Prawda

Niedziela, 7 sierpnia 2022 - 20:57

« Poprzedni Następny »


Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi


Khaled Abu Toameh 2022-06-23

9 czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę Umm al-Nasr, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”. Wioska została założona prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku. Na zdjęciu: Beduińskie dzieci w Umm al-Nasr w Strefie Gazy.Zdjęcie: Ahmed Deeb (Źródło: https://www.ahmeddeebphoto.com/um-al-nasser-bedouin-village-gaza/)
9 czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę Umm al-Nasr, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”. Wioska została założona prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku. Na zdjęciu: Beduińskie dzieci w Umm al-Nasr w Strefie Gazy.Zdjęcie: Ahmed Deeb (Źródło: https://www.ahmeddeebphoto.com/um-al-nasser-bedouin-village-gaza/)

Podczas gdy społeczność międzynarodowa i media nadal codziennie potępiają Izrael z powodu wielu skarg, w tym na burzenia domów zbudowanych bez odpowiednich zezwoleń, nikt nie wydaje się być zainteresowany trwającymi naruszeniami praw człowieka wobec Palestyńczyków przez palestyńską grupę islamistów Hamas.


Organizacja Narodów Zjednoczonych i wielu zagranicznych dziennikarzy mają taką obsesję na punkcie Izraela, że nie zwrócili uwagi na ostatnią zbrodnię popełnioną przez Hamas na mieszkańcach beduińskiej wioski Umm al-Nasr w północnej Strefie Gazy. Wieś powstała prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku.


Dziewiątego czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”.


Nalot na wioskę, pierwszy tego rodzaju od czasu gwałtownego przejęcia Strefy Gazy przez Hamas w 2007 roku, wywołał starcia między mieszkańcami a funkcjonariuszami. Mieszkańcy rzucali kamieniami w funkcjonariuszy, którzy w odpowiedzi strzelali do protestujących ostrą amunicją.


Co najmniej 25 mieszkańców wsi zostało rannych podczas starć, ośmiu z nich od kul. Źródła w Strefie Gazy podały, że co najmniej jeden oficer Hamasu został ranny.


Po brutalnych starciach siły bezpieczeństwa Hamasu aresztowały 85 mieszkańców wsi.


Nalot na wioskę nastąpił po tym, jak kontrolowany przez Hamas Urząd Ziemski w Strefie Gazy orzekł, że mieszkańcy muszą zostać ewakuowani, ponieważ zbudowali swoje domy na ziemiach „państwowych”. Emad al-Baz, szef Urzędu Ziemskiego, oskarżył mieszkańców wsi o „wkroczenie” na sporną ziemię.


Źródła w Strefie Gazy podały, że jest jeszcze 28 wiosek przeznaczonych do rozbiórki przez Hamas pod pretekstem, że zostały one nielegalnie zbudowane na terenach publicznych.


Jahja Abu Tharijeh, mieszkaniec Umm al-Nasr, powiedział, że dziesiątkom funkcjonariuszy Hamasu w mundurach i cywilnych ubraniach, którzy najechali wioskę, udało się zburzyć jeden dom, zanim wybuchły tam gwałtowne starcia. Oskarżył funkcjonariuszy Hamasu o nadużywanie siły i najazd na domy bez nakazu sądowego, zastraszanie mieszkańców, w tym kobiet i niepełnosprawnych dzieci. „Siły bezpieczeństwa Hamasu nie wpuściły karetek pogotowia do wioski” – opowiadał Abu Tharijeh .

„Chociaż siły bezpieczeństwa [Hamasu] przywiozły ze sobą karetkę, jej zespół odmówił udzielenia pomocy medycznej rannym. Dlatego musieliśmy zawieźć rannych do szpitala naszymi samochodami”.

Palestyńska Niezależna Komisja Praw Człowieka (ICHR) stwierdziła, że z wielkim niepokojem patrzy na wydarzenia, które miały miejsce w wiosce Umm al-Nasr, „które doprowadziły do zranienia wielu obywateli i zniszczenia wielu domów".


Grupa praw człowieka ujawniła, że członkowie wojskowego skrzydła Hamasu, Ezaddin al-Kassam, wzięli udział w nalocie na wioskę. Według ICHR siły te zaatakowały również kilka domów w wiosce i aresztowały 40 cywilów.


Dochodzenie przeprowadzone przez grupę praw człowieka wykazało, że służby bezpieczeństwa Hamasu nadużywały siły podczas konfrontacji z mieszkańcami wioski.


Grupa podkreśliła, że funkcjonariusze Hamasu w cywilnych ubraniach nie mogą uczestniczyć w takich nalotach.


ICHR wezwała do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych i wszczęcia śledztwa w sprawie działań sił bezpieczeństwa Hamasu. Wezwała również do pociągnięcia do odpowiedzialności personelu bezpieczeństwa, który oddał strzały i wydał instrukcje brutalnego zachowania podczas incydentu.


Podczas gdy społeczność międzynarodowa milczy w sprawie ostatniego ataku Hamasu na własną ludność, wielu Palestyńczyków potępiło tę grupę terrorystyczną.


Hussein Hamajel, wysoki rangą urzędnik z rządzącej Autonomią Palestyńską frakcji Fatah, potępił nalot na wioskę jako „zbrodnię”. Oskarżył przywódców Hamasu o dążenie do położenia łap na ziemiach w Strefie Gazy i podzielenia ich między siebie i swoich zwolenników. „Działania Hamasu pogłębiają kryzys humanitarny i społeczny w Strefie Gazy” – powiedział Hamajel.


Palestyński dziennikarz Hisham Sakallah zauważył, że „przemoc i ucisk, jakich dopuszczono się wobec beduińskich wieśniaków, odzwierciedlają niewielką część tego, co wydarzyło się 16 lat temu, kiedy Hamas przeprowadził zamach stanu przeciwko Autonomii Palestyńskiej i przejął kontrolę nad Strefą Gazy”.


Sakallah nawiązywał do brutalnych starć, które wybuchły w Strefie Gazy w 2007 roku, podczas których ludzie Hamasu dokonywali egzekucji na rywalach z Fatahu, wysadzali domy i ciągnęli ulicami ciało wysokiego rangą członka Fatahu. Zrzucali także uzbrojonych członków Fatahu z dachów wysokich budynków.


Sakallah pochwalił użytkowników mediów społecznościowych za rzucenie światła na zbrodnie Hamasu przeciwko mieszkańcom Umm al-Nasr. „To, co mnie najbardziej niepokoiło i prowokowało, to fakt, że oficjalni rzecznicy Hamasu nie wydali oświadczeń” – zauważył.


Cytowano
 anonimowego mieszkańca Umm al-Nasr , który powiedział:

„To, co się wydarzyło, to barbarzyński i brutalny atak Hamasu i Iranu na biednych ludzi w Strefie Gazy, którzy byli bardzo cierpliwi wobec zabójstw, biedy i głodu wynikających z polityki Hamasu. Ludność Strefy Gazy zapłaciła krwią za politykę i praktyki Hamasu”.

Egipski pisarz Ali Radżab zwrócił uwagę na hipokryzję Hamasu w sprawie społeczności Beduinów w Izraelu i Strefie Gazy. Radżab powiedział, że chociaż Hamas próbuje przedstawiać się jako obrońca beduińskich obywateli Izraela, atakuje Beduinów żyjących pod jego kontrolą w Strefie Gazy, niszcząc ich domy i konfiskując ich ziemię.


Nieustanne wysiłki Hamasu, by zrównać z ziemią całe wioski w Strefie Gazy, są postrzegane przez wielu Palestyńczyków jako zacieśnianie władzy tej grupy terrorystycznej na nadmorskiej enklawie, w której mieszka około dwóch milionów Palestyńczyków. Jest to również postrzegane przez wielu Palestyńczyków jako część powszechnej korupcji w Hamasie, którego przywódcy chcą przejąć ziemię na własny użytek.


„Hamas próbuje kontrolować wszystkie ziemie publiczne w Strefie Gazy” – powiedział Mahmoud al-Zaq, sekretarz generalny Krajowej Komisji Pracy w Strefie Gazy. „Hamas chce tych ziem, aby realizować własne projekty. Te ziemie należy jednak przeznaczyć na budowę szpitali dla Palestyńczyków”.


Praktyki Hamasu wobec Palestyńczyków nie są zaskoczeniem dla wielu Palestyńczyków, zwłaszcza dla tych, którzy od 2007 roku żyją pod represyjnym reżimem w Strefie Gazy. Jednak tym, co nadal zaskakuje wielu Palestyńczyków, jest ciągłe milczenie społeczności międzynarodowej, organizacji zajmujących się prawami człowieka, ONZ i wielu głównych organizacji medialnych wobec zbrodni Hamasu.


Gdyby Izrael przeprowadził nalot na wioskę Beduinów w Strefie Gazy, widzielibyśmy wielu zagranicznych dziennikarzy i ONZ spieszących w te okolice, by donieść o izraelskich „zbrodniach” i „czystkach etnicznych”.


Mieszkańcy wioski mają pecha: są Palestyńczykami, którzy zostali zaatakowani przez palestyński rząd i palestyńskie siły bezpieczeństwa. Międzynarodowe media, których przedstawiciele często donoszą o burzeniu nielegalnie zbudowanych domów przez Izrael, nie poinformują o trudnej sytuacji mieszkańców wsi Umm al-Nasr, ponieważ jest to historia pozbawiona antyizraelskiego punktu widzenia – żaden Żyd nie był zaangażowany w atak na wioskę w Strefie Gazy.


Zagraniczni dziennikarze i organizacje praw człowieka, które nadal ignorują takie opresyjne praktyki Hamasu, wyrządzają ogromną niesprawiedliwość Palestyńczykom żyjącym w Strefie Gazy.


Przymykając oczy na okrucieństwa Hamasu, dziennikarze i organizacje praw człowieka ponownie angażują się w niebezpieczną grę w podwójne standardy. Ich obsesja na punkcie Izraela pozwala Hamasowi na uporczywe popełnianie brutalnych zbrodni przeciwko Palestyńczykom bez negatywnego nagłośnienia w mediach – a tym bardziej bez pociągnięcia ich do odpowiedzialności za plądrowanie i niszczenie społeczności palestyńskich.


Palestinians: The House Demolitions and Land-Grabs No One Talks About

Gatestone Institute, 16 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk