Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 00:53

« Poprzedni Następny »


Kiedy zróżnicowały się współczesne ssaki łożyskowe?


Greg Mayer 2014-02-10


Łożyskowce są jedną z trzech głównych grup żyjących ssaków, dwie pozostałe to torbacze (dominujące w Australii, plus pewna ich liczba w Ameryce Południowej i Środkowej i kilka w Ameryce Północnej) oraz stekowce (składający jaja dziobak i kolczatki: garstka gatunków australoazjatyckich). Łożyskowce są grupą zdecydowanie najbardziej obfitującą w gatunki i najliczniejszą, z kotami, psami, bydłem, jeleniami i nami, którzy jesteśmy dzisiaj dominującym zwierzęciem lądowym.

Niemal dokładnie rok temu informowałem w dwóch postach tutaj, na WEIT o artykule w “Science” o ssakach łożyskowych napisanym przez Maureen O’Leary i współpracowników.


O’Leary i in. argumentowali na rzecz poglądu o ewolucji łożyskowców zwanego “modelem eksplozyjnym” (patrz ilustracja poniżej). Właściwie argumentowali na rzecz modelu „ekstra-eksplozyjnego”, ponieważ uważali, że wspólny przodek współczesnych łożyskowców powstał po wymarciu dinozaurów (tj. w paleogenie, nie zaś w kredzie); na poniższej ilustracji Kena Rose „eksplozyjna” ewolucja zaczyna się pod sam koniec kredy.


Modele radiacji ssaków łożyskowych (Rose, 2006); grubsze linie reprezentują istniejące rzędy ssaków łożyskowych.
Modele radiacji ssaków łożyskowych (Rose, 2006); grubsze linie reprezentują istniejące rzędy ssaków łożyskowych.

Badanie O’Leary’ego i in. zostało źle zinterpretowane przez wiele mediów, które pisały, że badacze odkryli wspólnego przodka wszystkich ssaków, bestię o nazwie Protoungulatum. Taka interpretacja jest całkowicie błędna i nie jest tym, co twierdziła O’Leary i in. W moich wcześniejszych postach podkreślałem potrzebę skorygowania tej błędnej interpretacji.


Napisałem także, że O’Leary i in. użyli zapisu kopalnego w całkiem dosłowny sposób, żeby wywnioskować daty rozejścia się linii rodowych. Skamieliny dostarczają jednak tylko minimalnej daty rozejścia się i może istnieć znaczna, nieudokumentowana historia poprzedzająca najwcześniejszą znaną skamielinę. Nowy artykuł w “Biology Letters” (otwarty dostęp), publikacji Towarzystwa Królewskiego, gani O’Leary i jej kolegów za ten właśnie punkt.


Mario dos Reis z współpracownikami użyli rozmaitych podejść do wykalibrowania zegara molekularnego rozejścia się łożyskowców i wyjaśnienia niedoskonałości zapisu kopalnego. Przy wszystkich trzech metodach, jakich użyli, (a, b i c na ilustracji poniżej), rozejście się współczesnych rzędów zaczyna się w kredzie, ich oceny wahają się od 72 do 107 milionów lat temu (ta pierwsza nie jest jednak zbyt odległa od 65 milionów lat temu O’Leary). Pogląd O’Leary pokazany jest w panelu d na ilustracji.

dos Reis et al. 2014, Figure 1. a, b, and c are the estimates they contemplate; d is the view of O’Leary et al.
dos Reis et al. 2014, Figure 1. a, b, and c are the estimates they contemplate; d is the view of O’Leary et al.

No więc, kto ma rację? Pierwszą rzeczą, jaką zanotowałbym jest to, że chociaż granica kredy-paleogenu ma wielkie znaczenie psychologiczne (i wtedy wyginęło wiele stworzeń, włącznie z dinozaurami), przedstawiony przez Kena Rose’a model „eksplozyjny” umieszcza początki rozejścia się w później kredzie, a 72 do 107 milionów lat temu to nadal późna kreda (albo bardzo blisko tego okresu). Choć więc dos Reis ostro sprzeciwia się metodologii O’Leary, wyniki tych dwóch prac nie różnią się zanadto: O’Leary ma najbliższą nam eksplozję, dos Reis ma nieco wcześniejsza eksplozję i oba obejmują czas rozejścia się przedstawiony przez Rose. Czasy wyznaczone przez dos Reisa mają implikacje biogeograficzne, które różnią się od O’Leary, ponieważ dodatkowe 25 milionów lat pozwala na większy wpływ ruchu płyt tektonicznych na dystrybucję ssaków.


Drugą sprawą do zanotowania jest to, że obrońca tez O’Leary może dać empiryczną ripostę, że mamy znaczną liczbę skamielin ssaków z późnej kredy i żaden z nich nie jest wyraźnym przodkiem współczesnych rzędów łożyskowców. Nieobecność dowodów nie jest dowodem na nieobecność, chyba że, oczywiście, szukasz tam, gdzie dowody powinny się znajdować, a to właśnie może twierdzić obrońca argumentów O’Leary.


I trzecią sprawą jest to, że dos Reis i in. polegają bardzo silnie na statystyce Bayesowskiej, żeby wyciągać swoje wnioski. Analiza tego tutaj byłaby bardzo długa i sucha, wystarczy jednak powiedzieć, że dla mnie statystyka Bayesowska jest w większości wypadków logicznie nieuzasadniona, a więc nie jestem całkowicie optymistyczny w kwestii wniosków dos Reisa. Jest to dość nieprzenikniony problem logiki wniosków naukowych, więc tylko wskażę poniżej odnośniki do dwóch źródeł (Royall i Sober), które uznałem za pomocne.


W jednym z moich oryginalnych postów zapytałem:


Czy używanie takich dosłownych zapisów kopalnych nie jest dość prymitywną metodą określania wieku rozejścia się taksonów, ponieważ jest to zawsze wiek minimum? I czy nie powinno się użyć bogatszej informacji, dostępnej w sekwencji danych molekularnych, wykalibrowanych według znanych dat skamielin? No cóż, krytycy odpowiedzą „tak” na oba pytania i wskażą także, że zapis kopalny jest niedoskonały, powiedzenie więc, że nie mamy żadnych skamielin datowanych na kredę różni się od powiedzenia, że żadne takie zwierzęta wtedy nie istniały. O’Leary mogłaby odpowiedzieć, że wszelkie datowanie molekularne wymaga kalibracji geologicznej, a więc dane zapisu kopalnego są pierwotne, nie zaś ekstrapolacja molekularna; oraz że mamy mnóstwo skamielin ssaków z kredy, a żaden z nich nie jest w oczywisty sposób przodkiem kenozoicznej radiacji łożyskowców.


I zakończyłem pytaniem:


Kto ma rację? Nie wiem. Ale o tym będzie się toczyć nadchodząca dyskusja.


I tak dos Reis i in. wkroczyli z ostrym stwierdzeniem w tę dyskusję.

____________________________________________________________

dos Reis, M.,  P.C.J. Donoghue, and Z. Yang. 2014. Neither phylogenomic nor palaeontological data support a Palaeogene origin of placental mammals. Biology Letters 10. pdf

O’Leary, M.A., et al. 2013. The placental mammal ancestor and the post-K-Pg radiation of  placentals. Science 339:662-667. (abstract)

Rose, K.D. 2006. The Beginning of the Age of Mammals. Johns Hopkins University Press, Baltimore. (Google Books)

Royall, R. 1997. Statistical Evidence: A Likelihood Paradigm. Chapman & Hall, London. (Google Books)

Sober, E. 2002. Bayesianism — its scope and limits. in R. Swinburne, ed., Bayes’ Theorem, Proceedings of the British Academy 113:21-38.. pdf


When did modern placental mammals diversify

Why Evolution Is True, 3 lutego 2014

Tłumaczenie M.K.


Greg Mayer

Zastępca kuratora działu gadów i płazów w muzeum zoologicznym Uniwersytetu Wisconsin. Doktorat z biologii ewolucyjnej obronił na Harvardzie.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk