Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 19:14

« Poprzedni Następny »


Wronia inteligencja


Steven Novella 2018-07-06


Wrony są naprawdę mądrymi ptakami. Prawdopodobnie wielu ludzi wie już o tym, ale ich inteligencja nadal zaskakuje badaczy. Nowe badanie dodaje jeszcze więcej dowodów na zdolności tych ptaków do rozwiązywania problemów.  


Najpierw nieco o wronach – są członkami rodziny Corvidae, która obejmuje wrony, kruki, gawrony, kawki, sójki, sroki, srokówki jasnoskrzydłe, Pyrrhocorax i Nucifraga. Cała ta rodzina ptaków wykazuje się stosunkową bystrością, ale szczególnie wrony i sójki pokazały zaskakującą inteligencję. Wrony należą do nielicznych zwierząt, które zdają egzamin lustra – rozpoznają się w lustrze (właściwie to badanie zrobiono z euroazjatyckimi srokami – w jednym z badań wrony nie zdały egzaminu lustra), potrafią tworzyć i używać narzędzi, mają niewiarygodną pamięć i okazują imponujące zdolności rozwiązywania problemów.


W nowym badaniu przyglądano się wronom brodatym. Badacze ustawili „automaty”, które działały tak, że po włożeniu kawałka papieru odpowiedniej wielkości do szpary, uwalniał się smakołyk. Wrony szybko nauczyły się, jak używać automatu, by uzyskać żywność. To jednak nie była nowość – nowością było to, że badacze dawali następnie wronom papier, ale o rozmiarach nieodpowiednich do automatu. Wrony nie miały żadnych wskazówek, jakiej wielkości ma być papier poza własną pamięcią poprzedniego użycia.


Pytaniem badaczy było – czy wrony potrafią dopasować papier do właściwego rozmiaru i kształtu tylko z pamięci? Potrafiły to zrobić bez żadnego problemu. Badacze sądzili, że potrafią, ponieważ te wrony już pokazały zdolność wytwarzania narzędzi. Robią haczyki z łodyg i używają ich do chwytania robaków lub ryb. Robią to posługując się pamięcią. Młode wrony także uczą się tej umiejętności od rodziców, co wskazuje na istnienie kultury wytwarzania narzędzi u tych wron.


Mózgi wron


Najbardziej interesujące są implikacje tych badań dla zrozumienia zwierzęcej inteligencji i inteligencji ogólnie. Mamy tendencję do używania ludzkiej inteligencji jako ogólnego przykładu „inteligencji”, ale w rzeczywistości jest wiele dróg ewolucyjnych, jakimi może pójść inteligencja.


W porównaniu do innych zwierząt wrony mają dość duże mózgi w stosunku do rozmiarów ciała. Ich “współczynnik encefalizacji” jest mniej więcej równy szympansom. EQ jest stosunkiem mózgu do wielkości ciała, ale z dopasowaniem do wielkości, ponieważ nie jest to związek liniowy. Wrony mają EQ 4,1, szympansy 4,2, ludzie 8,1. Nie jest to jednak wszystko.


Możemy także spojrzeć na gęstość neuronalną – liczbę neuronów na gram mózgu. Ptaki na ogół mają wysoką gęstość neuronalną – wyższą niż naczelne. W swoich małych mózgach mają więc większą moc przetwarzania. Kilku badaczy próbowało stworzyć pełniejszą miarę mocy przetwarzania. Rozważali kilka zmiennych: “liczbę neuronów korowych, gęstość upakowania neuronów, odległość między neuronami i szybkość przewodnictwa aksonów”. Krukowate również przy tych pomiarach otrzymują wysokie wyniki, a ludzie najwyższe.


Ponieważ krukowate są latającymi ptakami, istnieje skrajny nacisk ewolucyjny na minimalizowanie ich wagi. Dlatego, jeśli równocześnie istnieje presja na większą inteligencję, ma sens pakowanie ciaśniej neuronów zamiast tworzenia większych mózgów (jak to zrobili ludzie). Ptaki nie mogłyby latać, gdyby miały olbrzymie głowy.


W każdym razie stosunkowo duże i potężne mózgi krukowatych odpowiadają ich zaobserwowanej inteligencji. Jest jednak jeszcze jedna cecha, którą należy rozważyć – organizacja mózgu. Jednym z powodów, dla których naukowcy byli początkowo zaskoczeni inteligencją krukowatych, jest fakt, że brak im płatów czołowych, jakie widzimy u naczelnych, a szczególnie u ludzi. Jest to część mózgu głównie związana z rozwiązywaniem problemów, rozumieniem siebie (stąd test lustra) i umysłową elastycznością.  


Badacze podejrzewali więc, że wrony wyewoluowały inną strukturę w mózgu do przeprowadzania tego samego rodzaju przetwarzania i jak dotąd dowody wskazują, że istotnie tak jest. Badacze patrzący na aktywność mózgu wron podczas rozwiązywania problemów znaleźli taką aktywność w nidopallium caudolaterale (NCL). Wydaje się prawdopodobne, że ta część mózgu wron wyewoluowała obwody niezbędne dla zachowań elastycznego rozwiązywania problemów, jakie wykazują wrony.


Jest to więc przykład konwergentnej ewolucji. Krukowate i naczelne rozwinęły różne części swoich mózgów, by podejmować elastyczne, adaptacyjne zachowania. Wrony są inteligentne, ale mają inną anatomię mózgu niż naczelne.


Fascynuje myślenie, dokąd może to zaprowadzić. Jeśli będą mogły ewoluować przez kolejne 100 milionów lat, czy jest możliwe, że krukowate wyewoluowałyby w technologiczny gatunek? Jaki byłby?


Istnieją inne gatunki, które także mają wysoką gęstość neuronalną w połączeniu z imponującymi zdolnościami rozwiązywania problemów. Na przykład, szopy pracze są także naprawdę bystre. Łatwo jest wyobrazić sobie, że ewoluują w technologiczny gatunek.


Oczywiście dotyczy to także większości naczelnych. Ciekawe jest jednak, że tylko jedna mała gałąź i jeden nadal żyjący gatunek rzeczywiście wyewoluował technologiczną, budującą cywilizacje inteligencję. Wskazuje to przypuszczalnie, że nawet jeśli wiele cech istnieje, prawdopodobieństwo nadal jest niewielkie. Wiele rzeczy musi się zbiec, nie tylko bystrość.


Fascynujące jest także zgadywanie, jaka mogłaby być całkowicie obca inteligencja, inteligencja z kosmosu. Moim zdaniem, jedyne, co możemy o tym powiedzieć, jest, że będzie się bardziej różnić od ludzkiej inteligencji niż potrafimy to sobie wyobrazić. Kosmici w science fiction są na ogół (jest kilka wyjątków) niewiarygodnie ludzcy – nie tylko anatomicznie, ale intelektualnie. Całkowicie niezależna ścieżka ewolucyjna, nawet przy konwergentnej ewolucji rozwiązującej podobne problemy, nadal dawałaby inteligencję, która byłaby całkowicie różna od naszej w zaskakujące i iluminujące sposoby.


Być może, inteligencja krukowatych jest maleńkim oknem na to, czego moglibyśmy oczekiwać, kiedy zetkniemy się z inteligencją z kosmosu – czyli czymś zupełnie innym.


Crow Intelligence

2 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Odpowiedֶź na odpowiedź MEF 2018-07-07
2. Odpowiedź na "Czemu służy wysoka inteligencja?" Łukasz Zagórski 2018-07-06
1. Czemu służy wysoka inteligencja? MEF 2018-07-06


Nauka

Znalezionych 1306 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk