Prawda

Sobota, 4 lipca 2020 - 20:17

« Poprzedni Następny »


Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee


Matt Ridley 2019-12-26

Unia Europejska zmienia obłąkane kłamstwa durni w swoją oficjalną politykę.   
Unia Europejska zmienia obłąkane kłamstwa durni w swoją oficjalną politykę.   

Nadmiar regulacji oznacza wstrzymywanie zdrowotnych i środowiskowych korzyści, jakie dają nowe technologie  


Z barierami celnymi wobec Brazylii i Argentyny oraz groźbie wprowadzenia takich barier  wobec Francji  Donald Trump wciąga głębiej świat w niszczącą wojnę handlową. Czego jednak w zasadzie nie zauważono, Unia Europejska także wpadła w konflikty z Światową Organizacją Handlu (WTO) w związku z trwającymi i pogarszającymi się działaniami protekcjonistycznymi.


W zeszłym miesiącu na spotkaniu WTO w Genewie Indie dołączyły do Kanady, Australii, Argentyny, Brazylii i Malezji, krajów, które złożyły formalną skargę na UE w związku z barierami dla importu płodów rolnych. UE nie tylko stosuje ogromne cła wobec plonów takich jak ryż i pomarańcze, żeby chronić subsydiowanych farmerów europejskich; do blokowania importu używa także klauzul dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Ironia polega na tym, że często są to raczej regulacje ubrane w szaty środków ostrożności wobec zagrożeń dla zdrowia i środowiska, podczas gdy w rzeczywistości są czymś, co nie pozwala Europejczykom na uzyskanie korzyści zdrowotnych i środowiskowych.  


W skargach do WTO oskarża się UE o „niepotrzebne i niewłaściwe” ograniczanie handlu przy pomocy barier w postaci regulacji o pozostałościach pestycydów, które naruszają międzynarodowe normy naukowe i „zasadę dowodu”. Co gorsza, jak czytamy w nich, „wydaje się, że UE próbuje jednostronnie narzucić własne, wewnętrzne regulacje na partnerów handlowych”, nieproporcjonalnie szkodząc farmerom w krajach rozwijających się, których dochody zależą od rolnictwa.


Problem polega na tym, że UE, w odróżnieniu od reszty świata, opiera swoje regulacje na  „jakimkolwiek możliwym ryzyku”, a więc, możliwości, że nie można wykluczyć, że substancja chemiczna mogłaby spowodować, na przykład, raka, nawet jeśli tylko przy podawaniu absurdalnie wysokich dawek. W odróżnieniu od tego reguły WTO wymagają analizy „realnego ryzyka”, która bierze pod uwagę prawdopodobne wystawienie na substancję. Kawa, jabłka, gruszki, zielona sałata, chleb i wiele innych, powszechnych artykułów spożywczych, które są częścią zdrowej diety, zawierają naturalne cząsteczki, które w wystarczająco wysokich dawkach byłyby rakotwórcze. Alkohol, na przykład, ma znane właściwości rakotwórcze przy bardzo wysokich dawkach, choć jest bezpieczny w umiarkowanych ilościach. Absurdalność stanowiska UE prowadzi do tego, że gdyby winem spryskiwano winnice jako pestycydem, musiałoby to zostać zakazane zgodnie z podejściem „jakiegokolwiek możliwego ryzyka”.


Wszystko to jest częścią uporu UE, by używać szczególnie silnej wersji zasady ostrożności, jak tego wymaga Traktat Lizboński. Wraz z odejściem od międzynarodowych standardów naukowych tworzy to przeszkodę nie do przeskoczenia dla wszelkich innowacji, bowiem wszystko co nowe stanowi potencjalne ryzyko, podczas gdy niebezpieczeństwa istniejących technologii nie są oceniane w ten sam sposób. Jak na ironię, zasada ostrożności uniemożliwi stworzenie nowych technologii, które mogą promować zdrowie, poprawić sytuację w środowisku i chronić bioróżnorodność. Wszystko ma potencjalne strony ujemne: tym, co powinno się liczyć, jest równowaga między ryzykiem a korzyściami.


Niemcy planują całkowite zakończenie używania środka chwastobójczego glifosatu do 2023 roku i Komisja Europejska zmierza ku jego zakazowi, choć nie rozważa zakazu innych, bardziej toksycznych środków chwastobójczych. To jest jedna ze spraw, które wyciągnęły na ulice tysiące niemieckich farmerów, by zaprotestować. Wielokrotnie wykazywano, że glifosat jest mniej toksyczny niż kawa, nawet w wyższych dawkach, nie mówiąc już o tych dawkach, jakie w praktyce spotykają ludzie. (Potwierdził to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i jego odpowiedniki w Ameryce, Australii i innych krajach.)


Ten problem ma duże znaczenie, ponieważ glifosat (lepiej znany jako Roundup) jest cennym narzędziem w ochronie przyrody , używanym do chronienia habitatów przed inwazyjnymi, obcymi chwastami. Ponadto, w obu Amerykach używa się go dzisiaj jako części „uprawy minimalnej”, bo zastępuje orkę jako środek kontroli chwastów. Wynikiem jest lepsza struktura gleby, mniej erozji gleby, mniejsze szkody dla fauny w glebie, mniej emisji gazów cieplarnianych i lepsza retencja wody.  


Przez ochronę przestarzałych praktyk rolnych, takich jak orka lub używanie znacznie bardziej toksycznych pestycydów przez farmerów organicznych, takich jak siarczan miedzi, UE praktycznie narzuca niższe standardy środowiskowe na swoich obywateli niż dzieje się to w niektórych innych częściach świata.W tym kontekście jak szyderstwo brzmią twierdzenia niektórych zwolenników pozostania w Unii Europejskiej, że wyjście z UE spowoduje obniżenie naszych środowiskowych standardów.


UE praktycznie rzecz biorąc zakazała genetycznie modyfikowanych upraw przez wymaganie niemożliwie skomplikowanych, niepewnych i długich procesów ich zatwierdzania, a obecnie orzekła, że także rośliny z edytowanymi genami (w których nie dodaje się żadnego „obcego” materiału genetycznego) muszą być poddane tym samym drakońskim regulacjom). Rośliny tworzone przez losowe bombardowanie promieniami gamma – znacznie mniej przewidywalny proces – są z tego wyłączone, po prostu dlatego, że jest to starsza technologia.    


Większość kukurydzy, bawełny i soi uprawianych w Ameryce jest z genem wstawionym z bakterii, która zabija pewne owady, ale jest nieszkodliwa dla ludzi. Chroni to uprawy przed szkodnikami, ale pozostawia „niewinne” owady, takie jak motyle, bez żadnych szkód. Nastąpiła znacząca poprawa bioróżnorodności wokół takich genetycznie modyfikowanych upraw tam, gdzie one są uprawiane. Największą ironią jest to, że  gen, o który chodzi, znany jako Bt, wywodzi się z bakterii, której niemal od stulecia używają organiczni hodowcy jako organicznego pestycydu.


Europejski protekcjonizm nie tylko stosuje dyskryminację ubogich krajów, podnosi koszty własnym konsumentom i szkodzi konkurencyjności własnych producentów. Coraz bardziej także obniża standardy środowiskowe.


My article from The Times:

The EU’s absurd risk aversion stifles ideas

The Rational Optimist, 9 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Geriatryzacja? Marek Eyal 2019-12-26


Notatki

Znalezionych 1558 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk