Prawda

Niedziela, 26 stycznia 2020 - 23:22

« Poprzedni Następny »


Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji


David Collier 2019-12-26


Mój raport o Amnesty International jest obecnie opublikowany i ta 200-stronicowa analiza jest dostępna jako PDF do pobrania. Było to jedno z najtrudniejszych zadań, jakich się podjąłem. Wchodziłem na dziesiątki kont w Amnesty w mediach społecznościowych i monitorowałem wpisy ponad 40 osób personelu i wolontariuszy. Wiele badanych przypadków dotyczy ludzi, którzy walnie przyczynili się do ustalenia tematyki zainteresowań Amnesty. Badanie trwało wiele miesięcy i wymagało analizy setek tysięcy wpisów na mediach społecznościowych. Badania zostały zamówione przez Jewish Human Rights Watch

Uprzedzenia Amnesty International


Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że Amnesty International jest do pewnego stopnia uprzedzona, ale nawet wiedząc o tym, nadal zaszokowało mnie to, co znalazłem.

 

W Amnesty wyraźnie działają polityczne i dyskryminujące wpływy. Cele nie są wybierane z powodu działań, ale raczej z powodu krytykowanych. Kontrowersyjnemu działaniu Indii niemal z pewnością Amnesty poświęci uwagę. Prześladowani chrześcijanie są w rażący sposób ignorowani. Atakowanie Izraela jest zawsze na samym  na szczycie listy. Pakistan może swobodnie likwidować ludzi z opozycji, a Amnesty International rzadko kiedy zadaje sobie trud choćby ziewnięcia.


Każda część arsenału Amnesty International  skierowana jest przez nieproporcjonalną ilość czasu na atakowanie Izraela. Wzięte razem, wydają się wskazywać na obsesję i prześladowanie. Kampanie przeciwko Izraelowi są wyraźnie lepiej finansowane, częstsze i promowane bardziej energicznie niż cokolwiek innego, czym zajmuje się Amnesty International. Jeszcze bardziej niepokojąca jest zgodność między antyizraelskimi kampaniami Amnesty a celami ruchu BDS, która pozostawia niewiele wątpliwości, że jest to skoordynowane działanie, nie zaś zbieg okoliczności. To twierdzenie nie zdziwi cię, kiedy przeczytasz dział o ich polityce rekrutacyjnej i ich kampaniach.


Głęboka wrogość


Amnesty International nie traktuje Izraela jako legalnie istniejącego państwa. Kiedy Amnesty mówi o Izraelu, ich język zmienia się i jest w nim głęboka wrogość. Pracownicy Amnesty potrafią bezpośrednio chwalić najbardziej brutalne reżimy – ale nigdy nie powiedzą dobrego słowa o Izraelu. Zamiast tego Amnesty International przedstawia to jedyne wolne społeczeństwo na Bliskim Wschodzie jako przykład jednego z najgorszych reżimów na świecie.  


Raz za razem okazywało się, że pełniący ważne funkcje pracownicy Amnesty szerzyli na swoich kontach społecznościowych materiały atakujące Izrael częściej niż cokolwiek innego – także, jeśli oficjalnie mieli zajmować się czymś innym. Na wielu z tych kont można również zobaczyć nienaturalną wrogość wobec Indii. Niemniej przeszukanie kont mediów społecznościowych tych samych pracowników, żeby znaleźć komentarze o Pakistanie, daje bardzo mało albo wręcz nie daje żadnych rezultatów. Czasami nawet są pochwały Pakistanu. Jest jasne, że nasilenie ataków Amnesty zależy bardziej o narodowej tożsamości niż od rzeczywistych faktów. Mówiąc ostrzej – działalność Amnesty jest z gruntu rasistowska. Kiedy kieruje się przeciwko Izraelowi, tę kumulującą się obsesję można określić mianem antysemityzmu.   


Jeśli chcesz, by Amnesty pomogła ci w twojej sprawie, lepiej żebyś nie był chrześcijaninem prześladowanym w kraju o muzułmańskiej większości. To są zapomniane ofiary Amnesty. Podczas gdy chrześcijanie na pewnych terenach stoją w obliczu ludobójstwa, Amnesty International częściej mówi o chrześcijaństwie jako o skrajnie prawicowym ruchu w USA. W całej działalności Amnesty widoczna jest ogólna postawa antyzachodnia.


Podstęp Amnesty International


Problem Amnesty narastał od dawna. Niemal dwadzieścia lat temu anulowali reguły, które chroniły ich przed „konfliktem interesów” i zaczęli zatrudniać działaczy „jednej sprawy” – innymi słowy – ludzi przepełnionych nienawiścią, którzy używają aktywizmu praw człowieka jako wygodnej zasłony. Amnesty jest obecnie pełna takich aktywistów.


Wielu pracowników Amnesty w Izraelu już było zatwardziałymi, antyizraelskimi aktywistami, kiedy przyjęła ich Amnesty. Nie ma żadnego usprawiedliwienia tego braku dążenia do zachowania równowagi i rezultaty tej dewastacji są wszędzie. Z Amnesty International wypływa powódź jednostronnej dezinformacji, kiedy przybliża się coraz bardziej do BDS i nazywa Izrael państwem apartheidu.  Amnesty zatrudniła aktywistów, którzy już wcześniej szkalowali Izrael – co MYŚLELI, że nagle staną się bezstronni?


Jeden z konsultantów Amnesty zamieścił w mediach społecznościowych wizerunek dwóch  terrorystów Islamskiego Dżihadu z napisem ”bohaterzy” i serduszkiem. Jedno z kont, wymieniane przez Amnesty jako „Middle East and North Africa Media Manager” [Kierownik mediów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej] wysłał poradę grupom w Gazie, by nie przyznawały się do swoich zabitych „męczenników”, ale raczej pozwoliły Zachodowi na myślenie, że byli niewinnymi cywilami. I to radzi człowiek, który pracuje dla Amnesty jako kontakt z zachodnimi mediami.  Wicedyrektorem działu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA) w Amnesty jest palestyński, antyizraelski aktywista z Ramallah, który miał fotografię terrorysty jako swoje profilowe zdjęcie na Facebooku. Oficjalnie powinien zajmować się nadużyciami w całym regionie – ale wszystko, co robi, to zamieszczanie antyizraelskiej retoryki. Inny z ludzi Amnesty po prostu pisze „jeb…ć Izrael”, jeszcze inna pracownica przechwalała się, że pomogła przepchnąć wniosek BDS na swoim uniwersytecie, kolejna tweetowała hasło „od rzeki do morza”, jeszcze inny wzywał do likwidacji Izraela. Lista ciągnie się i ciągnie.    


Amnesty International, dzięki swojej reputacji, przenosi swoje wynaturzone uprzedzenia na międzynarodowe fora, gdzie próbuje wpływać na innych decydentów. ONZ, UNHRC, ICC – Amnesty naciska na wszystkich międzynarodowych graczy, by działali przeciwko Izraelowi – przedstawiając swój wypaczony materiał jako „godne zaufania dowody”. Szkody, jakich dokonuje, są nieobliczalne.  


Podstępność


Tutaj właśnie staje się to podstępne. Amnesty International znajduje twardogłowych antyizraelskich aktywistów, daje im aureolę Amnesty i wysyła w świat jako działaczy praw człowieka. Tyle tylko, że nie są oni działaczami praw człowieka – są stronniczymi aktywistami, którzy otrzymali  wolną rękę w robieniu i mówieniu tego, co chcą.

 

Atakowany przez takich obrońców praw człowieka naród nie daje się oszukać i reaguje, często ograniczając ich działalność tam, gdzie może. Wtedy Amnesty odgrywa rolę ofiary i publicznie piętnuje cel swoich ataków za uniemożliwianie pracy działaczom praw człowieka – jeszcze bardziej demonizując to państwo. To nie jest śmieszne, to jest bardzo poważne, widzimy ich cały czas, argumentujących w ten sposób. Nie ulega wątpliwości, że będą próbowali  odeprzeć ten raport w taki sam sposób – mimo że jest w nim mocny materiał dowodowy, że w Amnesty zupełnie nie ma bezstronności i profesjonalizmu. To wszystko jest równie haniebne, jak podstępne.


Musimy odbyć tę rozmowę


Nie ma w tym wszystkim niczego, co dałoby się zaakceptować. Amnesty udaje, że jest czymś, czym nie jest. Najwyraźniej mają polityczną, nie zaś humanitarną misję. Działają tylko wtedy, kiedy im to pasuje i w znacznej części ich działalności jest wyraźny rasistowski i antysemicki element.


I jest coraz gorzej. Jeśli zatrudniasz kogoś, kto jest stronniczym aktywistą w sekciarskim konflikcie i ubierasz go w szaty obiektywnego obserwatora – narażasz życie prawdziwych działaczy praw człowieka. Ludziom trudno jest zorientować się kto jest autentyczny, a kto nie jest.  


Następnie możemy zapytać – a co z zapomnianymi? Jeśli Amnesty spędza zdecydowanie zbyt wiele czasu na kwestiach, które politycznie odpowiadają ich dyskryminacyjnej wizji,  to co z konfliktami i ofiarami, które do tej wizji nie pasują? Czy to jest sprawiedliwe wobec prześladowanych chrześcijan na świecie, o których Amnesty International praktycznie zapomniała?

 

Ten raport wzywa Amnesty, by otwarła się na natychmiastowe zewnętrzne i niezależne dochodzenie, które przyjrzy się jej działalności, procesom, alokacji zasobów i polityce rekrutowania pracowników.  JHRW ”formalnie przekazuje dowody ujawnione w tym raporcie Globalnemu Zgromadzeniu i Międzynarodowemu Zarządowi Amnesty”. A także „ocenia przekazanie do właściwych organów regulujących, włącznie z Charity Commission i Equality and Human Rights Commission”.

 

Chociaż dowody w raporcie dotyczą Amnesty, pora, byśmy odbyli dyskusję o tym typie NGO praw człowieka. Przeczytajcie ten raport, a będziecie równie zaszokowani i  oburzeni jak ja byłem, kiedy odkrywałem to wszystko. A potem wszyscy zacznijmy coś robić w tej sprawie.


Spotlight on Amnesty International

22 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Collier

Brytyjski bloger i badacz mediów.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1463 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk