Prawda

Wtorek, 27 lutego 2024 - 23:50

« Poprzedni Następny »


Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny


Khaled Abu Toameh 2022-09-10

Arabowie wydają się przekonani, że zasypywanie irańskich mułłów miliardami dolarów w końcu sprowadzi terroryzm i przemoc na USA i inne zachodnie mocarstwa zaangażowane w nowy układ nuklearny, a może też wielką wojnę. Na zdjęciu: wiceminister spraw zagranicznych Iranu i główny negocjator nuklearny irańskiego zespołu, Ali Bagheri Kani. (Zdjęcie: Wikipedia)
Arabowie wydają się przekonani, że zasypywanie irańskich mułłów miliardami dolarów w końcu sprowadzi terroryzm i przemoc na USA i inne zachodnie mocarstwa zaangażowane w nowy układ nuklearny, a może też wielką wojnę. Na zdjęciu: wiceminister spraw zagranicznych Iranu i główny negocjator nuklearny irańskiego zespołu, Ali Bagheri Kani. (Zdjęcie: Wikipedia)

Pogłoska o rychłym wznowieniu umowy nuklearnej między Iranem a administracją Bidena i innymi krajami zachodnimi wywołała poważne zaniepokojenie wśród wielu Arabów. Szczególnie niepokoją się miliardami dolarów, które irańscy mułłowie otrzymają po zawarciu umowy. Arabowie mówią, że nie mają wątpliwości, że pieniądze zostaną wykorzystane przez mułłów do promowania terroryzmu i przemocy oraz do wzmocnienia terrorystycznych marionetek Teheranu na Bliskim Wschodzie, w tym Hezbollahu, Huti, Hamasu i Islamskiego Dżihadu oraz różnych milicji w Iraku.

„Arabowie będą zszokowani, gdy zostaną opublikowane szczegóły nowego porozumienia nuklearnego” – napisał Sayed Zahra, zastępca redaktora naczelnego bahrajńskiego „Akhbar Al-Khaleej”.


Napisał, że Arabowie muszą zapoznać się z faktami związanymi z nadchodzącym porozumieniem nuklearnym.


„Po pierwsze, porozumienie zostało zawarte przede wszystkim pod naciskiem administracji Bidena, która desperacko dąży do jego osiągnięcia” – napisał Zahra.

„Administracja Bidena uważa, że dziś pilnie potrzebuje porozumienia, aby przedstawić je jako jedno ze swoich wielkich osiągnięć. Po drugie, to Stany Zjednoczone, a nie Iran, zainicjowały ustępstwa ułatwiające osiągnięcie porozumienia. Kilka dni temu oficjele amerykańscy ogłosili, że to Iran, a nie Ameryka, zrezygnował z podstawowych żądań. Kłamią. Iran nie zrezygnował z niczego istotnego. Wręcz przeciwnie, Iran uzyskał zgodę na swoje zasadnicze żądania. Po trzecie, najbardziej niebezpiecznym ustępstwem ze strony USA było zaniechanie włączenia ekspansjonistycznej roli Iranu jako terrorysty w regionie, jego zagrożeń dla bezpieczeństwa i stabilności krajów arabskich, dywersyjnej roli terrorystycznej, jaką marionetkowe bojówki Iranu odgrywają w krajach arabskich oraz kwestii irańskiego programu rakietowego Po czwarte, umowa zapewni ogromne środki finansowe reżimowi irańskiemu w wyniku zniesienia sankcji i pędu krajów zachodnich, by móc z nim prowadzić interesy”.

Zahra pisze, że Arabowie muszą również wziąć pod uwagę, że z zielonym światłem ze strony administracji Bidena porozumienie dałoby reżimowi irańskiemu bardzo duży impuls do nasilenia działalności terrorystycznej w krajach arabskich i podwojenie finansowania bojówek stowarzyszonych z Iranem, w celu realizowania jego programu podważania bezpieczeństwa i stabilności tych krajów.


Ostrzegł też, że porozumienie oznacza początek nowej ery całkowitego lekceważenia przez Amerykanów interesów krajów arabskich.


„Są to podstawowe fakty, o których musimy wiedzieć, zanim doznamy szoku” – dodał Zahra. „Na podstawie tych faktów kraje arabskie mają decydować, co zrobią i jak poradzą sobie z nadchodzącym niebezpieczeństwem”.


Wcześniej, powtarzając odczucia wielu innych arabskich analityków politycznych i publicystów, napisał, że Biden postanowił „pokłonić się” przed Iranem.

„Dlaczego zrobił to, mimo że jest w pełni świadomy obaw i żądań arabskich, które usłyszał bezpośrednio, stanowczo i wyraźnie podczas swojej ostatniej wizyty w Arabii Saudyjskiej od wszystkich przywódców arabskich?


Powszechnie uważa się, że Biden chce podpisać umowę nuklearną w świetle zmniejszającej się popularności jego samego i jego administracji oraz zbliżających się wyborów do Kongresu w połowie kadencji, które demokraci mogą przegrać. Innymi słowy, Biden chce przedstawić nową umowę nuklearną jako zwycięstwo dyplomatyczne osiągnięte przez jego administrację”.

Zahra zwrócił uwagę, że Biden w zasadzie podążał śladami byłego prezydenta Baracka Obamy, który zawarł umowę z mułłami z 2015 roku.

„Prawda jest taka, że jest to amerykański wybór strategiczny i nie narodził się on dzisiaj. Decyzję podjęto wiele lat temu, konkretnie, kiedy u władzy był prezydent USA Obama. Biden podąża jego drogą i jest w pełni przekonany do tej opcji. Obama jest tym, który zdecydował, że strategicznym interesem Ameryki jest zmowa z Iranem i całkowite lekceważenie obaw i żądań Arabów. On [Obama] nie ukrywał swojej nienawiści do Arabów i podziwu dla Iranu. To, co Biden robi dzisiaj, to podążanie tą samą drogą, z pełnym przekonaniem z jego strony”.

Syryjski autor, Ibrahim Allusz skomentował wiadomość o zbliżającym się porozumieniu, wyrażając obawę, że jego kraj zapłaci wysoką cenę.


Allusz zwrócił uwagę na to, że Syryjczycy zostali uderzeni przez Irańczyków mocniej niż ktokolwiek inny. Odnosząc się do obecności irańskich sił bezpieczeństwa i wspieranych przez Iran milicji w jego kraju, Allusz napisał:

„Syryjczycy są dziś głodni i wysiedleni. Syria została wzięta na zakładnika przez reżim powiązany z Irańczykami i Rosjanami. Irańczycy i ich sojusznicy szerzą iluzję wyzwolenia i oporu, podczas gdy w rzeczywistości szerzą terroryzm. Reżim irański, ze swoimi praktykami, nie różni się od reżimu talibów ani od Państwa Islamskiego (ISIS). Terroryzm, destabilizacja i ujarzmienie ludzi są prawie jedynymi celami takich reżimów”.

Allusz ostrzegł, że powrót do umowy nuklearnej oznaczałby „refinansowanie reżimu mułłów i jego milicji miliardami dolarów rocznie”.

„Podpisanie irańskiego porozumienia nuklearnego może być częściowym rozwiązaniem kryzysów naftowych i gazowych spowodowanych wojną rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przeciwko narodowi ukraińskiemu. Ale nie będzie to rozwiązanie, które przyniesie pokój Syrii. Iran, który podżega do terroryzmu w regionie będzie zadowolony z powrotu do hojnego finansowania [tych sił bezpieczeństwa i milicji], a my, Syryjczycy, ucierpimy. Sprzeciwiamy się tej umowie, pomimo całej naszej trudnej sytuacji, ponieważ przyniesie ona więcej pieniędzy reżimowi Assada i jego systemowi wywiadowczemu, a także irańskim milicjom, które uczestniczą wraz z nim w popełnianiu zbrodni przeciwko Syryjczykom”.

Libański dziennikarz Abdul Wahab Badrachan pisał, że zamiast zwracać uwagę na politykę i działania mułłów w regionie, administracja Bidena postanowiła ugłaskać Iran, aby móc targować się z nim w sprawie nuklearnej.

„Ameryka aspirowała do pewnego partnerstwa z Teheranem w konfrontacji z Chinami, wiedząc, że tak się nie stanie… Postawiła na ‘neutralność’ Teheranu w wojnie z Ukrainą, tylko po to, by zaskoczyły ją umowy o dronach z Rosją. Stany Zjednoczone zignorowały obawy państw Zatoki Perskiej i innych krajów arabskich. Waszyngton bardzo późno zaczął pociągać Iran do odpowiedzialności, a przynajmniej próbować pociągnąć go do odpowiedzialności za systematyczny sabotaż, jaki Iran praktykował i praktykuje w Jemenie, Syrii, Iraku, Libanie i Gazie. To jest największa międzynarodowa operacja sabotażowa, o której Rada Bezpieczeństwa nie była w stanie obradować. Żadna z rezolucji Rady Bezpieczeństwa związanych z kryzysami w regionie nie wspomina o Iranie, mimo że jego rola jest kluczowa w ingerowaniu w te cztery kraje i niszczeniu ich instytucji”.

Saudyjski politolog Abdullah Bin Bidżad Al-Otaibi napisał, że obawy krajów arabskich dotyczące porozumienia nuklearnego są całkowicie uzasadnione.


Te obawy, jak zauważył Al-Otaibi, nie ograniczają się do broni nuklearnej Iranu, ale także do ingerencji w wewnętrzne sprawy krajów arabskich oraz rozprzestrzeniania się bojówek i organizacji fundamentalistycznych i terrorystycznych. Arabowie martwią się także o wysiłki mułłów, by eksportować swój terroryzm do innych krajów.

„Po podpisaniu złego porozumienia nuklearnego Iran otrzyma miliardy dolarów, a region będzie świadkiem ponownego chaosu, niestabilności i terroryzmu… Zagrożenie ze strony Iranu zostanie skierowane nie tylko na kraje regionu, ale przeniesie się na wszystkie kraje świata, w tym zachodniego. Wiele narodów poniesie tego konsekwencje. W tym bez wątpienia narody zachodnie”.

Egipski autor, Emil Amin, także wyraził niepokój, że mułłowie wykorzystają miliardy dolarów, które otrzymają w ramach nowej umowy, na wsparcie swoich terrorystycznych milicji i pełnomocników. „Iran nie zrezygnuje ze swojego marzenia o zdobyciu broni jądrowej” – napisał Amin.

„Przebył długą drogę i jest blisko mety. Administracja prezydenta Bidena stara się stworzyć obraz w oczach Amerykanów, że powrót Iranu do porozumienia nuklearnego pozwoli go powstrzymać. Pozycja Waszyngtonu wydaje się być słaba i niepewna, zwłaszcza w obliczu braku opcji zbrojnej. W każdym razie intencje Iranu pozostają niezmienione z porozumieniem lub bez porozumienia, a państwa regionu muszą oceniać sytuację w sposób odpowiadający ich łącznemu potencjałowi w zakresie bezpieczeństwa narodowego".

Saudyjski komentator Maszar Al-Thajidi napisał, że państwa Zatoki Perskiej i inne kraje arabskie, w tym Irak, Liban, Syria i Jemen, są bezpośrednio zaniepokojone przyszłością po osiągnięciu porozumienia z Iranem. Zauważając, że mułłowie od dawna odgrywają „negatywną rolę” w wewnętrznych sprawach tych krajów arabskich, Al-Thajidi zapytał:

„Jak długo będziemy oglądać tę absurdalną grę między Zachodem a Iranem, podczas gdy my, sąsiedzi Iranu, jesteśmy zaniepokojeni tym, co stanie się z tym [irańskim] reżimem? Obama dał temu reżimowi pieniądze i legitymację w zamian za tak zwane gwarancje spowolnienia, ale nie zapobieżenia programowi nuklearnemu. Dzisiaj Biden, a dokładniej, były zespół Obamy, próbują uspokoić tych, którzy mają być sojusznikami Waszyngtonu w regionie. Ale jeśli te miliardy wpłyną do kufrów Korpusu Strażników Rewolucji i Siły Kuds, w jaki sposób Waszyngton zagwarantuje bezpieczeństwo tym krajom?”

Libański felietonista Rafik Choury ostrzegł, że administracja Bidena „powtarza nieustanne samooszukiwanie się”, podczas gdy sami mułłowie nadal praktykują oszustwo.

„Administracja prezydenta Joe Bidena powtarza nieudany eksperyment, który został już przetestowany przez administrację Baracka Obamy… Działa na podstawie tego, że powrót do porozumienia nuklearnego osiąga trzy cele: [rzekomo], zapobiega przekształceniu się Iranu w wojskową potęgę nuklearną, popycha [irański] reżim do umiarkowania poprzez kontakty z nim, oraz przez poprawę sytuacji gospodarczej w Iranie wzmacnia reformatorów”.

Według Choury'ego, dopóki powrót do porozumienia ogranicza się do sprawy nuklearnej i niczego więcej, „scenariusz narysowany przez mułłów i ich agentów w regionie jest niepokojący… Teheran dostaje wszystko, czego chce, i robi wszystko, co robił."

„Nie będzie ograniczeń dla programu pocisków balistycznych Iranu, nie będzie ograniczeń dla irańskich wpływów w regionie, nie będzie zatrzymania jego destabilizujących zachowań, nie będzie wyjścia z Syrii, Iraku i Libanu ani odwrotu od uzbrojenia Huti w Jemenie i zapewnienia im więcej pocisków i dronów, które są wystrzeliwane na cele cywilne w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Czy Waszyngton porzuci żywotne interesy Ameryki, a także interesy swoich sojuszników i przyjaciół? Trudny test dla Ameryki i jej zobowiązań wobec sojuszników i przyjaciół na Bliskim Wschodzie rozpocznie się natychmiast po podpisaniu porozumienia nuklearnego. Kraje arabskie, których zaufanie do Amerykanów spadło, staną przed kolejnym testem: konfrontacji z ekspansją irańską, niezależnie od tego, co zrobi Ameryka”.

Im bardziej administracja Bidena zbliża się do mułłów w Teheranie, tym bardziej USA traci wiarygodność w świecie arabskim. Wydaje się, że Arabowie stracili zaufanie do administracji Bidena, dlatego teraz mówią o potrzebie wzięcia spraw w swoje ręce i próby powstrzymania Iranu przed zagrożeniem ich bezpieczeństwa i stabilności. Arabowie wydają się również przekonani, że zasypanie mułłów miliardami dolarów doprowadzi w końcu do terroryzmu i przemocy w USA i innych zachodnich mocarstwach zaangażowanych w nowy układ, jeśli nie do wielkiej wojny.


Arabs to Biden: Do Not Sign the Iran Deal, It Will Start a War

Gatestone Institute, 6 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk