Prawda

Poniedziałek, 18 listopada 2019 - 18:20

« Poprzedni Następny »


Dominujący indyk i jego popisy


Bruce Lyon 2018-12-04

Wielu z nas kulinarnie docenia indyka – pomyślałem więc, że miło będzie podnieść również jego biologiczne docenianie przez pokazanie zachowań ptaka, którego zjadamy, a przynajmniej jego dzikiego krewnego, indyka zwyczajnego (Meleagris gallopavo). A jak już jestem przy tym, to opiszę także kilka innych ciekawych gatunków w taksonomicznym rzędzie, w którym mieszczą się indyki, Galliformes.

Jednym z ciekawszych aspektów zachowania indyka jest ich system toków. Samce w grupach urządzają popisy przed samicami. Poniżej dwóch samców we wspólnym popisie (zdjęcie z sieci):  Uderzającą częścią tego grupowego pokazu jest to, że niektóre samce zawsze popisują się razem – czy te popisy mogą być rodzajem męskiej współpracy? Grupy samców odnoszą większe sukcesy w wabieniu samic (i w kopulacjach) niż samotne samce – i różnica jest znaczna. Paradoksalnie, w każdej grupie samców jest wyraźna hierarchia dominacji i tylko jeden, dominujący samiec kopuluje z samicami.  


To nasuwa oczywiste pytanie: dlaczego przegrani mieliby uczestniczyć we wspólnym tokowaniu, skoro zwiększają sukces dominującego samca, ale sami nie odnoszą żadnej korzyści, bo nie są dopuszczani do kopulacji? Okazuje się, że grupy składają się z bliskich krewnych – niżsi rangą pomagają bliskiemu krewnemu, często bratu, podnieść sukces godowy. Z powodu tego odkrycia system toków indyka stał się podręcznikowym przykładem doboru krewniaczego. Przy doborze krewniaczym altruistyczne zachowanie, takie jak pomoc krewnemu w zdobyciu możliwości kopulacji, jest faworyzowane, ponieważ niższy rangą podnosi sukces identycznych ze swoimi kopii genów, jakie ma jego krewny. Podobnie jak rodzice faworyzują kopie swoich genów przez posiadanie dzieci, dobór krewniaczy działa przez faworyzowanie genów znajdujących się u bliskich krewnych. Niektórzy ludzie uważają posiadanie dzieci za specjalny przypadek doboru krewniaczego, ponieważ nasze potomstwo jest blisko spokrewnione z nami.   


Indyki są ciekawym przykładem doboru krewniaczego, ponieważ badacz Alan Krakauer (obecnie z University of California, Davis) był w stanie ocenić wartości kosztów i zysków potrzebnych do tego, by ten altruizm miał ewolucyjny sens. Dobór krewniaczy można wyrazić matematycznie jako Regułę Hamiltona (od Williama D. Hamiltona, który pierwszy w pełni rozwinął ideę doboru krewniaczego). Reguła Hamiltona po prostu patrzy na wymianę między bezpośrednim darwinowskim przystosowaniem, które traci pomocnik przez udzielenie pomocy (w przypadku indyka jest to rezygnacja z własnego rozmnożenia się i utrata posiadania własnego potomstwa) w porównaniu do pośrednich korzyści zyskanych przez pomoc genom krewnego. Pośrednią zyskaną korzyścią jest większy sukces krewnego, który uzyskał pomoc, zmniejszony o stopień pokrewieństwa między pomocnikiem a odbiorą pomocy (zmniejszenie ze względu na pokrewieństwo jest prostym sposobem oceny prawdopodobieństwa, że geny pomocnika znajdują się także w odbiorcy pomocy).   


Co zdumiewające, Krakauer był w stanie oszacować wszystkie te parametry: z czego rezygnuje pomocnik przez udzielenie pomocy, co zyskuje dzięki pomocy dominujący samiec oraz przeciętny stopień pokrewieństwa w grupach. Zestawiając to wszystko razem Krakauer pokazał, że pomaganie pozostawia więcej kopii genów niż nie pomaganie i samotne popisy. Z tego co wiem, jest to jedno z niewielu badań, które bezpośrednio testowały Regułę Hamiltona. Wniosek – że pomaganie opłaca się – nasuwa pytanie, dlaczego wszyscy nie pomagają. Wydaje się, że niektóre samce mogą nie mieć krewnych, którym mogłyby pomóc; a bez krewnych samotny popis będzie najlepszą opcją.


Poniżej: Parę razy obserwowałem popisy godowe indyków w Arizonie. Te południowozachodnie ptaki różnią się od indyków zwyczajnych z innych miejsc – szczególnie wyróżniające się są ich zakończone na biało ogony. Tutaj samiec tokuje przed Southwest Research Station koło Portal Arizona. Proszę zauważyć wspaniałą opalizację upierzenia ciała.  Poniżej: Inny samiec, który się nie popisuje. Proszę zauważyć kępkę piór, „pędzel”, wiszący pośrodku piersi. Długość tego pędzla i kolor jego czubków są podobno dobrą wskazówką tego, czy samiec ma ponad dwa lata, czy nie ma. Samce mają dość duże ostrogi na nogach, których prawdopodobnie używają w walce. 


Inną ciekawą cechą jest ”wisior”, zdolna do erekcji, mięsista wypustka na czole. Według relacji Birds of Cornell „Barwa i rozmiary wisiora zmieniają się szybko wraz ze zmianą nastroju”. Po walce przegrany podobno wciąga swój wisior.Poniżej: Co za widok! Wiele barwnej, nagiej skóry i korali. Dobór płciowy tworzy dość szalone cechy. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że te barwy zmieniają się podczas tokowania.Jest jeszcze drugi gatunek indyka, indyk pawi (Meleagris ocellata), znajdowany na półwyspie Jukatanu w Meksyku i w sąsiedniej Gwatemali. Ten gatunek nie boi się ludzi i łatwo zobaczyć go w spektakularnych ruinach Majów w Tikal w Gwatemali, gdzie sfotografowałem tego ptaka. Ten gatunek ma zupełnie inny wygląd niż jego północny kuzyn: naga, niebieska skóra na głowie i szyi ozdobiona jest rzucającymi się w oczy pomarańczowoczerwonymi brodawkami i ogon jest zupełnie inny (patrz poniżej). Brodawki wyglądają niemal jak wielkie kleszcze! Zastanawiam się, czy ptak cierpi z powodu pasożytów, czy też zwraca uwagę samic. Zmieniając temat: nie ma żadnych dowodów, że rdzenni Amerykanie kiedykolwiek udomowili ten gatunek, mimo że jedzą go regularnie. W odróżnieniu od tego indyk zwyczajny jest udomowiony od co najmniej 1500 lat, a może znacznie dłużej.  Poniżej: Nie mam zdjęć tokujących indyków pawich, więc zwędziłem jedno z sieci. Samce mają piękne miedzianoniebieskie pawie oczka (stąd nazwa gatunku) na piórach ogonowych. Sądzę, z tego co widziałem w Tikal, że samce często tokują w grupach, podobnie jak indyk zwyczajny. (Zdjęcie: Gary Kramer).Innym gatunkiem, który ma grupowe popisy godowe jest preriokur bażanci (Tympanuchus phasianellus), pokazany poniżej na tokowisku podczas jednego z moich badań nad łyskami na moczarach w Brytyjskiej Kolumbii. Tokowanie wyewoluowało niezależnie u różnych grup ptasich, włącznie z, między innymi, indykami i krewnymi kuropatw, kolibrami, ptakami rajskimi, gorzykami i bekasami.


Biologów od dawna interesowało tokowanie z dwóch powodów. U tokujących gatunków samce dostarczają samicom wyłącznie kopulacji, ale żadnych korzyści materialnych, takich jak pokarm, terytorium lub opieka rodzicielska. W tej sytuacji tokowisko dostarcza dobrego systemu badawczego do próby zrozumienia genetycznych korzyści, jakie samica uzyskuje z kojarzenia się z danym samcem (dobre geny? seksowne geny dla syna?) Biologów interesowało także zrozumienie tokowiska jako systemu kojarzenia się. Dlaczego popisy grupowe? Na tokowisku kojarzenie się jest bardzo nierówne, z bardzo niewieloma samcami, którzy otrzymują większość kopulacji. Hipoteza „supersamca” zakłada, że samce zbierają się wokół „supersamca” w nadziei uszczknięcia jakichś kopulacji z samicami przyciągniętymi atrakcyjnością „supersamca”. Hipoteza „gorącego miejsca” zakłada, że miejsca tokowisk tworzą się na obszarze z wieloma samicami z powodów niezwiązanych z godami: są po prostu dobrymi terenami, gdzie samce mogą częściej spotkać samice. Wreszcie, tokujące samce mogą być bardziej narażone na drapieżników i może być bezpieczniej w tłumie przez tokowanie obok siebie (to pokazano u żab). 


Poniżej: samiec preriokura bażanciego w tańcu godowym. Podczas tańca samiec zachowuje stojąca postawę z rozpostartymi skrzydłami i podniesionym ogonem, wyciąga głowę z żółtymi grzebieniami brwiowymi i pokazuje seksowne purpurowe podgardle, a potem szybko tupie nogami. Tańczące samce wydają się wibrować na prerii. Czytałem kilkakrotnie twierdzenia, że ten taniec był inspiracją kilku tańców rdzennych Amerykanów.Poniżej: Inny tancerz. Ta poza przypomina mi samolot na pasie startowym.Poniżej: Taniec jest społeczny – kiedy jeden samiec zaczyna tańczyć, wkrótce dołączają do niego inne. Zauważyliśmy interesujący wzór, który może wiązać się z tą społeczną zachętą do tańca. Obserwowaliśmy tokowisko z naszego samochodu Toyota Four Runner i zauważyliśmy, że za każdym razem, kiedy zwiększaliśmy obroty silnika, powodowaliśmy, jak się wydawało, że ptaki znowu zaczynały tańczyć po tym, jak przestały. Żeby upewnić się, że to był rzeczywisty wzór, dokonaliśmy małego eksperymentu i wzór wydawał się wyraźny – każde zwiększenie obrotów silnika wywoływało taniec. Zgadujemy, że wibracje z obrotów silnika w jakiś sposób naśladowały dźwięki lub wibracje tupiących nóg. Zamiast żywego samca rozpoczynającego epizod tupania, nasz samochód wywoływał taniec.Poniżej: Tokowisko nie jest wyłącznie pokojem i harmonią: było całkiem sporo gróźb i pogoni. Tutaj dwa samce grożą sobie wzajemnie.Nie mam żadnego filmu z tańca, ale wideo pokazuje taniec lepiej niż fotografie, więc poniżej jest wideo z YouTube tańczących na tokowisku kuropatw. (Sfilmowane przez córkę Pedera Stenslie w North Dakota).

 

 

Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 25 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1032 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk