Prawda

Poniedziałek, 20 maja 2019 - 12:34

« Poprzedni Następny »


Cierpienia ludności Gazy


Mordechai Kedar 2019-04-18


Granice Strefy Gazy są pod narzuconą przez Izrael blokadą od kiedy Hamas – organizacja terrorystyczna według każdej definicji tego określenia – zajęła Gazę i zamieniła ją w państwo terroru, wrogie zarówno wobec Izraela, jak południowego sąsiada, Egiptu, a także wobec blisko dwóch milionów mieszkańców samej Strefy.


Wiele napisano o terrorze, jaki Hamas kieruje na Izrael rakietami, wybuchającymi balonami i zapalającymi latawcami, które zamieniły życie w izraelskich społecznościach w pobliżu Gazy, znanych jako ”powłoka Gazy”, w piekło na ziemi. Należy wiedzieć, że mimo terroru, jaki Hamas eksportuje do Izraela, państwo żydowskie nadal zaopatruje ludność Gazy w żywność, wodę pitną, paliwo, elektryczność, lekarstwa i dużo więcej. 


Wiele napisano również o akcjach terrorystycznych Hamasu i organizacji terrorystycznych pod jego skrzydłami przeciwko Egiptowi, włącznie z setkami tuneli używanych do eksportowania terroru do Egiptu i pomagania organizacjom terrorystycznym na Synaju i wewnątrz Egiptu. Obejmują one Bractwo Muzułmańskie, Al-Kaidę, Ansar Bayt al-Makdis i pozostałości ISIS, uciekających terrorystów, którzy schronili się wśród plemion synajskich.


Przez lata Egipt oskarżał Hamas o podsycanie płomieni terroru na Synaju i w Egipcie, i to jest główna przyczyna tego, że przejście graniczne Rafah – jedyna legalna droga przejścia z Gazy do Egiptu – jest zamknięte przez większość roku. W rzeczywistości Egipt narzucił znacznie surowsze oblężenie na Gazę niż Izrael, ponieważ Egipt nie zaopatruje Gazy w nic absolutnie, ale o tym napisano niewiele.


Bardzo niewiele napisano też o terrorze, jaki Hamas stosuje wobec mieszkańców Gazy. Rządy terroru zaczęły się w czerwcu 2007 roku, kiedy ruch Hamasu przechwycił panowanie nad Strefą Gazy i ze skrajną brutalnością zaatakował siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej: dziesiątki policjantów AP zginęło, kiedy wysadzono tunel wykopany przez Hamas pod instalacją bezpieczeństwa AP, innych zastrzelono na oczach ich rodzin, a część z nich zrzucono z dachów budynków mieszkalnych, do których uciekli przed Hamasem po to tylko, by ich ciśnięto w dół na śmierć na asfalcie.  


Terroryści z Hamasu zabili co najmniej dwudziestu członków Amarat Beyt al-Makdis w Rafah, kiedy z zimną krwią zastrzelili ich na ulicy. Przez te lata wielu ludzi, którzy wyrazili sprzeciw wobec Hamasu, zmarło w izbach tortur tej organizacji. Inną koszmarną praktyką Hamasu były nocne napady na domy opozycjonistów i gwałcenie ich żon i córek. Te metody zamknęły usta wielu ludziom przeciwnym Hamasowi, którzy nie chcieli płacić straszliwej ceny za sprzeciw wobec organizacji terrorystycznej, która przejęła panowanie nad życiem mieszkańców Gazy.   


Ostatnio jednak Gazańczycy wysuwają coraz więcej skarg pod adresem Hamasu z powodu katastrofalnej sytuacji gospodarczej w Strefie Gazy, która dotyka większość tamtejszych mieszkańców. Jedyną grupą, której życie toczy się jak zwykle, jest przywództwo Hamasu, którzy wzbogacili się na niebotycznych podatkach, jakie narzucili na żywność i towary importowane do Strefy Gazy. Na przykład, skrzynka pomidorów kosztuje konsumenta 200 szekli, a skrzynka ogórków 150 szekli, co jest wielokrotnością ceny płaconej izraelskiemu dostawcy. Hamas, naturalnie, obwinia Izrael i AP za opłakaną sytuację, ale Gazańczycy nie są głupi: zaczęli wskazywać oskarżycielskim palcem tych, którzy mianowali siebie odpowiedzialnymi za przyszłość Gazy, ale najpierw starannie opiekują się sobą.


Niezadowolenie z Hamasu narosło w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy Katar przekazywał do Gazy – za pozwoleniem Izraela – 15 milionów dolarów miesięcznie. Początkowo pieniądze przybywały w walizkach wypchanych gotówką, potem przez przekazy bankowe. Nie użyto tych funduszy do odbudowania ruin po ostatnich nalotach izraelskiego IDF w odpowiedzi na nieustanny ostrzał izraelskich cywilnych społeczności, ani do budowania szkół, ośrodków zdrowia, na pomoc społeczną lub potrzeby zatrudnienia, ani też nie użyto ich jako subsydiów na żywność. Poszły na płace dla funkcjonariuszy Hamasu, jak gdyby nie było w Gazie nikogo innego w potrzebie.


21 marca – pośrodku przygotowań do ”Marszu miliona” zaplanowanego na Dzień Ziemi 30 marca, w Gazie wybuchły protesty ze sloganem „Chcemy żyć”. Ktoś stworzył także logo dla tych anty-hamasowskich protestów, wycelowane w korupcję przywódców i straszliwą sytuację gospodarczą spowodowaną przez ich politykę. Inne hasła widziane podczas tych protestów brzmiały: „Rewolucja głodnych”, „Religia, ojczyzna i legitymacja porzuciły was”.   To ostatnie hasło przynosi największą szkodę, bowiem Hamas opiera swoją legitymację na związkach z islamem, miłości do ojczyzny i legalności, jaką uzyskał w wyborach z 2006 roku, kiedy zdobył większość miejsc w Palestyńskiej Radzie Ustawodawczej.


Kierownictwo Hamasu natychmiast zrozumiało rozmiary zagrożenia, jakie stanowiła ulica, jak również potencjalne znaczenie protestu, ponieważ członkowie Hamasu są w pełni świadomi tego, co myśli o nich przeciętny człowiek z ulicy. Zanim demonstracje mogły przyciągnąć więcej uczestników, rozszerzyć zasięg i rozrosnąć się lawinowo, siły bezpieczeństwa Hamasu zaatakowały demonstrantów pałkami i uprowadziły kilku organizatorów demonstracji w nieznane miejsce, rozpraszając demonstracje z wściekłą brutalnością i raniąc wielu protestujących.    


Ludzie odpowiedzieli zamieszczaniem filmów pokazujących bezpieczniaków Hamasu w mundurach polowych, którzy bezlitośnie bili pokojowych demonstrantów, publikowaniem zdjęć ran zadanych demonstrantom i wpisami na mediach społecznościowych, jakich dotąd nigdy nie widziano. Imad abu Neima napisał: "Piszę do was ze szpitala Szifa, wśród rosnącej liczby rannych i wśród ich głośnych jęków mówię: Stan rannych jest bardzo zły i są one albatrosem u waszej szyi, o przywódcy, i musicie się nimi bardziej zainteresować. Nie straćcie ich, bo to by znaczyło utratę waszych rodzin. Dbajcie o nich tak, jak dbalibyście, gdyby to wasi synowie byli ranni”.  


Słowa autora są aluzją do niemożliwej sytuacji, znanej wszystkim Gazańczykom: Hamas daje preferencje własnym rodzinom we wszystkim, a kiedy cała Gaza cierpi, to boli bardziej niż zwykle. Dyskryminacja jeszcze powiększy się po 6 kwietnia, kiedy zaczyna się ramadan, podczas którego zwyczajowo konsumuje się więcej żywności nocą z powodu poszczenia w dzień.   


Jeden z autorów napisał: "Idźcie do Żydów, żeby się od nich nauczyć [jak zachowuje się przywódca polityczny wobec swoich obywateli]. Wyobraźcie sobie! Współmieszkaniec mojego miasta bił mnie na oczach moich rodziców!! Hamas uciska, łamie ręce i nogi kobietom, dzieciom, starcom”. 


Hamas przyswoił sobie problem, ale wskazuje oskarżycielskim palcem na Izrael. Salah Albardwil, członek biura politycznego Hamasu, twierdzi, że wszystkie protesty i działania pod hasłem ”My chcemy żyć” są organizowane przez służbę wywiadowczą AP, która podżega masy przeciwko Hamasowi, a równocześnie jej członkowie likwidują biednego chłopca z Gazy, który przeniknął do AP, żeby przynieść trochę pieniędzy dla swojej matki i braci.


Przywódca Hamasu, Jihja Sinwar, przeszedł sam siebie, kiedy oświadczył 30 marca: „’Dzień Ziemi’… Nasz naród podkreśla lojalność wobec naszych podstawowych zasad, nigdy nie zrezygnuje z prawa powrotu mimo tych, którzy to robią (=OWP) mimo normalizacji normalizatorów (= przedstawicieli Saudyjczyków, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egipcjan i Jordańczyków) i w obliczu kolaborantów (=AP)". A następnie powiedział: „Nasi ludzie wychodzą dzisiaj, żeby powiedzieć ‘My chcemy żyć z honorem’ (=w obliczu izraelskiego poniżania)…” W ten sposób Sinwarowi udaje się zajść z boku ruch protestu, biorąc ich hasło używane przez protestujących przeciwko Hamasowi i kierując je przeciwko Izraelowi.  


Przy innej okazji Sinwar zrobił to samo, oświadczając: ”Nasi ludzie mówią stanowczo, że zamierzają kontynuować dotychczasową drogą i przerwą oblężenie mocą silnego lub bezradnością słabego, ponieważ nasz naród wychodzi [do płotu granicznego] dzisiaj i mówi: ’Chcemy żyć z honorem’”.


AP nie zignorowała protestów w Gazie i przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział przed kamerami: "…Przekleństwo na ojców [Hamasu]…Psy…mamy wzorowych ludzi w Gazie… niechaj Allah im pomoże… ich poświęcenie nie zostanie zapomniane… oni [Hamas] skończą na śmietniku historii”.  


Rzecznicy Hamasu nie przyjęli spokojnie tych obelg. Oskarżyli Mahmouda Abbasa o szerzenie kultury „my chcemy żyć” na terenach pod swoim panowaniem, co znaczy, że woli on, by ludzie szukali zarobku, utrzymywali swoje rodziny i zrezygnowali z opozycji wobec Izraela. Hamas wierzy, że Abbas zamienił Palestyńczyków w naród biernych ludzi bez kręgosłupa, których jedynym pragnieniem jest żyć w teraźniejszości, zarzucając marzenie o zniszczeniu Izraela, walkę o wolną „Falestin” i nadzieję na „powrót”.


Ta kultura ”my chcemy żyć” jest całkowitą odwrotnością Hamasu, który opiera wszystkie swoje działania na gotowości palestyńskich Arabów – tak jednostek, jak grupy – stania się ofiarami złożonymi na ołtarzu ojczyzny w celu zlikwidowania tworu syjonistycznego i powrotu do wsi, z których, jak twierdzą, ich dziadowie uciekli z 1948 roku.


Czy ofiara oczekiwana od mieszkańców Gazy obejmuje synów funkcjonariuszy Hamasu? Gazańczycy znają odpowiedź na to pytanie i dlatego wychodzą na ulice skandując: „My chcemy żyć”.                                        


Czy jest to zwiastun ”Wiosny Arabskiej" w państwie Hamasu w Gazie? Na to odpowie czas.  


The suffering of Gaza’s population

Aruthz Sheva, 5 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Mordechai Kedar


Wykładowca na wydziale arabistyki w Bar-Ilan University. Przez 25 lat pracował w wywiadzie wojskowym, zajmując się, arabskimi mediami i organizacjami islamistycznymi. Jest częstym gościem w mediach arabskich jak i komentatorem spraw arabskich w mediach izraelskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Filantropia Izraela? Anna Trzcina 2019-04-19
1. Filantropia Izraela? Anna Trzcina 2019-04-18


Notatki

Znalezionych 1284 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk