Prawda

Piątek, 13 grudnia 2019 - 23:11

« Poprzedni Następny »


Rozmowa z Metisem o Izraelu


Ryan Bellerose 2014-12-17

Wielu ludzi lewicy sądzi, że zwalcza ksenofobię, ale wyłącznie ją umacnia.
Wielu ludzi lewicy sądzi, że zwalcza ksenofobię, ale wyłącznie ją umacnia.

Czasami prowadzę ciekawe rozmowy. Wynika to z faktu, że jestem Métisem. Métisi są znani jako “ludzie środka”, co znaczy, że często postrzega się nas jak pośredników między białymi i Indianami. Naprawdę zaś znaczy to, że nie pasujemy w pełni nigdzie, chyba że z własnymi ludźmi lub, co dziwne, z inną grupą ludzi, która była marginalizowana i uciskana, taką jak na przykład Żydzi.

W każdym razie, kiedy mówię o wspólnocie losu między Żydami i Indianami, często napotykam głęboko zakorzenione uprzedzenia. Widzicie, większość Indian to chrześcijanie, którzy zostali indoktrynowani uprzedzeniami wobec Żydów, a kiedy dodasz fakt, że większość ludzi, którzy walczą o prawa ludów rdzennych, tubylczych ma lewicowe skrzywienie, spotykasz tych, którzy powtarzają wyłącznie fałszywą narrację o rdzenności Palestyńczyków i o powierzchownych z nimi podobieństwach.

Ciężko pracuję, żeby nauczyć ludzi, by spojrzeli nieco głębiej niż tylko na powierzchnię, ponieważ powierzchnia zalana jest głównie fałszywymi opowiastkami opartymi na wadliwym rozumieniu historii. Ponadto, ludziom, którzy utrwalają te mity, wcale nie chodzi o nasze dobro; w rzeczywistości ich argumenty są niezmiernie szkodliwe dla naszej walki.

Przytaczam poniżej fragment autentycznej rozmowy między mną i moim indiańskim przyjacielem. Nie niepokójcie się, takie poglądy są naturalne dla ludzi, których uczono wyłącznie fałszywej historii. Większość jednak mojego ludu to inteligentni ludzie i kiedy pokaże im się fakty, często doskonale rozumieją, dlaczego to, w co kiedyś wierzyli, nie jest poprawne. Ta rozmowa odbyła się z człowiekiem, który zapytał mnie, dlaczego ja „zawsze mówię o Bliskim Wschodzie i Żydach”. Zirytowało go, że powiedziałem coś o Palestyńczykach, którzy nie chcą pokoju.

                                                                   ***

Ale, Ryan, Żydzi są złymi ludźmi, bo biblia mówi, że zabili Jezusa. Ksiądz powiedział mi, że to są źli ludzie” – powiedział mi indiański przyjaciel, którego rodzina została zmuszona do oddania dzieci do szkół z internatami.

Hmm naprawdę? Zadam ci pytanie i chcę, żebyś odpowiedział uczciwie. Ten ksiądz, który powiedział ci, że Żydzi są złymi ludźmi, czy to nie jest ten sam ksiądz, który powiedział ci, że mówienie w twoim języku jest złe i że posiadanie ciemnej skóry jest oznaką grzechu? Czy uwierzyłeś w to? Czy jesteś zły, bo mówisz w języku cree i jesteś brązowy?

Nie, oczywiście, że nie. Dlaczego miałbym być zły, bo mówię w cree i jestem ciemny, po prostu taki jestem, mówienie tak, no cóż, jest po prostu głupie.

No to dlaczego, do diabła, miałbyś wierzyć księdzu, który mówi ci, że Żydzi są złymi ludźmi? Ten sam ksiądz zapomniał powiedzieć ci, że Jezus sam był Żydem, był rabinem. Ten sam ksiądz mówi ci, że jesteś zły i podły, bo jesteś tym, kim jesteś, to dlaczego miałby mówić prawdę w tamtej sprawie, a kłamać w tej?

Nigdy o tym tak nie myślałem, ale masz racje. Jeśli on kłamie o nas, że jesteśmy źli, to prawdopodobnie kłamie także o Żydach.  

No właśnie.  Szczególnie, że cała jego religia opiera się na żydowskich zasadach i nauczaniu Żyda, czy nie wydaje ci się dziwne, że oni tak bardzo nie lubią Żydów?  

Ale dlaczego myślisz, że Żydzi są tak bardzo podobni do nas? Mają jasną skórę, więc są białymi ludźmi, a biali bardzo brutalnie nas traktowali.

Bo białość nie jest kwestią odcienia skóry, jest kwestią przywilejów. A gdybym ci powiedział, że w całej historii ludzkości tylko jeden lud był traktowany przez białych ludzi równie źle jak my? Że ci ludzie byli marginalizowani, uciskani i traktowani jak obywatele drugiej i trzeciej kategorii, mimo że niektórzy z nich wyglądali tak samo jak większość białych ludzi? A gdybym ci powiedział, że ci ludzie, którzy czasami wyglądają dokładnie tak samo jak biali, nigdy nie mogli czuć się bezpiecznie ani wygodnie i w rzeczywistości co kilkadziesiąt lat byli mordowani i rozpraszani?

Poważnie? Przecież wyglądają jak biali ludzie!

 Tak, ale zawsze im uświadamiano, że niezależnie od tego, jak biało mogą wyglądać, w istocie nie są białymi ludźmi i dlatego zawsze byli GORSI i w niebezpieczeństwie, bo niezależnie od tego, jak wysoko wspięli się, mogli stracić to w sekundę. Czy coś ci to przypomina?

Tak, to brzmi jak lud Métis, hahahaha.

Tak. Rozumiesz teraz, dlaczego moi żydowscy przyjaciele rozumieją nas lepiej niż biali ludzie? Bo oni też nie są biali, więc rozumieją lepiej niż ktokolwiek inny, jak do dupy jest pracować ciężko i być marginalizowanym z powodu twojej krwi w żyłach. Ale oni dostali szansę walki o własne państwo i podjęli ją. Możemy się od nich wiele nauczyć.   

Ale ja myślałem, że oni ukradli ziemię Palestyńczyków?

Czy Indianie tutaj, w Kanadzie, ukradli ziemię białemu człowiekowi?

Nie mów takich głupot, wszyscy wiedzą, że Indianie byli tutaj przed białymi ludźmi, jak mogliśmy ukraść coś, co już było nasze?

No właśnie. A Żydzi byli w Izraelu przez 3 tysiące lat zanim przyszli tam Arabowie, no to powiedz mi, jak Żydzi mogli ukraść ziemię, która była ich? Żydów wygnano z ich ziemi, tak samo jak nas, tylko nieliczni pozostali na ich tradycyjnej ziemi, tak samo jak my, ludźmi, którzy ich wygnali z ich ziemi, byli Arabowie, którzy przybyli tam 700 lat po Jezusie. To jest ważne, bo Arabowie przyszli z miejsca, które nazywa się Półwysep Arabski, NIE  zaś Lewant. Są outsiderami, jak biali ludzie tutaj. Gdybyśmy więc odzyskali nasze ziemie, czy kradlibyśmy ziemię białych ludzi, którzy wygnali nas z naszej ziemi, czy po prostu odzyskalibyśmy ziemię? Bo Żydzi wracają na swoje tradycyjne ziemie, to jak można ukraść coś, co już jest własnością?”  

Myślałem, że Arabowie byli tam od zawsze. Ale skoro przyszli skądinąd i po prostu przejęli te ziemie, to są kolonialistami, jak biali ludzie.

Tak właśnie i dlatego twierdzenie, że Izrael jest kolonialny, a Palestyńczycy są rdzennym ludem, powinno cię niepokoić, bo przez stawianie takiego argumentu twierdzisz, że biali z czasem też staną się rdzennym ludem.

Wow, nigdy o tym nie myślałem. Biali nie mogą stać się rdzennym ludem tylko przez podbój, a więc to znaczy, że inni kolonialiści też tego nie mogą. A co, jeśli Palestyńczycy są po prostu Żydami, którzy przeszli na islam, żeby ich nie zabito?

Dobrze, zadam ci pytanie, jeśli jesteś mieszańcem obu stron, ale zaprzeczasz kulturze, językowi i tradycji jednej strony, a przyjmujesz to wszystko od drugiej strony i identyfikujesz się z tą stroną, to kim jesteś w rzeczywistości? Czy naprawdę jesteś nadal mieszańcem, czy całkowicie zidentyfikowałeś się z jedną stroną? Bo żeby należeć do rdzennego ludu musisz pokazać. że masz związki ze społecznością, że masz rdzenny język, kulturę i religię. Jeśli zaprzeczasz temu wszystkiemu i przyjmujesz kulturę, religię i język kolonizatora, czy naprawdę nadal jesteś tubylcem?

 

Nie sądzę, to jak ci z ludu Métis, którzy mówią wszystkim, że są biali.

Właśnie, nie chcą być Indianami, więc ich nie zmuszamy. To jest ich wybór, ale nie mogą mówić: ‘Nie jestem Indianinem, jestem białym, ale jestem tubylcem’. Albo są Indianami, albo nie są. Jasne?

Tak, mam dużo do przemyślenia.

Kilka tygodni później ten przyjaciel dołączył do pro-izraelskich grup na Facebooku i gdzie indziej i zadawał wiele pytań. Teraz chce zaangażować się w pracę, którą robię, organizując wymianę kulturalną między dzieciakami indiańskimi i żydowskimi. Widzicie więc, czasami wszystko, czego trzeba, to właściwy argument we właściwej chwili, a można zmienić serca i umysły.

 

Ważne jest pamiętać, że chociaż niektórzy Żydzi mają jasną skórę, w rzeczywistości nie są białymi. To nie oni byli ludźmi, którzy dawali nam zgniłą żywność, ukradli naszą ziemię i dali nam w zamian błyszczące koraliki. Choć waham się przed pozwoleniem naszym wrogom na definiowanie nas w jakikolwiek sposób, musimy pamiętać, że dla rządu wszyscy Indianie są Indianami, niezależnie od tego, ile mają krwi indiańskiej, a dla wrogów naszych żydowskich braci i sióstr, wszyscy Żydzi są po prostu Żydami. To jest brzemię, które mamy i my, i oni, ale ponieważ podzielamy je razem, nagle staje się znacznie mniej ciężkie.


Conversation with a Metis about Israel

CIJR, 21 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose

Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 212 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk