Prawda

Piątek, 9 grudnia 2022 - 02:48

« Poprzedni Następny »


Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny


Khaled Abu Toameh 2022-09-10

Arabowie wydają się przekonani, że zasypywanie irańskich mułłów miliardami dolarów w końcu sprowadzi terroryzm i przemoc na USA i inne zachodnie mocarstwa zaangażowane w nowy układ nuklearny, a może też wielką wojnę. Na zdjęciu: wiceminister spraw zagranicznych Iranu i główny negocjator nuklearny irańskiego zespołu, Ali Bagheri Kani. (Zdjęcie: Wikipedia)
Arabowie wydają się przekonani, że zasypywanie irańskich mułłów miliardami dolarów w końcu sprowadzi terroryzm i przemoc na USA i inne zachodnie mocarstwa zaangażowane w nowy układ nuklearny, a może też wielką wojnę. Na zdjęciu: wiceminister spraw zagranicznych Iranu i główny negocjator nuklearny irańskiego zespołu, Ali Bagheri Kani. (Zdjęcie: Wikipedia)

Pogłoska o rychłym wznowieniu umowy nuklearnej między Iranem a administracją Bidena i innymi krajami zachodnimi wywołała poważne zaniepokojenie wśród wielu Arabów. Szczególnie niepokoją się miliardami dolarów, które irańscy mułłowie otrzymają po zawarciu umowy. Arabowie mówią, że nie mają wątpliwości, że pieniądze zostaną wykorzystane przez mułłów do promowania terroryzmu i przemocy oraz do wzmocnienia terrorystycznych marionetek Teheranu na Bliskim Wschodzie, w tym Hezbollahu, Huti, Hamasu i Islamskiego Dżihadu oraz różnych milicji w Iraku.

„Arabowie będą zszokowani, gdy zostaną opublikowane szczegóły nowego porozumienia nuklearnego” – napisał Sayed Zahra, zastępca redaktora naczelnego bahrajńskiego „Akhbar Al-Khaleej”.


Napisał, że Arabowie muszą zapoznać się z faktami związanymi z nadchodzącym porozumieniem nuklearnym.


„Po pierwsze, porozumienie zostało zawarte przede wszystkim pod naciskiem administracji Bidena, która desperacko dąży do jego osiągnięcia” – napisał Zahra.

„Administracja Bidena uważa, że dziś pilnie potrzebuje porozumienia, aby przedstawić je jako jedno ze swoich wielkich osiągnięć. Po drugie, to Stany Zjednoczone, a nie Iran, zainicjowały ustępstwa ułatwiające osiągnięcie porozumienia. Kilka dni temu oficjele amerykańscy ogłosili, że to Iran, a nie Ameryka, zrezygnował z podstawowych żądań. Kłamią. Iran nie zrezygnował z niczego istotnego. Wręcz przeciwnie, Iran uzyskał zgodę na swoje zasadnicze żądania. Po trzecie, najbardziej niebezpiecznym ustępstwem ze strony USA było zaniechanie włączenia ekspansjonistycznej roli Iranu jako terrorysty w regionie, jego zagrożeń dla bezpieczeństwa i stabilności krajów arabskich, dywersyjnej roli terrorystycznej, jaką marionetkowe bojówki Iranu odgrywają w krajach arabskich oraz kwestii irańskiego programu rakietowego Po czwarte, umowa zapewni ogromne środki finansowe reżimowi irańskiemu w wyniku zniesienia sankcji i pędu krajów zachodnich, by móc z nim prowadzić interesy”.

Zahra pisze, że Arabowie muszą również wziąć pod uwagę, że z zielonym światłem ze strony administracji Bidena porozumienie dałoby reżimowi irańskiemu bardzo duży impuls do nasilenia działalności terrorystycznej w krajach arabskich i podwojenie finansowania bojówek stowarzyszonych z Iranem, w celu realizowania jego programu podważania bezpieczeństwa i stabilności tych krajów.


Ostrzegł też, że porozumienie oznacza początek nowej ery całkowitego lekceważenia przez Amerykanów interesów krajów arabskich.


„Są to podstawowe fakty, o których musimy wiedzieć, zanim doznamy szoku” – dodał Zahra. „Na podstawie tych faktów kraje arabskie mają decydować, co zrobią i jak poradzą sobie z nadchodzącym niebezpieczeństwem”.


Wcześniej, powtarzając odczucia wielu innych arabskich analityków politycznych i publicystów, napisał, że Biden postanowił „pokłonić się” przed Iranem.

„Dlaczego zrobił to, mimo że jest w pełni świadomy obaw i żądań arabskich, które usłyszał bezpośrednio, stanowczo i wyraźnie podczas swojej ostatniej wizyty w Arabii Saudyjskiej od wszystkich przywódców arabskich?


Powszechnie uważa się, że Biden chce podpisać umowę nuklearną w świetle zmniejszającej się popularności jego samego i jego administracji oraz zbliżających się wyborów do Kongresu w połowie kadencji, które demokraci mogą przegrać. Innymi słowy, Biden chce przedstawić nową umowę nuklearną jako zwycięstwo dyplomatyczne osiągnięte przez jego administrację”.

Zahra zwrócił uwagę, że Biden w zasadzie podążał śladami byłego prezydenta Baracka Obamy, który zawarł umowę z mułłami z 2015 roku.

„Prawda jest taka, że jest to amerykański wybór strategiczny i nie narodził się on dzisiaj. Decyzję podjęto wiele lat temu, konkretnie, kiedy u władzy był prezydent USA Obama. Biden podąża jego drogą i jest w pełni przekonany do tej opcji. Obama jest tym, który zdecydował, że strategicznym interesem Ameryki jest zmowa z Iranem i całkowite lekceważenie obaw i żądań Arabów. On [Obama] nie ukrywał swojej nienawiści do Arabów i podziwu dla Iranu. To, co Biden robi dzisiaj, to podążanie tą samą drogą, z pełnym przekonaniem z jego strony”.

Syryjski autor, Ibrahim Allusz skomentował wiadomość o zbliżającym się porozumieniu, wyrażając obawę, że jego kraj zapłaci wysoką cenę.


Allusz zwrócił uwagę na to, że Syryjczycy zostali uderzeni przez Irańczyków mocniej niż ktokolwiek inny. Odnosząc się do obecności irańskich sił bezpieczeństwa i wspieranych przez Iran milicji w jego kraju, Allusz napisał:

„Syryjczycy są dziś głodni i wysiedleni. Syria została wzięta na zakładnika przez reżim powiązany z Irańczykami i Rosjanami. Irańczycy i ich sojusznicy szerzą iluzję wyzwolenia i oporu, podczas gdy w rzeczywistości szerzą terroryzm. Reżim irański, ze swoimi praktykami, nie różni się od reżimu talibów ani od Państwa Islamskiego (ISIS). Terroryzm, destabilizacja i ujarzmienie ludzi są prawie jedynymi celami takich reżimów”.

Allusz ostrzegł, że powrót do umowy nuklearnej oznaczałby „refinansowanie reżimu mułłów i jego milicji miliardami dolarów rocznie”.

„Podpisanie irańskiego porozumienia nuklearnego może być częściowym rozwiązaniem kryzysów naftowych i gazowych spowodowanych wojną rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przeciwko narodowi ukraińskiemu. Ale nie będzie to rozwiązanie, które przyniesie pokój Syrii. Iran, który podżega do terroryzmu w regionie będzie zadowolony z powrotu do hojnego finansowania [tych sił bezpieczeństwa i milicji], a my, Syryjczycy, ucierpimy. Sprzeciwiamy się tej umowie, pomimo całej naszej trudnej sytuacji, ponieważ przyniesie ona więcej pieniędzy reżimowi Assada i jego systemowi wywiadowczemu, a także irańskim milicjom, które uczestniczą wraz z nim w popełnianiu zbrodni przeciwko Syryjczykom”.

Libański dziennikarz Abdul Wahab Badrachan pisał, że zamiast zwracać uwagę na politykę i działania mułłów w regionie, administracja Bidena postanowiła ugłaskać Iran, aby móc targować się z nim w sprawie nuklearnej.

„Ameryka aspirowała do pewnego partnerstwa z Teheranem w konfrontacji z Chinami, wiedząc, że tak się nie stanie… Postawiła na ‘neutralność’ Teheranu w wojnie z Ukrainą, tylko po to, by zaskoczyły ją umowy o dronach z Rosją. Stany Zjednoczone zignorowały obawy państw Zatoki Perskiej i innych krajów arabskich. Waszyngton bardzo późno zaczął pociągać Iran do odpowiedzialności, a przynajmniej próbować pociągnąć go do odpowiedzialności za systematyczny sabotaż, jaki Iran praktykował i praktykuje w Jemenie, Syrii, Iraku, Libanie i Gazie. To jest największa międzynarodowa operacja sabotażowa, o której Rada Bezpieczeństwa nie była w stanie obradować. Żadna z rezolucji Rady Bezpieczeństwa związanych z kryzysami w regionie nie wspomina o Iranie, mimo że jego rola jest kluczowa w ingerowaniu w te cztery kraje i niszczeniu ich instytucji”.

Saudyjski politolog Abdullah Bin Bidżad Al-Otaibi napisał, że obawy krajów arabskich dotyczące porozumienia nuklearnego są całkowicie uzasadnione.


Te obawy, jak zauważył Al-Otaibi, nie ograniczają się do broni nuklearnej Iranu, ale także do ingerencji w wewnętrzne sprawy krajów arabskich oraz rozprzestrzeniania się bojówek i organizacji fundamentalistycznych i terrorystycznych. Arabowie martwią się także o wysiłki mułłów, by eksportować swój terroryzm do innych krajów.

„Po podpisaniu złego porozumienia nuklearnego Iran otrzyma miliardy dolarów, a region będzie świadkiem ponownego chaosu, niestabilności i terroryzmu… Zagrożenie ze strony Iranu zostanie skierowane nie tylko na kraje regionu, ale przeniesie się na wszystkie kraje świata, w tym zachodniego. Wiele narodów poniesie tego konsekwencje. W tym bez wątpienia narody zachodnie”.

Egipski autor, Emil Amin, także wyraził niepokój, że mułłowie wykorzystają miliardy dolarów, które otrzymają w ramach nowej umowy, na wsparcie swoich terrorystycznych milicji i pełnomocników. „Iran nie zrezygnuje ze swojego marzenia o zdobyciu broni jądrowej” – napisał Amin.

„Przebył długą drogę i jest blisko mety. Administracja prezydenta Bidena stara się stworzyć obraz w oczach Amerykanów, że powrót Iranu do porozumienia nuklearnego pozwoli go powstrzymać. Pozycja Waszyngtonu wydaje się być słaba i niepewna, zwłaszcza w obliczu braku opcji zbrojnej. W każdym razie intencje Iranu pozostają niezmienione z porozumieniem lub bez porozumienia, a państwa regionu muszą oceniać sytuację w sposób odpowiadający ich łącznemu potencjałowi w zakresie bezpieczeństwa narodowego".

Saudyjski komentator Maszar Al-Thajidi napisał, że państwa Zatoki Perskiej i inne kraje arabskie, w tym Irak, Liban, Syria i Jemen, są bezpośrednio zaniepokojone przyszłością po osiągnięciu porozumienia z Iranem. Zauważając, że mułłowie od dawna odgrywają „negatywną rolę” w wewnętrznych sprawach tych krajów arabskich, Al-Thajidi zapytał:

„Jak długo będziemy oglądać tę absurdalną grę między Zachodem a Iranem, podczas gdy my, sąsiedzi Iranu, jesteśmy zaniepokojeni tym, co stanie się z tym [irańskim] reżimem? Obama dał temu reżimowi pieniądze i legitymację w zamian za tak zwane gwarancje spowolnienia, ale nie zapobieżenia programowi nuklearnemu. Dzisiaj Biden, a dokładniej, były zespół Obamy, próbują uspokoić tych, którzy mają być sojusznikami Waszyngtonu w regionie. Ale jeśli te miliardy wpłyną do kufrów Korpusu Strażników Rewolucji i Siły Kuds, w jaki sposób Waszyngton zagwarantuje bezpieczeństwo tym krajom?”

Libański felietonista Rafik Choury ostrzegł, że administracja Bidena „powtarza nieustanne samooszukiwanie się”, podczas gdy sami mułłowie nadal praktykują oszustwo.

„Administracja prezydenta Joe Bidena powtarza nieudany eksperyment, który został już przetestowany przez administrację Baracka Obamy… Działa na podstawie tego, że powrót do porozumienia nuklearnego osiąga trzy cele: [rzekomo], zapobiega przekształceniu się Iranu w wojskową potęgę nuklearną, popycha [irański] reżim do umiarkowania poprzez kontakty z nim, oraz przez poprawę sytuacji gospodarczej w Iranie wzmacnia reformatorów”.

Według Choury'ego, dopóki powrót do porozumienia ogranicza się do sprawy nuklearnej i niczego więcej, „scenariusz narysowany przez mułłów i ich agentów w regionie jest niepokojący… Teheran dostaje wszystko, czego chce, i robi wszystko, co robił."

„Nie będzie ograniczeń dla programu pocisków balistycznych Iranu, nie będzie ograniczeń dla irańskich wpływów w regionie, nie będzie zatrzymania jego destabilizujących zachowań, nie będzie wyjścia z Syrii, Iraku i Libanu ani odwrotu od uzbrojenia Huti w Jemenie i zapewnienia im więcej pocisków i dronów, które są wystrzeliwane na cele cywilne w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Czy Waszyngton porzuci żywotne interesy Ameryki, a także interesy swoich sojuszników i przyjaciół? Trudny test dla Ameryki i jej zobowiązań wobec sojuszników i przyjaciół na Bliskim Wschodzie rozpocznie się natychmiast po podpisaniu porozumienia nuklearnego. Kraje arabskie, których zaufanie do Amerykanów spadło, staną przed kolejnym testem: konfrontacji z ekspansją irańską, niezależnie od tego, co zrobi Ameryka”.

Im bardziej administracja Bidena zbliża się do mułłów w Teheranie, tym bardziej USA traci wiarygodność w świecie arabskim. Wydaje się, że Arabowie stracili zaufanie do administracji Bidena, dlatego teraz mówią o potrzebie wzięcia spraw w swoje ręce i próby powstrzymania Iranu przed zagrożeniem ich bezpieczeństwa i stabilności. Arabowie wydają się również przekonani, że zasypanie mułłów miliardami dolarów doprowadzi w końcu do terroryzmu i przemocy w USA i innych zachodnich mocarstwach zaangażowanych w nowy układ, jeśli nie do wielkiej wojny.


Arabs to Biden: Do Not Sign the Iran Deal, It Will Start a War

Gatestone Institute, 6 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk