Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 15:47

« Poprzedni Następny »


Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji


David Collier 2019-12-26


Mój raport o Amnesty International jest obecnie opublikowany i ta 200-stronicowa analiza jest dostępna jako PDF do pobrania. Było to jedno z najtrudniejszych zadań, jakich się podjąłem. Wchodziłem na dziesiątki kont w Amnesty w mediach społecznościowych i monitorowałem wpisy ponad 40 osób personelu i wolontariuszy. Wiele badanych przypadków dotyczy ludzi, którzy walnie przyczynili się do ustalenia tematyki zainteresowań Amnesty. Badanie trwało wiele miesięcy i wymagało analizy setek tysięcy wpisów na mediach społecznościowych. Badania zostały zamówione przez Jewish Human Rights Watch

Uprzedzenia Amnesty International


Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że Amnesty International jest do pewnego stopnia uprzedzona, ale nawet wiedząc o tym, nadal zaszokowało mnie to, co znalazłem.

 

W Amnesty wyraźnie działają polityczne i dyskryminujące wpływy. Cele nie są wybierane z powodu działań, ale raczej z powodu krytykowanych. Kontrowersyjnemu działaniu Indii niemal z pewnością Amnesty poświęci uwagę. Prześladowani chrześcijanie są w rażący sposób ignorowani. Atakowanie Izraela jest zawsze na samym  na szczycie listy. Pakistan może swobodnie likwidować ludzi z opozycji, a Amnesty International rzadko kiedy zadaje sobie trud choćby ziewnięcia.


Każda część arsenału Amnesty International  skierowana jest przez nieproporcjonalną ilość czasu na atakowanie Izraela. Wzięte razem, wydają się wskazywać na obsesję i prześladowanie. Kampanie przeciwko Izraelowi są wyraźnie lepiej finansowane, częstsze i promowane bardziej energicznie niż cokolwiek innego, czym zajmuje się Amnesty International. Jeszcze bardziej niepokojąca jest zgodność między antyizraelskimi kampaniami Amnesty a celami ruchu BDS, która pozostawia niewiele wątpliwości, że jest to skoordynowane działanie, nie zaś zbieg okoliczności. To twierdzenie nie zdziwi cię, kiedy przeczytasz dział o ich polityce rekrutacyjnej i ich kampaniach.


Głęboka wrogość


Amnesty International nie traktuje Izraela jako legalnie istniejącego państwa. Kiedy Amnesty mówi o Izraelu, ich język zmienia się i jest w nim głęboka wrogość. Pracownicy Amnesty potrafią bezpośrednio chwalić najbardziej brutalne reżimy – ale nigdy nie powiedzą dobrego słowa o Izraelu. Zamiast tego Amnesty International przedstawia to jedyne wolne społeczeństwo na Bliskim Wschodzie jako przykład jednego z najgorszych reżimów na świecie.  


Raz za razem okazywało się, że pełniący ważne funkcje pracownicy Amnesty szerzyli na swoich kontach społecznościowych materiały atakujące Izrael częściej niż cokolwiek innego – także, jeśli oficjalnie mieli zajmować się czymś innym. Na wielu z tych kont można również zobaczyć nienaturalną wrogość wobec Indii. Niemniej przeszukanie kont mediów społecznościowych tych samych pracowników, żeby znaleźć komentarze o Pakistanie, daje bardzo mało albo wręcz nie daje żadnych rezultatów. Czasami nawet są pochwały Pakistanu. Jest jasne, że nasilenie ataków Amnesty zależy bardziej o narodowej tożsamości niż od rzeczywistych faktów. Mówiąc ostrzej – działalność Amnesty jest z gruntu rasistowska. Kiedy kieruje się przeciwko Izraelowi, tę kumulującą się obsesję można określić mianem antysemityzmu.   


Jeśli chcesz, by Amnesty pomogła ci w twojej sprawie, lepiej żebyś nie był chrześcijaninem prześladowanym w kraju o muzułmańskiej większości. To są zapomniane ofiary Amnesty. Podczas gdy chrześcijanie na pewnych terenach stoją w obliczu ludobójstwa, Amnesty International częściej mówi o chrześcijaństwie jako o skrajnie prawicowym ruchu w USA. W całej działalności Amnesty widoczna jest ogólna postawa antyzachodnia.


Podstęp Amnesty International


Problem Amnesty narastał od dawna. Niemal dwadzieścia lat temu anulowali reguły, które chroniły ich przed „konfliktem interesów” i zaczęli zatrudniać działaczy „jednej sprawy” – innymi słowy – ludzi przepełnionych nienawiścią, którzy używają aktywizmu praw człowieka jako wygodnej zasłony. Amnesty jest obecnie pełna takich aktywistów.


Wielu pracowników Amnesty w Izraelu już było zatwardziałymi, antyizraelskimi aktywistami, kiedy przyjęła ich Amnesty. Nie ma żadnego usprawiedliwienia tego braku dążenia do zachowania równowagi i rezultaty tej dewastacji są wszędzie. Z Amnesty International wypływa powódź jednostronnej dezinformacji, kiedy przybliża się coraz bardziej do BDS i nazywa Izrael państwem apartheidu.  Amnesty zatrudniła aktywistów, którzy już wcześniej szkalowali Izrael – co MYŚLELI, że nagle staną się bezstronni?


Jeden z konsultantów Amnesty zamieścił w mediach społecznościowych wizerunek dwóch  terrorystów Islamskiego Dżihadu z napisem ”bohaterzy” i serduszkiem. Jedno z kont, wymieniane przez Amnesty jako „Middle East and North Africa Media Manager” [Kierownik mediów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej] wysłał poradę grupom w Gazie, by nie przyznawały się do swoich zabitych „męczenników”, ale raczej pozwoliły Zachodowi na myślenie, że byli niewinnymi cywilami. I to radzi człowiek, który pracuje dla Amnesty jako kontakt z zachodnimi mediami.  Wicedyrektorem działu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA) w Amnesty jest palestyński, antyizraelski aktywista z Ramallah, który miał fotografię terrorysty jako swoje profilowe zdjęcie na Facebooku. Oficjalnie powinien zajmować się nadużyciami w całym regionie – ale wszystko, co robi, to zamieszczanie antyizraelskiej retoryki. Inny z ludzi Amnesty po prostu pisze „jeb…ć Izrael”, jeszcze inna pracownica przechwalała się, że pomogła przepchnąć wniosek BDS na swoim uniwersytecie, kolejna tweetowała hasło „od rzeki do morza”, jeszcze inny wzywał do likwidacji Izraela. Lista ciągnie się i ciągnie.    


Amnesty International, dzięki swojej reputacji, przenosi swoje wynaturzone uprzedzenia na międzynarodowe fora, gdzie próbuje wpływać na innych decydentów. ONZ, UNHRC, ICC – Amnesty naciska na wszystkich międzynarodowych graczy, by działali przeciwko Izraelowi – przedstawiając swój wypaczony materiał jako „godne zaufania dowody”. Szkody, jakich dokonuje, są nieobliczalne.  


Podstępność


Tutaj właśnie staje się to podstępne. Amnesty International znajduje twardogłowych antyizraelskich aktywistów, daje im aureolę Amnesty i wysyła w świat jako działaczy praw człowieka. Tyle tylko, że nie są oni działaczami praw człowieka – są stronniczymi aktywistami, którzy otrzymali  wolną rękę w robieniu i mówieniu tego, co chcą.

 

Atakowany przez takich obrońców praw człowieka naród nie daje się oszukać i reaguje, często ograniczając ich działalność tam, gdzie może. Wtedy Amnesty odgrywa rolę ofiary i publicznie piętnuje cel swoich ataków za uniemożliwianie pracy działaczom praw człowieka – jeszcze bardziej demonizując to państwo. To nie jest śmieszne, to jest bardzo poważne, widzimy ich cały czas, argumentujących w ten sposób. Nie ulega wątpliwości, że będą próbowali  odeprzeć ten raport w taki sam sposób – mimo że jest w nim mocny materiał dowodowy, że w Amnesty zupełnie nie ma bezstronności i profesjonalizmu. To wszystko jest równie haniebne, jak podstępne.


Musimy odbyć tę rozmowę


Nie ma w tym wszystkim niczego, co dałoby się zaakceptować. Amnesty udaje, że jest czymś, czym nie jest. Najwyraźniej mają polityczną, nie zaś humanitarną misję. Działają tylko wtedy, kiedy im to pasuje i w znacznej części ich działalności jest wyraźny rasistowski i antysemicki element.


I jest coraz gorzej. Jeśli zatrudniasz kogoś, kto jest stronniczym aktywistą w sekciarskim konflikcie i ubierasz go w szaty obiektywnego obserwatora – narażasz życie prawdziwych działaczy praw człowieka. Ludziom trudno jest zorientować się kto jest autentyczny, a kto nie jest.  


Następnie możemy zapytać – a co z zapomnianymi? Jeśli Amnesty spędza zdecydowanie zbyt wiele czasu na kwestiach, które politycznie odpowiadają ich dyskryminacyjnej wizji,  to co z konfliktami i ofiarami, które do tej wizji nie pasują? Czy to jest sprawiedliwe wobec prześladowanych chrześcijan na świecie, o których Amnesty International praktycznie zapomniała?

 

Ten raport wzywa Amnesty, by otwarła się na natychmiastowe zewnętrzne i niezależne dochodzenie, które przyjrzy się jej działalności, procesom, alokacji zasobów i polityce rekrutowania pracowników.  JHRW ”formalnie przekazuje dowody ujawnione w tym raporcie Globalnemu Zgromadzeniu i Międzynarodowemu Zarządowi Amnesty”. A także „ocenia przekazanie do właściwych organów regulujących, włącznie z Charity Commission i Equality and Human Rights Commission”.

 

Chociaż dowody w raporcie dotyczą Amnesty, pora, byśmy odbyli dyskusję o tym typie NGO praw człowieka. Przeczytajcie ten raport, a będziecie równie zaszokowani i  oburzeni jak ja byłem, kiedy odkrywałem to wszystko. A potem wszyscy zacznijmy coś robić w tej sprawie.


Spotlight on Amnesty International

22 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Collier

Brytyjski bloger i badacz mediów.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1505 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk