Prawda

Środa, 12 grudnia 2018 - 13:52

« Poprzedni Następny »


Dominujący indyk i jego popisy


Bruce Lyon 2018-12-04

Wielu z nas kulinarnie docenia indyka – pomyślałem więc, że miło będzie podnieść również jego biologiczne docenianie przez pokazanie zachowań ptaka, którego zjadamy, a przynajmniej jego dzikiego krewnego, indyka zwyczajnego (Meleagris gallopavo). A jak już jestem przy tym, to opiszę także kilka innych ciekawych gatunków w taksonomicznym rzędzie, w którym mieszczą się indyki, Galliformes.

Jednym z ciekawszych aspektów zachowania indyka jest ich system toków. Samce w grupach urządzają popisy przed samicami. Poniżej dwóch samców we wspólnym popisie (zdjęcie z sieci):  Uderzającą częścią tego grupowego pokazu jest to, że niektóre samce zawsze popisują się razem – czy te popisy mogą być rodzajem męskiej współpracy? Grupy samców odnoszą większe sukcesy w wabieniu samic (i w kopulacjach) niż samotne samce – i różnica jest znaczna. Paradoksalnie, w każdej grupie samców jest wyraźna hierarchia dominacji i tylko jeden, dominujący samiec kopuluje z samicami.  


To nasuwa oczywiste pytanie: dlaczego przegrani mieliby uczestniczyć we wspólnym tokowaniu, skoro zwiększają sukces dominującego samca, ale sami nie odnoszą żadnej korzyści, bo nie są dopuszczani do kopulacji? Okazuje się, że grupy składają się z bliskich krewnych – niżsi rangą pomagają bliskiemu krewnemu, często bratu, podnieść sukces godowy. Z powodu tego odkrycia system toków indyka stał się podręcznikowym przykładem doboru krewniaczego. Przy doborze krewniaczym altruistyczne zachowanie, takie jak pomoc krewnemu w zdobyciu możliwości kopulacji, jest faworyzowane, ponieważ niższy rangą podnosi sukces identycznych ze swoimi kopii genów, jakie ma jego krewny. Podobnie jak rodzice faworyzują kopie swoich genów przez posiadanie dzieci, dobór krewniaczy działa przez faworyzowanie genów znajdujących się u bliskich krewnych. Niektórzy ludzie uważają posiadanie dzieci za specjalny przypadek doboru krewniaczego, ponieważ nasze potomstwo jest blisko spokrewnione z nami.   


Indyki są ciekawym przykładem doboru krewniaczego, ponieważ badacz Alan Krakauer (obecnie z University of California, Davis) był w stanie ocenić wartości kosztów i zysków potrzebnych do tego, by ten altruizm miał ewolucyjny sens. Dobór krewniaczy można wyrazić matematycznie jako Regułę Hamiltona (od Williama D. Hamiltona, który pierwszy w pełni rozwinął ideę doboru krewniaczego). Reguła Hamiltona po prostu patrzy na wymianę między bezpośrednim darwinowskim przystosowaniem, które traci pomocnik przez udzielenie pomocy (w przypadku indyka jest to rezygnacja z własnego rozmnożenia się i utrata posiadania własnego potomstwa) w porównaniu do pośrednich korzyści zyskanych przez pomoc genom krewnego. Pośrednią zyskaną korzyścią jest większy sukces krewnego, który uzyskał pomoc, zmniejszony o stopień pokrewieństwa między pomocnikiem a odbiorą pomocy (zmniejszenie ze względu na pokrewieństwo jest prostym sposobem oceny prawdopodobieństwa, że geny pomocnika znajdują się także w odbiorcy pomocy).   


Co zdumiewające, Krakauer był w stanie oszacować wszystkie te parametry: z czego rezygnuje pomocnik przez udzielenie pomocy, co zyskuje dzięki pomocy dominujący samiec oraz przeciętny stopień pokrewieństwa w grupach. Zestawiając to wszystko razem Krakauer pokazał, że pomaganie pozostawia więcej kopii genów niż nie pomaganie i samotne popisy. Z tego co wiem, jest to jedno z niewielu badań, które bezpośrednio testowały Regułę Hamiltona. Wniosek – że pomaganie opłaca się – nasuwa pytanie, dlaczego wszyscy nie pomagają. Wydaje się, że niektóre samce mogą nie mieć krewnych, którym mogłyby pomóc; a bez krewnych samotny popis będzie najlepszą opcją.


Poniżej: Parę razy obserwowałem popisy godowe indyków w Arizonie. Te południowozachodnie ptaki różnią się od indyków zwyczajnych z innych miejsc – szczególnie wyróżniające się są ich zakończone na biało ogony. Tutaj samiec tokuje przed Southwest Research Station koło Portal Arizona. Proszę zauważyć wspaniałą opalizację upierzenia ciała.  Poniżej: Inny samiec, który się nie popisuje. Proszę zauważyć kępkę piór, „pędzel”, wiszący pośrodku piersi. Długość tego pędzla i kolor jego czubków są podobno dobrą wskazówką tego, czy samiec ma ponad dwa lata, czy nie ma. Samce mają dość duże ostrogi na nogach, których prawdopodobnie używają w walce. 


Inną ciekawą cechą jest ”wisior”, zdolna do erekcji, mięsista wypustka na czole. Według relacji Birds of Cornell „Barwa i rozmiary wisiora zmieniają się szybko wraz ze zmianą nastroju”. Po walce przegrany podobno wciąga swój wisior.Poniżej: Co za widok! Wiele barwnej, nagiej skóry i korali. Dobór płciowy tworzy dość szalone cechy. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że te barwy zmieniają się podczas tokowania.Jest jeszcze drugi gatunek indyka, indyk pawi (Meleagris ocellata), znajdowany na półwyspie Jukatanu w Meksyku i w sąsiedniej Gwatemali. Ten gatunek nie boi się ludzi i łatwo zobaczyć go w spektakularnych ruinach Majów w Tikal w Gwatemali, gdzie sfotografowałem tego ptaka. Ten gatunek ma zupełnie inny wygląd niż jego północny kuzyn: naga, niebieska skóra na głowie i szyi ozdobiona jest rzucającymi się w oczy pomarańczowoczerwonymi brodawkami i ogon jest zupełnie inny (patrz poniżej). Brodawki wyglądają niemal jak wielkie kleszcze! Zastanawiam się, czy ptak cierpi z powodu pasożytów, czy też zwraca uwagę samic. Zmieniając temat: nie ma żadnych dowodów, że rdzenni Amerykanie kiedykolwiek udomowili ten gatunek, mimo że jedzą go regularnie. W odróżnieniu od tego indyk zwyczajny jest udomowiony od co najmniej 1500 lat, a może znacznie dłużej.  Poniżej: Nie mam zdjęć tokujących indyków pawich, więc zwędziłem jedno z sieci. Samce mają piękne miedzianoniebieskie pawie oczka (stąd nazwa gatunku) na piórach ogonowych. Sądzę, z tego co widziałem w Tikal, że samce często tokują w grupach, podobnie jak indyk zwyczajny. (Zdjęcie: Gary Kramer).Innym gatunkiem, który ma grupowe popisy godowe jest preriokur bażanci (Tympanuchus phasianellus), pokazany poniżej na tokowisku podczas jednego z moich badań nad łyskami na moczarach w Brytyjskiej Kolumbii. Tokowanie wyewoluowało niezależnie u różnych grup ptasich, włącznie z, między innymi, indykami i krewnymi kuropatw, kolibrami, ptakami rajskimi, gorzykami i bekasami.


Biologów od dawna interesowało tokowanie z dwóch powodów. U tokujących gatunków samce dostarczają samicom wyłącznie kopulacji, ale żadnych korzyści materialnych, takich jak pokarm, terytorium lub opieka rodzicielska. W tej sytuacji tokowisko dostarcza dobrego systemu badawczego do próby zrozumienia genetycznych korzyści, jakie samica uzyskuje z kojarzenia się z danym samcem (dobre geny? seksowne geny dla syna?) Biologów interesowało także zrozumienie tokowiska jako systemu kojarzenia się. Dlaczego popisy grupowe? Na tokowisku kojarzenie się jest bardzo nierówne, z bardzo niewieloma samcami, którzy otrzymują większość kopulacji. Hipoteza „supersamca” zakłada, że samce zbierają się wokół „supersamca” w nadziei uszczknięcia jakichś kopulacji z samicami przyciągniętymi atrakcyjnością „supersamca”. Hipoteza „gorącego miejsca” zakłada, że miejsca tokowisk tworzą się na obszarze z wieloma samicami z powodów niezwiązanych z godami: są po prostu dobrymi terenami, gdzie samce mogą częściej spotkać samice. Wreszcie, tokujące samce mogą być bardziej narażone na drapieżników i może być bezpieczniej w tłumie przez tokowanie obok siebie (to pokazano u żab). 


Poniżej: samiec preriokura bażanciego w tańcu godowym. Podczas tańca samiec zachowuje stojąca postawę z rozpostartymi skrzydłami i podniesionym ogonem, wyciąga głowę z żółtymi grzebieniami brwiowymi i pokazuje seksowne purpurowe podgardle, a potem szybko tupie nogami. Tańczące samce wydają się wibrować na prerii. Czytałem kilkakrotnie twierdzenia, że ten taniec był inspiracją kilku tańców rdzennych Amerykanów.Poniżej: Inny tancerz. Ta poza przypomina mi samolot na pasie startowym.Poniżej: Taniec jest społeczny – kiedy jeden samiec zaczyna tańczyć, wkrótce dołączają do niego inne. Zauważyliśmy interesujący wzór, który może wiązać się z tą społeczną zachętą do tańca. Obserwowaliśmy tokowisko z naszego samochodu Toyota Four Runner i zauważyliśmy, że za każdym razem, kiedy zwiększaliśmy obroty silnika, powodowaliśmy, jak się wydawało, że ptaki znowu zaczynały tańczyć po tym, jak przestały. Żeby upewnić się, że to był rzeczywisty wzór, dokonaliśmy małego eksperymentu i wzór wydawał się wyraźny – każde zwiększenie obrotów silnika wywoływało taniec. Zgadujemy, że wibracje z obrotów silnika w jakiś sposób naśladowały dźwięki lub wibracje tupiących nóg. Zamiast żywego samca rozpoczynającego epizod tupania, nasz samochód wywoływał taniec.Poniżej: Tokowisko nie jest wyłącznie pokojem i harmonią: było całkiem sporo gróźb i pogoni. Tutaj dwa samce grożą sobie wzajemnie.Nie mam żadnego filmu z tańca, ale wideo pokazuje taniec lepiej niż fotografie, więc poniżej jest wideo z YouTube tańczących na tokowisku kuropatw. (Sfilmowane przez córkę Pedera Stenslie w North Dakota).

 

 

Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 25 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 877 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk