Prawda

Poniedziałek, 3 sierpnia 2020 - 14:41

« Poprzedni Następny »


Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów


Hugh Fitzgerald 2020-08-01


Wykładowca brytyjskiego uniwersytetu został wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów w prywatnej rozmowie z koleżanką. Powiedział o podziwie za to, co widział jako niezwykłe uzdolnienia Żydów w fizyce i matematyce.

Sprawa jest opisana tutaj.

Brytyjski profesor uniwersytetu został zwolniony z pracy częściowo za powiedzenie, że “Żydowski naród jest najzdolniejszy na świecie”.


Stephen Lamonby, lat 73, wykładowca na Solent University w Southampton, wypowiedział te słowa podczas spotkania i inną pracowniczką akademicką, informowała “Daily Mail”.

To były słowa wypowiedziane w prywatnej rozmowie, nie na sali wykładowej. To była osobista obserwacja Lamonby’ego, że Żydzi wykazują wyjątkowe zdolności w matematyce i naukach ścisłych. Dlaczego ktokolwiek miałby to uznać za obraźliwe?  

Ta druga nauczycielka akademicka, dr Janet Bonar, powiedziała, że ma doktorat z fizyki i  Lamonby stwierdził, że Żydzi mają „szczególne uzdolnienia” w tej dziedzinie.  


Bonar wyraziła zastrzeżenia, na co Lamonby odpowiedział: “Sądzę, że żydowski naród jest najzdolniejszy na świecie. Z tego powodu są bardzo oczerniani”.

Dlaczego dr Bonar wyraziła zastrzeżenia? Czy to dlatego, że nie zgadzała się, iż Żydzi mają “szczególne uzdolnienia” do fizyki? Czy też dlatego, że nie myślała, by jakikolwiek komentarz o “Żydach” – lub, przypuszczalnie, jakiejkolwiek innej etnicznej lub narodowej grupie – był dozwolony w naszym super czujnym, „przebudzonym” społeczeństwie?


Dr Lamonby uważa, w oparciu o całożyciowe doświadczenia, że “żydowski naród jest najbardziej uzdolniony na świecie”. Czy nie ma prawa do wyrażenia tej opinii, która jest odwrotnością antysemityzmu? A kiedy dodaje: "Z tego powodu są bardzo oczerniani", czy nie jest prawdą, że część "oczerniania” Żydów przez niektórych antysemitów odzwierciedla ich  urazę za to, że Żydzi istotnie są postrzegani jako „uzdolnieni”?  


Czy są jakieś dowody na poparcie zdania Lamonby’ego? Spójrzmy na Nagrody Nobla. Do 2019 roku Żydzi – którzy stanowią zaledwie 0,2 procenta populacji świata – powinni byli zdobyć dwie Nagrody Nobla. Zdobyli 206.


To jest 40 procent nagród w ekonomii, 30 procent nagród w medycynie, 25 procent nagród w fizyce, 20 procent nagród w chemii, 15 procent nagród w literaturze i 10 procent nagród pokojowych. Nie ma Nobla w matematyce, ale są trzy osobne nagrody za osiągnięcia w matematyce – Fields Medal, Abel Prize i Wolf Prize. Żydzi zdobyli 27%  przyznanych Fields Medal, 30% Abel Prize i 40% Wolf Prize, znowu zupełnie nieproporcjonalnie do swojej liczebności.


Czy Lamonby nie ma prawa zauważyć tej zdumiewającej nadreprezentacji Żydów jako laureatów Nagrody Nobla w naukach ścisłych (medycyna, fizyka, chemia) i w matematyce (Nagrody Fields, Abel i Wolf)? I czy nie wolno mu zauważać własnych doświadczeń podczas długich lat nauczania, kiedy spotykał niezwykłą liczbę utalentowanych studentów, kolegów i nauczycieli nauk ścisłych i matematyki, którzy okazali się Żydami? Dlaczego wyrażenie tej pełnej sympatii uwagi jest nieakceptowalne – tak nieakceptowalne, że stracił pracę z tego powodu?  

“Zapytałem, czy jesteś Żydówką z powodu twoich uzdolnień matematyczno-fizycznych, a to jest ich specjalność” – dodał Lamonby.

Jego pytanie było niewinne i pełne podziwu, ale widocznie zauważanie etnicznych i narodowych różnic w dziedzinach, w których ludzie wyróżniają się, nie jest dłużej dozwolone.

Podczas rozprawy dyscyplinarnej Lamonby powiedział, że był “podniecony myślą, że ona może być jedną z nich – podniecony spotkaniem z żydowskim fizykiem, bo od dzieciństwa byli moimi bohaterami”.


Kontynuował: “Moimi uwagami stwierdzałem po prostu, że w oparciu o moje całożyciowe doświadczenie doszedłem do przekonania, że pewne narodowości rozwinęły wyższy poziom umiejętności w pewnych dziedzinach”. Czy ktokolwiek nie zgadza się z tą obserwacją?


“To jest bezpośrednio związane z poziomem wystawienia na rzeczy takie jak pracowitość i edukacja
– powiedział. – To nie jest radykalne myślenie; to jest po prostu pogląd, który odzwierciedla środowiskowy przywilej w ogólnych kategoriach”.


Lamonby powiedział, że używał “pozytywnych stereotypów” i podał podobne obserwacje o innych grupach, takie jak “Niemcy są dobrzy w inżynierii” i “Japończycy i Amerykanie są, moim zdaniem, także dobrzy w inżynierii”.

Czy to straszne, że Lamonby żywi takie myśli? Czy są nie do przyjęcia? Czy powinien stracić pracę za tego rodzaju opinię?

Powiedział także: “Mam sympatię również dla młodych czarnych mężczyzn. Uważam, że są  w gorszej społecznej i ekonomicznej sytuacji, i wielu z nich jest bez ojców itd. Potrzebują wszelkiej pomocy, jaką mogą dostać”.


Lamonby został zwolniony z pracy za “rażące wykroczenie”.


Podczas procesu w sądzie pracy po zwolnieniu Lamonby’ego sędzia C.H. O’Rourke powiedział: “Choć pan Lamonby starał się argumentować, że jego streotypizowanie (czym to było) było pozytywne, taka ‘pozytywność’ jest co niemniej potencjalnie obraźliwa dla odbiorcy. Żyd, któremu mówi się, że jest dobry w fizyce – ponieważ jest Żydem – może uznać, że umniejsza to jego osobiste intelektualne zdolności i ciężką pracę”.

Sędzia O’Rourke nie widzi, że istnieje różnica między wyrażaniem przez Lamonby’ego tego, co zaobserwował podczas swojego życia zawodowego – niezwykłej sprawności Żydów (studentów, kolegów, nauczycieli) w naukach ścisłych i matematyce – a tym, czego Lamonby z całą pewnością nie zrobił: przypisywania sukcesu jakiegokolwiek indywidualnego Żyda nie jego indywidualnym zdolnościom i ciężkiej pracy, ale tylko faktowi, że jest Żydem. Jedynie wyraził swoje przekonanie, oparte na obserwacjach, że Żydzi wykazują niezwykłe zdolności w matematyce i fizyce. To nie odbiera niczego indywidualnym osiągnięciom. Jak Lamonby powiedział podczas rozprawy: “Moimi uwagami stwierdzałem po prostu, że w oparciu o moje całożyciowe doświadczenie doszedłem do przekonania, że pewne narodowości rozwinęły wyższy poziom umiejętności w pewnych dziedzinach”.


Czy obecnie czynienie takich obserwacji jest niedozwolone? Czy byłoby obraźliwe powiedzenie, na przykład, że francuska cuisine jest niezwykle wykwintna, że Francuzi mają niezwykłą liczbę mistrzów kucharskich i że można to wyjaśnić uwagą przypisywaną we francuskiej kulturze sztuce gotowania i celebracji potraw, z gwiazdami Michelina przyznawanymi ich restauracjom, z szefami kuchni, którzy zajmują wybitne miejsce we francuskiej kulturze, tak bardzo różniące się od znacznie niższych pozycji kucharzy w Wielkiej Brytanii, Niemczech lub Rosji? Lub czy wolno nam zauważyć, że z Włoch pochodzi wielka liczba pierwszorzędnych śpiewaków operowych i że można to przypisać nie tylko rodzimym talentom, ale roli muzyki we włoskiej kulturze, włącznie z wczesnym hołubieniem talentów (z muzyką instrumentalną nauczaną we włoskich szkołach podstawowych).  Czy nie wolno zauważać żadnej z tych narodowych i etnicznych różnic, tych różnic w nacisku kulturowym? Dlaczego? Czy musimy utrzymywać fikcję, że wszystkie etniczne i narodowe grupy są równie zdolne we wszystkich możliwych dziedzinach? Czy nie wolno nam nigdy zauważyć, nie wolno skomentować niezwykłej liczby rosyjskich tancerzy baletowych i mistrzów szachowych? I czy nie wolno nam zauważyć niezwykłej liczby Żydów, którzy byli wybitnymi naukowcami i matematykami bez tego, byśmy utracili pracę?

Po drugie, mogłoby to być po prostu rażąco obraźliwe, jeśli dana osoba nie jest Żydem, ale czuje, że przypisuje jej się pewne cechy” – dodał O’Rourke.

Dlaczego byłoby “rażąco obraźliwe” zapytanie kogoś o niezwykłych zdolnościach w naukach ścisłych lub matematyce, czy jest Żydem, przy równoczesnym wyjaśnieniu, dlaczego zadaje się takie pytanie?  To było przyjazne, pełne podziwu pytanie, w żaden sposób nie obraźliwe. Żadna „cecha” nie była przypisywana Żydom poza niezwykłym talentem do fizyki i matematyki. Lamonby pytał dr Bonar (która jest nadal kimś niezbyt często spotykanym, kobietą-fizykiem) czy jest Żydówką i zadał to pytanie z czystej ciekawości; podczas swojej długiej pracy zawodowej zauważył, że wielu Żydów ma niezwykłe uzdolnienia w tych dziedzinach i zastanawiał się, czy ona także może być Żydówką, jako kolejny dowód na jego hipotezę. Trudno zrozumieć, dlaczego tak się obraziła – mogła po prostu odpowiedzieć “nie” – ani dlaczego uniwersytet w reakcji na jej dziwaczną skargę zareagował zwolnieniem dra Lamonby’ego za „rażące wykroczenie”.

Sędzia zakończył: “Po trzecie, nawet jeśli są Żydami, mogą słusznie uważać, że nie jest to sprawa pana Lamonby’ego”.

Jeśli dr Bonar uważała, że “to nie jest sprawa dra Lamonby’ego” czy jest Żydówka, czy nie jest – on jedynie zastanawiał się, czy mogła stanowić kolejny przykład tego, co zaobserwował poprzednio (to jest, żydowskich studentów i kolegów, którzy mieli specjalny talent do nauk ścisłych i matematyki) – wystarczyło, by to powiedziała. Złożenie przez dr Bonar formalnej skargi przeciwko dr Lamonby’emu, było groteskową reakcją, podobnie jak groteskowa była opinia sędziego O’Rourke podczas rozprawy przed sądem pracy. Dr Lamonby został wyrzucony z pracy za “rażące wykroczenie” – tylko dlatego, że ośmielił się wyrazić podziw dla Żydów, jako wyjątkowo “uzdolnionych” i wykazujących niezwykłe talenty w matematyce i naukach ścisłych. Czy wszyscy dostaniemy rozkaz, by nigdy nie uogólniać czegokolwiek o żadnej grupie etnicznej lub narodowej? Oto czego nie wolno nam będzie powiedzieć: “Rosja ma najlepsze baletnice. Francja ma najlepszych szefów kuchni. Kenia ma najlepszych biegaczy długodystansowych. Norwegia ma najlepszych narciarzy”. Wszystkie ściśle verboten. A co z takimi wypowiedziami, jakie często słyszymy obecnie, jak “wszyscy biali są rasistami”? Dziwaczne, ale to wydaje się być w porzadku. Nikt wypowiadający to głupstwo nie straciłby pracy. Ale prawdopodobnie ktoś, kto by się temu sprzeciwił, mógłby stracić pracę.  

Lamonby twierdzi, że padł ofiarą poprawności politycznej i mówi: “Nie można niczego powiedzieć teraz [na uniwersytetach], ponieważ oni mają całkowitą obsesję na punkcie rasizmu, a mówienie o Żydach w kontekście rasizmu jest szalone, bo oni nie są nawet rasą, ale grupą etniczną”.  


“Wolność słowa na uniwersytetach jest kompletnie martwa” – oświadczył.

Pewien rodzaj mowy jest jednak nadal dozwolony. Słowa chwalące Żydów mogą być “kompletnie martwe” na uniwersytetach, jak na swoją szkodę odkrył dr Lamonby, ale słowa potępiające Żydów w Izraelu jako “kolonialnych osadników”, “rasistów”, a także “nazistów” (jak w twierdzeniu, że “Żydzi robią Palestyńczykom to samo, co naziści robili Żydom”) słychać wszędzie na przyjaznych BDS kampusach.


To jest miejsce, w jakim znajdujemy się dzisiaj. Pochwal Żydów w prywatnej rozmowie za intelektualne osiągnięcia, a musisz być przygotowany na utratę pracy za „rażące wykroczenie”. Oskarżaj ich o wszelkie możliwe zło, a będziesz zaproszony, by wygłosić przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ lub do ubiegania się o miejsce w Kongresie, albo będziesz cytowany przez dziesiątki wielbicieli, każdy z milionami obserwujących. Moralność odwrócona do góry nogami? Przyzwyczajcie się.  


U.K. Lecturer Fired For Making Admiring Comments About Jews

Jihad Watch, 26 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1576 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk