Prawda

Czwartek, 30 czerwca 2022 - 15:33

« Poprzedni Następny »


Najlepszą nadzieją Arabów na przyszłość jest państwo Izrael


Fred Maroun 2016-04-01

George Deek

George DeekGeorge Deek jest izraelskim Arabem tuż po trzydziestce. Jego rodzina Arabów chrześcijańskich ma kilka stuleci historii na ziemi Izraela, ale jego związek z tą ziemią omal został stracony w 1948 r., kiedy jego dziadkowie uciekli z Izraela na wezwanie atakujących armii arabskich. Kilka miesięcy później jego dziadek wraz ze swoją młodą żoną postanowili zaryzykować i wrócić do Izraela. Z pomocą żydowskich przyjaciół odzyskał swoją dawną pracę.

Deek opowiadał tę historię kilka razy, w wystąpieniach i w wywiadach i używa jej do wyjaśnienia, dlaczego został izraelskim dyplomatą zamiast palestyńskim uchodźcą. Podobnie jak jego dziadek, Deek dokonał niekonwencjonalnego na Araba wyboru: w jego przypadku było to postanowienie zostania dyplomatą reprezentującym Izrael za granicą i występującego w obronie jego polityki.


Choć arabskie pochodzenie Deeka dodaje koloru jego poparciu dla Izraela, jest to tylko miły dodatek. Każdy, kto słyszał przemawiającego Deeka, wie, dlaczego Izrael zaufał jego zdolnościom. Według wszelkich standardów Deek mówi błyskotliwie i przekonująco. Umiejętnie używa faktów, anegdot i dowcipu, by przekonać swoją publiczność. Lee Smith, wybitny autor i dziennikarz, opisał Deeka jako “jednego z najbardziej oryginalnych myślicieli, z jakim kiedykolwiek miałem przyjemność rozmawiać”.  


Każde słowo Deeka i każdy jego oddech zadaje kłam twierdzeniu BDS [Bojkot, Dywestycje, Sankcje], że Izrael jest państwem apartheidu i dlatego fanatycy antyizraelscy widzą w nim zagrożenie. Deek nie tylko jest odnoszącym sukcesy i dumnym Izraelczykiem, ale ten sukces nie powstrzymuje go przed autentycznym byciem sobą. Deek jest dowodem, jeśli potrzebne jeszcze są dalsze dowody, że Arabowie izraelscy są pełnoprawnymi obywatelami państwa i że mogą utrzymać swoją arabską tożsamość będąc lojalnymi Izraelczykami.


Deek nie unika podnoszenia uprawnionych zarzutów, jakie Arabowie mają wobec Izraela. Mówi o niszczącym wpływie, jaki Nakba miała na Palestyńczyków, przyznaje, że bycie mniejszością w Izraelu nie zawsze jest łatwe i wskazuje na przestępstwa popełnione przez antyarabskich fanatyków, takich jak zbiry z „price tag”, które zbezcześciły grób jego ojca.


Deek nie jest niczyją marionetką i stawia wyzwanie Arabom, a szczególnie Palestyńczykom: muszą budować przyszłość, zamiast rozpamiętywać przeszłość. Tylko w ten sposób Arabowie osiągną lepszą przyszłość dla swoich dzieci, tak jak jego dziadkowie zrobili dla niego. Deek wyjaśnia, że dzięki temu Żydzi zbudowali odnoszące sukcesy państwo i wspomina przykład Awrahama Nowa, swojego nauczyciela muzyki, człowieka ocalonego z Holocaustu, który  “patrzył w przyszłość, a nie w przeszłość”.


George Deek stanowi drastyczne przeciwieństwo większości dzisiejszego świata arabskiego. Podczas gdy świat arabski nie toleruje różnic, Deek wychwala zalety akceptowania różnic, w tym Żydów. Powiedział: “Bliski Wschód, który nie ma miejsca dla Żydów, jest Bliskim Wschodzem, który nie ma miejsca dla ludzkich uczuć”. Podczas gdy świat arabski jest uzależniony od wojen, ucisku i nienawiści, Deek naucza o pokoju, demokracji i współpracy gospodarczej.


Deek widzi w Izraelu najlepszą nadzieję Bliskiego Wschodu. Powiedział: “Izrael jest ważny nie tylko dla świata żydowskiego, ale także dla świata arabskiego. Podczas gdy muzułmanie wypędzają się wzajemnie, Izrael jest jedyną mniejszością w regionie, która trzyma przy życiu nadzieję dla świata arabskiego”. Później dodał: “jak długo istnieje Izrael, Bliski Wschód będzie miał szansę na zrehabilitowanie się”.


Jak podkreśla Deek, Arabowie izraelscy zaczęli korzystać z gospodarki “start-up” Izraela i jego nowoczesnego przemysłu. Wskazuje także na wysoką liczbę arabskich lekarzy w Izraelu. Jego sukces nie jest wyjątkiem wśród Arabów, ale nadal ogranicza się do Izraela. Deek chce zobaczyć dzień, kiedy Arabowie izraelscy staną się pomostem między Izraelem a światem arabskim. Chce, by sąsiedzi przyjęli Izrael jako część Bliskiego Wschodu i chce, by sąsiedzi Izraela przyjęli demokratyczne i nowoczesne wartości Izraela.


Obawia się jednak także, że świat arabski może nie rokować żadnych nadziei: “Jeśli Bliski Wschód nie stanie się miejscem, gdzie jest miejsce dla Żydów i jest miejsce dla chrześcijan, i gdzie bahajowie i Jazydzi mogą być bezpieczni i żyć z własną kulturą bez strachu, to wszyscy skończymy w otchłani ciemności”.


Deek będzie przyszłością świata arabskiego, jeśli świat arabski postanowi mieć przyszłość. Fakt, że jest on także Izraelczykiem, powinien dać ludziom powód do zastanowienia się i przemyślenia tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Nigdzie na Bliskim Wschodzie Arabowie nie mają tylu możliwości i tak wiele wolności jak w Izraelu. Fakt, że najlepszą nadzieją świata arabskiego na przyszłość jest Izraelczyk, nie jest przypadkowy.


Podczas gdy wiele ze świata arabskiego powoduje, że wstydzę się być Arabem, Arab taki jak George Deek czyni mnie dumnym z tego, że jestem Arabem, ale przypomina mi także o straconych okazjach. Deek przypomina mi, że w świecie arabskim jest wielu Georgeów Deeków, może dziesiątki tysięcy. Są to entuzjastyczni młodzi mężczyźni i kobiety, równie inteligentni jak Deek, o tak samo otwartych umysłach, tak samo zdolni do zrozumienia, że różnice są siłą, nie zaś słabością, i tak samo zdolni do promowania swojego kraju i napędzania jego wzrostu gospodarczego. Spotkałem kilku z nich.


Niemniej wszyscy ci Georgeowie Deekowie są albo zakneblowani, albo opuścili Bliski Wschód, żeby żyć w Kanadzie, USA, Australii lub jakimkolwiek miejscu, które docenia ich talenty i daje im wolność rozwoju i życia bez nienawiści. Choć wielu jest Gergeów Deeków, którzy mogliby uczynić świat arabski miejscem pokoju, nowoczesności, handlu, postępu, edukacji i badań, jakim już jest Izrael, świat arabski wybiera tyranię, nietolerancję i wojnę.


Marzenie o postępowym Bliskim Wschodzie, który przyjmuje model Izraelski może być fantazją lub wręcz czymś równoznacznym z prośbą o cud, ale też zreformowanie dzisiejszego świata arabskiego wymagałoby czegoś zbliżonego do cudu. Wymagałoby, by świat arabski zaczął słuchać Georgeów Deeków. Jeśli świat arabski w ogóle będzie miał jakąś przyszłość, to będzie to dzięki Georgeom Deekom.

 

The Arabs’ best hope for the future is the State of Israel

28 marca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaFred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 289 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk