Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 00:41

« Poprzedni Następny »


Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź


Amir Taheri 2022-08-12

Na zdjęciu: Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, ogłasza w telewizji swoje centralne hasło  „Śmierć Ameryce”. (Źródło obrazu: zrzut ekranu wideo MEMRI)
Na zdjęciu: Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, ogłasza w telewizji swoje centralne hasło  „Śmierć Ameryce”. (Źródło obrazu: zrzut ekranu wideo MEMRI)

„Jak można pomóc Irańczykom w przywróceniu normalnego życia?”


Takie pytanie zadał mi japoński przyjaciel w 2019 roku, podczas czegoś, co w tamtym czasie wydawało się być luźną pogawędką w perskiej restauracji w Londynie. Trzy lata później dowiedziałem się, że pytanie było czymś więcej niż luźną rozmową. Przyjaciel, o którym mowa, wypytywał kilka osób na temat taktyki, którą ówczesny premier Japonii Shinzo Abe powinien zastosować podczas wizyty w Teheranie, aby przekonać rządzących mułłów, by poprowadzili Iran z powrotem do „normalnego życia”.


Zgodnie ze starym zwyczajem spisywania relacji z takich spotkań do ewentualnego wykorzystania w przyszłości, tego samego wieczoru zanotowałem główne fragmenty mojej odpowiedzi.


Notatki zaczynają się tak: Nie ma mowy, abyś ty lub ktokolwiek inny mógł pomóc irańskiemu narodowi powrócić do normalności tak długo, jak długo obecny reżim jest w Teheranie. Naród, który znajduje się w rękach brutalnego, autorytarnego reżimu, który rości sobie boski mandat i jest gotowy zrobić wszystko, aby pozostać przy władzy, bez żadnych ograniczeń, jest poza zasięgiem jakiejkolwiek osoby z zewnątrz, choćby miała najlepsze intencje.


Jeśli pomożesz Republice Islamskiej w poprawie jej gospodarki, większość dochodów pójdzie na wzmocnienie aparatu represji, a ludzie otrzymają tylko okruchy, żeby siedzieli cicho.


Jednocześnie propaganda reżimu będzie rozpowszechniać pogłoskę, że to dzięki „rewolucyjnym zwycięstwom” źli cudzoziemcy musieli zaoferować kilka ustępstw. „Aroganckie potęgi” wycofywały się pod ciosami nowej rosnącej potęgi islamu, której przeznaczeniem jest podbicie całego świata i nawrócenie Japończyków na szyizm.


Co gorsza, propaganda reżimu będzie twierdzić, że to, co oferował „zły cudzoziemiec”, stanowi jedynie ułamek tego, co ukradł Republice Islamskiej i że silniejsza walka z wrogiem zmusiłaby go do zaoferowania jeszcze większych ustępstw.


Jeśli zawrzesz układ z rzekomo „rozsądną” frakcją w reżimie, jej rywale zrobią wszystko, co w ich mocy, aby ją sabotować. Czy nie zauważyłeś, że za każdym razem, gdy frakcja, którą uważasz za rozsądną, zaczyna wspominać o normalizacji, inne frakcje zaczynają porywać zakładników, podrzucać bomby w twoich miastach lub atakować ambasady, aby wykoleić cały proces?


W ciągu ostatnich czterdziestu lat ponad dwa tuziny krajów próbowały przypochlebić się teherańskim mułłom wszelkiego rodzaju marchewkami. Niemcy nadały Republice Islamskiej status najbardziej uprzywilejowanego narodu. Francja zaoferowała wyjątkowe gwarancje handlowe. Stany Zjednoczone przeprosiły za nieznane i nieistniejące „zło”, które miały wyrządzić islamowi.


Prezydent George HW Bush odbył tajne spotkania z emisariuszami z Teheranu, twierdząc, że „dobra wola rodzi dobrą wolę”. Prezydent Barack Obama przemycił nawet 1,7 miliarda dolarów w gotówce, aby „pomoc narodowi irańskiemu”, ale pieniądze trafiły do represyjnej machiny reżimu. Jednak za każdym razem ta przeklęta „dobra wola” prowadziła do porywania nowych zakładników i bardziej zjadliwej kampanii oczerniania „zła obcych mocarstw”.


Jakakolwiek pomoc, dana z najlepszymi intencjami, jakie można sobie wyobrazić, trafi do reżimu, a nie do narodu irańskiego.


Pamiętasz, jak książę Karol z Wielkiej Brytanii, królowa Rania z Jordanii i prezydent USA George W. Bush pomogli zebrać ogromne sumy na pomoc dotkniętej trzęsieniem ziemi ludności Bam w południowo-wschodnim Iranie? Cóż, ani jeden grosz nie dotarł do ofiar, podczas gdy propaganda chomeinistów twierdziła, że „zły cudzoziemiec” używał pomocy humanitarnej jako przykrywki dla szpiegostwa i nawracania Irańczyków na „anulowane” (manuskh) religie, takie jak chrześcijaństwo.


Cóż, jeśli oferowanie pomocy jest bezużyteczne, co z wyrządzaniem szkody jako sposobem na zmianę sytuacji?


To też by nie zadziałało.


Punktowych ataków łatwo uniknąć, a wszelkie szkody, które mogą wyrządzić reżimowi, władza przerzuca na zwykłych ludzi. W końcu 8-letnia wojna z Irakiem nie wstrząsnęła reżimem, ale pochłonęła ponad milion istnień ludzkich, zniszczyła cztery irańskie prowincje i stworzyła 3,5 miliona przesiedleńców. W kwietniu 1988 roku Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zatopiła flotę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej po 18-godzinnej bitwie morskiej. Ale to nie przeszkodziło reżimowi w twierdzeniu, że odniósł największe morskie zwycięstwo w historii Iranu i wypędził Amerykanów z „świętych wód islamskich”.


Nawet przypadkowe zestrzelenie irańskiego samolotu pasażerskiego zostało wykorzystane przez propagandę reżimu jako narzędzie do wzniecania gniewu i ksenofobicznych nastrojów przebranych za patriotyzm.


„Najwyższy przewodnik” Republiki Islamskiej, ajatollah Ali Chamenei, nie ukrywa charakteru swojego reżimu; „Nigdy nie staniemy się normalni”, mówi, oblizując się. W jednej ze swoich licznych autoryzowanych biografii mówi, że jego ulubionym wierszem jest dystych autorstwa Bahara, poety z Masz'had:


Niezłomność i wytrzymałość gwoździa
zasługuje na bycie modelem dla ludzkości.
Im mocniej uderzają w główkę gwoździa,
Tym bardziej umacnia się na swoim miejscu!


Byłoby bezużyteczne mówienie Chameneiemu, że ludzie różnią się od gwoździ i że nawet wtedy masochistyczny gwóźdź jest tylko przedmiotem w ręku człowieka, który uderza w niego, aby przymocować coś w wybranym przez siebie miejscu.


Skoro więc marchewki zjada się tylko po to, by ostrzyć zęby, a kije są przekierowywane do bicia zwykłych ludzi, a nie reżimowych „polityków”, to co robić? Jedną z odpowiedzi jest pozwolić im dusić się we własnym sosie, aż zgniją w swoich sprzecznościach. Tak stało się ze Związkiem Radzieckim, który był karmiony niekończącymi się górami marchewek i walony różnymi kijami, ale nie mógł zmienić kursu, dopóki nie upadł pod ciężarem własnych idiotyzmów.


Prawdę mówiąc, jest to sposób na uniknięcie pytania, które mógł zadać Abe. Lepszą odpowiedzią mogłoby być „nikt nie wie!” Tylko Francuzi, będąc kartezjanami, uważają, że jeśli jest pytanie, to musi być też przynajmniej jedna odpowiedź. A czasami mogą być nawet odpowiedzi na nieistniejące pytania.


W każdym razie nieżyjący już Abe pojechał do Teheranu, aby odegrać rolę rozjemcy; obrażono go i kazano mu wrócić do domu z pustymi rękami. Interesujące jest to, że prezydent Joe Biden lub ktokolwiek jest jego brzuchomówcą nadal uważa, że mogą znormalizować samą kwintesencję nienormalności.


Biden and the Masochistic Nail

Gatestone Institute, 31 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk