Prawda

Czwartek, 14 listopada 2019 - 20:31

« Poprzedni Następny »


Francuski imam czeka na twoją pomoc


Hassen Chalghoumi 2015-04-19


Podczas szóstych dorocznych obchodów pamięci Toma Lantosa na których MEMRI prezentuje doroczny raport o antysemityzmie i negacji Holocaustu w krajach arabskich, 14 kwietnia 2015 roku, w Waszyngtonie, na Capitol Hill zabrał głos Hassen Chalghoumi, imam meczetu w Drancy we Francji.

W imię Allaha Wszechwspółczującego, Wszechmiłosiernego.

 

Najpierw chciałbym podziękować MEMRI i Lantos Foundation for Human Rights and Justice za zaproszenie mnie, bym przemawiał na tym ważnym, dorocznym wydarzeniu.

 

Jestem zaszczycony, mogąc uczestniczyć w upamiętnieniu Toma Lantosa, który przez całe życie walczył przeciwko antysemityzmowi i negacji Holocaustu i bronił sprawy praw człowieka i sprawiedliwości na całym świecie.

 

Zanim zacznę, chciałbym zwrócić uwagę na los chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy stoją dzisiaj przed ludobójczym morderstwem. Jestem pewien, że wszyscy widzieliście obrazy takie jak obcinanie głów 21 ludziom na wybrzeżu Libii wyłącznie za przestępstwo bycia chrześcijaninem. Nie możemy upamiętniać Holocaustu XX wieku bez zajęcia się zbrodniami popełnianymi dziś przeciwko chrześcijanom w wyniku tej samej nienawiści, która doprowadziła do niemal całkowitej eksterminacji Żydów europejskich.

 

Widzieliście rozmaite dokumentalne wideo, z których jedne podżegają do nienawiści, rasizmu i przemocy, podczas gdy inne propagują reformy i uniwersalne wartości ludzkie. Chciałbym zwrócić waszą uwagę na fakt, że ten pierwszy rodzaj wideo reprezentuje tylko jedną z twarzy islamu – twarz nienawistną i pełną przemocy. Tak samo było z innymi religiami w toku ich dziejów. Przez stulecia chrześcijaństwo i judaizm przechodziły przez fazy, w których najwyższe wartości ludzkie były marginalizowane i zastąpione przez nienawiść i przemoc. Później jednak obie te religie wyzwoliły się od tych nurtów przemocy i stały się niemal całkowicie ludzkimi religiami, pokojowymi i współczującymi – tak jak je znamy już od kilku stuleci. Nie jest to gwarantowany, idący w jedną stronę proces i czasami zjawiska z przeszłości podnoszą swoje ohydne łby. Tłumienie tych nawrotów jest nieustanną walką.

 

Islam także pójdzie drogą chrześcijaństwa i judaizmu. Jednak ta walka o reformy nie zostanie dokonana, jeśli reszta świata będzie to traktowała jako wyłącznie walkę wewnętrzną i pozostawała jako bezczynny obserwator, patrząc na dziejącą się katastrofę. Wszyscy żyjemy w jednym świecie, tak muzułmanie, jak nie-muzułmanie, i los islamu wpłynie na nas wszystkich razem.

 

Jakie są linie frontu w tej wielkiej bitwie o islam? Przede wszystkim walka odbywa się na forum Internetu. Podczas gdy jest to wielkie dobrodziejstwo dla ludzkości, Internet jest także nośnikiem idei, przekonań i podżegania do przemocy i jest używany przez ekstremistów do radykalizowania i rekrutowania wyznawców. Istotnie, globalny ruch dżihadystyczny nie zdobyłby swoich obecnych wpływów na całym świecie bez Internetu.

 

My wszyscy, panowie i panie, popieramy wolność słowa, ale ta wolność jest nadużywana przez wrogów ludzkości, żeby prać mózgi naszym dzieciom i młodzieży. W Ameryce muszą zostać uchwalone prawa, które będą nas chronić przed takimi nadużyciami i zabronią ich, podobnie do praw uchwalonych w Europie po tym, jak Europa doznała gorzkich konsekwencji wynikających z ideologii takich jak nazizm i faszyzm. W Europie podżeganie do rasizmu, antysemityzm i negacja Holocaustu są przestępstwami, mimo że nie podejmuje się żadnej akcji, by te prawa egzekwować.

 

Drugim frontem bitwy są szkoły, w których brak właściwego pokierowania młodzieżą. Brak tych istotnych wysiłków powoduje, że system edukacyjny pozbawiony jest wartości moralnych i w ostatecznym rachunku dzisiejsi uczniowie zamieniają się w ekstremistów i terrorystów jutra. Widzieliśmy to raz za razem w Francji.

 

Trzecim frontem bitewnym są meczety, a w wielu z nich jest podżeganie do antysemityzmu, nienawiści i w efekcie do przemocy. Jest to najważniejszy front, jeśli chodzi o przyszłość islamu i jego stosunki z innymi religiami. Ale nawet ta walka nie jest wyłącznie wewnętrzna. Rząd powinien odgrywać swoja rolę i nie dopuszczać, by pieniądze organizacji terrorystycznych docierały do meczetów i kierowały ich działalnością. Powinien nie dopuszczać do ambon ekstremistycznych przywódców, gdzie mogą nadużywać swojej władzy i siać nienawiść i przemoc. Powinien zapewnić, że ludzie nauczający innych religii są do tego kwalifikowani i popierają wartości ludzkie.

 

Czwartym frontem bitewnym są więzienia, w których rząd miesza zwykłych więźniów z terrorystami i ideologami, którzy wykorzystują tę okazję do radykalizowani tych, z którymi mają styczność. Tak było z wszystkimi terrorystami, którzy popełnili akty terroru we Francji w zeszłym roku: Muhammad Merrah i Muhammad Nemoush, których mózgi zostały wyprane w więzieniu i zabili 11 niewinnych ludzi; i, niedawno, Amedy Coulibaly i bracia Kouachi, którzy zabili 17 ludzi w „Charlie Hebdo” i w sklepie koszernym w dzielnicy w Porte de Vincennes w Paryżu.

 

Panie i panowie, mówię do was jako ten, który walczy na wszystkich wymienionych tu frontach mimo gróźb śmierci, które regularnie otrzymuję. Najnowsza z tych gróźb przyszła od uśpionej komórki Państwa Islamskiego we Francji. Uważam za swój obowiązek walkę na wszystkich tych frontach: w Internecie, w szkołach, przez nauczanie w meczetach i rozmowy z więźniami. Robię wszystko, co w mojej mocy, by przeciwstawić się tym siłom zła w mojej religii.

 

Chcę jednak, byście wiedzieli, że nie jestem sam. Chcę, byście wiedzieli, że otrzymuję olbrzymie poparcie od muzułmanów, nie tylko z Francji, ale z całej Europy; od muzułmanów w Tunezji, kraju mojego pochodzenia; i od szerszej, globalnej społeczności muzułmańskiej. Dwa tygodnie temu przemawiałem do członków parlamentu UE i powiedziałem im, by nie czuli się zniechęceni, bo olbrzymia większość muzułmanów popiera to, co ja reprezentuję. W 2012 roku zabrałem grupę 30 imamów do Instytutu Pamięci Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie i to, co wynieśli z tej wizyty, jest teraz znane wielu społecznościom, które poprzednio niemal niczego nie wiedziały o Holocauście. Uczestniczę we wszystkich upamiętnieniach Holocaustu we Francji. Mój meczet mieści się w Drancy, mieście, z którego  Żydów francuskich transportowano do Auschwitz. Jest to nieustająca lekcja: nienawiść prowadzi do skrajnej katastrofy. Kilka lat temu zebrałem także muzułmanów dla upamiętnienia 9/11, przysięgając walczyć z terroryzmem i nienawiścią.

 

Panie i panowie, pozwólcie mi powtórzyć, że taki wysiłek wymaga waszej pomocy. Ci, którzy uważają, że mogą zostawić nas samych w tej walce i czekać na jej zakończenie, popełniają poważny błąd. Tym, którzy często pytają mnie: „Gdzie są muzułmańscy reformatorzy?” chciałbym zwrócić uwagę na MEMRI. Ten instytut badawczy, który bardzo wysoko cenię, pokazuje światu obie twarze dzisiejszego islamu – tę, która podżega do przemocy i nienawiści do innych, i tę drugą, która głosi reformę, pokój i braterstwo między religiami.

 

Chciałbym zakończyć mądrymi słowami, które usłyszałem od rabina przemawiającego na jednym z upamiętnień Holocaustu w Drancy. Powiedział on: „Hitler nie wygrał dlatego, że miał poparcie większości Niemców, ale dlatego, że większość była obojętna”. Panie i panowie, ta walka będzie długa, ale razem zatriumfujemy.

 

14 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHassen Chalghoumi

Urodzony w 1972 roku w Tunisie jest imamem meczetu we francuskim mieście Drancy w pobliżu Paryża. Jego wystąpienia wywoływały demonstracje ekstremistów muzułmańskich i żądania usunięcia go, gdyż jak twierdzą, „nie reprezentuje większości muzułmanów”.  Jego przeciwnicy nazywają go „imamem Żydów”. Chalghoumi poparł zakaz noszenia burki we Francji, krytykował poparcie Zachodu dla “Arabskiej Wiosny”,  działa na rzecz radykalnej zmiany stosunku religii muzułmańskiej do kobiet.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. poparcie dla umiarkowanych muzułmanów mieczysławski 2015-04-19


Dysydenci

Znalezionych 207 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk