Prawda

Wtorek, 26 stycznia 2021 - 10:23

« Poprzedni Następny »


Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce


Bruce Lyon 2019-08-07


Tutaj są zdjęcia, jakie robiłem podczas niedawnej wyprawy na St. Paul Island, Alaska. Wśród 11 gniazdujących gatunków ptaków morskich dwa gatunki zawsze przyciągają moją uwagę – dwa gatunki maskonurów. Niezależnie od tego, co obserwowałem, jeśli maskonur przelatywał lub usiadł na pobliskich skałach, mój wzrok zawsze do nich wędrował – są tak urzekającymi ptakami. Dwa gatunki gniazdują na St. Paul Island: maskonur pacyficzny (Fratercula corniculata) i maskonur złotoczuby (Fratercula cirrhata). Maskonury są alkami (rodzina Alcidae), krewnymi nurzyków, wymarłej alki olbrzymiej, morzyka marmurkowego i nurniczka. Alki, kiedy polują na ryby lub bezkręgowce, pływają pod wodą machając skrzydłami. Inne ptaki wodne, jak kaczki, perkozy i łyski używają stóp do napędu pod wodą.

Maskonury w okresie godowym są po prostu olśniewające – maskonur złotoczuby ma uderzające ubarwienie dziobu, wyraźne czerwone obrączki wokół oczu i prześliczne, złotawe pióra na głowie, które rozciągają się daleko poza oczy i spływają w dół szyi. Na ogół maskonury siedzą nisko na klifach obok swoich gniazd, ale kilka razy natrafiłem na ptaka siedzącego spokojnie na szczycie klifu, co dało mi okazję do zrobienia kilku dobrych zdjęć.


Poniżej: Ten sam ptak z przodu. Co za twarz!Poniżej: Ten sam ptak pod innym kątem.Poniżej. Drugi gatunek – maskonur pacyficzny. Ten gatunek przypomina maskonura zwyczajnego, którego zna wielu ludzi. Jego dziób jest jednak nieco barwniejszy (żółta część dziobu zastąpiona jest u maskonura zwyczajnego ciemnym kolorem). Maskonur pacyficzny ma także unikatowe, mięsiste rogi, które wystają nad oczyma. Różni się także dystrybucja tych dwóch gatunków – maskonur pacyficzny znajduje się na północnym Pacyfiku, głównie na Morzu Beringa, podczas gdy maskonur zwyczajny jest po obu stronach Oceanu Atlantyckiego.U alk uderzające kolory występują u obu płci i tylko w sezonie godowym. Zimą obie płci mają bardziej bure upierzenie i kolory dziobu. Poniżej jest zdjęcie obu gatunków zimą, zrobione przez kogoś w Monterey Bay Aquarium w Kalifornii, ze schwytanymi maskonurami złotoczubym (po lewej) i pacyficznym (po prawej), które przechodzą swój roczny cykl w niewoli. Wiele ptaków morskich pokazuje ten wzór, kiedy to zarówno samce, jak samice stają się kolorowe w czasie godów. 


Jednym potencjalnym wyjaśnieniem tego jest hipoteza Darwina o wzajemnym doborze płciowym, którą poparło kilka eleganckich badań innego członka rodziny alk (opiszę to w kolejnym poście). Zdjęcia poniżej nie są moje.  Poniżej: przelatujący maskonur złotoczuby. Alki są niezdarne w locie – muszą latać szybko, by się utrzymać w powietrzu, bo mają małe skrzydła w stosunku do rozmiaru ciała. Aby utrzymać się w powietrzu ptaki muszą wytworzyć siłę nośną, by przezwyciężyć grawitację. Są na to dwa sposoby – lecieć szybciej i mieć dużą powierzchnie skrzydeł w stosunku do masy ciała. Alki mają małe skrzydła jak na swoją masę ciała, więc muszą to rekompensować przez szybkie latanie. Nigdy nie można zobaczyć powoli szybującego maskonura!  Przypuszczalnie małe skrzydła są użyteczne przy pływaniu pod wodą, a więc maskonury (i inne alki) poszły na kompromis między tym, jak używają skrzydeł pod wodą, a zdolnością latania w powietrzu.  Poniżej: maskonur pacyficzny gotuje się do lotu. Właściwie tylko rozprostowywał skrzydła, ale to była pora dnia, kiedy maskonury porzucały klify, żeby wylecieć nad morze.Poniżej: maskonur złotoczuby odlatuje z klifu. To jest łatwe, ponieważ ptaki po prostu spadają w ślizg i natychmiast nabierają prędkości, by w ten sposób nabudować siłę nośną.Lądowanie to inna sprawa. Ponieważ maskonury muszą lecieć szybko, by utrzymać siłę nośną, lądowanie stanowi problem. Jak lądują na wąskiej półce skalnej z szybkiego lotu – czy rozbijanie się przy lądowaniu nie jest problemem? Rozwiązują ten problem przez zbliżanie się do klifów dużo poniżej miejsca, gdzie chcą wylądować, a potem ślizgiem stromo do góry, do miejsca, gdzie chcą wylądować, pozwalając grawitacji służyć jako hamulec. Kiedy docierają do celu, lecą wystarczająco wolno, by móc kontrolować lądowanie. Maskonur pacyficzny poniżej zaczyna stromą część wznoszenia się.Tak wygląda podejście do lądowania od dołu. Robiłem zdjęcia z podstawy klifu.Na St. Paul oba gatunki mają gniazda w szczelinach skał. Poniżej jest para maskonurów pacyficznych, która wygląda z wejścia do swojego gniazda. Byliśmy tam na początku sezonu, a więc ptaki dopiero urządzały się i widzieliśmy głównie pary ptaków. Podczas wysiadywania jeden ptak będzie siedział na jedynym jaju głęboko w szczelinie i nie widzielibyśmy par, gdybyśmy przybyli nieco później. 


Chociaż na St. Paul maskonury złotoczube gniazdują w szczelinach skał, dalej na południe gniazdują na płaskich wyspach i kopią norki w ziemi, budując gniazdo  dość głęboko pod ziemią. Kilkadziesiąt lat temu po raz pierwszy spotkałem się z norą maskonura złotoczubego w kolonii niedaleko Tofino w Brytyjskiej Kolumbii. I co to było za spotkanie! Znalazłem norę i wsunąłem rękę tak daleko, jak się dało, żeby zobaczyć, czy nora jest zajęta. Nora istotnie była zajęta i ptak uchwycił moją rękawicę i nie puszczał.  Kiedy wyciągnąłem rękę, razem z nią wyciągnąłem maskonura złotoczubego, przyczepionego jak imadło do rękawicy. Chciałem zobaczyć, czy norka zawierała jajo, czy pisklę, więc wpakowałem ptaka pod pachę i schyliłem się, żeby wepchnąć rękę z powrotem do norki. Zły pomysł! Gdy tylko pochyliłem się, maskonur wyciągnął się i mocno pochwycił mój nos! Czubek dziobu ma bardzo ostre zakończenie, więc ptak miał znakomity uchwyt. Przygryzienie było tak silne, że nie mogłem odczepić ptaka jedną ręką, a nie chciałem odrywać go obydwiema rękami, bo bałem się, że będzie się szarpać i w walce zabierze spory kawał mojego nosa. Mój przyjaciel wędrował gdzieś po wyspie i spędziłem całe piętnaście minut na szukaniu go, trzymając maskonura ze wszystkich sił i z obficie krwawiącym nosem. Wreszcie znalazłem przyjaciela i pomógł mi zdjąć maskonura. Następnego roku miałem wykład historii przyrody dla lokalnego klubu przyrodniczego, który zatytułowałem: „Na moim nosie jest maskonur”.Poniżej: na St. Paul oba gatunki maskonura robią wyściółkę gniazd z trawy i gałązek na dnie szczeliny. Ptak po prawej właśnie zabrał do szczeliny ładunek zielonej trawy i para odbyła coś, co wydawało mi się podobne do ceremonii świętowania, wymieniając się małym patyczkiem, który trzyma ptak po lewej stronie. Nie zabrały patyczka do szczeliny.Poniżej: maskonur pacyficzny we wdzięcznych pozach  - wybrał atrakcyjną szczelinę ozdobioną ładnymi porostami.Poniżej: Ten sam ptak.Maskonury złotoczube z St. Paul Island dostały się na początku tego roku na czołówki międzynarodowych mediów ze smutnego powodu. Minionej zimy (październik-styczeń) było masowe wymieranie; z 350 martwych ptaków, jakie morskich fale wyrzuciły na plaże St. Paul Island, 80% było maskonurami złotoczubymi. Ekstrapolacje z tych liczb wskazywały, że ogólna śmiertelność dotyczyła gdzieś między 3000 a 9000 ptaków.   Analiza zwłok wykazała, że ptaki były zagłodzone, a także rosły im nowe pióra. Przypuszcza się, że zabiło je połączenie niskiego dostępu do pokarmu i stresu gubienia piór (koszt wyhodowania nowych piór). Co ciekawe, wśród padłych ptaków nie było ani jednego maskonura pacyficznego, prawdopodobnie dlatego, że zimują gdzie indziej lub odżywiają się inną zwierzyną.


Tuż przed wymarciem naukowcy zauważyli dużą zmianę w zooplanktonie, bazie sieci pokarmu na tym obszarze, związaną z wyższymi temperaturami wody. Takie zmiany zachodzą w sposób naturalny z powodu długoterminowych wahań temperatury morza (tj.  dekadowej oscylacji pacyficznej), ale niedawna praca (otwarty dostęp tutaj) sugeruje, że to konkretne wydarzenie może być spowodowane zmianą klimatu. Podobno było kilka takich wymierań na dużą skalę w ciągu ostatnich pięciu lat w różnych częściach Morza Beringa, a kilka populacji zmniejsza się w południowych częściach swojego zasięgu. Jest obawa, że te północne ptaki morskie mogą zostać poważnie dotknięte zmianą klimatyczną. Zdjęcie wspomniane powyżej.   Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 28 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk