Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 18:38

« Poprzedni Następny »


Abbas chce kryzysu humanitarnego


Judith Bergman 2019-05-01

Prezydent Abbas (Zdjęcie: Kremlin, Russia)
Prezydent Abbas (Zdjęcie: Kremlin, Russia)

Płace dla zatrudnionych i troska o zdrowie obywateli nie mają pierwszeństwa dla prezydenta AP Abbasa. Jest gotowy doprowadzić do kryzysu humanitarnego na Zachodnim Brzegu, jeśli tylko zachęca to do mordowania Żydów.  

W lutym Izrael wreszcie zdecydował, że wprowadzi w życie prawo, które uchwalono w zeszłym roku, a które pozwala Izraelowi zatrzymać i zamrozić fundusze używane przez Autonomię Palestyńską (AP) do płacenia arabskim terrorystom i ich rodzinom miesięcznych pensji w nagrodę za popełniane czyny terrorystyczne. Izrael podjął decyzję o odjęciu 138 milionów dolarów z podatków, jakie Izrael zbiera w imieniu AP. Ta suma według „Israel Hayom”, stanowi około 5 % dochodów AP.

“To prawo powie wyraźnie Autonomii Palestyńskiej i Abu Mazenowi [Mahmoud Abbas] –  [terroryzm] nie popłaca!” powiedział w lutym o tej decyzji poseł Likudu Avi Dichter.

Mahmoud Abbas wydaje się uważać inaczej. Ponieważ nie zależy od wyborców, by pozostać przy władzy (obecnie przez czternasty rok sprawuje stanowisko o czteroletniej kadencji, na które został wybrany w 2005 roku) ewidentnie nie musi nawet udawać, że dba o dobro obywateli AP.  Jego odpowiedzią na decyzję Izraele o zatrzymaniu funduszy był więc dobrze wykalkulowany napad złości: ogłosił, że AP odmówi przyjęcia jakichkolwiek podatków zebranych przez Izrael. Jak powiedział minister finansów AP:

“To jest oficjalna decyzja… nie akceptować pieniędzy, jeśli brakuje choćby jednego grosza”.

Według Palestinian Media Watch, podatki, które zbiera Izrael i przekazuje AP, przeciętnie wynoszą 670 milionów szekli miesięcznie (187 milionów dolarów). Miesięczne potrącenie pieniędzy przez Izrael wynosi 41 milionów dolarów.


Przez odmowę przyjęcia funduszy z podatków kierownictwo AP nie tylko okazuje napad złości godny rozpuszczonego kilkulatka. Cynicznie próbuje doprowadzić do poważnego kryzysu finansowego w AP, który prawdopodobnie spowoduje po pewnym czasie kryzys humanitarny.


Są po temu wszystkie znaki: AP już ogłosiła cięcia płac dla pracowników budżetówki, podczas gdy płace dla uwięzionych terrorystów, jak również rannych i dla rodzin martwych terrorystów będą wypłacane w całości:


“…Ciężar poświęcenia i ciężar kompromisu spada na najwyższe płace … Na początku miesiące [marca 2019] … przekazano w pełni płace więźniów, rannych i Męczenników według rozkazu Jego Ekscelencji Prezydenta [Abbasa]. Jest to jedna z narodowych zasad, do odejścia od której nic na świecie nie może nas zmusić” – powiedzial minister finansów i planowania AP, Szukri Biszara. “Płace rodzin Męczenników (Szahidów) i więźniów są tabu, którego nie wolno naruszyć. Jesteśmy gotowi poświęcić własne płace i nie dotkniemy ani grosza z płac naszych Męczenników i naszych rannych, i bohaterskich więźniów” - dodał wicepremier i komisarz informacji Fatahu Nabil Abu Rudeina.


To nie jest wszystko. AP ogłosiła również, że nie będzie dłużej wydawać pozwoleń obywatelom na leczenie w Izraelu, za co AP płaci w przybliżeniu 100 milionów dolarów rocznie. Według  Palestinian Media Watch, w 2015 roku, ostatnim roku, za który są publiczne dane, ponad 102 tysiące obywateli AP otrzymało pozwolenie na wjazd do Izraela na leczenie, włącznie z 20 tysiącami, którzy byli leczeni w izraelskich szpitalach. „Decyzja jest polityczna par excellence, i przychodzi w reakcji na zatrzymywania pieniędzy przez Izrael, jakie zbiera dla nas” - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia AP, Osama Al-Nadżar.


Innymi słowy, płace zatrudnionym i troska o zdrowie obywateli nie ma pierwszeństwa. Liczy się terroryzm – ciągłe zachęcanie i nagradzanie zabijania Żydów w Izraelu.  


Abbas robi dwie rzeczy: pierwsza, mówi Izraelowi i własnym obywatelom, że nie ustąpi w sprawie raison d’etre swojego reżimu, a jest nim terroryzm, nie zaś dobro własnej ludności.  To jest doskonała okazja, by świat dowiedział się podstaw tego, o co chodzi Abbasowi i jego kohortom, ale Abbas wie z doświadczenia, że poza Izraelem nic z tego, co robi, nie jest kiedykolwiek widziane jako to, czym jest. Abbas wie z doświadczenia, że w oczach międzynarodowej społeczności nie może zrobić niczego złego i ta społeczność kontynuuje finansowanie go mimo nieustannego podżegania do terroru, jakie uprawia jego reżim, mimo jego despotyzmu, jawnego łamania praw człowieka, braku rządów prawa itd. Jego reżim jest przecież najhojniej na świecie finansowanym reżimem terrorystycznym. Druga, Abbas wykorzystuje tę okazję do stworzenia humanitarnego kryzysu, który zdobędzie mu międzynarodowe poparcie – szczególnie po tym, jak odrzuci  pokojowy plan Trumpa, co zapowiada – i którego może następnie użyć do pokazania światu, jak bardzo cierpią jego ludzie. Mimo że sam tworzy ten kryzys, Abbas wie, że świat kupi każde kłamstwo, które mu wciśnie. Zawsze to robił.


Co może zrobić Izrael wobec tego cynicznie samodzielnie wywołanego kryzysu, który AP tworzy z powodu dawania priorytetu zabijaniu Żydów przed wszystkim innym – poza demaskowaniem tego potencjalnego kryzysu jako oszustwa, którym niewątpliwie jest?


Izrael powinien użyć tej sytuacji do stworzenia, lub raczej rozszerzenia istniejącego rozłamu miedzy reżimem AP a jego obywatelami. Obywatele w AP nie mają wolności – a już najmniej, politycznej i religijnej wolności – ani wysokiego poziomu życia, a najnowsze posunięcie reżimu służy jako doskonały przykład jawnego lekceważenia, zahaczającego o pogardę, jaką kierownictwo AP żywi wobec własnej ludności. Izrael powinien informować obywateli AP, że reżim, który nimi rządzi – na podstawie mandatu, który wygasł dziesięć lat temu – nie dba o ich interesy, a wyłącznie kupczy śmiercią i zniszczeniem. Nie tylko śmiercią i zniszczeniem Izraela, ale także własnych obywateli. Może to być dobra okazja do podkreślenia wobec tych obywateli, że wybranie drogi Abbasa – więcej terroryzmu, więcej śmierci – prowadzi do nędzy i ogólnego upadku, i że do nich należy próba wykucia innej drogi.


Wynik takiej komunikacji ze strony Izraela może początkowo nie być imponujący. Jest niemal niemożliwe odwrócenie skutków dziesięcioleci terrorystycznej indoktrynacji. Ale obecna sytuacja stanowi okazję, by przynajmniej zacząć. Do Izraela należy najlepsze wykorzystanie tej okazji.


Abbas Wants a Humanitarian Crisis

MIDA, 18 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 Judith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dwa rozwiązania a la EU Marek Eyal 2019-05-01


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk