Prawda

Wtorek, 22 października 2019 - 16:36

« Poprzedni Następny »


Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce


Bruce Lyon 2019-08-07


Tutaj są zdjęcia, jakie robiłem podczas niedawnej wyprawy na St. Paul Island, Alaska. Wśród 11 gniazdujących gatunków ptaków morskich dwa gatunki zawsze przyciągają moją uwagę – dwa gatunki maskonurów. Niezależnie od tego, co obserwowałem, jeśli maskonur przelatywał lub usiadł na pobliskich skałach, mój wzrok zawsze do nich wędrował – są tak urzekającymi ptakami. Dwa gatunki gniazdują na St. Paul Island: maskonur pacyficzny (Fratercula corniculata) i maskonur złotoczuby (Fratercula cirrhata). Maskonury są alkami (rodzina Alcidae), krewnymi nurzyków, wymarłej alki olbrzymiej, morzyka marmurkowego i nurniczka. Alki, kiedy polują na ryby lub bezkręgowce, pływają pod wodą machając skrzydłami. Inne ptaki wodne, jak kaczki, perkozy i łyski używają stóp do napędu pod wodą.

Maskonury w okresie godowym są po prostu olśniewające – maskonur złotoczuby ma uderzające ubarwienie dziobu, wyraźne czerwone obrączki wokół oczu i prześliczne, złotawe pióra na głowie, które rozciągają się daleko poza oczy i spływają w dół szyi. Na ogół maskonury siedzą nisko na klifach obok swoich gniazd, ale kilka razy natrafiłem na ptaka siedzącego spokojnie na szczycie klifu, co dało mi okazję do zrobienia kilku dobrych zdjęć.


Poniżej: Ten sam ptak z przodu. Co za twarz!Poniżej: Ten sam ptak pod innym kątem.Poniżej. Drugi gatunek – maskonur pacyficzny. Ten gatunek przypomina maskonura zwyczajnego, którego zna wielu ludzi. Jego dziób jest jednak nieco barwniejszy (żółta część dziobu zastąpiona jest u maskonura zwyczajnego ciemnym kolorem). Maskonur pacyficzny ma także unikatowe, mięsiste rogi, które wystają nad oczyma. Różni się także dystrybucja tych dwóch gatunków – maskonur pacyficzny znajduje się na północnym Pacyfiku, głównie na Morzu Beringa, podczas gdy maskonur zwyczajny jest po obu stronach Oceanu Atlantyckiego.U alk uderzające kolory występują u obu płci i tylko w sezonie godowym. Zimą obie płci mają bardziej bure upierzenie i kolory dziobu. Poniżej jest zdjęcie obu gatunków zimą, zrobione przez kogoś w Monterey Bay Aquarium w Kalifornii, ze schwytanymi maskonurami złotoczubym (po lewej) i pacyficznym (po prawej), które przechodzą swój roczny cykl w niewoli. Wiele ptaków morskich pokazuje ten wzór, kiedy to zarówno samce, jak samice stają się kolorowe w czasie godów. 


Jednym potencjalnym wyjaśnieniem tego jest hipoteza Darwina o wzajemnym doborze płciowym, którą poparło kilka eleganckich badań innego członka rodziny alk (opiszę to w kolejnym poście). Zdjęcia poniżej nie są moje.  Poniżej: przelatujący maskonur złotoczuby. Alki są niezdarne w locie – muszą latać szybko, by się utrzymać w powietrzu, bo mają małe skrzydła w stosunku do rozmiaru ciała. Aby utrzymać się w powietrzu ptaki muszą wytworzyć siłę nośną, by przezwyciężyć grawitację. Są na to dwa sposoby – lecieć szybciej i mieć dużą powierzchnie skrzydeł w stosunku do masy ciała. Alki mają małe skrzydła jak na swoją masę ciała, więc muszą to rekompensować przez szybkie latanie. Nigdy nie można zobaczyć powoli szybującego maskonura!  Przypuszczalnie małe skrzydła są użyteczne przy pływaniu pod wodą, a więc maskonury (i inne alki) poszły na kompromis między tym, jak używają skrzydeł pod wodą, a zdolnością latania w powietrzu.  Poniżej: maskonur pacyficzny gotuje się do lotu. Właściwie tylko rozprostowywał skrzydła, ale to była pora dnia, kiedy maskonury porzucały klify, żeby wylecieć nad morze.Poniżej: maskonur złotoczuby odlatuje z klifu. To jest łatwe, ponieważ ptaki po prostu spadają w ślizg i natychmiast nabierają prędkości, by w ten sposób nabudować siłę nośną.Lądowanie to inna sprawa. Ponieważ maskonury muszą lecieć szybko, by utrzymać siłę nośną, lądowanie stanowi problem. Jak lądują na wąskiej półce skalnej z szybkiego lotu – czy rozbijanie się przy lądowaniu nie jest problemem? Rozwiązują ten problem przez zbliżanie się do klifów dużo poniżej miejsca, gdzie chcą wylądować, a potem ślizgiem stromo do góry, do miejsca, gdzie chcą wylądować, pozwalając grawitacji służyć jako hamulec. Kiedy docierają do celu, lecą wystarczająco wolno, by móc kontrolować lądowanie. Maskonur pacyficzny poniżej zaczyna stromą część wznoszenia się.Tak wygląda podejście do lądowania od dołu. Robiłem zdjęcia z podstawy klifu.Na St. Paul oba gatunki mają gniazda w szczelinach skał. Poniżej jest para maskonurów pacyficznych, która wygląda z wejścia do swojego gniazda. Byliśmy tam na początku sezonu, a więc ptaki dopiero urządzały się i widzieliśmy głównie pary ptaków. Podczas wysiadywania jeden ptak będzie siedział na jedynym jaju głęboko w szczelinie i nie widzielibyśmy par, gdybyśmy przybyli nieco później. 


Chociaż na St. Paul maskonury złotoczube gniazdują w szczelinach skał, dalej na południe gniazdują na płaskich wyspach i kopią norki w ziemi, budując gniazdo  dość głęboko pod ziemią. Kilkadziesiąt lat temu po raz pierwszy spotkałem się z norą maskonura złotoczubego w kolonii niedaleko Tofino w Brytyjskiej Kolumbii. I co to było za spotkanie! Znalazłem norę i wsunąłem rękę tak daleko, jak się dało, żeby zobaczyć, czy nora jest zajęta. Nora istotnie była zajęta i ptak uchwycił moją rękawicę i nie puszczał.  Kiedy wyciągnąłem rękę, razem z nią wyciągnąłem maskonura złotoczubego, przyczepionego jak imadło do rękawicy. Chciałem zobaczyć, czy norka zawierała jajo, czy pisklę, więc wpakowałem ptaka pod pachę i schyliłem się, żeby wepchnąć rękę z powrotem do norki. Zły pomysł! Gdy tylko pochyliłem się, maskonur wyciągnął się i mocno pochwycił mój nos! Czubek dziobu ma bardzo ostre zakończenie, więc ptak miał znakomity uchwyt. Przygryzienie było tak silne, że nie mogłem odczepić ptaka jedną ręką, a nie chciałem odrywać go obydwiema rękami, bo bałem się, że będzie się szarpać i w walce zabierze spory kawał mojego nosa. Mój przyjaciel wędrował gdzieś po wyspie i spędziłem całe piętnaście minut na szukaniu go, trzymając maskonura ze wszystkich sił i z obficie krwawiącym nosem. Wreszcie znalazłem przyjaciela i pomógł mi zdjąć maskonura. Następnego roku miałem wykład historii przyrody dla lokalnego klubu przyrodniczego, który zatytułowałem: „Na moim nosie jest maskonur”.Poniżej: na St. Paul oba gatunki maskonura robią wyściółkę gniazd z trawy i gałązek na dnie szczeliny. Ptak po prawej właśnie zabrał do szczeliny ładunek zielonej trawy i para odbyła coś, co wydawało mi się podobne do ceremonii świętowania, wymieniając się małym patyczkiem, który trzyma ptak po lewej stronie. Nie zabrały patyczka do szczeliny.Poniżej: maskonur pacyficzny we wdzięcznych pozach  - wybrał atrakcyjną szczelinę ozdobioną ładnymi porostami.Poniżej: Ten sam ptak.Maskonury złotoczube z St. Paul Island dostały się na początku tego roku na czołówki międzynarodowych mediów ze smutnego powodu. Minionej zimy (październik-styczeń) było masowe wymieranie; z 350 martwych ptaków, jakie morskich fale wyrzuciły na plaże St. Paul Island, 80% było maskonurami złotoczubymi. Ekstrapolacje z tych liczb wskazywały, że ogólna śmiertelność dotyczyła gdzieś między 3000 a 9000 ptaków.   Analiza zwłok wykazała, że ptaki były zagłodzone, a także rosły im nowe pióra. Przypuszcza się, że zabiło je połączenie niskiego dostępu do pokarmu i stresu gubienia piór (koszt wyhodowania nowych piór). Co ciekawe, wśród padłych ptaków nie było ani jednego maskonura pacyficznego, prawdopodobnie dlatego, że zimują gdzie indziej lub odżywiają się inną zwierzyną.


Tuż przed wymarciem naukowcy zauważyli dużą zmianę w zooplanktonie, bazie sieci pokarmu na tym obszarze, związaną z wyższymi temperaturami wody. Takie zmiany zachodzą w sposób naturalny z powodu długoterminowych wahań temperatury morza (tj.  dekadowej oscylacji pacyficznej), ale niedawna praca (otwarty dostęp tutaj) sugeruje, że to konkretne wydarzenie może być spowodowane zmianą klimatu. Podobno było kilka takich wymierań na dużą skalę w ciągu ostatnich pięciu lat w różnych częściach Morza Beringa, a kilka populacji zmniejsza się w południowych częściach swojego zasięgu. Jest obawa, że te północne ptaki morskie mogą zostać poważnie dotknięte zmianą klimatyczną. Zdjęcie wspomniane powyżej.   Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 28 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1018 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk