Prawda

Piątek, 10 kwietnia 2020 - 05:34

« Poprzedni Następny »


Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce


Bruce Lyon 2019-08-07


Tutaj są zdjęcia, jakie robiłem podczas niedawnej wyprawy na St. Paul Island, Alaska. Wśród 11 gniazdujących gatunków ptaków morskich dwa gatunki zawsze przyciągają moją uwagę – dwa gatunki maskonurów. Niezależnie od tego, co obserwowałem, jeśli maskonur przelatywał lub usiadł na pobliskich skałach, mój wzrok zawsze do nich wędrował – są tak urzekającymi ptakami. Dwa gatunki gniazdują na St. Paul Island: maskonur pacyficzny (Fratercula corniculata) i maskonur złotoczuby (Fratercula cirrhata). Maskonury są alkami (rodzina Alcidae), krewnymi nurzyków, wymarłej alki olbrzymiej, morzyka marmurkowego i nurniczka. Alki, kiedy polują na ryby lub bezkręgowce, pływają pod wodą machając skrzydłami. Inne ptaki wodne, jak kaczki, perkozy i łyski używają stóp do napędu pod wodą.

Maskonury w okresie godowym są po prostu olśniewające – maskonur złotoczuby ma uderzające ubarwienie dziobu, wyraźne czerwone obrączki wokół oczu i prześliczne, złotawe pióra na głowie, które rozciągają się daleko poza oczy i spływają w dół szyi. Na ogół maskonury siedzą nisko na klifach obok swoich gniazd, ale kilka razy natrafiłem na ptaka siedzącego spokojnie na szczycie klifu, co dało mi okazję do zrobienia kilku dobrych zdjęć.


Poniżej: Ten sam ptak z przodu. Co za twarz!Poniżej: Ten sam ptak pod innym kątem.Poniżej. Drugi gatunek – maskonur pacyficzny. Ten gatunek przypomina maskonura zwyczajnego, którego zna wielu ludzi. Jego dziób jest jednak nieco barwniejszy (żółta część dziobu zastąpiona jest u maskonura zwyczajnego ciemnym kolorem). Maskonur pacyficzny ma także unikatowe, mięsiste rogi, które wystają nad oczyma. Różni się także dystrybucja tych dwóch gatunków – maskonur pacyficzny znajduje się na północnym Pacyfiku, głównie na Morzu Beringa, podczas gdy maskonur zwyczajny jest po obu stronach Oceanu Atlantyckiego.U alk uderzające kolory występują u obu płci i tylko w sezonie godowym. Zimą obie płci mają bardziej bure upierzenie i kolory dziobu. Poniżej jest zdjęcie obu gatunków zimą, zrobione przez kogoś w Monterey Bay Aquarium w Kalifornii, ze schwytanymi maskonurami złotoczubym (po lewej) i pacyficznym (po prawej), które przechodzą swój roczny cykl w niewoli. Wiele ptaków morskich pokazuje ten wzór, kiedy to zarówno samce, jak samice stają się kolorowe w czasie godów. 


Jednym potencjalnym wyjaśnieniem tego jest hipoteza Darwina o wzajemnym doborze płciowym, którą poparło kilka eleganckich badań innego członka rodziny alk (opiszę to w kolejnym poście). Zdjęcia poniżej nie są moje.  Poniżej: przelatujący maskonur złotoczuby. Alki są niezdarne w locie – muszą latać szybko, by się utrzymać w powietrzu, bo mają małe skrzydła w stosunku do rozmiaru ciała. Aby utrzymać się w powietrzu ptaki muszą wytworzyć siłę nośną, by przezwyciężyć grawitację. Są na to dwa sposoby – lecieć szybciej i mieć dużą powierzchnie skrzydeł w stosunku do masy ciała. Alki mają małe skrzydła jak na swoją masę ciała, więc muszą to rekompensować przez szybkie latanie. Nigdy nie można zobaczyć powoli szybującego maskonura!  Przypuszczalnie małe skrzydła są użyteczne przy pływaniu pod wodą, a więc maskonury (i inne alki) poszły na kompromis między tym, jak używają skrzydeł pod wodą, a zdolnością latania w powietrzu.  Poniżej: maskonur pacyficzny gotuje się do lotu. Właściwie tylko rozprostowywał skrzydła, ale to była pora dnia, kiedy maskonury porzucały klify, żeby wylecieć nad morze.Poniżej: maskonur złotoczuby odlatuje z klifu. To jest łatwe, ponieważ ptaki po prostu spadają w ślizg i natychmiast nabierają prędkości, by w ten sposób nabudować siłę nośną.Lądowanie to inna sprawa. Ponieważ maskonury muszą lecieć szybko, by utrzymać siłę nośną, lądowanie stanowi problem. Jak lądują na wąskiej półce skalnej z szybkiego lotu – czy rozbijanie się przy lądowaniu nie jest problemem? Rozwiązują ten problem przez zbliżanie się do klifów dużo poniżej miejsca, gdzie chcą wylądować, a potem ślizgiem stromo do góry, do miejsca, gdzie chcą wylądować, pozwalając grawitacji służyć jako hamulec. Kiedy docierają do celu, lecą wystarczająco wolno, by móc kontrolować lądowanie. Maskonur pacyficzny poniżej zaczyna stromą część wznoszenia się.Tak wygląda podejście do lądowania od dołu. Robiłem zdjęcia z podstawy klifu.Na St. Paul oba gatunki mają gniazda w szczelinach skał. Poniżej jest para maskonurów pacyficznych, która wygląda z wejścia do swojego gniazda. Byliśmy tam na początku sezonu, a więc ptaki dopiero urządzały się i widzieliśmy głównie pary ptaków. Podczas wysiadywania jeden ptak będzie siedział na jedynym jaju głęboko w szczelinie i nie widzielibyśmy par, gdybyśmy przybyli nieco później. 


Chociaż na St. Paul maskonury złotoczube gniazdują w szczelinach skał, dalej na południe gniazdują na płaskich wyspach i kopią norki w ziemi, budując gniazdo  dość głęboko pod ziemią. Kilkadziesiąt lat temu po raz pierwszy spotkałem się z norą maskonura złotoczubego w kolonii niedaleko Tofino w Brytyjskiej Kolumbii. I co to było za spotkanie! Znalazłem norę i wsunąłem rękę tak daleko, jak się dało, żeby zobaczyć, czy nora jest zajęta. Nora istotnie była zajęta i ptak uchwycił moją rękawicę i nie puszczał.  Kiedy wyciągnąłem rękę, razem z nią wyciągnąłem maskonura złotoczubego, przyczepionego jak imadło do rękawicy. Chciałem zobaczyć, czy norka zawierała jajo, czy pisklę, więc wpakowałem ptaka pod pachę i schyliłem się, żeby wepchnąć rękę z powrotem do norki. Zły pomysł! Gdy tylko pochyliłem się, maskonur wyciągnął się i mocno pochwycił mój nos! Czubek dziobu ma bardzo ostre zakończenie, więc ptak miał znakomity uchwyt. Przygryzienie było tak silne, że nie mogłem odczepić ptaka jedną ręką, a nie chciałem odrywać go obydwiema rękami, bo bałem się, że będzie się szarpać i w walce zabierze spory kawał mojego nosa. Mój przyjaciel wędrował gdzieś po wyspie i spędziłem całe piętnaście minut na szukaniu go, trzymając maskonura ze wszystkich sił i z obficie krwawiącym nosem. Wreszcie znalazłem przyjaciela i pomógł mi zdjąć maskonura. Następnego roku miałem wykład historii przyrody dla lokalnego klubu przyrodniczego, który zatytułowałem: „Na moim nosie jest maskonur”.Poniżej: na St. Paul oba gatunki maskonura robią wyściółkę gniazd z trawy i gałązek na dnie szczeliny. Ptak po prawej właśnie zabrał do szczeliny ładunek zielonej trawy i para odbyła coś, co wydawało mi się podobne do ceremonii świętowania, wymieniając się małym patyczkiem, który trzyma ptak po lewej stronie. Nie zabrały patyczka do szczeliny.Poniżej: maskonur pacyficzny we wdzięcznych pozach  - wybrał atrakcyjną szczelinę ozdobioną ładnymi porostami.Poniżej: Ten sam ptak.Maskonury złotoczube z St. Paul Island dostały się na początku tego roku na czołówki międzynarodowych mediów ze smutnego powodu. Minionej zimy (październik-styczeń) było masowe wymieranie; z 350 martwych ptaków, jakie morskich fale wyrzuciły na plaże St. Paul Island, 80% było maskonurami złotoczubymi. Ekstrapolacje z tych liczb wskazywały, że ogólna śmiertelność dotyczyła gdzieś między 3000 a 9000 ptaków.   Analiza zwłok wykazała, że ptaki były zagłodzone, a także rosły im nowe pióra. Przypuszcza się, że zabiło je połączenie niskiego dostępu do pokarmu i stresu gubienia piór (koszt wyhodowania nowych piór). Co ciekawe, wśród padłych ptaków nie było ani jednego maskonura pacyficznego, prawdopodobnie dlatego, że zimują gdzie indziej lub odżywiają się inną zwierzyną.


Tuż przed wymarciem naukowcy zauważyli dużą zmianę w zooplanktonie, bazie sieci pokarmu na tym obszarze, związaną z wyższymi temperaturami wody. Takie zmiany zachodzą w sposób naturalny z powodu długoterminowych wahań temperatury morza (tj.  dekadowej oscylacji pacyficznej), ale niedawna praca (otwarty dostęp tutaj) sugeruje, że to konkretne wydarzenie może być spowodowane zmianą klimatu. Podobno było kilka takich wymierań na dużą skalę w ciągu ostatnich pięciu lat w różnych częściach Morza Beringa, a kilka populacji zmniejsza się w południowych częściach swojego zasięgu. Jest obawa, że te północne ptaki morskie mogą zostać poważnie dotknięte zmianą klimatyczną. Zdjęcie wspomniane powyżej.   Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 28 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1088 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk