Prawda

Czwartek, 1 października 2020 - 17:32

« Poprzedni Następny »


O tym nie słyszeliście na Zachodzie


Bassam Tawil 2018-06-13

Dzieci Samah Abu Ghajjath apelują o jej zwolnienie w telewizji. (Zrzut z ekranu Wattan)
Dzieci Samah Abu Ghajjath apelują o jej zwolnienie w telewizji. (Zrzut z ekranu Wattan)

Samah Abu Ghajjath nadal nie została formalnie oskarżona o popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa. Hamas nie mówi, dlaczego na 23 dni internował tę matkę pięciorga dzieci.


Palestyńska matka pięciorga dzieci właśnie spędziła 23 dni w więzieniu. Trzymano ją w okropnych warunkach i zabroniono odwiedzin rodzinie. Nie wolno jej było także skontaktować się z prawnikiem.


Nikt na Zachodzie o tym nie słyszał.


Dlaczego? Ponieważ tej Palestynki, Samah Abu Ghajjath, nie internował Izrael, ale Hamas, palestyńska grupa terrorystyczna, która rządzi Strefą Gazy.


Abu Ghajjath miałaby „szczęście”, gdyby była aresztowana przez Izrael. Wtedy jej sprawa byłaby na pierwszych stronach głównych mediów na całym świecie i „pro-palestyńscy” aktywiści organizowaliby demonstracje i kampanie, by ją poprzeć i potępić Izrael.


Jako przeciwieństwo, rozważmy, na przykład, sprawę Ahed Tamimi, palestyńskiej nastolatki ze wsi w pobliżu Ramallah na Zachodnim Brzegu. W grudniu 2017 r. Tamimi została aresztowana przez izraelskie władze za fizyczną napaść na izraelskiego żołnierza. Po tym, jak zgodziła się na umowę z prokuraturą, została skazana na 8 miesięcy więzienia.


Od tego czasu Tamimi stała się symbolem palestyńskiej „walki” przeciwko Izraelowi. Jest gloryfikowana przez wiele mediów głównego nurtu na Zachodzie i przez adwokatów Palestyńczyków na całym świecie.


Tamimi zyskała całą tę sławę i chwałę, ponieważ ona i członkowie jej rodziny od dawna inscenizowali starcia z żołnierzami izraelskimi w ich wsi Nabi Saleh. Nastolatka i jej rodzice zrobili sobie obyczaj zapraszania dziennikarzy – lub kogokolwiek z kamerą – do dokumentowania ich prowokacyjnych akcji przeciwko żołnierzom.


Abu Ghajjath, jednak, kobieta ze Strefy Gazy, miała mniej szczęścia niż złota dziewczyna z Zachodniego Brzegu.


W odróżnieniu od Tamimi aresztowanie tej matki pięciorga dzieci na początku maja przez Hamas nie wywołało międzynarodowego oburzenia. Zachodni dziennikarze i organizacje praw człowieka nie poparły Abu Ghajjath, jak to szybko zrobiły z Tamimi, dziewczyną, która uderzyła izraelskiego żołnierza.


Gdyby Abu Ghajjath została zaaresztowana przez Izrael, jej nazwisko pojawiłoby się na stronach „New York Timesa” i w programach BBC i CNN. W tym przypadku jednak jedynymi, którzy zainteresowali się jej cierpieniami i żądali jej uwolnienia było tylko kilka grup palestyńskich kobiet i, oczywiście, jej rodzina.


Jak można było przewidzieć, protestowała tylko garść Palestyńczyków – ale ani jeden człowiek z Zachodu nie ośmielił się potępić Hamasu za aresztowanie tej kobiety.


Także po zwolnieniu Abu Ghajjath pozostaje niejasne, dlaczego siły bezpieczeństwa Hamasu aresztowały ją. Niektórzy Palestyńczycy zgadywali, że mogła być aresztowana z powodu jej związków z rywalami Hamasu z Fatahu, świeckiej frakcji pod przewodnictwem prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa. Inni sądzą, że mogła być aresztowana z powodu działalności na rzecz praw kobiet w Strefie Gazy.


Abu Ghajjath nadal nie została formalnie oskarżona o popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa. Hamas nie mówi, dlaczego przetrzymywał ją przez 23 dni. Sama wydaje się być zbyt przestraszona, by mówić o trudnych dniach spędzonych na przesłuchaniach w więzieniu Hamasu. Dodatkowo, skonfiskowano jej komputer i telefon komórkowy.  


Przyjaciele i rodzina Abu Ghajjath twierdzą, że podczas aresztowania była torturowana fizycznie i psychicznie. Nie umieją zrozumieć milczenia wielu Palestyńczyków i społeczności międzynarodowej w sprawie działania Hamasu wobec tej matki pięciorga dzieci (jej najmłodsze dziecko ma zaledwie 8 miesięcy).


W czasie, kiedy Abu Ghajjath przebywała w więzieniu Hamasu, jej dzieci, niektóre we łzach, pojawiły się w telewizji w Ramallah, by apelować o uwolnienie matki. Hamas najwyraźniej nie dbał o los tych dzieci, pozostawionych samych w domu, szczególnie podczas miesiąca postu ramadan, kiedy to starsze dziewczynki (13 i 11 lat) musiały przygotowywać żywność i opiekować się młodszymi.


Przyjaciele Abu Ghajjath z Fatahu potępili aresztowanie jej jako „plama hańby na czole Hamasu”. Kto jednak powiedział, że Fatah jest lepszy w przestrzeganiu praw człowieka?


Fatah jest dominującą partią w Autonomii Palestyńskiej, która rządzi Zachodnim Brzegiem. Jego członkowie i zwolennicy stanowią także największy odsetek sił bezpieczeństwa AP odpowiedzialnych za dławienie wolności i rozprawianie się z politycznymi rywalami i z sprzeciwem ludności.


Abu Ghajjath mogła być najnowszą ofiarą 11-letniej walki o władzę między, z jednej strony, Fatahem, a z drugiej Hamasem na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Zarówno Fatah, jak Hamas aresztowali i nękali wzajem swoich zwolenników już od ponad dziesięciu lat.


Rywalizacja między Fatahem a Hamasem doprowadziła do sytuacji, w której Palestyńczycy mają dwa oddzielne mini-państwa – jedno rządzone przez Fatah na Zachodnim Brzegu i drugie rządzone przez Hamas w Strefie Gazy. Oba te mini państwa są rządzone przez brutalnych i skorumpowanych przywódców, którzy blokują pojawienie się nowych i młodszych ludzi i  dławią swobody obywatelskie.


Te dwa mini państwa dopuszczały się najbardziej brutalnych czynów, by zadusić się wzajemnie, od zrzucania Palestyńczyków z dachów i linczów na placach publicznych do odcinania dostaw medycznych, jak to zrobił Strefie Gazy prezydent Abbas.


To jest prawdziwa tragedia Palestyńczyków: przywódcy, którzy pozbawiają ich międzynarodowej pomocy i lepszego życia, bo dla nich najważniejsza jest nienawiść i zabijanie Żydów. Ci przywódcy ciągną swój naród od jednej katastrofy do drugiej – od Czarnego Września w Jordanii w latach 1970, do wojny domowej w Libanie w latach 1980 i 1990, do drugiej intifady w latach 2000 i do wojen w Strefie Gazy, które pochłonęły życie tysięcy Palestyńczyków.  


Wróćmy jednak do Abu Ghajjath. Gdzie było współczucie Zachodu lub choćby uwaga, kiedy gniła w więzieniu Hamasu? Dlaczego nikt na Zachodzie nie zainteresował się jej sprawą? Ponieważ nie była ofiarą Izraela. Dręczyli ją tylko jej rodacy, Hamas.


A w takim przypadku nie mogło to mniej obchodzić zachodnich dziennikarzy relacjonujących sprawy palestyńskie. W ten sam sposób nie obchodzą ich represje stosowane przez Fatah i Hamas wobec Palestyńczyków. W ten sam sposób nie widzą żadnego zła po stronie palestyńskiej. Jedyne wydarzenia, które interesują zagranicznych dziennikarzy, to te, które rzucają negatywne światło na Izrael.


To nie jest jeszcze jedno przypomnienie o podwójnych standardach społeczności międzynarodowej. Gdzie są ci wszyscy, którzy twierdzą, że są „pro-palestyńscy” i plują nienawiścią wobec Izraela i Żydów na kampusach uniwersyteckich w USA i Kanadzie?  Jeśli rzeczywiście chcą pomóc Palestyńczykom, niech zaczną krzyczeć o prawach kobiet i gejów żyjących pod rządami represyjnego reżimu Hamasu i o dziennikarzach nękanych i aresztowanych przez siły bezpieczeństwa Mahmouda Abbasa.


Wywrzaskiwanie kłamstw o Izraelu i Żydach nie czyni ich „pro-palestyńskimi”. Pokazuje tylko ludzi nienawidzących Izraela. Nienawiść do Izraela nie poprawia sytuacji praw człowieka dla Palestyńczyków, żyjących pod rządami Hamasu i Fatahu. Zamiast tego, służy do odwrócenia uwagi od tyranii i ułatwia Fatahowi i Hamasowi dławienie wolności obywatelskich i praw człowieka.  

 

Palestinians: A Story You Have Not Heard in the West    

Gatestone Institute, 5 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 244 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk