Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 04:10

« Poprzedni Następny »


Pasożyty informacyjne


Carl Zimmer 2014-03-19

W piśmie BMC “Evolutionary Biology” zespół naukowców z Finlandii opisał inny rodzaj pasożyta – taki, który nie kradnie pokarmu, syntezy białek ani nawet opieki rodzicielskiej. Naukowcy nazwali go „pasożytem informacyjnym”.

Pasożyty mogą przybierać rozmaite formy. W tym tygodniu pisałem o gigantycznym wirusie, który mnoży się wewnątrz ameby (i przetrwał zamrożenie na 30 tysięcy lat w wiecznej zmarzlinie), a także o http://www.listyznaszegosadu.pl/nauka/przeczolgac-sie-przez-mozg-i-nie-zgubic-sie  osie, która dokonuje operacji mózgu, by zrobić zombi z gospodarzy dla swojego potomstwa. Wirusy i osy są całkowicie różnymi organizmami – niektórzy powiedzieliby nawet, że wirus nie zasługuje na nazwę organizmu. Wykorzystują także gospodarzy na różne sposoby. Wirus siedzi wewnątrz komórki, manipuluje jej biochemią, żeby budowała białka i DNA wirusa. Osa zaś pożywia się od środka nadal żywym karaluchem i buduje własne białka i DNA – a potem zostaje wolnym stworzeniem, które może wydostać się z gospodarza i odfrunąć.


Czy zatem oba są pasożytami? Odpowiedź leży poza szczegółami anatomii i cząsteczek. Chodzi tu tylko o wzajemne stosunki.


Gatunki wpływają wzajem na siebie na najrozmaitsze sposoby. Mogą zjadać lub być zjadane, mogą zapylać lub kraść pyłek. Jest jednak jedna miara, której mogą użyć naukowcy do mierzenia całej różnorodności tych interakcji: zmiana, jaką powoduje jeden gatunek w liczbie potomstwa drugiego. Przy zastosowaniu tej miary zanikają różnice między gigantycznymi wirusami i osami-neurochirurgami. Każde z nich jest katastrofą dla swojego gatunku partnerskiego. Wirusy namnażają się wewnątrz ameby aż te pękają. Karaluch żyje aż do momentu, kiedy pasożyt gotowy jest do odlotu. I w obu wypadkach stosunek jest dobry dla pasożyta (więcej potomstwa) i zły dla gospodarza (mniej potomstwa).


Kiedy naukowcy patrzą na życie z tą definicją na myśli, widzą wiele pasożytów, które mogą nie wyglądać jak pasożyty. Nie myślimy o ptakach jako o pasożytach – są zbyt piękne i ani trochę nie są odrażające. Kiedy jednak kukułka wyrzuca z gniazda jaja trzcinniczka zwyczajnego i składa własne w ich miejsce, lub kiedy pisklęta kukułki używają wszelkiego rodzaju sztuczek, by oszukać trzcinniczka i skłonić go do ich karmienia, jakby były jego pisklętami, widzimy kolejnego pasożyta w akcji.


W piśmie BMC “Evolutionary Biology” zespół naukowców z Finlandii opisał inny rodzaj pasożyta – taki, który nie kradnie pokarmu, syntezy białek ani nawet opieki rodzicielskiej. Naukowcy nazwali go „pasożytem informacyjnym”.


Góra: Bogatka. Dół: Muchołówka żałobna. Flickr: http://flic.kr/p/7o6KjK http://flic.kr/p/dGnDRc
Góra: Bogatka. Dół: Muchołówka żałobna. Flickr: http://flic.kr/p/7o6KjK http://flic.kr/p/dGnDRc

Tymi pasożytami informacji są ptaki. Śliczne ptaki znane jako muchołówki żałobne. A ich ofiarami są inne gatunki ptaków, bogatki.


Muchołówki żałobne i bogatki, oba gatunki żyjące na terenie niemal całej Europy, ewoluowały tak, że ich życie jest dość podobne. Jedzą w zasadzie ten sam rodzaj pokarmu, zabijają je te same drapieżniki, a także wybierają te same miejsca na swoje gniazda. Z powodu tego podobieństwa dość ostro konkurują ze sobą, czasami nawet używając przemocy. Jeśli ptak jednego gatunku zagląda do szczeliny, żeby sprawdzić miejsce na potencjalne gniazdo i znajduje tam ptaka drugiego gatunku, zaczynają walczyć – czasami do tragicznego skutku.


Te dwa gatunki nie są jednak identyczne i jest parę różnic, które są szczególnie intrygujące. Bogatki budują gniazda wcześniej, a muchołówki żałobne mają zwyczaj odwiedzania gniazd bogatek zanim zbudują własne.


W ostatnich latach fińscy badacze odkryli prawdopodobną przyczynę tych wizyt. Muchołówki żałobne zbierają dane. Przeprowadzają inspekcję gniazd bogatek, żeby mieć podstawę do decyzji, gdzie zbudować własne gniazda. Jedną z informacji, które je interesują, jest liczba jaj w gnieździe bogatki. Jeśli gniazdo jest pełne jaj, prawdopodobnie jest to dobre miejsce dla muchołówki żałobnej na założenie własnego w pobliżu.


Bogatka traci, pozwalając muchołówce żałobnej na zdobycie tej informacji. Teraz rywal buduje dom na tym samym terytorium i zaczyna konkurować o ten sam pokarm. Badacze odkryli, że bogatki, koło których sadowią się tacy sąsiedzi, mają w efekcie mniej piskląt. Z drugiej strony muchołówki żałobne odnoszą większy sukces reprodukcyjny, ponieważ budują gniazda w naprawdę dobrej dzielnicy. Jeden gatunek korzysta, a drugi cierpi. Korzyść nie pochodzi jednak z wnętrzności karalucha ani z białek komórki. Muchołówka żałobna kradnie informację.


Kiedy pasożyt rozwija swoją strategię wykorzystywania gospodarza, gospodarz rozwija obronę. Układ odpornościowy rozpoznaje patogeny i niszczy je. Gospodarze niektórych os odlatują albo zwalczają atakujących. Jeśli muchołówki żałobne rzeczywiście są pasożytami, to bogatki mogły nabyć drogą ewolucji techniki obronne, by strzec swojej informacji.


Kiedy bogatki składają jaja, szukają wełny i innych materiałów, żeby przykryć jaja. Nie jest jasne, dlaczego zawracają sobie tym głowę. Można uznać, że przykrycie jest kołderką do utrzymania jaj w cieple. Ale kiedy wszystkie jaja są złożone i embriony zaczynają się rozwijać, ptaki przestają je przykrywać. Możliwe więc, że wełna owcza ma służyć czemuś innemu.


Jednym z powodów tego zbierania do gniazda wełny owiec, może być ukrycie jaj. Fińscy badacze zastanawiali się, czy bogatki używają tego włosia owczego do ukrycia informacji przed bogatkami. Zrobili eksperyment, żeby to sprawdzić.


Pięć metrów od gniazd bogatek ustawili sztuczną muchołówkę żałobną i przez pięć minut puszczali nagrany śpiew muchołówki. Następnego dnia zabrali włosie z gniazd. Naukowcy powtórzyli eksperyment, ale tym razem z atrapą jemiołuszki – ptaków, które żyją obok bogatek, ale nie konkurują z nimi.


Bogatki zareagowały na muchołówki żałobne przez dodanie 40% więcej wełny owczej na okrycie jaj, niż widząc jemiołuszki. Naukowcy uznali, że ptaki chowały jaja, kiedy pokazywały się muchołówki żałobne, żeby muchołówki, nie zobaczyły, jak właściwie powodzi się bogatkom. Na widok czegoś, co wyglądało na ubogie gniazdo, muchołówki żałobne z większym prawdopodobieństwem poleciałyby gdzieś dalej.


Kiedy gospodarz rozwija mechanizmy obronne przeciwko pasożytom, pasożyty czasami rozwijają mechanizmy zwalczające tę obronę. Kiedy wirus grypy zakaża komórkę, komórka może zareagować wytworzeniem białka antywirusowego o nazwie interferon. Interferon powoduje, że komórka sieka geny wirusa-najeźdźcy. Wirus grypy ma jednak białka blokujące interferon.


Czy pasożyty informacyjne mają własne mechanizmy przeciwobronne? Naukowcy nie podają żadnych solidnych dowodów naukowych w tym nowym raporcie, ale wspominają, że widzieli coś dziwnego. Widzieli muchołówki żałobne podkradające się do gniazd bogatek i ściągające okrycie z jaj. Może to wyglądać na bezsensowne zajęcie, ponieważ muchołówki żałobne nie używają wełny owczej we własnych gniazdach. Możliwe jednak, że próbowały ukraść jakąś bardziej wiarygodną informację.


Kiedy zacząłem pisać książkę o triumfie pasożytów, grzebałem w danych naukowych i oszołomiła mnie ilość sposobów, na jakie można być pasożytem. To jednak jest pierwszy przypadek, kiedy uświadomiono mi pojęcie „pasożytów informacyjnych”, ale podejrzewam, że nie ostatni.  


The information parasites

The Loom, 6 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCarl Zimmer

Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk