Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 17:29

« Poprzedni Następny »


Moda na kopanie nauki


Jerry Coyne 2014-02-03


Przygnębia czytanie tych dziennikarzy zajmujących się nauką, którzy nadużywają niepowtarzalności pewnych badań medycznych  (zgadzam się, że wielu nie daje się powtórzyć, ponieważ opierają się na zbyt małych populacjach lub rodzinach)  żeby sugerować, iż sama nauka jest głęboko wadliwa. Oczywiście, że popełniamy błędy, ale gdyby wszystko było błędne, nigdy nie uczynilibyśmy żadnych postępów!

Wydaje się, że w USA odbywa się dokopywanie nauce. Niedawno Jonah Lehrer napisał w „New Yorker” o “efekcie pogarszania się”, gdzie pozytywne wyniki nauki ulegają z czasem erozji. Potem grecki statystyk o nazwisku John P. A. Ioniddis poinformował, że większość wyników publikowanych w badaniach medycznych, jest błędna, bo nie dawało się ich powtórzyć. Wreszcie, w zeszłym tygodniu, dziennikarz naukowy George Johnson w “New York Times” rozpoczął swój nowy stały felieton, “Raw Data” [Surowe dane] od powtórzenia twierdzenia, że większości badań nie daje się powtórzyć i dlatego są prawdopodobnie błędne.

Problem polega na tym, że artykuł Johnsona, “New truths that only one can see” [Nowe prawdy, które tylko jeden widzi] także dotyczy badań medycznych: głównie badań nad lekami. Implikacją jest jednak, że większość nauki jest błędna i artykuł Johnsona wygląda na twierdzenie, że naprawdę nie można ufać nowym odkryciom naukowym. Nie mówi on, że wszystkie odkrycia w fizyce, biochemii, chemii i innych dziedzinach, są z konieczności powtarzalne, ponieważ badacze polegają na nich, kiedy wykonują dalsze prace badawcze. Gdyby pierwotne badanie było błędne, wiedzielibyśmy o tym. DNA pozostanie podwójną helisą, benzen nigdy nie będzie miał więcej niż sześć atomów węgla w swoim pierścieniu, a HIV/AIDS jest spowodowany przez wirusa. Wiemy także, że prędkość światła w próżni jest stała i znamy ją z dokładnością do metra na sekundę. Model standardowy cząstek elementarnych nadal obowiązuje.

Miałem zamiar rozebrać artykuł Johnsona na części pierwsze, ale dowiedziałem się od popularyzatorki nauki, Faye Flam, że sama to robi. Właśnie opublikowała swoją krytykę w  Science Tracker, i powinniście tam zajrzeć. Faktem jest, że mimo szczekających tytułów Johnsona i Lehrera karawana nauki jedzie dalej. Fizyka, na przykład, dokonała olbrzymiego postępu i podejrzane odkrycia, takie jak neutrony szybsze niż światło, zostają szybko wyrugowane. Pamiętacie zimną fuzję? A jeśli nie, to dlaczego?


No cóż, teraz mamy kolejny fałszywy zamęt. Jak może wiecie, Stephen Hawking zrewidował swój opis czarnych dziur, twierdząc, że choć istnieją, nie są związane ‘horyzontem zdarzeń”, krawędzią, poza którą nie może uciec żadna informacja lub światło. Inni naukowcy nie zgadzają się jednak. Nasz Oficjalny Fizyk Witryny Sean Carroll, dorzucił własne zdanie w National Geographic Daily News:

“Przestrzegałbym przed wiarą, że Hawking przedstawił nowe, radykalne rozwiązanie, odpowiadające na wszystkie pytania o czarne dziury” – powiedział fizyk teoretyczny Sean Carroll z California Institute of Technology, który nie uczestniczył w tym badaniu. – „Te problemy są jeszcze bardzo daleko od rozwiązania”.

Istotnie. To zaś zainspirowało prześmieszną parodię Michelle Bachmann w The Borowitz Report w „New Yorker:

Niedawna wypowiedź dra Stephena Hawkinga, że czarne dziury, które opisał, w rzeczywistości nie istnieją, podkreśla “niebezpieczeństwo nieodłączne od słuchania naukowców” – powiedziała dzisiaj Rep. Michele Bachmann (R-Minnesota).

Rep. Bachmann przypuściła druzgocący atak na dra Hawkinga, który wcześniej określił swoją pomyłkę w sprawie czarnych dziur jako swój „największy błąd”.

“W rzeczywistości, doktorze Hawking, naszym największym błędem jako społeczeństwa było słuchanie ludzi takich jak pan – powiedziała Rep. Bachmann. – jeśli czarne dziury nie istnieją, to inne rzeczy, jakie wy, naukowcy, próbowaliście nam wepchnąć, prawdopodobnie także nie istnieją, jak zmiana klimatu i ewolucja”.

Rep. Bachmann dodała, że wszyscy studenci, którzy musieli uczyć się o czarnych dziurach na uczelniach, powinni teraz zaskarżyć dra Hawkinga o pełen zwrot kosztów. “Na szczęście dla mnie, nie miałam żadnych kursów nauk ścisłych na uczelni” – powiedziała.

Przynajmniej jeden czytelnik przysłał mi artykuł Borowitza, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to parodia, w głębokim przekonaniu, że jest to prawdziwa reakcja Bachmann.  Smutne jest to, że jest to tak bardzo zbliżone do rzeczywistości.  

Tak czy inaczej, przygnębia czytanie tych dziennikarzy zajmujących się nauką, którzy nadużywają niepowtarzalności pewnych badań medycznych – zgadzam się, że wielu nie daje się powtórzyć, ponieważ opierają się na zbyt małych populacjach lub rodzinach – żeby sugerować, iż sama nauka jest głęboko wadliwa. Oczywiście, że popełniamy błędy, ale gdyby wszystko było błędne, nigdy nie uczynilibyśmy żadnych postępów! A spójrzcie jak daleko zaszliśmy w fizyce, biologii molekularnej, chemii i – tak – w badaniach medycznych, w porównaniu do stanu przed trzydziestu laty. Wydaje się, że nauka ma niezły sposób odrzucania swoich błędów.

Zastanawiam się, czy George Johnson bierze lekarstwa, jakie przepisują mu jego lekarze. . .


The trend of dissing science

Why Evolution Is True, 29 stycznia 2014

Tłumaczenie M.K.

Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk