Prawda

Czwartek, 29 wrzesnia 2022 - 22:42

« Poprzedni Następny »


Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm


Elder of Ziyon 2022-08-03


Natknąłem się na to badanie z 2021 r. w „Proceedings of the National Academy of Sciences” Emily Kubin i in.: Osobiste doświadczenia lepiej łączą ponad podziałami moralnymi i politycznymi niż fakty.

Ludzie wierzą, że fakty są niezbędne do zdobycia szacunku przeciwników politycznych, ale nasze badania pokazują, że to przekonanie jest błędne. Uważamy, że dzielenie się osobistymi doświadczeniami dotyczącymi kwestii politycznych — zwłaszcza doświadczeń związanych z krzywdą — pomaga budować szacunek poprzez zwiększone postrzeganie racjonalności. Badania te zapewniają prostą drogę do zwiększenia zrozumienia moralnego i zmniejszenia nietolerancji politycznej. ....W sporach moralnych i politycznych zwykli ludzie traktują subiektywne doświadczenia jako prawdziwsze niż obiektywne fakty. 

W artykule założono dobrą wolę; jeśli chcesz przekonać kogoś o prawdziwości swojego stanowiska, wzmocnij swoje fakty osobistym doświadczeniem. Autorzy sugerują, że narracje mogą zwiększać tolerancję polityczną.

 

Autorzy nie biorą jednak pod uwagę, w jaki sposób złośliwi ludzie wykorzystują tę wiedzę, aby odciągnąć ludzi od faktów – i jak propagandyści mogą to wykorzystać do zwiększenia nietolerancji.

 

Komentarz do tego artykułu w „PNAS” porusza ten problem:

Przewaga opowieści nad faktami w pobudzaniu wyobraźni i budowaniu szacunku dla danego stanowiska, jest łatwa do wykorzystania. ...Propagandyści i inni ludzie złej woli mogą z łatwością używać narracji jako oręża. Z tej perspektywy Kubin i in. być może nie odkryli cechy w ludzkim dyskursie, która mogłaby zniwelować podziały moralne, ale raczej defekt, który można łatwo wykorzystać. Podczas gdy przedstawianie faktów cieszy się większym szacunkiem niż twierdzenia bez żadnego poparcia, badania te nadal wykazują, że narracje wygrywają z faktami w tworzeniu większego postrzegania racjonalności, a nawet postrzeganej prawdy. Jednak stanowisko poparte jedną osobistą anegdotą nie jest bardziej obiektywnie prawdziwe niż stanowisko poparte brakiem anegdoty czy faktów. Co ważniejsze, stanowisko poparte osobistą narracją nie jest bardziej prawdziwe niż stanowisko poparte faktami.

 

Choć można sobie wybierać zarówno narracje, jak i fakty do poparcia stanowiska, osobiste narracje, jak podkreślają autorzy, są niepodważalne. Z drugiej strony wniosek wyciągnięty z faktów może być kwestionowany i podważany, a zatem nauka i społeczeństwo powinny preferować stanowiska oparte na faktach. Jednak jeśli chodzi o szacunek, uczucia mają pierwszeństwo przed faktami. Jak pokazują te badania, to, co jest prawdziwe, zyskuje mniejszy szacunek niż to, co można by odczuwać jako prawdziwe.

 

Czy mamy wziąć udział w bitwie na wyselekcjonowane narracje o doznanej krzywdzie, aby promować nasze stanowiska polityczne, wzmocnione przez media społecznościowe i łatwość, z jaką te narracje mogą się rozprzestrzeniać? Jak można zwalczać takie narracje? Przeciwieństwem historii krzywdy jest z definicji historia braku krzywdy (np. szczepionka zmniejszająca prawdopodobieństwo infekcji). Jednak większym problemem jest to, że prawdziwą alternatywą dla wszelkich anegdotycznych dowodów są dane (np. recenzowany artykuł pokazujący korzyści ze szczepienia dla stanu leczenia). W związku z tym kłopotliwą konsekwencją tej pracy jest to, że fałszywa osobista historia będzie miała większą moc wzbudzania szacunku niż fakty, w tym te fakty, które posłużyłyby do skorygowania narracji.

To jest słuszne, ale też nie idzie wystarczająco daleko.

 

Jeśli narracje są bardziej skuteczne niż fakty, a osobiste narracje o byciu skrzywdzonym są najbardziej skuteczne ze wszystkich (ponieważ nikt nie chce kwestionować osobistej historii o tym, jak ktoś został skrzywdzony), to z czasem skumulowane narracje o domniemanej krzywdzie wyrządzonej przez określoną grupę stworzą nienawiść do tej grupy.

 

Autorzy badania mieli nadzieję, że używanie osobistych narracji zwiększy tolerancję. Nie przewidzieli, że duże grupy już używają tego jako oręża i metodę propagandową zwiększającą nietolerancję - wobec Żydów. Bowiem palestyńska machina propagandowa promuje antysemityzm strumieniem opowieści o upokorzeniu z rąk Żydów. 

 

Kiedy Palestyńczyk przechodzi przez jordański punkt kontrolny, jest wściekły i zdenerwowany. Ale kiedy przechodzą przez izraelski punkt kontrolny, mimo że są traktowani z większym szacunkiem, twierdzą, że są upokarzani – ponieważ mają urazę do Żydów z powodu tego, co uważają za swoją ziemię. Tak więc jedyne historie, jakie słyszy świat, to upokorzenia, prawdziwe lub nie. I z czasem zwolennicy tego tematu zaczynają wierzyć, że Żydzi celowo upokarzają Palestyńczyków, bo tak mówią opowieści palestyńskie. 

 

Organizacje pozarządowe również wykorzystują to narzędzie propagandowe przeciwko Izraelowi. Raporty Amnesty International i Human Rights Watch przeciwko Izraelowi są znacznie bardziej szczegółowe i dłuższe niż te z innych krajów. Kiedyś porównałem dwa raporty Amnesty opublikowane mniej więcej w tym samym czasie:

 

Raporty Amnesty

Izrael/Zachodni Brzeg

Syria/Obóz Jarmuk

Tytuł raportu

Zbyt szybko chwytają za broń

Niszczenie życia w Jarmuk

Liczba stron w raporcie

87

39

Liczba cywilów wg. Amnesty

22

194

Raport obejmuje okres

12 miesięcy

8 miesięcy

Okoliczności śmierci ofiar

Głównie podczas uczestnictwa w aktach przemocy lub w pobliżu

Bombardowanie, ostrzał snajperów, głód

Liczba obszernych osobistych historii ofiar

18 – wiele stron

Zero

Liczba zdjęć ofiar (żywych i martwych)

14

Zero

Nagranie wideo na potrzeby raportu

Tak, jedno, długość 4 minuty.

Nie

Obecność na stronie internetowej A.I.

Link na pierwszej stronie przez dwa tygodnie od wydania raportu

Na pierwszej stronie tylko w dniu wydania raportu.

 

Palestyńczycy są ciepło prezentowani i opowiadane są ich historie. Historie te są szczegółowe i koncentrują się na pokazaniu, w jaki sposób zostali skrzywdzeni i na wytworzeniu empatii wobec nich. 

 

Tymczasem dla Amnesty ofiary syryjskie to tylko statystyki. 

 

Wraz z empatią do bohaterów rozdzierających serce historii pojawia się gniew na oprawców. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy sami gawędziarze są zagniewani na swoich rzekomych oprawców. Tak jak publiczność chce utożsamiać się z ofiarą, chcą też podzielać gniew ofiary na tych, których obwinia za swój ból.

 

Nic więc dziwnego, że zachodnia narracja o Izraelu z biegiem czasu stała się wyraźnie antysemicka. Te same organizacje pozarządowe teraz całkowicie swobodnie twierdzą, że Izrael prowadzi politykę „żydowskiej supremacji”, mając na celu przywołanie w umyśle odbiorców białej supremacji, jednej z najgorszych możliwych zbrodni. Wyróżnianie Izraela jako jedynego obecnego państwa praktykującego (zgodnie z wymyśloną definicją) apartheid jest kolejnym przykładem normalizacji antysemityzmu w imię wspierania ofiar żydowskiej chciwości. Dzieci z Gazy są tylko ofiarami izraelskich zbrodni wojennych; nie wspomina się o ich cynicznym wykorzystywaniu jako ludzkich tarcz przez terrorystów, którzy są celem ataku.

 

Dziesięciolecia faworyzowania narracji nad faktami stworzyły warunki do wzrostu nienawiści do Żydów.

 

Ponadto w tym świecie, w którym faworyzuje się narrację nad faktami, nie ma żadnej kary za kłamstwo. W końcu ofiary opisują fakty tak, jak twierdzą, że ich doświadczyły, a kwestionowanie tego uważa się za zwiększenie ich cierpień.

 

Jednym z powodów istnienia Izraela jest to, że Żydzi nie będą już nieszczęsnymi ofiarami świata, który ich prześladuje. Utworzenie Izraela pomogło osiągnąć ten cel – więc teraz Żydzi znajdują się w permanentnie niekorzystnej sytuacji w dyskursie o tym, która strona ma rację, ponieważ nie możemy już dłużej twierdzić, że jesteśmy w takim samym stopniu ofiarami. A bycie ofiarą jest dziś najcenniejszą monetą.

 

Nie ma obrony. Słynny cytat Bena Shapiro „fakty nie dbają o twoje uczucia” mogą być prawdziwe, ale fakty nie mogą kłócić się z uczuciami. Ludzie chcą współczuć i wspierać prawdziwe lub wyimaginowane ofiary. 

 

Sukces Izraela w ochronie Żydów jest sam w sobie niewybaczalną zbrodnią, a nienawidzący Izraela wykorzystują ten sukces jako powód, by spróbować go zniszczyć. 

 

Studies prove that facts don't matter: how propaganda takes advantage of psychology and normalizes antisemitism

Elder of Ziyon, 28 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Elder of Ziyon - amerykański bloger, którego blog jest źródłem dobrze podanych, rzetelnych informacji.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa



 Palestyńskie weto



Wzmacnianie układu odpornościowego



Wykluczenie Tajwanu z WHO



Drzazgę źle się czyta



Sześć lat



Pochodzenie



Papież Franciszek



Schadenfreude



Pseudonaukowa histeria...


Panstwo etc



Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk