Prawda

Poniedziałek, 18 marca 2019 - 18:48

« Poprzedni Następny »


Wronia inteligencja


Steven Novella 2018-07-06


Wrony są naprawdę mądrymi ptakami. Prawdopodobnie wielu ludzi wie już o tym, ale ich inteligencja nadal zaskakuje badaczy. Nowe badanie dodaje jeszcze więcej dowodów na zdolności tych ptaków do rozwiązywania problemów.  


Najpierw nieco o wronach – są członkami rodziny Corvidae, która obejmuje wrony, kruki, gawrony, kawki, sójki, sroki, srokówki jasnoskrzydłe, Pyrrhocorax i Nucifraga. Cała ta rodzina ptaków wykazuje się stosunkową bystrością, ale szczególnie wrony i sójki pokazały zaskakującą inteligencję. Wrony należą do nielicznych zwierząt, które zdają egzamin lustra – rozpoznają się w lustrze (właściwie to badanie zrobiono z euroazjatyckimi srokami – w jednym z badań wrony nie zdały egzaminu lustra), potrafią tworzyć i używać narzędzi, mają niewiarygodną pamięć i okazują imponujące zdolności rozwiązywania problemów.


W nowym badaniu przyglądano się wronom brodatym. Badacze ustawili „automaty”, które działały tak, że po włożeniu kawałka papieru odpowiedniej wielkości do szpary, uwalniał się smakołyk. Wrony szybko nauczyły się, jak używać automatu, by uzyskać żywność. To jednak nie była nowość – nowością było to, że badacze dawali następnie wronom papier, ale o rozmiarach nieodpowiednich do automatu. Wrony nie miały żadnych wskazówek, jakiej wielkości ma być papier poza własną pamięcią poprzedniego użycia.


Pytaniem badaczy było – czy wrony potrafią dopasować papier do właściwego rozmiaru i kształtu tylko z pamięci? Potrafiły to zrobić bez żadnego problemu. Badacze sądzili, że potrafią, ponieważ te wrony już pokazały zdolność wytwarzania narzędzi. Robią haczyki z łodyg i używają ich do chwytania robaków lub ryb. Robią to posługując się pamięcią. Młode wrony także uczą się tej umiejętności od rodziców, co wskazuje na istnienie kultury wytwarzania narzędzi u tych wron.


Mózgi wron


Najbardziej interesujące są implikacje tych badań dla zrozumienia zwierzęcej inteligencji i inteligencji ogólnie. Mamy tendencję do używania ludzkiej inteligencji jako ogólnego przykładu „inteligencji”, ale w rzeczywistości jest wiele dróg ewolucyjnych, jakimi może pójść inteligencja.


W porównaniu do innych zwierząt wrony mają dość duże mózgi w stosunku do rozmiarów ciała. Ich “współczynnik encefalizacji” jest mniej więcej równy szympansom. EQ jest stosunkiem mózgu do wielkości ciała, ale z dopasowaniem do wielkości, ponieważ nie jest to związek liniowy. Wrony mają EQ 4,1, szympansy 4,2, ludzie 8,1. Nie jest to jednak wszystko.


Możemy także spojrzeć na gęstość neuronalną – liczbę neuronów na gram mózgu. Ptaki na ogół mają wysoką gęstość neuronalną – wyższą niż naczelne. W swoich małych mózgach mają więc większą moc przetwarzania. Kilku badaczy próbowało stworzyć pełniejszą miarę mocy przetwarzania. Rozważali kilka zmiennych: “liczbę neuronów korowych, gęstość upakowania neuronów, odległość między neuronami i szybkość przewodnictwa aksonów”. Krukowate również przy tych pomiarach otrzymują wysokie wyniki, a ludzie najwyższe.


Ponieważ krukowate są latającymi ptakami, istnieje skrajny nacisk ewolucyjny na minimalizowanie ich wagi. Dlatego, jeśli równocześnie istnieje presja na większą inteligencję, ma sens pakowanie ciaśniej neuronów zamiast tworzenia większych mózgów (jak to zrobili ludzie). Ptaki nie mogłyby latać, gdyby miały olbrzymie głowy.


W każdym razie stosunkowo duże i potężne mózgi krukowatych odpowiadają ich zaobserwowanej inteligencji. Jest jednak jeszcze jedna cecha, którą należy rozważyć – organizacja mózgu. Jednym z powodów, dla których naukowcy byli początkowo zaskoczeni inteligencją krukowatych, jest fakt, że brak im płatów czołowych, jakie widzimy u naczelnych, a szczególnie u ludzi. Jest to część mózgu głównie związana z rozwiązywaniem problemów, rozumieniem siebie (stąd test lustra) i umysłową elastycznością.  


Badacze podejrzewali więc, że wrony wyewoluowały inną strukturę w mózgu do przeprowadzania tego samego rodzaju przetwarzania i jak dotąd dowody wskazują, że istotnie tak jest. Badacze patrzący na aktywność mózgu wron podczas rozwiązywania problemów znaleźli taką aktywność w nidopallium caudolaterale (NCL). Wydaje się prawdopodobne, że ta część mózgu wron wyewoluowała obwody niezbędne dla zachowań elastycznego rozwiązywania problemów, jakie wykazują wrony.


Jest to więc przykład konwergentnej ewolucji. Krukowate i naczelne rozwinęły różne części swoich mózgów, by podejmować elastyczne, adaptacyjne zachowania. Wrony są inteligentne, ale mają inną anatomię mózgu niż naczelne.


Fascynuje myślenie, dokąd może to zaprowadzić. Jeśli będą mogły ewoluować przez kolejne 100 milionów lat, czy jest możliwe, że krukowate wyewoluowałyby w technologiczny gatunek? Jaki byłby?


Istnieją inne gatunki, które także mają wysoką gęstość neuronalną w połączeniu z imponującymi zdolnościami rozwiązywania problemów. Na przykład, szopy pracze są także naprawdę bystre. Łatwo jest wyobrazić sobie, że ewoluują w technologiczny gatunek.


Oczywiście dotyczy to także większości naczelnych. Ciekawe jest jednak, że tylko jedna mała gałąź i jeden nadal żyjący gatunek rzeczywiście wyewoluował technologiczną, budującą cywilizacje inteligencję. Wskazuje to przypuszczalnie, że nawet jeśli wiele cech istnieje, prawdopodobieństwo nadal jest niewielkie. Wiele rzeczy musi się zbiec, nie tylko bystrość.


Fascynujące jest także zgadywanie, jaka mogłaby być całkowicie obca inteligencja, inteligencja z kosmosu. Moim zdaniem, jedyne, co możemy o tym powiedzieć, jest, że będzie się bardziej różnić od ludzkiej inteligencji niż potrafimy to sobie wyobrazić. Kosmici w science fiction są na ogół (jest kilka wyjątków) niewiarygodnie ludzcy – nie tylko anatomicznie, ale intelektualnie. Całkowicie niezależna ścieżka ewolucyjna, nawet przy konwergentnej ewolucji rozwiązującej podobne problemy, nadal dawałaby inteligencję, która byłaby całkowicie różna od naszej w zaskakujące i iluminujące sposoby.


Być może, inteligencja krukowatych jest maleńkim oknem na to, czego moglibyśmy oczekiwać, kiedy zetkniemy się z inteligencją z kosmosu – czyli czymś zupełnie innym.


Crow Intelligence

2 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Odpowiedֶź na odpowiedź MEF 2018-07-07
2. Odpowiedź na "Czemu służy wysoka inteligencja?" Łukasz Zagórski 2018-07-06
1. Czemu służy wysoka inteligencja? MEF 2018-07-06


Nauka

Znalezionych 915 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk