Prawda

Sobota, 4 lipca 2020 - 20:35

« Poprzedni Następny »


Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji


David Collier 2019-12-26


Mój raport o Amnesty International jest obecnie opublikowany i ta 200-stronicowa analiza jest dostępna jako PDF do pobrania. Było to jedno z najtrudniejszych zadań, jakich się podjąłem. Wchodziłem na dziesiątki kont w Amnesty w mediach społecznościowych i monitorowałem wpisy ponad 40 osób personelu i wolontariuszy. Wiele badanych przypadków dotyczy ludzi, którzy walnie przyczynili się do ustalenia tematyki zainteresowań Amnesty. Badanie trwało wiele miesięcy i wymagało analizy setek tysięcy wpisów na mediach społecznościowych. Badania zostały zamówione przez Jewish Human Rights Watch

Uprzedzenia Amnesty International


Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że Amnesty International jest do pewnego stopnia uprzedzona, ale nawet wiedząc o tym, nadal zaszokowało mnie to, co znalazłem.

 

W Amnesty wyraźnie działają polityczne i dyskryminujące wpływy. Cele nie są wybierane z powodu działań, ale raczej z powodu krytykowanych. Kontrowersyjnemu działaniu Indii niemal z pewnością Amnesty poświęci uwagę. Prześladowani chrześcijanie są w rażący sposób ignorowani. Atakowanie Izraela jest zawsze na samym  na szczycie listy. Pakistan może swobodnie likwidować ludzi z opozycji, a Amnesty International rzadko kiedy zadaje sobie trud choćby ziewnięcia.


Każda część arsenału Amnesty International  skierowana jest przez nieproporcjonalną ilość czasu na atakowanie Izraela. Wzięte razem, wydają się wskazywać na obsesję i prześladowanie. Kampanie przeciwko Izraelowi są wyraźnie lepiej finansowane, częstsze i promowane bardziej energicznie niż cokolwiek innego, czym zajmuje się Amnesty International. Jeszcze bardziej niepokojąca jest zgodność między antyizraelskimi kampaniami Amnesty a celami ruchu BDS, która pozostawia niewiele wątpliwości, że jest to skoordynowane działanie, nie zaś zbieg okoliczności. To twierdzenie nie zdziwi cię, kiedy przeczytasz dział o ich polityce rekrutacyjnej i ich kampaniach.


Głęboka wrogość


Amnesty International nie traktuje Izraela jako legalnie istniejącego państwa. Kiedy Amnesty mówi o Izraelu, ich język zmienia się i jest w nim głęboka wrogość. Pracownicy Amnesty potrafią bezpośrednio chwalić najbardziej brutalne reżimy – ale nigdy nie powiedzą dobrego słowa o Izraelu. Zamiast tego Amnesty International przedstawia to jedyne wolne społeczeństwo na Bliskim Wschodzie jako przykład jednego z najgorszych reżimów na świecie.  


Raz za razem okazywało się, że pełniący ważne funkcje pracownicy Amnesty szerzyli na swoich kontach społecznościowych materiały atakujące Izrael częściej niż cokolwiek innego – także, jeśli oficjalnie mieli zajmować się czymś innym. Na wielu z tych kont można również zobaczyć nienaturalną wrogość wobec Indii. Niemniej przeszukanie kont mediów społecznościowych tych samych pracowników, żeby znaleźć komentarze o Pakistanie, daje bardzo mało albo wręcz nie daje żadnych rezultatów. Czasami nawet są pochwały Pakistanu. Jest jasne, że nasilenie ataków Amnesty zależy bardziej o narodowej tożsamości niż od rzeczywistych faktów. Mówiąc ostrzej – działalność Amnesty jest z gruntu rasistowska. Kiedy kieruje się przeciwko Izraelowi, tę kumulującą się obsesję można określić mianem antysemityzmu.   


Jeśli chcesz, by Amnesty pomogła ci w twojej sprawie, lepiej żebyś nie był chrześcijaninem prześladowanym w kraju o muzułmańskiej większości. To są zapomniane ofiary Amnesty. Podczas gdy chrześcijanie na pewnych terenach stoją w obliczu ludobójstwa, Amnesty International częściej mówi o chrześcijaństwie jako o skrajnie prawicowym ruchu w USA. W całej działalności Amnesty widoczna jest ogólna postawa antyzachodnia.


Podstęp Amnesty International


Problem Amnesty narastał od dawna. Niemal dwadzieścia lat temu anulowali reguły, które chroniły ich przed „konfliktem interesów” i zaczęli zatrudniać działaczy „jednej sprawy” – innymi słowy – ludzi przepełnionych nienawiścią, którzy używają aktywizmu praw człowieka jako wygodnej zasłony. Amnesty jest obecnie pełna takich aktywistów.


Wielu pracowników Amnesty w Izraelu już było zatwardziałymi, antyizraelskimi aktywistami, kiedy przyjęła ich Amnesty. Nie ma żadnego usprawiedliwienia tego braku dążenia do zachowania równowagi i rezultaty tej dewastacji są wszędzie. Z Amnesty International wypływa powódź jednostronnej dezinformacji, kiedy przybliża się coraz bardziej do BDS i nazywa Izrael państwem apartheidu.  Amnesty zatrudniła aktywistów, którzy już wcześniej szkalowali Izrael – co MYŚLELI, że nagle staną się bezstronni?


Jeden z konsultantów Amnesty zamieścił w mediach społecznościowych wizerunek dwóch  terrorystów Islamskiego Dżihadu z napisem ”bohaterzy” i serduszkiem. Jedno z kont, wymieniane przez Amnesty jako „Middle East and North Africa Media Manager” [Kierownik mediów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej] wysłał poradę grupom w Gazie, by nie przyznawały się do swoich zabitych „męczenników”, ale raczej pozwoliły Zachodowi na myślenie, że byli niewinnymi cywilami. I to radzi człowiek, który pracuje dla Amnesty jako kontakt z zachodnimi mediami.  Wicedyrektorem działu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA) w Amnesty jest palestyński, antyizraelski aktywista z Ramallah, który miał fotografię terrorysty jako swoje profilowe zdjęcie na Facebooku. Oficjalnie powinien zajmować się nadużyciami w całym regionie – ale wszystko, co robi, to zamieszczanie antyizraelskiej retoryki. Inny z ludzi Amnesty po prostu pisze „jeb…ć Izrael”, jeszcze inna pracownica przechwalała się, że pomogła przepchnąć wniosek BDS na swoim uniwersytecie, kolejna tweetowała hasło „od rzeki do morza”, jeszcze inny wzywał do likwidacji Izraela. Lista ciągnie się i ciągnie.    


Amnesty International, dzięki swojej reputacji, przenosi swoje wynaturzone uprzedzenia na międzynarodowe fora, gdzie próbuje wpływać na innych decydentów. ONZ, UNHRC, ICC – Amnesty naciska na wszystkich międzynarodowych graczy, by działali przeciwko Izraelowi – przedstawiając swój wypaczony materiał jako „godne zaufania dowody”. Szkody, jakich dokonuje, są nieobliczalne.  


Podstępność


Tutaj właśnie staje się to podstępne. Amnesty International znajduje twardogłowych antyizraelskich aktywistów, daje im aureolę Amnesty i wysyła w świat jako działaczy praw człowieka. Tyle tylko, że nie są oni działaczami praw człowieka – są stronniczymi aktywistami, którzy otrzymali  wolną rękę w robieniu i mówieniu tego, co chcą.

 

Atakowany przez takich obrońców praw człowieka naród nie daje się oszukać i reaguje, często ograniczając ich działalność tam, gdzie może. Wtedy Amnesty odgrywa rolę ofiary i publicznie piętnuje cel swoich ataków za uniemożliwianie pracy działaczom praw człowieka – jeszcze bardziej demonizując to państwo. To nie jest śmieszne, to jest bardzo poważne, widzimy ich cały czas, argumentujących w ten sposób. Nie ulega wątpliwości, że będą próbowali  odeprzeć ten raport w taki sam sposób – mimo że jest w nim mocny materiał dowodowy, że w Amnesty zupełnie nie ma bezstronności i profesjonalizmu. To wszystko jest równie haniebne, jak podstępne.


Musimy odbyć tę rozmowę


Nie ma w tym wszystkim niczego, co dałoby się zaakceptować. Amnesty udaje, że jest czymś, czym nie jest. Najwyraźniej mają polityczną, nie zaś humanitarną misję. Działają tylko wtedy, kiedy im to pasuje i w znacznej części ich działalności jest wyraźny rasistowski i antysemicki element.


I jest coraz gorzej. Jeśli zatrudniasz kogoś, kto jest stronniczym aktywistą w sekciarskim konflikcie i ubierasz go w szaty obiektywnego obserwatora – narażasz życie prawdziwych działaczy praw człowieka. Ludziom trudno jest zorientować się kto jest autentyczny, a kto nie jest.  


Następnie możemy zapytać – a co z zapomnianymi? Jeśli Amnesty spędza zdecydowanie zbyt wiele czasu na kwestiach, które politycznie odpowiadają ich dyskryminacyjnej wizji,  to co z konfliktami i ofiarami, które do tej wizji nie pasują? Czy to jest sprawiedliwe wobec prześladowanych chrześcijan na świecie, o których Amnesty International praktycznie zapomniała?

 

Ten raport wzywa Amnesty, by otwarła się na natychmiastowe zewnętrzne i niezależne dochodzenie, które przyjrzy się jej działalności, procesom, alokacji zasobów i polityce rekrutowania pracowników.  JHRW ”formalnie przekazuje dowody ujawnione w tym raporcie Globalnemu Zgromadzeniu i Międzynarodowemu Zarządowi Amnesty”. A także „ocenia przekazanie do właściwych organów regulujących, włącznie z Charity Commission i Equality and Human Rights Commission”.

 

Chociaż dowody w raporcie dotyczą Amnesty, pora, byśmy odbyli dyskusję o tym typie NGO praw człowieka. Przeczytajcie ten raport, a będziecie równie zaszokowani i  oburzeni jak ja byłem, kiedy odkrywałem to wszystko. A potem wszyscy zacznijmy coś robić w tej sprawie.


Spotlight on Amnesty International

22 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Collier

Brytyjski bloger i badacz mediów.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1558 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk