Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 02:12

« Poprzedni Następny »


Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm


Elder of Ziyon 2022-08-03


Natknąłem się na to badanie z 2021 r. w „Proceedings of the National Academy of Sciences” Emily Kubin i in.: Osobiste doświadczenia lepiej łączą ponad podziałami moralnymi i politycznymi niż fakty.

Ludzie wierzą, że fakty są niezbędne do zdobycia szacunku przeciwników politycznych, ale nasze badania pokazują, że to przekonanie jest błędne. Uważamy, że dzielenie się osobistymi doświadczeniami dotyczącymi kwestii politycznych — zwłaszcza doświadczeń związanych z krzywdą — pomaga budować szacunek poprzez zwiększone postrzeganie racjonalności. Badania te zapewniają prostą drogę do zwiększenia zrozumienia moralnego i zmniejszenia nietolerancji politycznej. ....W sporach moralnych i politycznych zwykli ludzie traktują subiektywne doświadczenia jako prawdziwsze niż obiektywne fakty. 

W artykule założono dobrą wolę; jeśli chcesz przekonać kogoś o prawdziwości swojego stanowiska, wzmocnij swoje fakty osobistym doświadczeniem. Autorzy sugerują, że narracje mogą zwiększać tolerancję polityczną.

 

Autorzy nie biorą jednak pod uwagę, w jaki sposób złośliwi ludzie wykorzystują tę wiedzę, aby odciągnąć ludzi od faktów – i jak propagandyści mogą to wykorzystać do zwiększenia nietolerancji.

 

Komentarz do tego artykułu w „PNAS” porusza ten problem:

Przewaga opowieści nad faktami w pobudzaniu wyobraźni i budowaniu szacunku dla danego stanowiska, jest łatwa do wykorzystania. ...Propagandyści i inni ludzie złej woli mogą z łatwością używać narracji jako oręża. Z tej perspektywy Kubin i in. być może nie odkryli cechy w ludzkim dyskursie, która mogłaby zniwelować podziały moralne, ale raczej defekt, który można łatwo wykorzystać. Podczas gdy przedstawianie faktów cieszy się większym szacunkiem niż twierdzenia bez żadnego poparcia, badania te nadal wykazują, że narracje wygrywają z faktami w tworzeniu większego postrzegania racjonalności, a nawet postrzeganej prawdy. Jednak stanowisko poparte jedną osobistą anegdotą nie jest bardziej obiektywnie prawdziwe niż stanowisko poparte brakiem anegdoty czy faktów. Co ważniejsze, stanowisko poparte osobistą narracją nie jest bardziej prawdziwe niż stanowisko poparte faktami.

 

Choć można sobie wybierać zarówno narracje, jak i fakty do poparcia stanowiska, osobiste narracje, jak podkreślają autorzy, są niepodważalne. Z drugiej strony wniosek wyciągnięty z faktów może być kwestionowany i podważany, a zatem nauka i społeczeństwo powinny preferować stanowiska oparte na faktach. Jednak jeśli chodzi o szacunek, uczucia mają pierwszeństwo przed faktami. Jak pokazują te badania, to, co jest prawdziwe, zyskuje mniejszy szacunek niż to, co można by odczuwać jako prawdziwe.

 

Czy mamy wziąć udział w bitwie na wyselekcjonowane narracje o doznanej krzywdzie, aby promować nasze stanowiska polityczne, wzmocnione przez media społecznościowe i łatwość, z jaką te narracje mogą się rozprzestrzeniać? Jak można zwalczać takie narracje? Przeciwieństwem historii krzywdy jest z definicji historia braku krzywdy (np. szczepionka zmniejszająca prawdopodobieństwo infekcji). Jednak większym problemem jest to, że prawdziwą alternatywą dla wszelkich anegdotycznych dowodów są dane (np. recenzowany artykuł pokazujący korzyści ze szczepienia dla stanu leczenia). W związku z tym kłopotliwą konsekwencją tej pracy jest to, że fałszywa osobista historia będzie miała większą moc wzbudzania szacunku niż fakty, w tym te fakty, które posłużyłyby do skorygowania narracji.

To jest słuszne, ale też nie idzie wystarczająco daleko.

 

Jeśli narracje są bardziej skuteczne niż fakty, a osobiste narracje o byciu skrzywdzonym są najbardziej skuteczne ze wszystkich (ponieważ nikt nie chce kwestionować osobistej historii o tym, jak ktoś został skrzywdzony), to z czasem skumulowane narracje o domniemanej krzywdzie wyrządzonej przez określoną grupę stworzą nienawiść do tej grupy.

 

Autorzy badania mieli nadzieję, że używanie osobistych narracji zwiększy tolerancję. Nie przewidzieli, że duże grupy już używają tego jako oręża i metodę propagandową zwiększającą nietolerancję - wobec Żydów. Bowiem palestyńska machina propagandowa promuje antysemityzm strumieniem opowieści o upokorzeniu z rąk Żydów. 

 

Kiedy Palestyńczyk przechodzi przez jordański punkt kontrolny, jest wściekły i zdenerwowany. Ale kiedy przechodzą przez izraelski punkt kontrolny, mimo że są traktowani z większym szacunkiem, twierdzą, że są upokarzani – ponieważ mają urazę do Żydów z powodu tego, co uważają za swoją ziemię. Tak więc jedyne historie, jakie słyszy świat, to upokorzenia, prawdziwe lub nie. I z czasem zwolennicy tego tematu zaczynają wierzyć, że Żydzi celowo upokarzają Palestyńczyków, bo tak mówią opowieści palestyńskie. 

 

Organizacje pozarządowe również wykorzystują to narzędzie propagandowe przeciwko Izraelowi. Raporty Amnesty International i Human Rights Watch przeciwko Izraelowi są znacznie bardziej szczegółowe i dłuższe niż te z innych krajów. Kiedyś porównałem dwa raporty Amnesty opublikowane mniej więcej w tym samym czasie:

 

Raporty Amnesty

Izrael/Zachodni Brzeg

Syria/Obóz Jarmuk

Tytuł raportu

Zbyt szybko chwytają za broń

Niszczenie życia w Jarmuk

Liczba stron w raporcie

87

39

Liczba cywilów wg. Amnesty

22

194

Raport obejmuje okres

12 miesięcy

8 miesięcy

Okoliczności śmierci ofiar

Głównie podczas uczestnictwa w aktach przemocy lub w pobliżu

Bombardowanie, ostrzał snajperów, głód

Liczba obszernych osobistych historii ofiar

18 – wiele stron

Zero

Liczba zdjęć ofiar (żywych i martwych)

14

Zero

Nagranie wideo na potrzeby raportu

Tak, jedno, długość 4 minuty.

Nie

Obecność na stronie internetowej A.I.

Link na pierwszej stronie przez dwa tygodnie od wydania raportu

Na pierwszej stronie tylko w dniu wydania raportu.

 

Palestyńczycy są ciepło prezentowani i opowiadane są ich historie. Historie te są szczegółowe i koncentrują się na pokazaniu, w jaki sposób zostali skrzywdzeni i na wytworzeniu empatii wobec nich. 

 

Tymczasem dla Amnesty ofiary syryjskie to tylko statystyki. 

 

Wraz z empatią do bohaterów rozdzierających serce historii pojawia się gniew na oprawców. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy sami gawędziarze są zagniewani na swoich rzekomych oprawców. Tak jak publiczność chce utożsamiać się z ofiarą, chcą też podzielać gniew ofiary na tych, których obwinia za swój ból.

 

Nic więc dziwnego, że zachodnia narracja o Izraelu z biegiem czasu stała się wyraźnie antysemicka. Te same organizacje pozarządowe teraz całkowicie swobodnie twierdzą, że Izrael prowadzi politykę „żydowskiej supremacji”, mając na celu przywołanie w umyśle odbiorców białej supremacji, jednej z najgorszych możliwych zbrodni. Wyróżnianie Izraela jako jedynego obecnego państwa praktykującego (zgodnie z wymyśloną definicją) apartheid jest kolejnym przykładem normalizacji antysemityzmu w imię wspierania ofiar żydowskiej chciwości. Dzieci z Gazy są tylko ofiarami izraelskich zbrodni wojennych; nie wspomina się o ich cynicznym wykorzystywaniu jako ludzkich tarcz przez terrorystów, którzy są celem ataku.

 

Dziesięciolecia faworyzowania narracji nad faktami stworzyły warunki do wzrostu nienawiści do Żydów.

 

Ponadto w tym świecie, w którym faworyzuje się narrację nad faktami, nie ma żadnej kary za kłamstwo. W końcu ofiary opisują fakty tak, jak twierdzą, że ich doświadczyły, a kwestionowanie tego uważa się za zwiększenie ich cierpień.

 

Jednym z powodów istnienia Izraela jest to, że Żydzi nie będą już nieszczęsnymi ofiarami świata, który ich prześladuje. Utworzenie Izraela pomogło osiągnąć ten cel – więc teraz Żydzi znajdują się w permanentnie niekorzystnej sytuacji w dyskursie o tym, która strona ma rację, ponieważ nie możemy już dłużej twierdzić, że jesteśmy w takim samym stopniu ofiarami. A bycie ofiarą jest dziś najcenniejszą monetą.

 

Nie ma obrony. Słynny cytat Bena Shapiro „fakty nie dbają o twoje uczucia” mogą być prawdziwe, ale fakty nie mogą kłócić się z uczuciami. Ludzie chcą współczuć i wspierać prawdziwe lub wyimaginowane ofiary. 

 

Sukces Izraela w ochronie Żydów jest sam w sobie niewybaczalną zbrodnią, a nienawidzący Izraela wykorzystują ten sukces jako powód, by spróbować go zniszczyć. 

 

Studies prove that facts don't matter: how propaganda takes advantage of psychology and normalizes antisemitism

Elder of Ziyon, 28 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Elder of Ziyon - amerykański bloger, którego blog jest źródłem dobrze podanych, rzetelnych informacji.   


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1446 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk