Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 15:38

« Poprzedni Następny »


Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee


Matt Ridley 2019-12-26

Unia Europejska zmienia obłąkane kłamstwa durni w swoją oficjalną politykę.   
Unia Europejska zmienia obłąkane kłamstwa durni w swoją oficjalną politykę.   

Nadmiar regulacji oznacza wstrzymywanie zdrowotnych i środowiskowych korzyści, jakie dają nowe technologie  


Z barierami celnymi wobec Brazylii i Argentyny oraz groźbie wprowadzenia takich barier  wobec Francji  Donald Trump wciąga głębiej świat w niszczącą wojnę handlową. Czego jednak w zasadzie nie zauważono, Unia Europejska także wpadła w konflikty z Światową Organizacją Handlu (WTO) w związku z trwającymi i pogarszającymi się działaniami protekcjonistycznymi.


W zeszłym miesiącu na spotkaniu WTO w Genewie Indie dołączyły do Kanady, Australii, Argentyny, Brazylii i Malezji, krajów, które złożyły formalną skargę na UE w związku z barierami dla importu płodów rolnych. UE nie tylko stosuje ogromne cła wobec plonów takich jak ryż i pomarańcze, żeby chronić subsydiowanych farmerów europejskich; do blokowania importu używa także klauzul dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Ironia polega na tym, że często są to raczej regulacje ubrane w szaty środków ostrożności wobec zagrożeń dla zdrowia i środowiska, podczas gdy w rzeczywistości są czymś, co nie pozwala Europejczykom na uzyskanie korzyści zdrowotnych i środowiskowych.  


W skargach do WTO oskarża się UE o „niepotrzebne i niewłaściwe” ograniczanie handlu przy pomocy barier w postaci regulacji o pozostałościach pestycydów, które naruszają międzynarodowe normy naukowe i „zasadę dowodu”. Co gorsza, jak czytamy w nich, „wydaje się, że UE próbuje jednostronnie narzucić własne, wewnętrzne regulacje na partnerów handlowych”, nieproporcjonalnie szkodząc farmerom w krajach rozwijających się, których dochody zależą od rolnictwa.


Problem polega na tym, że UE, w odróżnieniu od reszty świata, opiera swoje regulacje na  „jakimkolwiek możliwym ryzyku”, a więc, możliwości, że nie można wykluczyć, że substancja chemiczna mogłaby spowodować, na przykład, raka, nawet jeśli tylko przy podawaniu absurdalnie wysokich dawek. W odróżnieniu od tego reguły WTO wymagają analizy „realnego ryzyka”, która bierze pod uwagę prawdopodobne wystawienie na substancję. Kawa, jabłka, gruszki, zielona sałata, chleb i wiele innych, powszechnych artykułów spożywczych, które są częścią zdrowej diety, zawierają naturalne cząsteczki, które w wystarczająco wysokich dawkach byłyby rakotwórcze. Alkohol, na przykład, ma znane właściwości rakotwórcze przy bardzo wysokich dawkach, choć jest bezpieczny w umiarkowanych ilościach. Absurdalność stanowiska UE prowadzi do tego, że gdyby winem spryskiwano winnice jako pestycydem, musiałoby to zostać zakazane zgodnie z podejściem „jakiegokolwiek możliwego ryzyka”.


Wszystko to jest częścią uporu UE, by używać szczególnie silnej wersji zasady ostrożności, jak tego wymaga Traktat Lizboński. Wraz z odejściem od międzynarodowych standardów naukowych tworzy to przeszkodę nie do przeskoczenia dla wszelkich innowacji, bowiem wszystko co nowe stanowi potencjalne ryzyko, podczas gdy niebezpieczeństwa istniejących technologii nie są oceniane w ten sam sposób. Jak na ironię, zasada ostrożności uniemożliwi stworzenie nowych technologii, które mogą promować zdrowie, poprawić sytuację w środowisku i chronić bioróżnorodność. Wszystko ma potencjalne strony ujemne: tym, co powinno się liczyć, jest równowaga między ryzykiem a korzyściami.


Niemcy planują całkowite zakończenie używania środka chwastobójczego glifosatu do 2023 roku i Komisja Europejska zmierza ku jego zakazowi, choć nie rozważa zakazu innych, bardziej toksycznych środków chwastobójczych. To jest jedna ze spraw, które wyciągnęły na ulice tysiące niemieckich farmerów, by zaprotestować. Wielokrotnie wykazywano, że glifosat jest mniej toksyczny niż kawa, nawet w wyższych dawkach, nie mówiąc już o tych dawkach, jakie w praktyce spotykają ludzie. (Potwierdził to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i jego odpowiedniki w Ameryce, Australii i innych krajach.)


Ten problem ma duże znaczenie, ponieważ glifosat (lepiej znany jako Roundup) jest cennym narzędziem w ochronie przyrody , używanym do chronienia habitatów przed inwazyjnymi, obcymi chwastami. Ponadto, w obu Amerykach używa się go dzisiaj jako części „uprawy minimalnej”, bo zastępuje orkę jako środek kontroli chwastów. Wynikiem jest lepsza struktura gleby, mniej erozji gleby, mniejsze szkody dla fauny w glebie, mniej emisji gazów cieplarnianych i lepsza retencja wody.  


Przez ochronę przestarzałych praktyk rolnych, takich jak orka lub używanie znacznie bardziej toksycznych pestycydów przez farmerów organicznych, takich jak siarczan miedzi, UE praktycznie narzuca niższe standardy środowiskowe na swoich obywateli niż dzieje się to w niektórych innych częściach świata.W tym kontekście jak szyderstwo brzmią twierdzenia niektórych zwolenników pozostania w Unii Europejskiej, że wyjście z UE spowoduje obniżenie naszych środowiskowych standardów.


UE praktycznie rzecz biorąc zakazała genetycznie modyfikowanych upraw przez wymaganie niemożliwie skomplikowanych, niepewnych i długich procesów ich zatwierdzania, a obecnie orzekła, że także rośliny z edytowanymi genami (w których nie dodaje się żadnego „obcego” materiału genetycznego) muszą być poddane tym samym drakońskim regulacjom). Rośliny tworzone przez losowe bombardowanie promieniami gamma – znacznie mniej przewidywalny proces – są z tego wyłączone, po prostu dlatego, że jest to starsza technologia.    


Większość kukurydzy, bawełny i soi uprawianych w Ameryce jest z genem wstawionym z bakterii, która zabija pewne owady, ale jest nieszkodliwa dla ludzi. Chroni to uprawy przed szkodnikami, ale pozostawia „niewinne” owady, takie jak motyle, bez żadnych szkód. Nastąpiła znacząca poprawa bioróżnorodności wokół takich genetycznie modyfikowanych upraw tam, gdzie one są uprawiane. Największą ironią jest to, że  gen, o który chodzi, znany jako Bt, wywodzi się z bakterii, której niemal od stulecia używają organiczni hodowcy jako organicznego pestycydu.


Europejski protekcjonizm nie tylko stosuje dyskryminację ubogich krajów, podnosi koszty własnym konsumentom i szkodzi konkurencyjności własnych producentów. Coraz bardziej także obniża standardy środowiskowe.


My article from The Times:

The EU’s absurd risk aversion stifles ideas

The Rational Optimist, 9 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Geriatryzacja? Marek Eyal 2019-12-26


Notatki

Znalezionych 1505 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk