Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 13:22

« Poprzedni Następny »


Pocałunek śmierci dla liberalizmu na Bliskim Wschodzie


Nervana Mahmoud 2015-09-01

Nervana Mahmoud (zdjęcie: Nervana1.org)
Nervana Mahmoud (zdjęcie: Nervana1.org)

W artykule z 19 lipca 2015 r. na angielskojęzycznej stronie internetowej “Al-Ahram”, zatytułowanym: “Umowa irańska: potencjalny pocałunek śmierci dla liberalizmu na Bliskim Wschodzie”[1], egipska blogierka i komentatorka polityczna, Nervana Mahmoud, krytykuje twierdzenia przedstawiane przez, między innymi, prezydenta USA, Baracka Obamę i innych z jego administracji, że umowa nuklearna z Iranem wzmocni umiarkowane grupy w tym kraju[2]. Jej zdaniem, zamiast wspierać liberałów, umowa jedynie zrehabilituje obecne teokratyczne przywództwo Iranu. Autorka podkreśla, że umowa wyśle także przesłanie innym autorytarnym reżimom w regionie, że USA prawdopodobnie zignorują ich rozprawę z dysydentami, zachęcając równocześnie ruchy islamistyczne do naśladowania Iranu.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu:


"Dla mułłów w Iranie umowa nuklearna jest pośrednim uznaniem z Zachodu, że ich dyktatorski model jest opłacalny i odnosi sukcesy” 


Po 12 latach propozycji dyplomatycznych i 20 miesiącach trudnych negocjacji teokratyczny Iran i mocarstwa światowe osiągnęły porozumienie nuklearne, które niezależnie od swoich potencjalnych korzyści niewątpliwie jest zwycięstwem dla sprytnego antyliberalizmu i potencjalnym pocałunkiem śmierci dla perspektywy liberalnych, pluralistycznych demokracji na Bliskim Wschodzie.


Zarówno nieliberalni islamiści sunniccy i szyiccy, jak nieliberalni, nieislamistyczni autokraci mogą otrzymać niesłychane wzmocnienie w wyniku tej umowy.


Kilka lat temu, wbrew wszystkim radom, odwiedziłam Islamską Republikę Iranu. Ku mojemu zaskoczeniu znalazłam pełen życia naród i wielu liberalnych młodych ludzi, tęskniących do wolności i demokracji. Ta młodzież może obecnie świętować zniesienie sankcji i koniec izolacji, ale jest wątpliwe, czy umowa nuklearna zasypie przepaść między nimi, a ich teokratycznymi władcami.


Dla mułłów w Iranie umowa nuklearna jest pośrednim uznaniem Zachodu, że ich anty-demokratyczny model jest opłacalny i odnosi sukcesy. Prezydent Barack Obama może szczerze mieć nadzieje, że Iran porzuci „drogę przemocy i sztywnej ideologii” w następstwie tego „historycznego porozumienia”, ale jego nadzieja może okazać się jedynie pobożnym życzeniem.


Reżim – mniej izolowany obecnie – ma mniej bodźców niż kiedykolwiek wcześniej do połączenia uzgodnionego porzucenia programu nuklearnego z porzuceniem tego, co widzi jako odnoszącą sukcesy ideologię.


Wielu komentatorów podkreślało, że umowa nie mogła przyjść w gorszym czasie dla świata arabskiego. Przy otwartych napięciach sekciarskich w wielu krajach arabskich silny Iran islamski tylko zainspiruje inne polityczne grupy islamskie do prób dorównania mułłom.


Regionalny wpływ Iranu w Libanie, Iraku, Syrii i Jemenie tylko skłoni przeciwstawne ruchy sił, które podzielają leżącą u podstaw wiarę w islam, ale różnią się w jej sekciarskiej interpretacji. Od 1979 r. islamizm sunnicki nauczył się ważnej lekcji od Iranu: „Tak, możemy” – hasło po cichu głoszone przez islamistów zanim Obama wypowiedział te słowa w 2008 r.


Islamiści arabscy zobaczyli w teokratycznym Iranie doskonały model do spełnienia ich marzenia o rządzeniu muzułmańskimi społeczeństwami. Nowa umowa nuklearna doda jeszcze dwie lekcje– sprzeciw i lobbowanie w Waszyngtonie, ale demokracja liberalna nie będzie jedną z nich…


W zeszłą sobotę Ahrar Al-Szam, sunnicka islamistyczna grupa rebeliancka, która walczy w Syrii, opublikowała artykuł w „Washington Post”, w którym twierdzi, że wierzy w „umiarkowaną przyszłość dla Syrii”. Charles Lister, wizytujący profesor w Brookings, zbadał ich twierdzenie: „Ahrar Al-Szam jest jednym z najbardziej stałych sojuszników militarnych związanej z Al-Kaidą Al-Nusry”. Sama publikacja tego artykułu pokazuje, jak niektórzy ludzie w korytarzach władzy w Waszyngtonie chętnie kupują narrację Ahrar.


Konsekwencje dla Syrii nie mogą być poważniejsze. Syria będzie nadal rozdzierana między dwie wzajemnie wykluczające się siły sunnitów kontra szyitów; wiele z nich to grupy radykalne, bezlitosne i niedemokratyczne. Jakoś administracja Obamy wydaje się nie widzieć żadnego problemu we wspieraniu obu. Jednak ciche wspieranie walki radykalnej milicji szyickiej przeciwko radykalnym grupom sunnickim, takim jak Państwo Islamskie (ISIS), udając równocześnie, że inni radykałowie, tacy jak Ahrar Al-Szam, są umiarkowani, nie wydaje się być dobrą strategią.


W Egipcie ani usunięcie Hosniego Mubaraka, ani obalenie Muhammada Mursiego nie dały liberalnej demokracji. Co więcej, znaczna część Bractwa Muzułmańskiego, mimo antypatii do islamizmu szyickiego, zaczęła patrzeć na model irański jak na drogę do odzyskania władzy.


Błędnie przypisują swoją porażkę rządzenia krajem za kadencji Mursiego temu, co określają jako „niechęć do przyjęcia polityki rewolucyjnej”. Pełne przemocy wyrzucenie wszystkich przeciwników przez mułłów w 1979 r. widziane jest jako „model”. W dodatku Bractwo Muzułmańskie i jego zwolennicy będą kontynuować lobbowanie w Waszyngtonie w nadziei, że ich odwzorowanie oporu w stylu irańskim przekona administrację Obamy, by wywierała nacisk na kierownictwo w Kairze, by zmieniło stosunek do tej grupy.


Z drugiej strony, wielu spośród zwolenników prezydenta Abdela Fattaha El-Sisiego użyje Iranu jako pretekstu do usprawiedliwienia dalszych rozpraw z przeciwnikami i będą argumentować, że mocarstwa światowe, które chętnie zdjęły sankcje z reżimu irańskiego mimo 36 lat brutalnych rządów, nie mają żadnej podstawy moralnej do sądzenia Egiptu.


W przemówieniu w Kairze w 2009 r. prezydent Obama orędował za tolerancją, szacunkiem dla mniejszości i wolnością religijną. Powiedział także, że same wybory nie stanowią prawdziwej demokracji.


Teraz, jak powiedział Hisham Melhem, szef biura kanału wiadomości Al Arabiya w Waszyngtonie: “po niemal sześciu i pół roku prób ukształtowania wydarzeń na Bliskim Wschodzie, prezydent Obama ma bardzo mało do pokazania poza umową nuklearną z Iranem”. Co jest bardziej alarmujące, wydaje się, że prezydent amerykański obniżył poprzeczkę i jest teraz skłonny zaakceptować słabszą definicję umiarkowania, by obejmowała każdą grupę, jednostkę lub państwo skłonne do wykazania pragmatyzmu i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od nietolerancyjnych działań tego państwa”.


Istnieją wewnętrzne powody rozprzestrzeniania się konfliktów sekciarskich i etnicznych, które nastąpiły po nieudanym przebudzeniu arabskim. Nierozsądne jest oczekiwanie, że Stany Zjednoczone „uporządkują” region; jednak dla USA niebezpieczne jest wzmacnianie antyliberalizmu w regionie, który cierpi głównie z powodu fanatyzmu swoich antyliberalnych sił. Byłaby szkoda, gdyby prezydent Obama przeszedł do podręczników historii jako człowiek, który majstrował przy guziku alarmowym Zachodu ostrzegającym przed antyliberalizmem i poparł wrogów liberalizmu na Bliskim Wschodzie.

 

Przypisy:

[1] English.ahram.org.eg, 19 lipca 2015.

[2] Patrz wywiad Obamy dla Al-Sharq Al-Awsat(Aawsat.net, ,13 maja, 2015) jak również dla  National Public Radio (Npr.org, 7 kwietnia 2015).


Źródło MEMRI, specjalny Komunikat nr 6143 z 27 sierpnia 2015r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk