Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 01:52

« Poprzedni Następny »


Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi


Khaled Abu Toameh 2022-06-23

9 czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę Umm al-Nasr, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”. Wioska została założona prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku. Na zdjęciu: Beduińskie dzieci w Umm al-Nasr w Strefie Gazy.Zdjęcie: Ahmed Deeb (Źródło: https://www.ahmeddeebphoto.com/um-al-nasser-bedouin-village-gaza/)
9 czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę Umm al-Nasr, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”. Wioska została założona prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku. Na zdjęciu: Beduińskie dzieci w Umm al-Nasr w Strefie Gazy.Zdjęcie: Ahmed Deeb (Źródło: https://www.ahmeddeebphoto.com/um-al-nasser-bedouin-village-gaza/)

Podczas gdy społeczność międzynarodowa i media nadal codziennie potępiają Izrael z powodu wielu skarg, w tym na burzenia domów zbudowanych bez odpowiednich zezwoleń, nikt nie wydaje się być zainteresowany trwającymi naruszeniami praw człowieka wobec Palestyńczyków przez palestyńską grupę islamistów Hamas.


Organizacja Narodów Zjednoczonych i wielu zagranicznych dziennikarzy mają taką obsesję na punkcie Izraela, że nie zwrócili uwagi na ostatnią zbrodnię popełnioną przez Hamas na mieszkańcach beduińskiej wioski Umm al-Nasr w północnej Strefie Gazy. Wieś powstała prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku.


Dziewiątego czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”.


Nalot na wioskę, pierwszy tego rodzaju od czasu gwałtownego przejęcia Strefy Gazy przez Hamas w 2007 roku, wywołał starcia między mieszkańcami a funkcjonariuszami. Mieszkańcy rzucali kamieniami w funkcjonariuszy, którzy w odpowiedzi strzelali do protestujących ostrą amunicją.


Co najmniej 25 mieszkańców wsi zostało rannych podczas starć, ośmiu z nich od kul. Źródła w Strefie Gazy podały, że co najmniej jeden oficer Hamasu został ranny.


Po brutalnych starciach siły bezpieczeństwa Hamasu aresztowały 85 mieszkańców wsi.


Nalot na wioskę nastąpił po tym, jak kontrolowany przez Hamas Urząd Ziemski w Strefie Gazy orzekł, że mieszkańcy muszą zostać ewakuowani, ponieważ zbudowali swoje domy na ziemiach „państwowych”. Emad al-Baz, szef Urzędu Ziemskiego, oskarżył mieszkańców wsi o „wkroczenie” na sporną ziemię.


Źródła w Strefie Gazy podały, że jest jeszcze 28 wiosek przeznaczonych do rozbiórki przez Hamas pod pretekstem, że zostały one nielegalnie zbudowane na terenach publicznych.


Jahja Abu Tharijeh, mieszkaniec Umm al-Nasr, powiedział, że dziesiątkom funkcjonariuszy Hamasu w mundurach i cywilnych ubraniach, którzy najechali wioskę, udało się zburzyć jeden dom, zanim wybuchły tam gwałtowne starcia. Oskarżył funkcjonariuszy Hamasu o nadużywanie siły i najazd na domy bez nakazu sądowego, zastraszanie mieszkańców, w tym kobiet i niepełnosprawnych dzieci. „Siły bezpieczeństwa Hamasu nie wpuściły karetek pogotowia do wioski” – opowiadał Abu Tharijeh .

„Chociaż siły bezpieczeństwa [Hamasu] przywiozły ze sobą karetkę, jej zespół odmówił udzielenia pomocy medycznej rannym. Dlatego musieliśmy zawieźć rannych do szpitala naszymi samochodami”.

Palestyńska Niezależna Komisja Praw Człowieka (ICHR) stwierdziła, że z wielkim niepokojem patrzy na wydarzenia, które miały miejsce w wiosce Umm al-Nasr, „które doprowadziły do zranienia wielu obywateli i zniszczenia wielu domów".


Grupa praw człowieka ujawniła, że członkowie wojskowego skrzydła Hamasu, Ezaddin al-Kassam, wzięli udział w nalocie na wioskę. Według ICHR siły te zaatakowały również kilka domów w wiosce i aresztowały 40 cywilów.


Dochodzenie przeprowadzone przez grupę praw człowieka wykazało, że służby bezpieczeństwa Hamasu nadużywały siły podczas konfrontacji z mieszkańcami wioski.


Grupa podkreśliła, że funkcjonariusze Hamasu w cywilnych ubraniach nie mogą uczestniczyć w takich nalotach.


ICHR wezwała do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych i wszczęcia śledztwa w sprawie działań sił bezpieczeństwa Hamasu. Wezwała również do pociągnięcia do odpowiedzialności personelu bezpieczeństwa, który oddał strzały i wydał instrukcje brutalnego zachowania podczas incydentu.


Podczas gdy społeczność międzynarodowa milczy w sprawie ostatniego ataku Hamasu na własną ludność, wielu Palestyńczyków potępiło tę grupę terrorystyczną.


Hussein Hamajel, wysoki rangą urzędnik z rządzącej Autonomią Palestyńską frakcji Fatah, potępił nalot na wioskę jako „zbrodnię”. Oskarżył przywódców Hamasu o dążenie do położenia łap na ziemiach w Strefie Gazy i podzielenia ich między siebie i swoich zwolenników. „Działania Hamasu pogłębiają kryzys humanitarny i społeczny w Strefie Gazy” – powiedział Hamajel.


Palestyński dziennikarz Hisham Sakallah zauważył, że „przemoc i ucisk, jakich dopuszczono się wobec beduińskich wieśniaków, odzwierciedlają niewielką część tego, co wydarzyło się 16 lat temu, kiedy Hamas przeprowadził zamach stanu przeciwko Autonomii Palestyńskiej i przejął kontrolę nad Strefą Gazy”.


Sakallah nawiązywał do brutalnych starć, które wybuchły w Strefie Gazy w 2007 roku, podczas których ludzie Hamasu dokonywali egzekucji na rywalach z Fatahu, wysadzali domy i ciągnęli ulicami ciało wysokiego rangą członka Fatahu. Zrzucali także uzbrojonych członków Fatahu z dachów wysokich budynków.


Sakallah pochwalił użytkowników mediów społecznościowych za rzucenie światła na zbrodnie Hamasu przeciwko mieszkańcom Umm al-Nasr. „To, co mnie najbardziej niepokoiło i prowokowało, to fakt, że oficjalni rzecznicy Hamasu nie wydali oświadczeń” – zauważył.


Cytowano
 anonimowego mieszkańca Umm al-Nasr , który powiedział:

„To, co się wydarzyło, to barbarzyński i brutalny atak Hamasu i Iranu na biednych ludzi w Strefie Gazy, którzy byli bardzo cierpliwi wobec zabójstw, biedy i głodu wynikających z polityki Hamasu. Ludność Strefy Gazy zapłaciła krwią za politykę i praktyki Hamasu”.

Egipski pisarz Ali Radżab zwrócił uwagę na hipokryzję Hamasu w sprawie społeczności Beduinów w Izraelu i Strefie Gazy. Radżab powiedział, że chociaż Hamas próbuje przedstawiać się jako obrońca beduińskich obywateli Izraela, atakuje Beduinów żyjących pod jego kontrolą w Strefie Gazy, niszcząc ich domy i konfiskując ich ziemię.


Nieustanne wysiłki Hamasu, by zrównać z ziemią całe wioski w Strefie Gazy, są postrzegane przez wielu Palestyńczyków jako zacieśnianie władzy tej grupy terrorystycznej na nadmorskiej enklawie, w której mieszka około dwóch milionów Palestyńczyków. Jest to również postrzegane przez wielu Palestyńczyków jako część powszechnej korupcji w Hamasie, którego przywódcy chcą przejąć ziemię na własny użytek.


„Hamas próbuje kontrolować wszystkie ziemie publiczne w Strefie Gazy” – powiedział Mahmoud al-Zaq, sekretarz generalny Krajowej Komisji Pracy w Strefie Gazy. „Hamas chce tych ziem, aby realizować własne projekty. Te ziemie należy jednak przeznaczyć na budowę szpitali dla Palestyńczyków”.


Praktyki Hamasu wobec Palestyńczyków nie są zaskoczeniem dla wielu Palestyńczyków, zwłaszcza dla tych, którzy od 2007 roku żyją pod represyjnym reżimem w Strefie Gazy. Jednak tym, co nadal zaskakuje wielu Palestyńczyków, jest ciągłe milczenie społeczności międzynarodowej, organizacji zajmujących się prawami człowieka, ONZ i wielu głównych organizacji medialnych wobec zbrodni Hamasu.


Gdyby Izrael przeprowadził nalot na wioskę Beduinów w Strefie Gazy, widzielibyśmy wielu zagranicznych dziennikarzy i ONZ spieszących w te okolice, by donieść o izraelskich „zbrodniach” i „czystkach etnicznych”.


Mieszkańcy wioski mają pecha: są Palestyńczykami, którzy zostali zaatakowani przez palestyński rząd i palestyńskie siły bezpieczeństwa. Międzynarodowe media, których przedstawiciele często donoszą o burzeniu nielegalnie zbudowanych domów przez Izrael, nie poinformują o trudnej sytuacji mieszkańców wsi Umm al-Nasr, ponieważ jest to historia pozbawiona antyizraelskiego punktu widzenia – żaden Żyd nie był zaangażowany w atak na wioskę w Strefie Gazy.


Zagraniczni dziennikarze i organizacje praw człowieka, które nadal ignorują takie opresyjne praktyki Hamasu, wyrządzają ogromną niesprawiedliwość Palestyńczykom żyjącym w Strefie Gazy.


Przymykając oczy na okrucieństwa Hamasu, dziennikarze i organizacje praw człowieka ponownie angażują się w niebezpieczną grę w podwójne standardy. Ich obsesja na punkcie Izraela pozwala Hamasowi na uporczywe popełnianie brutalnych zbrodni przeciwko Palestyńczykom bez negatywnego nagłośnienia w mediach – a tym bardziej bez pociągnięcia ich do odpowiedzialności za plądrowanie i niszczenie społeczności palestyńskich.


Palestinians: The House Demolitions and Land-Grabs No One Talks About

Gatestone Institute, 16 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk