Prawda

Piątek, 18 października 2019 - 10:52

« Poprzedni Następny »


Pocałunek śmierci dla liberalizmu na Bliskim Wschodzie


Nervana Mahmoud 2015-09-01

Nervana Mahmoud (zdjęcie: Nervana1.org)
Nervana Mahmoud (zdjęcie: Nervana1.org)

W artykule z 19 lipca 2015 r. na angielskojęzycznej stronie internetowej “Al-Ahram”, zatytułowanym: “Umowa irańska: potencjalny pocałunek śmierci dla liberalizmu na Bliskim Wschodzie”[1], egipska blogierka i komentatorka polityczna, Nervana Mahmoud, krytykuje twierdzenia przedstawiane przez, między innymi, prezydenta USA, Baracka Obamę i innych z jego administracji, że umowa nuklearna z Iranem wzmocni umiarkowane grupy w tym kraju[2]. Jej zdaniem, zamiast wspierać liberałów, umowa jedynie zrehabilituje obecne teokratyczne przywództwo Iranu. Autorka podkreśla, że umowa wyśle także przesłanie innym autorytarnym reżimom w regionie, że USA prawdopodobnie zignorują ich rozprawę z dysydentami, zachęcając równocześnie ruchy islamistyczne do naśladowania Iranu.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu:


"Dla mułłów w Iranie umowa nuklearna jest pośrednim uznaniem z Zachodu, że ich dyktatorski model jest opłacalny i odnosi sukcesy” 


Po 12 latach propozycji dyplomatycznych i 20 miesiącach trudnych negocjacji teokratyczny Iran i mocarstwa światowe osiągnęły porozumienie nuklearne, które niezależnie od swoich potencjalnych korzyści niewątpliwie jest zwycięstwem dla sprytnego antyliberalizmu i potencjalnym pocałunkiem śmierci dla perspektywy liberalnych, pluralistycznych demokracji na Bliskim Wschodzie.


Zarówno nieliberalni islamiści sunniccy i szyiccy, jak nieliberalni, nieislamistyczni autokraci mogą otrzymać niesłychane wzmocnienie w wyniku tej umowy.


Kilka lat temu, wbrew wszystkim radom, odwiedziłam Islamską Republikę Iranu. Ku mojemu zaskoczeniu znalazłam pełen życia naród i wielu liberalnych młodych ludzi, tęskniących do wolności i demokracji. Ta młodzież może obecnie świętować zniesienie sankcji i koniec izolacji, ale jest wątpliwe, czy umowa nuklearna zasypie przepaść między nimi, a ich teokratycznymi władcami.


Dla mułłów w Iranie umowa nuklearna jest pośrednim uznaniem Zachodu, że ich anty-demokratyczny model jest opłacalny i odnosi sukcesy. Prezydent Barack Obama może szczerze mieć nadzieje, że Iran porzuci „drogę przemocy i sztywnej ideologii” w następstwie tego „historycznego porozumienia”, ale jego nadzieja może okazać się jedynie pobożnym życzeniem.


Reżim – mniej izolowany obecnie – ma mniej bodźców niż kiedykolwiek wcześniej do połączenia uzgodnionego porzucenia programu nuklearnego z porzuceniem tego, co widzi jako odnoszącą sukcesy ideologię.


Wielu komentatorów podkreślało, że umowa nie mogła przyjść w gorszym czasie dla świata arabskiego. Przy otwartych napięciach sekciarskich w wielu krajach arabskich silny Iran islamski tylko zainspiruje inne polityczne grupy islamskie do prób dorównania mułłom.


Regionalny wpływ Iranu w Libanie, Iraku, Syrii i Jemenie tylko skłoni przeciwstawne ruchy sił, które podzielają leżącą u podstaw wiarę w islam, ale różnią się w jej sekciarskiej interpretacji. Od 1979 r. islamizm sunnicki nauczył się ważnej lekcji od Iranu: „Tak, możemy” – hasło po cichu głoszone przez islamistów zanim Obama wypowiedział te słowa w 2008 r.


Islamiści arabscy zobaczyli w teokratycznym Iranie doskonały model do spełnienia ich marzenia o rządzeniu muzułmańskimi społeczeństwami. Nowa umowa nuklearna doda jeszcze dwie lekcje– sprzeciw i lobbowanie w Waszyngtonie, ale demokracja liberalna nie będzie jedną z nich…


W zeszłą sobotę Ahrar Al-Szam, sunnicka islamistyczna grupa rebeliancka, która walczy w Syrii, opublikowała artykuł w „Washington Post”, w którym twierdzi, że wierzy w „umiarkowaną przyszłość dla Syrii”. Charles Lister, wizytujący profesor w Brookings, zbadał ich twierdzenie: „Ahrar Al-Szam jest jednym z najbardziej stałych sojuszników militarnych związanej z Al-Kaidą Al-Nusry”. Sama publikacja tego artykułu pokazuje, jak niektórzy ludzie w korytarzach władzy w Waszyngtonie chętnie kupują narrację Ahrar.


Konsekwencje dla Syrii nie mogą być poważniejsze. Syria będzie nadal rozdzierana między dwie wzajemnie wykluczające się siły sunnitów kontra szyitów; wiele z nich to grupy radykalne, bezlitosne i niedemokratyczne. Jakoś administracja Obamy wydaje się nie widzieć żadnego problemu we wspieraniu obu. Jednak ciche wspieranie walki radykalnej milicji szyickiej przeciwko radykalnym grupom sunnickim, takim jak Państwo Islamskie (ISIS), udając równocześnie, że inni radykałowie, tacy jak Ahrar Al-Szam, są umiarkowani, nie wydaje się być dobrą strategią.


W Egipcie ani usunięcie Hosniego Mubaraka, ani obalenie Muhammada Mursiego nie dały liberalnej demokracji. Co więcej, znaczna część Bractwa Muzułmańskiego, mimo antypatii do islamizmu szyickiego, zaczęła patrzeć na model irański jak na drogę do odzyskania władzy.


Błędnie przypisują swoją porażkę rządzenia krajem za kadencji Mursiego temu, co określają jako „niechęć do przyjęcia polityki rewolucyjnej”. Pełne przemocy wyrzucenie wszystkich przeciwników przez mułłów w 1979 r. widziane jest jako „model”. W dodatku Bractwo Muzułmańskie i jego zwolennicy będą kontynuować lobbowanie w Waszyngtonie w nadziei, że ich odwzorowanie oporu w stylu irańskim przekona administrację Obamy, by wywierała nacisk na kierownictwo w Kairze, by zmieniło stosunek do tej grupy.


Z drugiej strony, wielu spośród zwolenników prezydenta Abdela Fattaha El-Sisiego użyje Iranu jako pretekstu do usprawiedliwienia dalszych rozpraw z przeciwnikami i będą argumentować, że mocarstwa światowe, które chętnie zdjęły sankcje z reżimu irańskiego mimo 36 lat brutalnych rządów, nie mają żadnej podstawy moralnej do sądzenia Egiptu.


W przemówieniu w Kairze w 2009 r. prezydent Obama orędował za tolerancją, szacunkiem dla mniejszości i wolnością religijną. Powiedział także, że same wybory nie stanowią prawdziwej demokracji.


Teraz, jak powiedział Hisham Melhem, szef biura kanału wiadomości Al Arabiya w Waszyngtonie: “po niemal sześciu i pół roku prób ukształtowania wydarzeń na Bliskim Wschodzie, prezydent Obama ma bardzo mało do pokazania poza umową nuklearną z Iranem”. Co jest bardziej alarmujące, wydaje się, że prezydent amerykański obniżył poprzeczkę i jest teraz skłonny zaakceptować słabszą definicję umiarkowania, by obejmowała każdą grupę, jednostkę lub państwo skłonne do wykazania pragmatyzmu i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od nietolerancyjnych działań tego państwa”.


Istnieją wewnętrzne powody rozprzestrzeniania się konfliktów sekciarskich i etnicznych, które nastąpiły po nieudanym przebudzeniu arabskim. Nierozsądne jest oczekiwanie, że Stany Zjednoczone „uporządkują” region; jednak dla USA niebezpieczne jest wzmacnianie antyliberalizmu w regionie, który cierpi głównie z powodu fanatyzmu swoich antyliberalnych sił. Byłaby szkoda, gdyby prezydent Obama przeszedł do podręczników historii jako człowiek, który majstrował przy guziku alarmowym Zachodu ostrzegającym przed antyliberalizmem i poparł wrogów liberalizmu na Bliskim Wschodzie.

 

Przypisy:

[1] English.ahram.org.eg, 19 lipca 2015.

[2] Patrz wywiad Obamy dla Al-Sharq Al-Awsat(Aawsat.net, ,13 maja, 2015) jak również dla  National Public Radio (Npr.org, 7 kwietnia 2015).


Źródło MEMRI, specjalny Komunikat nr 6143 z 27 sierpnia 2015r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 207 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk