Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 11:32

« Poprzedni Następny »


BBC przewodzi światu w walce z Izraelem


Richard Kemp 2021-08-22

BBC jest największym nadawcą na świecie, zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W zeszłym roku kierownictwo BBC oceniało, że z ich informacji każdego tygodnia korzysta średnio 438 milionów ludzi na świecie.
BBC jest największym nadawcą na świecie, zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W zeszłym roku kierownictwo BBC oceniało, że z ich informacji każdego tygodnia korzysta średnio 438 milionów ludzi na świecie.

BBC jest odpowiedzialna za podżeganie do nienawiści wobec Izraela w stopniu większym niż jakiekolwiek inne medium nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Programy tej korporacji podsycają ciągłą agresję przeciwko państwu żydowskiemu; ukrywają przemoc ze strony Hamasu i innych grup terrorystycznych; promują ruch Bojkotu, Dezinwestycji i Sankcji; zachęcają do bezpodstawnego potępienia Izraela przez grupy praw człowieka i organy międzynarodowe; i dostarczają nierzetelnych materiałów dla uniwersytetów i studentów.


Wszystko to nie tylko szkodzi reputacji państwa Izrael i wzmacnia antysemityzm na całym świecie, ale także pogłębia cierpienie Palestyńczyków przez ukrywanie działań palestyńskich władz, odpowiedzialnych za trudną sytuację palestyńskiego społeczeństwa.


Wiele innych organizacji medialnych i propagandystów przyczynia się do złowrogiej antyizraelskiej narracji, ale BBC ma większy niż inne media wpływ na światową opinię publiczną ze względu na swoją renomę obiektywności i rzetelności w połączeniu z ogromnym zasięgiem. Działa jako operator publiczny, pod nadzorem brytyjskiego rządu, jest związana statutem mającym gwarantować przekazywanie informacji dokładnych i bezstronnych oraz prezentowanie bezstronnych analiz bieżących wydarzeń i polityki. Jak sami twierdzą: „Wiadomości BBC są szanowane zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie ze względu na siłę dziennikarstwa i bezstronność”.


BBC jest największym nadawcą na świecie, zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W zeszłym roku kierownictwo BBC oceniało, że z ich informacji każdego tygodnia korzysta średnio 438 milionów ludzi na świecie.


Po oskarżeniach o stronniczym relacjonowaniu informacji o drugiej palestyńskiej intifadzie, która rozpoczęła się w 2000 r., i wywołanym przez tendencyjne dziennikarstwo wzroście nienawiści do Żydów, w 2004 r. kierownictwo BBC zostało zmuszone przez Malcolma Balena, byłego redaktora BBC News, do wszczęcia śledztwa w sprawie sposobu relacjonowania z Bliskiego Wschodu. Przez 17 lat odkrycia Balena były trzymane pod kluczem, a BBC przyznała się, że  korporacja wydała ponad pół miliona dolarów z funduszy publicznych w serii batalii prawnych, aby zapobiec ich ujawnieniu. Obecnie filmowiec Hugh Kitson i inni starają się o upublicznienie raportu. W czerwcu 2021 roku lord Polack z partii konserwatywnej wezwał rząd, aby zmusił BBC do ujawnienia tego raportu. "Co oni ukrywają i czego się boją?", pytał lord Polack w parlamencie. W odpowiedzi Minister Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu powiedział, że „w niektórych przypadkach [BBC] rażąco odbiegało od wymaganych standardów”.


Po tym (utajnionym) raporcie Balena w 2005 roku kierownictwo BBC utworzyło stanowisko redaktora koordynującego doniesienia z Bliskiego Wschodu. Doświadczony reporter Jeremy Bowen otrzymał to zadanie i od tego czasu nadal je pełni. Bowen był korespondentem BBC na Bliski Wschód w latach 1995-2000. W maju 2000 r., kiedy relacjonował wycofanie się IDF z Libanu, jego kierowca zginął od pocisku wystrzelonego z czołgu IDF, co opisał jako kluczowy moment w jego życiu.


Śledztwo IDF wykazało, że był to tragiczny błąd. Wydaje się jednak, że Bowen nie ma wątpliwości, że IDF celowo zaatakował dziennikarza BBC. W zeszłorocznym tweecie , w rocznicę tego incydentu, napisał: „Byli wystarczająco blisko, aby wyraźnie nas widzieć dzięki wyrafinowanej optyce czołgu Merkava”.


Walczyłem w porównywalnym brytyjskim czołgu i wiem, że bez względu na to, jak nowoczesna jest optyka, w naturalnym zamieszaniu na polu bitwy często zdarzają się błędy. Czołg Challenger w mojej brygadzie podczas wojny w Zatoce w 1991 roku otworzył ogień do brytyjskiego pojazdu opancerzonego, a podczas wojny w Zatoce w 2003 roku jeden brytyjski czołg zaatakował inny, powodując śmierć dwóch członków załogi.


Było wiele podobnych incydentów z udziałem czołgów. Czy Bowen twierdziłby, że były one również celowe? W 2003 roku dziennikarz BBC John Simpson został ranny podczas amerykańskiego nalotu, w którym zginął jego tłumacz i 17 innych osób. Dziennikarz nie sugerował, że było to celowe działanie Amerykanów, napisał, że „takie rzeczy dzieją się na wojnie”.


Oczywiście, nie można winić Bowena, że ma takie odczucia na temat tego konkretnego incydentu z maja 2000 roku, czasem trudno zachować obiektywność.  Czy słuszne jednak było powołanie tego właśnie człowieka na stanowisko kogoś, kto ma nadzorować zachowanie bezstronności, po oskarżeniach o stronniczość?    


Komitet Standardów Dziennikarskich BBC podtrzymał w 2009 roku trzy zarzuty wysunięte przeciwko Bowenowi o naruszenie wytycznych BBC dotyczących rzetelności i bezstronności. Komitet stwierdził również, że Bowen tłumił doniesienia zawierające poglądy niezgodne z jego własnymi. Jeremy Bowen odrzucił krytykę, oznajmiając, że jego krytycy są „wrogami bezstronności”.


Raporty o konflikcie w Gazie w tym roku ukazują długoterminowe uprzedzenia BBC wobec Izraela. Dziennikarze tej korporacji nieustannie wskazywali na moralną równoważność między Izraelem, liberalną demokracją zachodniego stylu z jednej strony, a Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem z drugiej. Obydwie te grupy znajdują się na liście organizacji terrorystycznych, ale o tym nigdy nie wspominano w doniesieniach BBC. Nie było informacji, że konflikt po raz kolejny został zainicjowany przez te grupy, ani o tym, że otwarcie dążą one do zniszczenia Izraela, jak również o tym, że bez tej brutalnej napaści żaden Palestyńczyk w Gazie ani cywile w Izraelu nie zginęliby. BBC wolała utrzymywać fikcję (forsowaną przez stronę palestyńską), że przyczyną były działania Izraela w Jerozolimie. Dziennikarze BBC nie wspomnieli również, że Hamas sprzeniewierzył miliony dolarów międzynarodowej pomocy na budowę tuneli, rakiet i innej infrastruktury militarnej, by zaatakować izraelskich cywilów.


To stronnicze dziennikarstwo zostało ukoronowane przez samego Jeremy'ego Bowena, którego doniesienie z Gazy pod koniec konfliktu brzmiało bardziej jak  propaganda Hamasu, niż jak dziennikarskie doniesienie. W artykule napisanym przez Bowena po poprzedniej wielkiej rozprawie z terrorystami w Gazie w 2014 roku napisał: „Nie widziałem dowodów… na oskarżenie Izraela, że Hamas używa Palestyńczyków jako żywych tarcz”. To pisze dziennikarz, pomimo powszechnie uznanych dowodów na to, że używanie ludzkich tarcz jest stałą taktyką Hamasu w walce z Izraelem, co z dumą wielokrotnie przyznał przywódca Hamasu Fathi Hamad i co potwierdził w swoim przemówieniu w maju 2021 specjalny koordynator ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Tor Wennesland.


Dlaczego wskazuję przede wszystkim na rolę Bowena? Ponieważ przez ponad 15 lat wszystkie doniesienia BBC na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego były przez niego nadzorowane. Jak pisał brytyjski The Independent:

„Jako szef działu bliskowschodniego BBC Bowen zajmuje tak kluczową pozycję, że ludzie z całego świata zwracają się do niego o wyjaśnienie sytuacji w tym regionie.”

Jeremy Bowen mówi o swojej pracy: „próba wyjaśnienia najbardziej złożonego konfliktu i miejsca budzącego największe zainteresowanie świata, to naprawdę cholernie ciężka praca”.


Nie mam pretensji do Bowena o to, że ma tak wielki wpływ, obwiniam kierownictwo BBC, które mimo uprzedzeń tego dziennikarza pozwala mu dyktować formę doniesień tej największej na świecie korporacji medialnej. To jednak doskonale pasuje do tej organizacji mającej tak rażąco stronniczy stosunek do Izraela. Podczas konfliktu w Gazie w 2021 r., jak donosiła brytyjska Jewish Chronicle, BBC musiała po skargach osiem razy prostować swoje informacje tylko w serwisie arabskim.


Przez lata wielu pracowników BBC zdradzało własne uprzedzenia zarówno w swoich doniesieniach, jak i w mediach społecznościowych. Na przykład w tym roku dziennikarka BBC, Tala Halawa została zwolniona po tym, jak na stronie Honest Reporting ujawniono jej tweet (który napisała przed zatrudnieniem w BBC), w którym pisała: „Izrael jest bardziej nazistowski niż Hitler! Och, Hitler miał rację, niech IDF piekło pochłonie”.


Wieloletni dziennikarz BBC, Alaa Daraghme,  niedawno pokazał na Twitterze wideo z opisem:  "Izraelski osadnik taranuje Palestyńczyka w pobliżu Bramy Lwów. " W rzeczywistości wideo pokazało samochód wjeżdżający na chodnik po próbie zlinczowania kierowcy przez Palestyńczyków, po tym jak kierowca stracił kontrolę nad kierownicą. Jest wiele innych podobnych przypadków karykaturalnych zniekształceń rzeczywistości, za które odpowiedzialni są pracownicy BBC.


W maju, podczas konfliktu w Gazie, brytyjska organizacja Campaign Against Antisemitism (CAA) zaapelowała do kierownictwa BBC o odwołania Bowena po tweecie, który zamieścił na swoim oficjalnym twitterze BBC, polecającym „każdemu Żydowi” przeczytanie „eksploracji judaizmu”, według której „rasizm, nienawiść i przemoc są również wartościami żydowskimi”. Gideon Falter, dyrektor generalny CAA, pisał:

„W obliczu gwałtownego narastania antysemickich incydentów w Wielkiej Brytanii, pan Bowen uznał za stosowne zalecanie wszystkim Żydom artykułu, którego autor twierdzi, że  judaizm jest religią rasizmu, nienawiści i przemocy. Pan Bowen powinien wiedzieć, że przy obecnych nastrojach, jest to lekkomyślne dolewanie oliwy do ognia”.

W ubiegłym roku CAA zaskarżyła w BBC doniesienie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz dziennikarki, Orli Guerin, wieloletniej korespondentki BBC. Ta dziennikarka sugerowała powiązanie zamordowania sześciu milionów Żydów podczas Holokaustu z traktowaniem Palestyńczyków przez Izrael, co z punktu widzenia Roboczej Definicji Antysemityzmu IHRA przyjętej przez rząd brytyjski jest oczywistym wyrazem antysemityzmu. Po jej doniesieniu historyk Simon Sebag Montefiore napisał :

„Ten komentarz BBC News na temat Jad Waszem autorstwa Orli Guerin, łączący Holokaust z okupacją Zachodniego Brzegu Izraela, jest naprawdę odrażający – jest  zarówno haniebnie amoralny, jak i historycznie nieścisły, jest cyniczny i pełen  samozadowolenia”.

W 2006 roku Guerin, która zastąpiła Bowena jako korespondentka BBC w Jerozolimie, została przeniesiona do Afryki po zarzutach o stronniczość w jej doniesieniach na temat Izraela. W 2015 roku była prezes BBC skarżyła się na doniesienia Guerin na Bliskim Wschodzie, stwierdzając, że sugerowały „równoważność między izraelskimi ofiarami terroryzmu a Palestyńczykami zabitymi przez izraelskie siły bezpieczeństwa w trakcie przeprowadzania ataków terrorystycznych”. Być może, podobnie jak Bowen, Guerin ma jakieś osobiste urazy?


Podobnie jak wiele innych organizacji medialnych, BBC odrzuca lub ignoruje rzeczywistość historyczną w celu przedstawienia Izraela jako nielegalnego okupanta ziem arabskich. Aby wzmocnić swoją fałszywą narrację, BBC przez wiele lat powtarzało palestyńską propagandę, ignorując palestyńską przemoc wobec własnego narodu i wybielając ich nienawiść do Żydów. Czasami jest to rażące, czasami subtelne i często podkreślane również przez mowę ciała reporterów. Przekaz jest jednak zawsze jasny i spójny. Osobiście pamiętam tylko jeden lub dwa pozytywne doniesienia o Izraelu w ciągu ostatnich 20 lat. Nawet doniesienia o niezwykłym sukcesie kraju w walce z koronawirusem muszą być skażone fałszywymi zarzutami o pozbawienie Palestyńczyków szczepionek. Wkład Izraela w pomoc w przypadku katastrof i inne akcje humanitarne na całym świecie są nieodmiennie ignorowane.


Istnieją pewne oczekiwania, że nowy dyrektor generalny korporacji, Tim Davie, zakończy tak bardzo tendencyjny przekaz informacji BBC na temat Izraela i nie tylko Izraela. Niedawno oznajmił pracownikom : „Jeśli ktoś chce być zaangażowanym felietonistą lub stronniczym działaczem w mediach społecznościowych, to jest to jego wybór, ale nie powinien pracować w BBC”. Ale  walka z instytucjonalnymi uprzedzeniami nie będzie łatwa. W odpowiedzi na niedawną skargę na Jeremy'ego Bowena, personel kierownictwa BBC stwierdzał:

„Jesteśmy pewni, że jest w stanie przedstawić analizę tej często skomplikowanej sytuacji z jego własnym spostrzeżeniem i wiedzą… Nie zgadzamy się, że Jeremy wykazuje uprzedzenia wobec Izraela”.

Jest niewielkie prawdopodobieństwo, że bez zdecydowanej interwencji rządu BBC zrezygnuje ze swojej czołowej roli w globalnym ruchu antyizraelskim, który przyczynił się do tak wielu cierpień, nędzy i rozlewu krwi. Jak pisała brytyjska dziennikarka Melanie Phillips : „Nie jest przesadą stwierdzenie, że jeśli chodzi o Izrael, problemem nie są tylko uprzedzenia BBC. Problemem jest podżeganie przez BBC do niczym nie uzasadnionej nienawiści”.


BBC: Leading the World Against Israel

Gatestone Institute 15 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiRichard Justin Kemp  Były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pracował w Joint Intelligence Committee oraz COBR. Po przejściu na emeryturę napisał książkę o wojnie w Afganistanie Attack State Red, która stała się bestsellerem.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk