Prawda

Niedziela, 19 wrzesnia 2021 - 10:24

« Poprzedni Następny »


Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku


Judith Bergman 2021-04-03

Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała z domów niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Na zdjęciu: obóz dla uciekinierów (zrzut z ekranu wideo)
Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała z domów niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Na zdjęciu: obóz dla uciekinierów (zrzut z ekranu wideo)

Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Personel wojskowy i humanitarny pracujący na tym terenie mówi, że nigdy nie widzieli takiej brutalności, jakiej dopuszczają się terroryści w regionie, gdzie ludzie “często są siekani na śmierć i okaleczani maczetami”, jak również są „masowe obcinania głów w stylu Państwa Islamskiego”.

 "Ubiegłej nocy zaatakowali naszą wieś i spalili domy. Kiedy zaczęło się to wszystko, byłam w domu z czwórką moich dzieci – jedna z matek opowiedziała organizacji Save the Children. – Próbowaliśmy uciec do lasu, ale złapali mojego najstarszego syna i obcięli mu głowę. Nie mogliśmy niczego zrobić, bo zabiliby nas także”.


"Kiedy zabili mojego 11-letniego syna, zrozumieliśmy, że nie jest bezpiecznie pozostać we wsi - powiedziała inna matka, która musiała uciekać z pozostałą trójką dzieci. – Uciekliśmy do domu mojego ojca w innej wsi, ale kilka dni później zaczęli atakować tam także”.


"Widziałam jak moja córka próbowała dobiec do łodzi z dwojgiem innych dzieci. Zabrali moją córkę i wielu innych. Potem podpalili naszą wieś” - mówiła Fatima Abdul, 43-letnia kobieta, która uciekła i teraz jest bezdomna, śpi na plaży.


Dekapitacje stały się powszechną potwornością w Cabo Delgado, ale ta praktyka nie jest nowa. W listopadzie dżihadyści obcięli głowy 20 chłopcom i mężczyznom w miejscowej wsi. Dżihadyści znani są jako al-Szabaab na tym terenie, ale w odróżnieniu od al-Szabaab, którzy działają w Somalii i są związani z Al-Kaidą, grupa z Mozambiku, znana także jako Ansar al-Sunna, jest związana z Państwem Islamskim (ISIS). Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Stany Zjednoczone ostatnio uznały tę grupę za grupę globalnego terroryzmu i nałożyły sankcje na jej przywódcę, Abu Jasir Hassana. Podczas gdy Mozambik jest krajem o chrześcijańskiej większości, Cabo Delgado jest głównie muzułmańskie.


W dodatku do skrajnej przemocy "cholera w Cabo Delgado i COVID-19 w całym kraju stanowią olbrzymie wyzwanie dla słabego system opieki zdrowotnej w rejonie, gdzie jest bardzo  ograniczony dostęp do wody pitnej, kanalizacji i higieny - według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarne. – Ponad 2,7 miliona ludzi w ostatnim kwartale 2020 roku znalazło się w obliczu poważnej niepewności żywnościowej, przynajmniej 840 tysięcy spośród nich w samym regionie Cabo Delgado, Niassa i Nampula". ONZ ocenia, że Mozambik potrzebuje 254 miliony dolarów, by złagodzić kryzys humanitarny.


Rząd Mozambiku nie był w stanie uporać się z atakami i zatrudnił prywatnych kontrahentów wojskowych (PMC) do pomocy. Była wśród nich Grupa Wagnera, związany z Kremlem PMC, podobno własność Jewgenija Prigożyna, przedsiębiorcy z bliskimi związkami z rosyjskim prezydentem, Władimirem Putinem, oraz południowoafrykańska Dyck Advisory Group. Grupa Wagnera podobno opuściła Mozambik po odniesieniu ciężkich strat.


raporcie opublikowanym 2 marca, Amnesty International informowała, że wszystkie zaangażowane tam grupy popełniały zbrodnie wojenne. "Ludność Cabo Delgado jest schwytana między siły bezpieczeństwa Mozambiku, prywatne milicje walczące obok sił rządowych i zbrojną grupę opozycyjną, znaną jako Al-Szabaab – z których żadna nie respektuje prawa do życia ani żadnych reguł wojny” - powiedział Deprose Muchena, regionalny dyrektor Amnesty International na Afrykę Wschodnią i Południową. „Wszystkie trzy popełniły zbrodnie wojenne, powodując śmierć setek cywilów. Międzynarodowa społeczność nie zajęła się tym kryzysem, kiedy rozszerzał się do zbrojnego konfliktu na pełną skalę w ciągu ostatnich trzech lat”.  


Terrorystyczna rewolta grozi nie tylko Mozambikowi i jego ludności w dodatku do sąsiedniej Tanzanii, która walczy z dżihadystami na granicy; niektórzy analitycy oceniają, że „rewolta w Mozambiku ma potencjał destabilizacji Afryki Południowej i ośmielenia islamistów w całym regionie”.


Al-Szabaab przechwycił szereg miast w Cabo Delgado, ale dokonał znacznie ważniejszego przełomu w sierpniu 2020 roku, kiedy ta grupa podbiła kluczowy port w prowincji, Mocimboa da Praia, w pobliżu rodzącego się przemysłu eksploatacji pól gazowych kraju.  Obecnie Mozambik ma podobno trzecie co do wielkości złoża gazu ziemnego w Afryce, po Nigerii i Algieriii.


Rozbudowa tych pól gazowych, która ściągnęła do kraju wielkich zagranicznych inwestorów, wśród nich francuską firmę Total, jest warta, jak się ocenia, 60 miliardów dolarów i rewolta al-Szabaab spowodowała poważne jej zakłócenie. Total prowadzi tam projekt konstrukcyjny warty 20 miliardów dolarów, ale dochodzą informacje, że firma ewakuowała w styczniu około trzy tysiące członków personelu po napadzie terrorystycznym w grudniu na miejsce odległe od projektu o zaledwie kilka kilometrów.


Równocześnie działalność al-Szabaab potencjalnie zagraża globalnej żegludze przez Kanał Mozambicki, przez który przepływa około 30% globalnego ruchu tankowców.


Mozambik szuka pomocy w krajach Zachodu do walki z rozszerzającym się terroryzmem. We wrześniu 2020 roku rząd napisał do Unii Europejskiej prosząc o pomoc w szkoleniu swojej armii, by zapanować nad rewoltą i UE przyznała pomoc z "logistyką szkolenia i technicznego szkolenia w kilku konkretnych dziedzinach, jak również wsparcie w uporaniu się z humanitarnymi problemami, włącznie z opieką medyczną”, ale nie wysłała misji szkolenia wojskowego.


Portugalia, byłe mocarstwo kolonialne w Mozambiku, wysyła około 60 osób personelu do szkolenia żołnierzy piechoty morskiej i komandosów, jak podaje „Politico”. Portugalia, która obecnie sprawuje podlegającą rotacji prezydenturę UE, stara się także przekonać UE, by wysłała wojskową misję szkoleniową, by pomóc rządowi Mozambiku. 15 marca Stany Zjednoczone wraz z rządem Mozambiku rozpoczęły dwumiesięczny, wspólny program szkolenia, w którym siły specjalne USA będą przez dwa miesiące szkoliły żołnierzy piechoty morskiej Mozambiku.  


Beheading Children in Mozambique

Gatestone Institute, 22 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 951 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk