Prawda

Piątek, 29 maja 2020 - 03:39

« Poprzedni Następny »


Dominujący indyk i jego popisy


Bruce Lyon 2018-12-04

Wielu z nas kulinarnie docenia indyka – pomyślałem więc, że miło będzie podnieść również jego biologiczne docenianie przez pokazanie zachowań ptaka, którego zjadamy, a przynajmniej jego dzikiego krewnego, indyka zwyczajnego (Meleagris gallopavo). A jak już jestem przy tym, to opiszę także kilka innych ciekawych gatunków w taksonomicznym rzędzie, w którym mieszczą się indyki, Galliformes.

Jednym z ciekawszych aspektów zachowania indyka jest ich system toków. Samce w grupach urządzają popisy przed samicami. Poniżej dwóch samców we wspólnym popisie (zdjęcie z sieci):  Uderzającą częścią tego grupowego pokazu jest to, że niektóre samce zawsze popisują się razem – czy te popisy mogą być rodzajem męskiej współpracy? Grupy samców odnoszą większe sukcesy w wabieniu samic (i w kopulacjach) niż samotne samce – i różnica jest znaczna. Paradoksalnie, w każdej grupie samców jest wyraźna hierarchia dominacji i tylko jeden, dominujący samiec kopuluje z samicami.  


To nasuwa oczywiste pytanie: dlaczego przegrani mieliby uczestniczyć we wspólnym tokowaniu, skoro zwiększają sukces dominującego samca, ale sami nie odnoszą żadnej korzyści, bo nie są dopuszczani do kopulacji? Okazuje się, że grupy składają się z bliskich krewnych – niżsi rangą pomagają bliskiemu krewnemu, często bratu, podnieść sukces godowy. Z powodu tego odkrycia system toków indyka stał się podręcznikowym przykładem doboru krewniaczego. Przy doborze krewniaczym altruistyczne zachowanie, takie jak pomoc krewnemu w zdobyciu możliwości kopulacji, jest faworyzowane, ponieważ niższy rangą podnosi sukces identycznych ze swoimi kopii genów, jakie ma jego krewny. Podobnie jak rodzice faworyzują kopie swoich genów przez posiadanie dzieci, dobór krewniaczy działa przez faworyzowanie genów znajdujących się u bliskich krewnych. Niektórzy ludzie uważają posiadanie dzieci za specjalny przypadek doboru krewniaczego, ponieważ nasze potomstwo jest blisko spokrewnione z nami.   


Indyki są ciekawym przykładem doboru krewniaczego, ponieważ badacz Alan Krakauer (obecnie z University of California, Davis) był w stanie ocenić wartości kosztów i zysków potrzebnych do tego, by ten altruizm miał ewolucyjny sens. Dobór krewniaczy można wyrazić matematycznie jako Regułę Hamiltona (od Williama D. Hamiltona, który pierwszy w pełni rozwinął ideę doboru krewniaczego). Reguła Hamiltona po prostu patrzy na wymianę między bezpośrednim darwinowskim przystosowaniem, które traci pomocnik przez udzielenie pomocy (w przypadku indyka jest to rezygnacja z własnego rozmnożenia się i utrata posiadania własnego potomstwa) w porównaniu do pośrednich korzyści zyskanych przez pomoc genom krewnego. Pośrednią zyskaną korzyścią jest większy sukces krewnego, który uzyskał pomoc, zmniejszony o stopień pokrewieństwa między pomocnikiem a odbiorą pomocy (zmniejszenie ze względu na pokrewieństwo jest prostym sposobem oceny prawdopodobieństwa, że geny pomocnika znajdują się także w odbiorcy pomocy).   


Co zdumiewające, Krakauer był w stanie oszacować wszystkie te parametry: z czego rezygnuje pomocnik przez udzielenie pomocy, co zyskuje dzięki pomocy dominujący samiec oraz przeciętny stopień pokrewieństwa w grupach. Zestawiając to wszystko razem Krakauer pokazał, że pomaganie pozostawia więcej kopii genów niż nie pomaganie i samotne popisy. Z tego co wiem, jest to jedno z niewielu badań, które bezpośrednio testowały Regułę Hamiltona. Wniosek – że pomaganie opłaca się – nasuwa pytanie, dlaczego wszyscy nie pomagają. Wydaje się, że niektóre samce mogą nie mieć krewnych, którym mogłyby pomóc; a bez krewnych samotny popis będzie najlepszą opcją.


Poniżej: Parę razy obserwowałem popisy godowe indyków w Arizonie. Te południowozachodnie ptaki różnią się od indyków zwyczajnych z innych miejsc – szczególnie wyróżniające się są ich zakończone na biało ogony. Tutaj samiec tokuje przed Southwest Research Station koło Portal Arizona. Proszę zauważyć wspaniałą opalizację upierzenia ciała.  Poniżej: Inny samiec, który się nie popisuje. Proszę zauważyć kępkę piór, „pędzel”, wiszący pośrodku piersi. Długość tego pędzla i kolor jego czubków są podobno dobrą wskazówką tego, czy samiec ma ponad dwa lata, czy nie ma. Samce mają dość duże ostrogi na nogach, których prawdopodobnie używają w walce. 


Inną ciekawą cechą jest ”wisior”, zdolna do erekcji, mięsista wypustka na czole. Według relacji Birds of Cornell „Barwa i rozmiary wisiora zmieniają się szybko wraz ze zmianą nastroju”. Po walce przegrany podobno wciąga swój wisior.Poniżej: Co za widok! Wiele barwnej, nagiej skóry i korali. Dobór płciowy tworzy dość szalone cechy. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że te barwy zmieniają się podczas tokowania.Jest jeszcze drugi gatunek indyka, indyk pawi (Meleagris ocellata), znajdowany na półwyspie Jukatanu w Meksyku i w sąsiedniej Gwatemali. Ten gatunek nie boi się ludzi i łatwo zobaczyć go w spektakularnych ruinach Majów w Tikal w Gwatemali, gdzie sfotografowałem tego ptaka. Ten gatunek ma zupełnie inny wygląd niż jego północny kuzyn: naga, niebieska skóra na głowie i szyi ozdobiona jest rzucającymi się w oczy pomarańczowoczerwonymi brodawkami i ogon jest zupełnie inny (patrz poniżej). Brodawki wyglądają niemal jak wielkie kleszcze! Zastanawiam się, czy ptak cierpi z powodu pasożytów, czy też zwraca uwagę samic. Zmieniając temat: nie ma żadnych dowodów, że rdzenni Amerykanie kiedykolwiek udomowili ten gatunek, mimo że jedzą go regularnie. W odróżnieniu od tego indyk zwyczajny jest udomowiony od co najmniej 1500 lat, a może znacznie dłużej.  Poniżej: Nie mam zdjęć tokujących indyków pawich, więc zwędziłem jedno z sieci. Samce mają piękne miedzianoniebieskie pawie oczka (stąd nazwa gatunku) na piórach ogonowych. Sądzę, z tego co widziałem w Tikal, że samce często tokują w grupach, podobnie jak indyk zwyczajny. (Zdjęcie: Gary Kramer).Innym gatunkiem, który ma grupowe popisy godowe jest preriokur bażanci (Tympanuchus phasianellus), pokazany poniżej na tokowisku podczas jednego z moich badań nad łyskami na moczarach w Brytyjskiej Kolumbii. Tokowanie wyewoluowało niezależnie u różnych grup ptasich, włącznie z, między innymi, indykami i krewnymi kuropatw, kolibrami, ptakami rajskimi, gorzykami i bekasami.


Biologów od dawna interesowało tokowanie z dwóch powodów. U tokujących gatunków samce dostarczają samicom wyłącznie kopulacji, ale żadnych korzyści materialnych, takich jak pokarm, terytorium lub opieka rodzicielska. W tej sytuacji tokowisko dostarcza dobrego systemu badawczego do próby zrozumienia genetycznych korzyści, jakie samica uzyskuje z kojarzenia się z danym samcem (dobre geny? seksowne geny dla syna?) Biologów interesowało także zrozumienie tokowiska jako systemu kojarzenia się. Dlaczego popisy grupowe? Na tokowisku kojarzenie się jest bardzo nierówne, z bardzo niewieloma samcami, którzy otrzymują większość kopulacji. Hipoteza „supersamca” zakłada, że samce zbierają się wokół „supersamca” w nadziei uszczknięcia jakichś kopulacji z samicami przyciągniętymi atrakcyjnością „supersamca”. Hipoteza „gorącego miejsca” zakłada, że miejsca tokowisk tworzą się na obszarze z wieloma samicami z powodów niezwiązanych z godami: są po prostu dobrymi terenami, gdzie samce mogą częściej spotkać samice. Wreszcie, tokujące samce mogą być bardziej narażone na drapieżników i może być bezpieczniej w tłumie przez tokowanie obok siebie (to pokazano u żab). 


Poniżej: samiec preriokura bażanciego w tańcu godowym. Podczas tańca samiec zachowuje stojąca postawę z rozpostartymi skrzydłami i podniesionym ogonem, wyciąga głowę z żółtymi grzebieniami brwiowymi i pokazuje seksowne purpurowe podgardle, a potem szybko tupie nogami. Tańczące samce wydają się wibrować na prerii. Czytałem kilkakrotnie twierdzenia, że ten taniec był inspiracją kilku tańców rdzennych Amerykanów.Poniżej: Inny tancerz. Ta poza przypomina mi samolot na pasie startowym.Poniżej: Taniec jest społeczny – kiedy jeden samiec zaczyna tańczyć, wkrótce dołączają do niego inne. Zauważyliśmy interesujący wzór, który może wiązać się z tą społeczną zachętą do tańca. Obserwowaliśmy tokowisko z naszego samochodu Toyota Four Runner i zauważyliśmy, że za każdym razem, kiedy zwiększaliśmy obroty silnika, powodowaliśmy, jak się wydawało, że ptaki znowu zaczynały tańczyć po tym, jak przestały. Żeby upewnić się, że to był rzeczywisty wzór, dokonaliśmy małego eksperymentu i wzór wydawał się wyraźny – każde zwiększenie obrotów silnika wywoływało taniec. Zgadujemy, że wibracje z obrotów silnika w jakiś sposób naśladowały dźwięki lub wibracje tupiących nóg. Zamiast żywego samca rozpoczynającego epizod tupania, nasz samochód wywoływał taniec.Poniżej: Tokowisko nie jest wyłącznie pokojem i harmonią: było całkiem sporo gróźb i pogoni. Tutaj dwa samce grożą sobie wzajemnie.Nie mam żadnego filmu z tańca, ale wideo pokazuje taniec lepiej niż fotografie, więc poniżej jest wideo z YouTube tańczących na tokowisku kuropatw. (Sfilmowane przez córkę Pedera Stenslie w North Dakota).

 

 

Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 25 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1108 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk