Prawda

Czwartek, 14 listopada 2019 - 20:32

« Poprzedni Następny »


Dziwaczny bojkot Izraela


Bassam Eid 2015-02-07

We Francji zwolennik Palestyny trzyma ulotkę popierającą bojkot Izraela. (zdjęcie: REUTERS)

We Francji zwolennik Palestyny trzyma ulotkę popierającą bojkot Izraela. (zdjęcie: REUTERS)Właściwie to nie wiem, kto wywiera nacisk na Palestyńczyków, aby prowadzili bojkot ekonomiczny Izraela; o ile się orientuję, ani Palestyńczycy, ani  Autonomia Palestyńska nie  forsuje tego. Autonomia po prostu stara się wykorzystać wpływy tego ruchu.


BDS (Bojkot, Sankcje, Wycofanie Inwestycji) jest jedną z czołowych grup zajmujących się bojkotem i oczywiście po stronie palestyńskiej również są grupy i jednostki zaangażowane na rzecz ruchu BDS, jak na przykład Mustafa Barghouti.

Choć Barghouti może niewątpliwie z powodzeniem szerzyć sprawę BDS na przykład w Norwegii, nigdy jednak nie ośmieliłby się wejść do obozu dla uchodźców i zaproponować żyjącym tam ludziom, żeby rozpoczęli bojkot izraelskich towarów – ponieważ musiałby wtedy pokazać realną alternatywę.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas w jednym ze swoich wywiadów telewizyjnych powiedział, że Palestyńczycy nigdy nie wzywali do bojkotu gospodarczego Izraela, że w rzeczywistości wzywali tylko do bojkotu osiedli.

 

Ale nawet taki częściowy bojkot nie mógłby się nigdy udać; jak można nałożyć bojkot na produkty z osiedli, gdy budowali te osiedla właśni rodacy i współobywatele? Czy Abbas ma do zaoferowania tym ludziom alternatywne możliwości zatrudnienia? Dziś, w zasadzie, to palestyńscy robotnicy budują domy w osiedlach. Są dumni z faktu, że nadal budują dla Żydów, a nikt nie potrafi znaleźć im alternatywy dla prac zarobkowych, w które są teraz zaangażowani.

 

Załóżmy, że Palestyńczycy rozpoczynają kampanię bojkotu Izraela. Czy Izrael poniósłby z tego powodu jakieś straty? Co kupujemy od Izraela? Sól, pieprz, mleko, ryż, mąkę. Czy kupujemy od Izraela samoloty? Czołgi? Nawet gdybyśmy chcieli, Izrael na pewno by ich nam nie sprzedał. Więc odkładając politykę na bok, prawda jest taka, że w tej sprawie nie odgrywamy żadnej roli. 

 

Z tego właśnie powodu, pomijając puste słowa, Autonomia Palestyńska nie próbuje forsować idei bojkotu.

Dwa tygodnie temu, odwiedziłem miasto Bir Zeit, na północ od Ramallah i zobaczyłem wielkie ogłoszenie na drzwiach do sklepu informujące, że sklep został oczyszczony z izraelskich produktów - “oczyszczony”, nie jakoś zwyczajnie, że “ich nie sprzedaje”. Wszedłem do sklepu i podszedłem do działu z mrożonkami, gdzie trzymano lody – i  zaskoczył mnie widok wystawionych lodów firmy “Strauss”. Odwróciłem się do właściciela sklepu i zapytałem, czy jest palestyńska firma o nazwie “Strauss”. Odpowiedział, że nie. To był produkt izraelski.

Kiedy zapytałem o ogłoszenie na drzwiach, właściciel sklepu spojrzał na mnie i powiedział: “Wiesz co? My, Palestyńczycy, lubimy różne nalepki, dokładnie tak jak Izraelczycy. Do dzisiaj można spotkać na izraelskich samochodach naklejki na zderzakach, na których jest napisane: “Naród jest z Gush Katif”.

Wspomnijmy o jeszcze jednym zdarzeniu, które miało miejsce w czerwcu w centrum  Ramallah. Czterech palestyńskich policjantów zebrało się wokół straganu na rynku, na którym wystawione były skrzynki z winogronami.

Jeden z policjantów zapytał właściciela straganu: “Co to jest?”. Na co sprzedawca odpowiedział: “Winogrona”.

Policjant: “Skąd je wziąłeś?” (Zazwyczaj w czerwcu nie ma winogron na terytoriach Autonomii Palestyńskiej; można je znaleźć jedynie w Dolinie Jordanu, albo na innych szczególnie gorących obszarach.) Sprzedawca: “Nie wiem, przyszedł facet i mi je sprzedał”.

Policjant: “Czy masz pozwolenie?” Sprzedawca: “Tak, tutaj jest pozwolenie z palestyńskiego Urzędu Celnego”.

Policjant, przybierając bardziej oficjalny ton, powiedział: “Ale to jest izraelski produkt!” Na co sprzedawca odparł: “Skąd wiesz?” Policjant w tym momencie pokazał sprzedawcy, że każda skrzynka winogron ma nalepkę z nazwą Dawid-coś-tam.

Wtedy sprzedawca zaofiarował się, że usunie wszystkie te obraźliwe nalepki i w ten sposób  w jednej chwili zamienił swój towar w palestyńskie winogrona. Wszyscy obecni, razem ze mną, brali udział w zadaniu usuwania obraźliwych nalepek.

Tak więc, z całym należnym szacunkiem, o jakim właściwie bojkocie mówimy? Ludzie w obozach dla uchodźców chodzą do sklepów spożywczych i kupują duże butelki Coca Coli (nawiasem mówiąc, produkt izraelski) ponieważ mówi się, że na terytoriach Autonomii Palestyńskiej smakuje lepiej, jest bardziej gazowana i ma mniej cukru niż palestyńskie marki coli. Izraelskie papierosy są tam również sprzedawane w sklepach. W rzeczywistości właściciel sklepu chowa je, ponieważ, gdyby pojawił się Urząd Celny Autonomii Palestyńskiej, wszystko by skonfiskowali. Właściciele sklepów znają swoich klientów z widzenia, i kiedy stały klient wchodzi, paczka jego ulubionych papierosów cudownie się pojawia.

Zjeździłem wszystkie drogi na terytoriach Autonomii Palestyńskiej, od północy aż do Hebronu na południu, i ani razu nie zdarzyło się, żebym szukał izraelskiego produktu i go nie znalazł.

Nie ma żadnego bojkotu, i z osobistego punktu widzenia nie wierzę w bojkot jako metodę działania.

Ostatecznie to sprawa polityczna, a nie ekonomiczna, i nie wydaje mi się, żeby Izrael musiał akceptować każdą pozycją wymienioną na palestyńskiej liście politycznych problemów do rozwiązania, z których wiele bardziej przypomina kłótnie w piaskownicy, niż coś, co można traktować na serio.

Czy Izrael może chcieć ukarać Mahmouda Abbasa – a dlaczego nie? Nie mam z tym żadnego problemu – musi tylko upewnić się, że nie skrzywdzi nękanych kłopotami, odizolowanych obywateli, którzy nie mają innego wyjścia.

 

Wiem, że tysiące Palestyńczyków będzie nawet jutro gotowych do konfrontacji z Izraelem, ale również znam Palestyńczyków, którzy nienawidzą Autonomii Palestyńskiej jeszcze bardziej niż Izraela. Tak, są też dziś tacy, którzy chcą powrotu świata do chaosu i biblijnych otchłani Stworzenia, i chcą być czynnikiem destrukcji nie tylko mieszkańców Izraela, ale także społeczności palestyńskiej. Zdaję sobie sprawę z istnienia Palestyńczyków, którzy chcą mnie zamordować, i to nawet bardziej niż pragną mordować Żydów – ale na to nie ma rady. Mieszkamy tutaj, nadal będziemy tu mieszkać, i nie mamy żadnego innego miejsca do życia – ani Palestyńczycy, ani Izraelczycy.

Operacja Ochronny Brzeg zadała Hamasowi ciężkie straty i sądzę, że pomogła spojrzeć inaczej na Autonomię Palestyńską, jak również na rolę Egiptu. Mianowicie kroki, które Egipt dziś podejmuje przeciwko Hamasowi, to jest coś czego Izrael nigdy nie ośmieliłby się zrobić – zatem Hamas znalazł się w kłopotliwej i niewygodnej sytuacji. Jak się wydaje, Hamas spędza dziś czas na oczekiwaniu, aż jakiś terrorysta zabije samochodem jakiegoś Żyda i będzie można ogłosić nowinę o kolejnym bohaterze.     


Jeśli chodzi o Izrael, to byłoby dobrze gdyby Hamas ograniczył się do dawania tylko błogosławieństw terrorystom, ale ważne jest również to, aby dać mieszkańcom Strefy Gazy możliwość życia według własnego uznania i nie pozwolić, aby Hamas narzucał irańską politykę swoim braciom.

 

W zeszłym tygodniu pojechałem do fabryki “Soda Stream” w Mishor Adumim, gdzie dowiedziałem się, że 500 palestyńskich robotników właśnie zostało zwolnionych, a następnych 400 czeka na zwolnienie.  Zapytałem dwudziestopięcioletniego Basela Ja’afara, który został zwolniony w 2014: “Gdybyś stanąłbyś twarzą w twarz z aktywistą BDS, co byś jej lub jemu powiedział?”. Odpowiedział: “Spytałbym go jaką widzi alternatywę”.

Basel zarabiał w fabryce “Soda Stream” 6 tysięcy szekli miesięcznie, a teraz musi przeżyć za 1450.

 

Palestinian boycott of Israel is misguided

Jerusalem Post, 24 stycznia 2015

Tłumaczenie: Magdalena Donajko
Bassam Eid

Palestyńczyk mieszkający w Jerozolimie Wschodniej. Twórca (działającej od 1996 roku) i dyrektor Palestinian Human Rights Monitoring Group (PHRMG), której cele tak są przedstawiane na ich stronie internetowej: dokumentuje naruszenia praw człowieka Palestyńczyków na terenach Zachodniego Brzegu, Gazy i Wschodniej Jerozolimy, niezależnie od tego, kto jest za nie odpowiedzialny.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 207 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk