Prawda

Wtorek, 19 listopada 2019 - 07:15

« Poprzedni Następny »


Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera


Jerry A. Coyne 2019-02-06

Raj utracony
Raj utracony

Korespondowałem ostatnio z Pinkerem i uznałem, że warto się tym podzielić z czytelnikami, na co dostałem pozwolenie Stevena. (Pierwsza wymiana listów dotyczyła rzekomego niewłaściwego użycia cytatów w Enlightenment Now, co okazało się zamieszaniem bez żadnego powodu.)


Teraz mamy artykuł w ”Guardianie”, którego autor twierdzi, że Bill Gates – i Pinker – mylą się twierdząc, że przez ostatnie dwa stulecia ubóstwo zmniejszyło się na świecie. Zaczęło się to od Billa Gatesa, który, po drodze na szczyt w Davos, streścił w tweecie sześć  wskaźników polepszenia sytuacji, jaki znalazł na stronie internetowej Our World in Data. Tutaj jest tweet Gatesa:[To jest jedna z moich ulubionych infografik. Wielu ludzi nie docenia, jak bardzo polepszyło się życie przez ostatnie dwa stulecia]
[To jest jedna z moich ulubionych infografik. Wielu ludzi nie docenia, jak bardzo polepszyło się życie przez ostatnie dwa stulecia]


Jason Hickel nie mógł znieść takiego przedstawienia sytuacji biedy i opublikował krytykę w “Guardianie”, która to gazeta przedstawia Hickela jako “akademika [wykładowcę antropologii]  na University of London i członka the Royal Society of Arts.” Kliknij na link pod zrzutem z ekranu poniżej, żeby zobaczyć artykuł:Hickel protestuje wobec wykresu, który pokazuje zmniejszenie się „skrajnego ubóstwa” z 94% w 1820 roku do 10% dzisiaj. Oto co pisze:  

Te dane w ostatnim roku wyciągali wszyscy, od Stevena Pinkera do Nicka Kristofa i wielu innych z grupy Davos, by twierdzić, że globalne rozszerzenie wolnorynkowego kapitalizmu było wspaniałe dla wszystkich. Pinker i Gates posunęli się nawet dalej, mówiąc, że nie powinniśmy narzekać na rosnące nierówności, skoro te same siły, które dostarczają tak ogromnego bogactwa najbogatszym, na naszych oczach likwidują także biedę. 


To jest potężna narracja. I jest całkowicie błędna.  

Dlaczego jest błędna?  No cóż, Hickel mówi, że rzeczywiste dane o ubóstwie zbiera się dopiero od czterdziestu lat, że nie były zbierane na całym świecie, a tylko „w ograniczonym wyborze krajów”. Co najważniejsze, twierdzi, że dochód nie był w przeszłości dobrym wskaźnikiem biedy, ponieważ ludzie mieli zasoby naturalne niezależne od dochodu – zasoby, które ustąpiły przed „kolonizacją”, a ta zmusiła ludzi do kapitalizmu i siłą rzeczy do biedy:  

Ten wykres przedstawia to jako spadek ubóstwa, ale w rzeczywistości tym, co się działo, był proces wywłaszczenia, który wpychał ludzi w kapitalistyczny system pracy w czasach ruchów ogradzania pól w Europie i kolonizacji globalnego południa.


Przed kolonizacją większość ludzi żyła w gospodarkach produkujących na własne potrzeby i miała dostęp do szczodrych terenów wspólnych – ziemia, woda, las, inwentarz żywy i solidne systemy dzielenia się i odwzajemniania.  Mieli niewiele pieniędzy, ale nie potrzebowali ich do dobrego życia – nie ma więc sensu mówienie, że byli biedni. Ten sposób życia przemocą zniszczyli kolonizatorzy, którzy wypchnęli ludzi z ziemi i zmusili do pracy w będących europejską własnością kopalniach, fabrykach i plantacjach, gdzie płacono im nędzną płacę za pracę, której wcale nie chcieli wykonywać.


Innymi słowy, wykres Rosera ilustruje historię przymusowej proletaryzacji. Zupełnie nie jest oczywiste, że to reprezentuje poprawę w życiu ludzi, ponieważ w większości wypadków wiemy, że nowy dochód, jaki ludzie otrzymywali z płacy, nie był nawet bliski rekompensaty za utratę ziemi i zasobów, które, oczywiście, pochłonęli kolonizatorzy. Ulubiona infografika Gatesa bierze przemoc kolonizacji i przepakowuje ją jako szczęśliwą historię postępu.

Drugim zarzutem Hickela jest, że „granicą ubóstwa” jest 1,90 dolara dziennie, a powinna być znacznie wyżej: około 7,40 dolara. Jeśli użyjesz tej wyższej sumy, mówi Hickel, to „liczba ludzi” (nie proporcja ludzi) żyjących poniżej tej granicy wzrosła od 1981 roku, a postępy – czyli ludzie wznoszący się ponad tę granicę –miały głównie miejsce w Chinach.  


Sugeruje to - i Hickel to przyznaje – że mogła wzrosnąć nierówność dochodów, a nie przeciętny dobrostan.  Na przykład, jeśli uplasujesz granice ubóstwa na, powiedzmy poziomie 100 tysięcy dolarów (tylko dla hecy) to, zgadza się, liczba ludzi żyjących poniżej tej granicy mogła wzrosnąć z powodu wzrostu nierówności dochodów od 1981 roku. Mówi to nam jednak bardzo niewiele o przeciętnym dobrostanie ludzi.  


Hickel kończy argumentując, że twierdzenie, iż ubóstwo zmalało, jest dlatego „szaleństwem – i żadna ilość mansplaining ze strony miliarderów nie wystarczy, by to uzasadnić”.  


Byłem odrobine podejrzliwy nie tylko do danych, ale także do motywacji Hickela: zwrot „mansplaining ze strony miliarderów” sugeruje program „sprawiedliwości społecznej”, a może także antypostępowość związane z Autorytarną Lewicą. Wiedziałem, że odpowiedź na twierdzenie Hickela, że „bieda wzrosła”, znajduje się w dwóch ostatnich książkach Pinkera, ale nie miałem ich w biurze, kiedy czytałem artykuł w „Guardianie”. Dlatego napisałem email do Steve’a:

Steve,

Nie będę ci już po tym zawracał głowy (przez jakiś czas), ale przypuszczalnie widziałeś artykuł w ”Guardianie” Jasona Hickela o tym, dlaczego ubóstwo na świecie nie maleje: https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/jan/29/bill-gates-davos-global-poverty-infographic-neoliberal


Nie pamiętam danych, które podajesz w swoich książkach, ale wobec tego, co tam mówiłeś, jest tu chyba coś błędnego. Co?

Twój,
Jerry

Steve napisał długą odpowiedź (narzekając w pierwszym zdaniu!), niemniej bronił w e-mailu globalnego konsensusu o zmniejszaniu się ubóstwa.  Poprosiłem go o pozwolenie na opublikowanie jego odpowiedzi i uprzejmie zgodził się. Podobnie jak poprzednio, nie umawialiśmy się, że to, co do mnie napisze, ukaże się na mojej stronie, ale zapytałem, a on pozwolił na to. To dobrze, bo normalnie Steve nie publikowałby odpowiedzi na taki artykuł, ale nieformalność mojej strony pozwala mi na zamieszczenie jego e-maila w sprawie tego, co wydaje mi się kompletnie błędnym argumentem.  


Jak zwykle odpowiedź Pinkera jest napisana znakomitym, gotowym do publikacji językiem. (Nikt nie pisze lepszych e-maili!) Tutaj jest jego odpowiedź na artykuł Hickela:  

Cześć, Jerry,

Nie jestem pewien, dlaczego ja miałbym być tym, kto broni konsensusu o globalnym rozwoju ekonomicznym przeciwko marksistowskiemu ideologowi, wspieranemu przez ”Guardiana” – jestem tylko naukowcem poznawczym, który cytuje dane prawdziwych ekspertów – ale tu jest kilka uwag (wszystkie znajdują się w rozdziale o bogactwie w Enlightenment Now).

1. Olbrzymi spadek globalny skrajnego ubóstwa nie jest twierdzeniem wysuniętym przeze mnie, Billa Gatesa lub ludzi przybywających do Davos, ale przez wszystkich politycznie neutralnych obserwatorów, którzy przyjrzeli się danym, włącznie z laureatem Nagrody Nobla w ekonomii, Angusem Deatonem w The Great Escape, Organizacją Narodów Zjednoczonych (która ogłosiła, że jej milenijny cel rozwojowy zmniejszenia skrajnego ubóstwa o połowę został osiągnięty na pięć lat przed zaplanowanym) i innymi ekspertami globalnego rozwoju (którzy podbudowują swoje dane obserwacjami poczynionymi podczas pobytów w najbiedniejszych krajach), takich jak Stephen RadeletCharles Kenny i Roslingowie. Wszechstronny i wyczerpujący przegląd można znaleźć  (jak zawsze) w Maxa Rosera Our World in Data pod hasłem Global Extreme Poverty.


2. Poziom, na jakim ustawia się arbitralne odcięcie, takie jak „granica ubóstwa” nie jest istotny – cały rozkład przesunął się, więc trend jest ten sam, gdziekolwiek ustawisz granicę.

3. To nie tylko Chiny, ani nawet Chiny i Indie – wiele ubogich krajów doświadczyło spektakularnej redukcji ubóstwa, włącznie z Bangladeszem, Salwadorem, Etiopią, Gruzją, Mongolią, Mozambikiem, Panamą, Rwandą, Uzbekistanem i Wietnamem. To w dodatku do bogatych krajów, które nie tak dawno temu były straszliwie biedne, takie jak Korea Południowa, Tajwan i Singapur.

4. Obraz przeszłości odmalowany przez Hickela jest romantyczną bajką, pozbawioną odnośników i dowodów, której kategorycznie przeciwstawiają się historycy tacy jak Fernand Braudel, który badał współczesne relacje o życiu w poprzednich wiekach, i historycy ekonomii, tacy jak Angus Maddison i jego studenci, którzy próbowali zestawić dane ilościowe przy pomocy testamentów, zapisów rządowych i innych danych.

5. Drastyczny spadek skrajnego ubóstwa potwierdzają miary dobrostanu innego niż dochód, które korelują z zamożnością, takie jak długość życia, śmiertelność dzieci, śmiertelność w połogu, umiejętność czytania i pisania, podstawowa edukacja, niedożywienie i konsumpcja dóbr takich jak odzież, żywność, telefony komórkowe, a nawet piwo – wszystko to polepszyło się.

6. Potwierdzają to także ludzie, którzy rzeczywiście spędzili czas w ubogich krajach i obserwowali tamtejsze życie – nie tylko eksperci rozwoju, ale także biolodzy, których znam, a którzy corocznie od wielu dziesięcioleci odwiedzali swoje tereny badawcze w Afryce, i którzy opowiadają o zmianach, jakie sami widzieli gołym okiem: sklepy, w których jest żywność, dzieciaki, które chodzą w butach, ludzie, którzy mają nadwagę zamiast głodować,  budy zastąpione przez domy z pustaków, ubodzy ludzie z rowerami i telewizorami.

7. Polityczna agenda Hickela i innych przedstawicieli skrajnej lewicy jest oczywista: jest upokarzające dla ich światopoglądu, że dane pokazują olbrzymią poprawę dzięki rynkom i globalizacji, zamiast dzięki obaleniu kapitalizmu i globalnej redystrybucji (patrz cytat Davida Graebera w Enlightenment Wars i historię radykalizmu Hickela w tym artykule, pierwotnie opublikowanym w „Telegraph”).


Pozdrowienia,
Steve


Kto ma rację? Rozstrzygnijcie sami.


Is the world really getting poorer?A response by Steve Pinker

Why Evolution Is True, 31 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1032 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk