Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 13:19

« Poprzedni Następny »


Rozmowa z Metisem o Izraelu


Ryan Bellerose 2014-12-17

Wielu ludzi lewicy sądzi, że zwalcza ksenofobię, ale wyłącznie ją umacnia.
Wielu ludzi lewicy sądzi, że zwalcza ksenofobię, ale wyłącznie ją umacnia.

Czasami prowadzę ciekawe rozmowy. Wynika to z faktu, że jestem Métisem. Métisi są znani jako “ludzie środka”, co znaczy, że często postrzega się nas jak pośredników między białymi i Indianami. Naprawdę zaś znaczy to, że nie pasujemy w pełni nigdzie, chyba że z własnymi ludźmi lub, co dziwne, z inną grupą ludzi, która była marginalizowana i uciskana, taką jak na przykład Żydzi.

W każdym razie, kiedy mówię o wspólnocie losu między Żydami i Indianami, często napotykam głęboko zakorzenione uprzedzenia. Widzicie, większość Indian to chrześcijanie, którzy zostali indoktrynowani uprzedzeniami wobec Żydów, a kiedy dodasz fakt, że większość ludzi, którzy walczą o prawa ludów rdzennych, tubylczych ma lewicowe skrzywienie, spotykasz tych, którzy powtarzają wyłącznie fałszywą narrację o rdzenności Palestyńczyków i o powierzchownych z nimi podobieństwach.

Ciężko pracuję, żeby nauczyć ludzi, by spojrzeli nieco głębiej niż tylko na powierzchnię, ponieważ powierzchnia zalana jest głównie fałszywymi opowiastkami opartymi na wadliwym rozumieniu historii. Ponadto, ludziom, którzy utrwalają te mity, wcale nie chodzi o nasze dobro; w rzeczywistości ich argumenty są niezmiernie szkodliwe dla naszej walki.

Przytaczam poniżej fragment autentycznej rozmowy między mną i moim indiańskim przyjacielem. Nie niepokójcie się, takie poglądy są naturalne dla ludzi, których uczono wyłącznie fałszywej historii. Większość jednak mojego ludu to inteligentni ludzie i kiedy pokaże im się fakty, często doskonale rozumieją, dlaczego to, w co kiedyś wierzyli, nie jest poprawne. Ta rozmowa odbyła się z człowiekiem, który zapytał mnie, dlaczego ja „zawsze mówię o Bliskim Wschodzie i Żydach”. Zirytowało go, że powiedziałem coś o Palestyńczykach, którzy nie chcą pokoju.

                                                                   ***

Ale, Ryan, Żydzi są złymi ludźmi, bo biblia mówi, że zabili Jezusa. Ksiądz powiedział mi, że to są źli ludzie” – powiedział mi indiański przyjaciel, którego rodzina została zmuszona do oddania dzieci do szkół z internatami.

Hmm naprawdę? Zadam ci pytanie i chcę, żebyś odpowiedział uczciwie. Ten ksiądz, który powiedział ci, że Żydzi są złymi ludźmi, czy to nie jest ten sam ksiądz, który powiedział ci, że mówienie w twoim języku jest złe i że posiadanie ciemnej skóry jest oznaką grzechu? Czy uwierzyłeś w to? Czy jesteś zły, bo mówisz w języku cree i jesteś brązowy?

Nie, oczywiście, że nie. Dlaczego miałbym być zły, bo mówię w cree i jestem ciemny, po prostu taki jestem, mówienie tak, no cóż, jest po prostu głupie.

No to dlaczego, do diabła, miałbyś wierzyć księdzu, który mówi ci, że Żydzi są złymi ludźmi? Ten sam ksiądz zapomniał powiedzieć ci, że Jezus sam był Żydem, był rabinem. Ten sam ksiądz mówi ci, że jesteś zły i podły, bo jesteś tym, kim jesteś, to dlaczego miałby mówić prawdę w tamtej sprawie, a kłamać w tej?

Nigdy o tym tak nie myślałem, ale masz racje. Jeśli on kłamie o nas, że jesteśmy źli, to prawdopodobnie kłamie także o Żydach.  

No właśnie.  Szczególnie, że cała jego religia opiera się na żydowskich zasadach i nauczaniu Żyda, czy nie wydaje ci się dziwne, że oni tak bardzo nie lubią Żydów?  

Ale dlaczego myślisz, że Żydzi są tak bardzo podobni do nas? Mają jasną skórę, więc są białymi ludźmi, a biali bardzo brutalnie nas traktowali.

Bo białość nie jest kwestią odcienia skóry, jest kwestią przywilejów. A gdybym ci powiedział, że w całej historii ludzkości tylko jeden lud był traktowany przez białych ludzi równie źle jak my? Że ci ludzie byli marginalizowani, uciskani i traktowani jak obywatele drugiej i trzeciej kategorii, mimo że niektórzy z nich wyglądali tak samo jak większość białych ludzi? A gdybym ci powiedział, że ci ludzie, którzy czasami wyglądają dokładnie tak samo jak biali, nigdy nie mogli czuć się bezpiecznie ani wygodnie i w rzeczywistości co kilkadziesiąt lat byli mordowani i rozpraszani?

Poważnie? Przecież wyglądają jak biali ludzie!

 Tak, ale zawsze im uświadamiano, że niezależnie od tego, jak biało mogą wyglądać, w istocie nie są białymi ludźmi i dlatego zawsze byli GORSI i w niebezpieczeństwie, bo niezależnie od tego, jak wysoko wspięli się, mogli stracić to w sekundę. Czy coś ci to przypomina?

Tak, to brzmi jak lud Métis, hahahaha.

Tak. Rozumiesz teraz, dlaczego moi żydowscy przyjaciele rozumieją nas lepiej niż biali ludzie? Bo oni też nie są biali, więc rozumieją lepiej niż ktokolwiek inny, jak do dupy jest pracować ciężko i być marginalizowanym z powodu twojej krwi w żyłach. Ale oni dostali szansę walki o własne państwo i podjęli ją. Możemy się od nich wiele nauczyć.   

Ale ja myślałem, że oni ukradli ziemię Palestyńczyków?

Czy Indianie tutaj, w Kanadzie, ukradli ziemię białemu człowiekowi?

Nie mów takich głupot, wszyscy wiedzą, że Indianie byli tutaj przed białymi ludźmi, jak mogliśmy ukraść coś, co już było nasze?

No właśnie. A Żydzi byli w Izraelu przez 3 tysiące lat zanim przyszli tam Arabowie, no to powiedz mi, jak Żydzi mogli ukraść ziemię, która była ich? Żydów wygnano z ich ziemi, tak samo jak nas, tylko nieliczni pozostali na ich tradycyjnej ziemi, tak samo jak my, ludźmi, którzy ich wygnali z ich ziemi, byli Arabowie, którzy przybyli tam 700 lat po Jezusie. To jest ważne, bo Arabowie przyszli z miejsca, które nazywa się Półwysep Arabski, NIE  zaś Lewant. Są outsiderami, jak biali ludzie tutaj. Gdybyśmy więc odzyskali nasze ziemie, czy kradlibyśmy ziemię białych ludzi, którzy wygnali nas z naszej ziemi, czy po prostu odzyskalibyśmy ziemię? Bo Żydzi wracają na swoje tradycyjne ziemie, to jak można ukraść coś, co już jest własnością?”  

Myślałem, że Arabowie byli tam od zawsze. Ale skoro przyszli skądinąd i po prostu przejęli te ziemie, to są kolonialistami, jak biali ludzie.

Tak właśnie i dlatego twierdzenie, że Izrael jest kolonialny, a Palestyńczycy są rdzennym ludem, powinno cię niepokoić, bo przez stawianie takiego argumentu twierdzisz, że biali z czasem też staną się rdzennym ludem.

Wow, nigdy o tym nie myślałem. Biali nie mogą stać się rdzennym ludem tylko przez podbój, a więc to znaczy, że inni kolonialiści też tego nie mogą. A co, jeśli Palestyńczycy są po prostu Żydami, którzy przeszli na islam, żeby ich nie zabito?

Dobrze, zadam ci pytanie, jeśli jesteś mieszańcem obu stron, ale zaprzeczasz kulturze, językowi i tradycji jednej strony, a przyjmujesz to wszystko od drugiej strony i identyfikujesz się z tą stroną, to kim jesteś w rzeczywistości? Czy naprawdę jesteś nadal mieszańcem, czy całkowicie zidentyfikowałeś się z jedną stroną? Bo żeby należeć do rdzennego ludu musisz pokazać. że masz związki ze społecznością, że masz rdzenny język, kulturę i religię. Jeśli zaprzeczasz temu wszystkiemu i przyjmujesz kulturę, religię i język kolonizatora, czy naprawdę nadal jesteś tubylcem?

 

Nie sądzę, to jak ci z ludu Métis, którzy mówią wszystkim, że są biali.

Właśnie, nie chcą być Indianami, więc ich nie zmuszamy. To jest ich wybór, ale nie mogą mówić: ‘Nie jestem Indianinem, jestem białym, ale jestem tubylcem’. Albo są Indianami, albo nie są. Jasne?

Tak, mam dużo do przemyślenia.

Kilka tygodni później ten przyjaciel dołączył do pro-izraelskich grup na Facebooku i gdzie indziej i zadawał wiele pytań. Teraz chce zaangażować się w pracę, którą robię, organizując wymianę kulturalną między dzieciakami indiańskimi i żydowskimi. Widzicie więc, czasami wszystko, czego trzeba, to właściwy argument we właściwej chwili, a można zmienić serca i umysły.

 

Ważne jest pamiętać, że chociaż niektórzy Żydzi mają jasną skórę, w rzeczywistości nie są białymi. To nie oni byli ludźmi, którzy dawali nam zgniłą żywność, ukradli naszą ziemię i dali nam w zamian błyszczące koraliki. Choć waham się przed pozwoleniem naszym wrogom na definiowanie nas w jakikolwiek sposób, musimy pamiętać, że dla rządu wszyscy Indianie są Indianami, niezależnie od tego, ile mają krwi indiańskiej, a dla wrogów naszych żydowskich braci i sióstr, wszyscy Żydzi są po prostu Żydami. To jest brzemię, które mamy i my, i oni, ale ponieważ podzielamy je razem, nagle staje się znacznie mniej ciężkie.


Conversation with a Metis about Israel

CIJR, 21 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose

Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk