitną, paliwo, elektryczność, lekarstwa i dużo więcej. 


Wiele napisano również o akcjach terrorystycznych Hamasu i organizacji terrorystycznych pod jego skrzydłami przeciwko Egiptowi, włącznie z setkami tuneli używanych do eksportowania terroru do Egiptu i pomagania organizacjom terrorystycznym na Synaju i wewnątrz Egiptu. Obejmują one Bractwo Muzułmańskie, Al-Kaidę, Ansar Bayt al-Makdis i pozostałości ISIS, uciekających terrorystów, którzy schronili się wśród plemion synajskich.


Przez lata Egipt oskarżał Hamas o podsycanie płomieni terroru na Synaju i w Egipcie, i to jest główna przyczyna tego, że przejście graniczne Rafah – jedyna legalna droga przejścia z Gazy do Egiptu – jest zamknięte przez większość roku. W rzeczywistości Egipt narzucił znacznie surowsze oblężenie na Gazę niż Izrael, ponieważ Egipt nie zaopatruje Gazy w nic absolutnie, ale o tym napisano niewiele.


Bardzo niewiele napisano też o terrorze, jaki Hamas stosuje wobec mieszkańców Gazy. Rządy terroru zaczęły się w czerwcu 2007 roku, kiedy ruch Hamasu przechwycił panowanie nad Strefą Gazy i ze skrajną brutalnością zaatakował siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej: dziesiątki policjantów AP zginęło, kiedy wysadzono tunel wykopany przez Hamas pod instalacją bezpieczeństwa AP, innych zastrzelono na oczach ich rodzin, a część z nich zrzucono z dachów budynków mieszkalnych, do których uciekli przed Hamasem po to tylko, by ich ciśnięto w dół na śmierć na asfalcie.  


Terroryści z Hamasu zabili co najmniej dwudziestu członków Amarat Beyt al-Makdis w Rafah, kiedy z zimną krwią zastrzelili ich na ulicy. Przez te lata wielu ludzi, którzy wyrazili sprzeciw wobec Hamasu, zmarło w izbach tortur tej organizacji. Inną koszmarną praktyką Hamasu były nocne napady na domy opozycjonistów i gwałcenie ich żon i córek. Te metody zamknęły usta wielu ludziom przeciwnym Hamasowi, którzy nie chcieli płacić straszliwej ceny za sprzeciw wobec organizacji terrorystycznej, która przejęła panowanie nad życiem mieszkańców Gazy.   


Ostatnio jednak Gazańczycy wysuwają coraz więcej skarg pod adresem Hamasu z powodu katastrofalnej sytuacji gospodarczej w Strefie Gazy, która dotyka większość tamtejszych mieszkańców. Jedyną grupą, której życie toczy się jak zwykle, jest przywództwo Hamasu, którzy wzbogacili się na niebotycznych podatkach, jakie narzucili na żywność i towary importowane do Strefy Gazy. Na przykład, skrzynka pomidorów kosztuje konsumenta 200 szekli, a skrzynka ogórków 150 szekli, co jest wielokrotnością ceny płaconej izraelskiemu dostawcy. Hamas, naturalnie, obwinia Izrael i AP za opłakaną sytuację, ale Gazańczycy nie są głupi: zaczęli wskazywać oskarżycielskim palcem tych, którzy mianowali siebie odpowiedzialnymi za przyszłość Gazy, ale najpierw starannie opiekują się sobą.


Niezadowolenie z Hamasu narosło w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy Katar przekazywał do Gazy – za pozwoleniem Izraela – 15 milionów dolarów miesięcznie. Początkowo pieniądze przybywały w walizkach wypchanych gotówką, potem przez przekazy bankowe. Nie użyto tych funduszy do odbudowania ruin po ostatnich nalotach izraelskiego IDF w odpowiedzi na nieustanny ostrzał izraelskich cywilnych społeczności, ani do budowania szkół, ośrodków zdrowia, na pomoc społeczną lub potrzeby zatrudnienia, ani też nie użyto ich jako subsydiów na żywność. Poszły na płace dla funkcjonariuszy Hamasu, jak gdyby nie było w Gazie nikogo innego w potrzebie.


21 marca – pośrodku przygotowań do ”Marszu miliona” zaplanowanego na Dzień Ziemi 30 marca, w Gazie wybuchły protesty ze sloganem „Chcemy żyć”. Ktoś stworzył także logo dla tych anty-hamasowskich protestów, wycelowane w korupcję przywódców i straszliwą sytuację gospodarczą spowodowaną przez ich politykę. Inne hasła widziane podczas tych protestów brzmiały: „Rewolucja głodnych”, „Religia, ojczyzna i legitymacja porzuciły was”.   To ostatnie hasło przynosi największą szkodę, bowiem Hamas opiera swoją legitymację na związkach z islamem, miłości do ojczyzny i legalności, jaką uzyskał w wyborach z 2006 roku, kiedy zdobył większość miejsc w Palestyńskiej Radzie Ustawodawczej.


Kierownictwo Hamasu natychmiast zrozumiało rozmiary zagrożenia, jakie stanowiła ulica, jak również potencjalne znaczenie protestu, ponieważ członkowie Hamasu są w pełni świadomi tego, co myśli o nich przeciętny człowiek z ulicy. Zanim demonstracje mogły przyciągnąć więcej uczestników, rozszerzyć zasięg i rozrosnąć się lawinowo, siły bezpieczeństwa Hamasu zaatakowały demonstrantów pałkami i uprowadziły kilku organizatorów demonstracji w nieznane miejsce, rozpraszając demonstracje z wściekłą brutalnością i raniąc wielu protestujących.    


Ludzie odpowiedzieli zamieszczaniem filmów pokazujących bezpieczniaków Hamasu w mundurach polowych, którzy bezlitośnie bili pokojowych demonstrantów, publikowaniem zdjęć ran zadanych demonstrantom i wpisami na mediach społecznościowych, jakich dotąd nigdy nie widziano. Imad abu Neima napisał: "Piszę do was ze szpitala Szifa, wśród rosnącej liczby rannych i wśród ich głośnych jęków mówię: Stan rannych jest bardzo zły i są one albatrosem u waszej szyi, o przywódcy, i musicie się nimi bardziej zainteresować. Nie straćcie ich, bo to by znaczyło utratę waszych rodzin. Dbajcie o nich tak, jak dbalibyście, gdyby to wasi synowie byli ranni”.  


Słowa autora są aluzją do niemożliwej sytuacji, znanej wszystkim Gazańczykom: Hamas daje preferencje własnym rodzinom we wszystkim, a kiedy cała Gaza cierpi, to boli bardziej niż zwykle. Dyskryminacja jeszcze powiększy się po 6 kwietnia, kiedy zaczyna się ramadan, podczas którego zwyczajowo konsumuje się więcej żywności nocą z powodu poszczenia w dzień.   


Jeden z autorów napisał: "Idźcie do Żydów, żeby się od nich nauczyć [jak zachowuje się przywódca polityczny wobec swoich obywateli]. Wyobraźcie sobie! Współmieszkaniec mojego miasta bił mnie na oczach moich rodziców!! Hamas uciska, łamie ręce i nogi kobietom, dzieciom, starcom”. 


Hamas przyswoił sobie problem, ale wskazuje oskarżycielskim palcem na Izrael. Salah Albardwil, członek biura politycznego Hamasu, twierdzi, że wszystkie protesty i działania pod hasłem ”My chcemy żyć” są organizowane przez służbę wywiadowczą AP, która podżega masy przeciwko Hamasowi, a równocześnie jej członkowie likwidują biednego chłopca z Gazy, który przeniknął do AP, żeby przynieść trochę pieniędzy dla swojej matki i braci.


Przywódca Hamasu, Jihja Sinwar, przeszedł sam siebie, kiedy oświadczył 30 marca: „’Dzień Ziemi’… Nasz naród podkreśla lojalność wobec naszych podstawowych zasad, nigdy nie zrezygnuje z prawa powrotu mimo tych, którzy to robią (=OWP) mimo normalizacji normalizatorów (= przedstawicieli Saudyjczyków, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egipcjan i Jordańczyków) i w obliczu kolaborantów (=AP)". A następnie powiedział: „Nasi ludzie wychodzą dzisiaj, żeby powiedzieć ‘My chcemy żyć z honorem’ (=w obliczu izraelskiego poniżania)…” W ten sposób Sinwarowi udaje się zajść z boku ruch protestu, biorąc ich hasło używane przez protestujących przeciwko Hamasowi i kierując je przeciwko Izraelowi.  


Przy innej okazji Sinwar zrobił to samo, oświadczając: ”Nasi ludzie mówią stanowczo, że zamierzają kontynuować dotychczasową drogą i przerwą oblężenie mocą silnego lub bezradnością słabego, ponieważ nasz naród wychodzi [do płotu granicznego] dzisiaj i mówi: ’Chcemy żyć z honorem’”.


AP nie zignorowała protestów w Gazie i przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział przed kamerami: "…Przekleństwo na ojców [Hamasu]…Psy…mamy wzorowych ludzi w Gazie… niechaj Allah im pomoże… ich poświęcenie nie zostanie zapomniane… oni [Hamas] skończą na śmietniku historii”.  


Rzecznicy Hamasu nie przyjęli spokojnie tych obelg. Oskarżyli Mahmouda Abbasa o szerzenie kultury „my chcemy żyć” na terenach pod swoim panowaniem, co znaczy, że woli on, by ludzie szukali zarobku, utrzymywali swoje rodziny i zrezygnowali z opozycji wobec Izraela. Hamas wierzy, że Abbas zamienił Palestyńczyków w naród biernych ludzi bez kręgosłupa, których jedynym pragnieniem jest żyć w teraźniejszości, zarzucając marzenie o zniszczeniu Izraela, walkę o wolną „Falestin” i nadzieję na „powrót”.


Ta kultura ”my chcemy żyć” jest całkowitą odwrotnością Hamasu, który opiera wszystkie swoje działania na gotowości palestyńskich Arabów – tak jednostek, jak grupy – stania się ofiarami złożonymi na ołtarzu ojczyzny w celu zlikwidowania tworu syjonistycznego i powrotu do wsi, z których, jak twierdzą, ich dziadowie uciekli z 1948 roku.


Czy ofiara oczekiwana od mieszkańców Gazy obejmuje synów funkcjonariuszy Hamasu? Gazańczycy znają odpowiedź na to pytanie i dlatego wychodzą na ulice skandując: „My chcemy żyć”.                                        


Czy jest to zwiastun ”Wiosny Arabskiej" w państwie Hamasu w Gazie? Na to odpowie czas.  


The suffering of Gaza’s population

Aruthz Sheva, 5 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Mordechai Kedar


Wykładowca na wydziale arabistyki w Bar-Ilan University. Przez 25 lat pracował w wywiadzie wojskowym, zajmując się, arabskimi mediami i organizacjami islamistycznymi. Jest częstym gościem w mediach arabskich jak i komentatorem spraw arabskich w mediach izraelskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Filantropia Izraela? Anna Trzcina 2019-04-19
1. Filantropia Izraela? Anna Trzcina 2019-04-18


Notatki

Znalezionych 1371 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk