Prawda

Wtorek, 19 marca 2024 - 09:09

« Poprzedni Następny »


Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem


Bjorn Lomborg 2022-06-25


Ceny energii mogą w tym roku wzrosnąć na całym świecie o 50 procent - twierdzi AP


Od trzydziestu lat działacze klimatyczni walczą o to, by paliwa kopalne były tak drogie, żeby ceny zmusiły ludzi do porzucenia ich. To marzenie staje się rzeczywistością: ceny energii wymknęły się spod kontroli i wkrótce będzie jeszcze gorzej. Jednak nie jesteśmy bliżej rozwiązania problemu zmian klimatycznych.


W gospodarkach uprzemysłowionych koszty energii wzrosły w ubiegłym roku o 26%, a w tym roku wzrosną globalnie o kolejne 50%. Podczas gdy zachodnie rządy obwiniają o to wojnę Rosji z Ukrainą, ceny już rosły z powodu polityki klimatycznej mającej zdławić inwestycje w paliwa kopalne. Od czasu podpisania porozumienia paryskiego z 2015 roku 1200 największych światowych korporacji energetycznych zmniejszyło inwestycje kapitałowe w ropę i gaz o ponad dwie trzecie. Ogromne wzrosty cen są nieuniknionym skutkiem wypychania coraz większej ilości energii z coraz bardziej wygłodzonego systemu.


Podejście związane z polityką klimatyczną, polegające na próbie odepchnięcia konsumentów i przedsiębiorstw od paliw kopalnych za pomocą podnoszenia cen, jest bolesne, ale z dwóch powodów daje niewielkie korzyści klimatyczne.


Po pierwsze, energia słoneczna i wiatrowa wciąż są w stanie zaspokoić jedynie ułamek światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Nawet przy ogromnych dotacjach i wsparciu politycznym energia słoneczna i wiatrowa dostarczyły zaledwie 9% światowej energii elektrycznej w 2020 roku. Ogrzewanie, transport i ważne procesy przemysłowe powodują znacznie większe zużycie innej energii niż energia elektryczna. Oznacza to, że energia słoneczna i wiatrowa dostarczają zaledwie 1,8% światowych dostaw energii. A elektryczność jest najłatwiejszym składnikiem do dekarbonizacji: nie poczyniliśmy jeszcze znaczącego postępu w zakresie zazielenienia pozostałych czterech piątych światowej energii.


Po drugie, nawet w bogatych częściach świata jest jasne, że niewiele osób jest gotowych zapłacić olbrzymią cenę osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Gwałtownie rosnące ceny pogłębiają ubóstwo energetyczne w gospodarkach uprzemysłowionych, a ceny będą rosły jeszcze dalej. Niemcy są na dobrej drodze do wydania  ponad pół biliona dolarów na politykę klimatyczną do 2025 roku, ale zdołały jedynie zmniejszyć zależność od paliw kopalnych z 84% w 2000 roku do 77% obecnie. McKinsey szacuje, że osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla będzie co roku kosztować Europę 5,3% jej PKB w postaci aktywów niskoemisyjnych — w przypadku Niemiec ponad 200 miliardów dolarów rocznie. To więcej niż Niemcy wydają rocznie na edukację i policję, sądy i więzienia razem wzięte.


Zachodni przywódcy nie mogą dalej bez sprzeciwu forsować drogich strategii. Wraz ze wzrostem cen energii rośnie ryzyko niezadowolenia i konfliktów, jak to, co widziała Francja w ruchu protestu „żółtych kamizelek”.


Dla najbiedniejszych krajów, w których żyje kilka  miliardów ludzi, rosnące ceny energii są jeszcze poważniejsze, ponieważ blokują drogę wyjścia z ubóstwa i sprawiają, że nawóz nie jest dostępny dla rolników, zagrażając produkcji żywności. Zamożni w bogatych krajach mogą być w stanie wytrzymać koszty takiej polityki klimatycznej, ale wschodzące gospodarki, takie jak Indie czy kraje Afryki o niskich dochodach, nie mogą sobie pozwolić na poświęcenie eliminacji ubóstwa i rozwoju gospodarczego w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.


Globalnie niezdolność zielonej energii do konkurowania z energią z tradycyjnych źródeł oznacza, że świat jest na dobrej drodze, aby pozostać zależny od paliw kopalnych. Analizując wszystkie obecne i obiecywane polityki klimatyczne, Międzynarodowa Agencja Energii stwierdza, że do 2050 r. paliwa kopalne nadal będą zapewniać dwie trzecie światowego zużycia energii, co stanowi jedynie niewielki spadek w porównaniu z obecnymi 79%.


A wady zielonej energii powodują, że emisje dwutlenku węgla wciąż rosną. W ubiegłym roku odnotowano najwyższe światowe emisje w historii. W tym roku prawdopodobnie znów będą wyższe. Polityka klimatyczna załamuje się. Narzucając ceny paliw kopalnych, politycy stawiają wóz przed koniem. Zamiast tego musimy sprawić, by zielona energia była znacznie tańsza i bardziej efektywna.


Ludzkość polegała na innowacjach, aby rozwiązać inne wielkie wyzwania. Nie rozwiązaliśmy problemu zanieczyszczenia powietrza, zmuszając wszystkich do zaprzestania jazdy samochodami, ale wymyślając katalizator, który drastycznie obniża zanieczyszczenie. Nie zmniejszyliśmy głodu, mówiąc wszystkim, żeby jedli mniej, ale poprzez Zieloną Rewolucję, która umożliwiła rolnikom produkcję znacznie większej ilości żywności.


Jednak innowacje w rozwój zielonej energii były zaniedbywane przez trzy dekady. W 1980 roku bogaty świat wydawał ponad 8 centów z każdych 100 dolarów PKB na rozwój  technologii niskoemisyjnych. Ponieważ polityka klimatyczna koncentrowała się na podnoszeniu cen paliw kopalnych, wydatki na zielone badania spadły o połowę do mniej niż 4 centów z każdych 100 dolarów.


Naukowcy z Copenhagen Consensus, w tym trzech ekonomistów laureatów Nagrody Nobla, wykazali, że najskuteczniejszą możliwą polityką klimatyczną jest pięciokrotne zwiększenie wydatków na badania i rozwój zielonej energii aż do 100 miliardów dolarów rocznie. To nadal byłoby znacznie mniej niż 755 miliardów dolarów, które świat wydał tylko w zeszłym roku na niewydajną zieloną technologię.


Nie wiemy, gdzie nastąpią przełomy. Mogą pojawić się w postaci energii jądrowej, która może zapewnić niezawodną energię przez całą dobę, w przeciwieństwie do nieciągłości energii słonecznej lub wiatrowej, ale pozostaje znacznie droższa niż paliwa kopalne. Przy większej liczbie prac badawczo-rozwojowych energia jądrowa „czwartej generacji” mogłaby zapewnić znacznie tańszą i bezpieczniejszą energię. Musimy jednak szukać przełomów we wszystkich obszarach technologii energetycznych, od tańszej energii słonecznej i wiatrowej z ogromnym i bardzo tanim magazynowaniem po wydobycie CO₂, syntezę, biopaliwa drugiej generacji i wiele innych potencjalnych rozwiązań.


Takie innowacje przyniosą duże korzyści społeczne w nadchodzących dziesięcioleciach, a następne innowacje zostaną zbudowane na poprzednich. Niestety, wiele korzyści pojawi się po wygaśnięciu patentów, dlatego firmy niechętnie inwestują. Zamiast tego potrzebujemy publicznych inwestycji w innowacje.


Najlepszym przykładem innowacji klimatycznych zmieniających zasady gry jest 10-letnia inwestycja publiczna w gaz łupkowy o wartości 10 miliardów dolarów zapoczątkowana przez prezydenta George'a W. Busha, która ostatecznie doprowadziła do tego, że firmy energetyczne przyjęły tę technologię. Nie pomyślana jako polityka klimatyczna, torowała drogę do gwałtownego wzrostu produkcji taniego gazu, wypierając węgiel. Gaz emituje około połowy CO₂; był to główny powód, dla którego Ameryka odnotowała największą redukcję emisji w ciągu ostatniej dekady.


Nie rozwiążemy zmian klimatycznych, czyniąc energię z paliw kopalnych niedostępną, ale obniżając ceny zielonych technologii, aby każdy mógł na nie przejść.


Fossil-fuel price spikes are causing pain but little climate payoff

New York Post, 19 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 



Björn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1467 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk