Prawda

Wtorek, 14 lipca 2020 - 11:35

« Poprzedni Następny »


Abbas chce kryzysu humanitarnego


Judith Bergman 2019-05-01

Prezydent Abbas (Zdjęcie: Kremlin, Russia)
Prezydent Abbas (Zdjęcie: Kremlin, Russia)

Płace dla zatrudnionych i troska o zdrowie obywateli nie mają pierwszeństwa dla prezydenta AP Abbasa. Jest gotowy doprowadzić do kryzysu humanitarnego na Zachodnim Brzegu, jeśli tylko zachęca to do mordowania Żydów.  

W lutym Izrael wreszcie zdecydował, że wprowadzi w życie prawo, które uchwalono w zeszłym roku, a które pozwala Izraelowi zatrzymać i zamrozić fundusze używane przez Autonomię Palestyńską (AP) do płacenia arabskim terrorystom i ich rodzinom miesięcznych pensji w nagrodę za popełniane czyny terrorystyczne. Izrael podjął decyzję o odjęciu 138 milionów dolarów z podatków, jakie Izrael zbiera w imieniu AP. Ta suma według „Israel Hayom”, stanowi około 5 % dochodów AP.

“To prawo powie wyraźnie Autonomii Palestyńskiej i Abu Mazenowi [Mahmoud Abbas] –  [terroryzm] nie popłaca!” powiedział w lutym o tej decyzji poseł Likudu Avi Dichter.

Mahmoud Abbas wydaje się uważać inaczej. Ponieważ nie zależy od wyborców, by pozostać przy władzy (obecnie przez czternasty rok sprawuje stanowisko o czteroletniej kadencji, na które został wybrany w 2005 roku) ewidentnie nie musi nawet udawać, że dba o dobro obywateli AP.  Jego odpowiedzią na decyzję Izraele o zatrzymaniu funduszy był więc dobrze wykalkulowany napad złości: ogłosił, że AP odmówi przyjęcia jakichkolwiek podatków zebranych przez Izrael. Jak powiedział minister finansów AP:

“To jest oficjalna decyzja… nie akceptować pieniędzy, jeśli brakuje choćby jednego grosza”.

Według Palestinian Media Watch, podatki, które zbiera Izrael i przekazuje AP, przeciętnie wynoszą 670 milionów szekli miesięcznie (187 milionów dolarów). Miesięczne potrącenie pieniędzy przez Izrael wynosi 41 milionów dolarów.


Przez odmowę przyjęcia funduszy z podatków kierownictwo AP nie tylko okazuje napad złości godny rozpuszczonego kilkulatka. Cynicznie próbuje doprowadzić do poważnego kryzysu finansowego w AP, który prawdopodobnie spowoduje po pewnym czasie kryzys humanitarny.


Są po temu wszystkie znaki: AP już ogłosiła cięcia płac dla pracowników budżetówki, podczas gdy płace dla uwięzionych terrorystów, jak również rannych i dla rodzin martwych terrorystów będą wypłacane w całości:


“…Ciężar poświęcenia i ciężar kompromisu spada na najwyższe płace … Na początku miesiące [marca 2019] … przekazano w pełni płace więźniów, rannych i Męczenników według rozkazu Jego Ekscelencji Prezydenta [Abbasa]. Jest to jedna z narodowych zasad, do odejścia od której nic na świecie nie może nas zmusić” – powiedzial minister finansów i planowania AP, Szukri Biszara. “Płace rodzin Męczenników (Szahidów) i więźniów są tabu, którego nie wolno naruszyć. Jesteśmy gotowi poświęcić własne płace i nie dotkniemy ani grosza z płac naszych Męczenników i naszych rannych, i bohaterskich więźniów” - dodał wicepremier i komisarz informacji Fatahu Nabil Abu Rudeina.


To nie jest wszystko. AP ogłosiła również, że nie będzie dłużej wydawać pozwoleń obywatelom na leczenie w Izraelu, za co AP płaci w przybliżeniu 100 milionów dolarów rocznie. Według  Palestinian Media Watch, w 2015 roku, ostatnim roku, za który są publiczne dane, ponad 102 tysiące obywateli AP otrzymało pozwolenie na wjazd do Izraela na leczenie, włącznie z 20 tysiącami, którzy byli leczeni w izraelskich szpitalach. „Decyzja jest polityczna par excellence, i przychodzi w reakcji na zatrzymywania pieniędzy przez Izrael, jakie zbiera dla nas” - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia AP, Osama Al-Nadżar.


Innymi słowy, płace zatrudnionym i troska o zdrowie obywateli nie ma pierwszeństwa. Liczy się terroryzm – ciągłe zachęcanie i nagradzanie zabijania Żydów w Izraelu.  


Abbas robi dwie rzeczy: pierwsza, mówi Izraelowi i własnym obywatelom, że nie ustąpi w sprawie raison d’etre swojego reżimu, a jest nim terroryzm, nie zaś dobro własnej ludności.  To jest doskonała okazja, by świat dowiedział się podstaw tego, o co chodzi Abbasowi i jego kohortom, ale Abbas wie z doświadczenia, że poza Izraelem nic z tego, co robi, nie jest kiedykolwiek widziane jako to, czym jest. Abbas wie z doświadczenia, że w oczach międzynarodowej społeczności nie może zrobić niczego złego i ta społeczność kontynuuje finansowanie go mimo nieustannego podżegania do terroru, jakie uprawia jego reżim, mimo jego despotyzmu, jawnego łamania praw człowieka, braku rządów prawa itd. Jego reżim jest przecież najhojniej na świecie finansowanym reżimem terrorystycznym. Druga, Abbas wykorzystuje tę okazję do stworzenia humanitarnego kryzysu, który zdobędzie mu międzynarodowe poparcie – szczególnie po tym, jak odrzuci  pokojowy plan Trumpa, co zapowiada – i którego może następnie użyć do pokazania światu, jak bardzo cierpią jego ludzie. Mimo że sam tworzy ten kryzys, Abbas wie, że świat kupi każde kłamstwo, które mu wciśnie. Zawsze to robił.


Co może zrobić Izrael wobec tego cynicznie samodzielnie wywołanego kryzysu, który AP tworzy z powodu dawania priorytetu zabijaniu Żydów przed wszystkim innym – poza demaskowaniem tego potencjalnego kryzysu jako oszustwa, którym niewątpliwie jest?


Izrael powinien użyć tej sytuacji do stworzenia, lub raczej rozszerzenia istniejącego rozłamu miedzy reżimem AP a jego obywatelami. Obywatele w AP nie mają wolności – a już najmniej, politycznej i religijnej wolności – ani wysokiego poziomu życia, a najnowsze posunięcie reżimu służy jako doskonały przykład jawnego lekceważenia, zahaczającego o pogardę, jaką kierownictwo AP żywi wobec własnej ludności. Izrael powinien informować obywateli AP, że reżim, który nimi rządzi – na podstawie mandatu, który wygasł dziesięć lat temu – nie dba o ich interesy, a wyłącznie kupczy śmiercią i zniszczeniem. Nie tylko śmiercią i zniszczeniem Izraela, ale także własnych obywateli. Może to być dobra okazja do podkreślenia wobec tych obywateli, że wybranie drogi Abbasa – więcej terroryzmu, więcej śmierci – prowadzi do nędzy i ogólnego upadku, i że do nich należy próba wykucia innej drogi.


Wynik takiej komunikacji ze strony Izraela może początkowo nie być imponujący. Jest niemal niemożliwe odwrócenie skutków dziesięcioleci terrorystycznej indoktrynacji. Ale obecna sytuacja stanowi okazję, by przynajmniej zacząć. Do Izraela należy najlepsze wykorzystanie tej okazji.


Abbas Wants a Humanitarian Crisis

MIDA, 18 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 Judith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dwa rozwiązania a la EU Marek Eyal 2019-05-01


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk