Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 22:14

« Poprzedni Następny »


Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu


David Collier 2019-04-29

Przywódca brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn
Przywódca brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn

Antysemityzm rozlał się na lewicy jak fala tsunami wlewająca się do miasta. Mógł wejść przez radykalne grupy mniejszościowe na marginesach, ale kiedy uderzył w brzeg, nie było tam żadnej obrony. Niczego, co zatrzymałoby antyżydowskie nastroje pochłaniające okręg wyborczy za okręgiem wyborczym. Przez dziesięciolecia główny nurt flirtował z antysyjonistycznym aktywizmem. Politycy usprawiedliwiali rasistowskie bojkoty i popierali demonizację „syjonistów”. Stali w milczeniu, kiedy ludzie w kefijach zamieniali każde spotkanie w arenę szerzenia kłamstw o działaniach Izraela.

Nawet zagorzali przeciwnicy antysemityzmu zaczynają każde zdanie od zastrzeżenia, że ”nie popierają izraelskiego rządu”. Wysyłając niewypowiedziane przesłanie, które sugeruje, że demonizowanie Izraela jest słuszne. Że Izrael istotnie jest winien wszystkiego, o co się go  oskarża. Główny nurt pozwolił na szerzenie się wizerunku Izraela jako pariasa – kiedy więc uderzył antysemityzm – nie było sposobu zatrzymania fali. Każdy, kto wstawał, by zatrzymać antysemickie głosy był oskarżany o bronienie tego, co jest nie do obrony.

 

Główni polityczni gracze z całego spektrum przydawali prawomocności popularnej wymówce ”to tylko po to, by zatrzymać krytykowanie Izraela”. Czy brzmi to jak ”połączenie”, jak pomieszanie antysemityzmu i Izraela? Tak? To dobrze, bo o to właśnie chodzi. Każdy, kto dzisiaj sugeruje, że te dwie kwestie są całkowicie odrębne, nie rozumie w ogóle NICZEGO o dzisiejszym antysemityzmie. I to leży u samego sedna całego problemu.  


Antysemityzm jako antysyjonizm


Antysemityzm tkwi w korzeniach antysyjonizmu. Hitler pisał, że Żydzi orędują za syjonizmem tylko dlatego, że ”chcą schronienia dla skazanych łotrów i uczelni dla przyszłych bandytów”. Wcześni przeciwnicy syjonizmu często odwoływali się do antyżydowskiej nienawiści z tragicznymi i dewastującymi konsekwencjami. Ci, którzy szukają wsparcia, by przeciwstawiać się syjonizmowi, znajdują żyzny grunt w kloakach globalnego antysemityzmu. A co jest najciekawsze w antysemitach? Możesz powiedzieć o Żydach cokolwiek chcesz i uwierzą ci.

 

Działalność antyizraelska jest piramidą kłamstw. Nie chodzi o to, że państwo izraelskie nie popełnia wykroczeń lub błędów. Po prostu znaczy to dokładnie, co mówią te słowa – większość z tego, o co oskarżany jest Izrael – jest całkowicie fałszywa. I ten trend nie jest nowy, był karmiony kropelkowo tak długo, jak długo istnieje aktywny syjonizm. Czasami, podczas konfliktów takich jak w 2014 roku, krople zmieniają się w strumień i rzekę kłamstw, ale także podczas stosunkowo spokojnych momentów fala podnosi się. Jeszcze jeden artykuł w „Guardianie”, jeszcze jedna audycja w BBC, kilka więcej popularnych wideo – lub piosenkarz atakowany za występ w Izraelu. Codzienne wiadomości, które prezentują Izrael jako jakiś rodzaj państwa-pariasa, szerzyły się w głównym nurcie. To jest jak rzucanie płonących zapałek w suchym lesie. 


Z rogu ulicy do Westminster


Weźmy ”Inminds” lub ” Palestine Return Centre”. Inminds jest islamistyczną grupą kierowaną przez zaciekłego antysemitę, który publicznie używa hashtagów takich jak #jewnitedstates. Członkowie Inminds pojawiają się regularnie na ulicach Zjednoczonego Królestwa, szerząc kłamstwa o Izraelu. PRC nie jest wiele lepszy, a często udostępnia im się lokale w Parlamencie na ich spotkania. Na jednym takim spotkaniu słyszałem kłamstwa o żydowskich pieniądzach kupujących głosy posłów. Na innym słyszałem obwinianie Żydów za Holocaust. Największym antyizraelskim ruchem w Zjednoczonym Królestwie jest Palestine Solidarity Campaign. Wykazano, że jest to szambo antysemityzmu. PSC często rozprzestrzenia artykuły oparte na kłamstwach i wypaczeniach. Wszystkie antyizraelskie grupy są winne szerzenia kłamstw i wszystkie te grupy otrzymują poparcie polityczne.  

 

A kampusy? Ile razy relacjonowałem o nikczemnych kłamstwach o Izraelu szerzonych przez studentów na kampusach? Kłamstwach ubranych w szaty akademickie, czy to w Exeter, czy Cork. Nie ma nawet próby powiedzenia prawdy. Na ekranie umieszczają kłamliwe obrazy, opowiadają niestworzone historie, a publiczność to wszystko połyka. Izrael jako apartheid, Izrael jako kraj rasistowski, Izrael popełniający ludobójstwo, Izrael popełniający czystkę etniczną. Kłamstwo za kłamstwem, rok po roku, aż Izrael w nurcie głównym nie przypomina dłużej rzeczywistości Izraela, który istnieje.


Normalizacja kłamstwa


Gdziekolwiek w Zjednoczonym Królestwie ponosi się palestyńską flagę, tam towarzyszą jej kłamstwa. Jest zdumiewające, że „Tydzień Apartheidu Izraela” jest w o ogóle obecny na kampusach. Jest to świętowanie demonizacji i kłamstw, które zakażają umysły studentów. Dlaczego jednak udawać zdziwienie? Profesor historii może otwarcie oświadczyć, że czasami ważne jest nie mówienie prawdy i nikt nawet nie mrugnie. Ilan Pappe jako kłamca jest opłacany przez uniwersytet, by uczył naszych studentów.  

 

Te kłamstwa stały się tak znormalizowane, że bardzo niewielu potrafi jeszcze powiedzieć, gdzie przebiegają granice. Ci, którzy sprzeciwiają się bojkotowi Izraela, argumentują głównie, że to wyłącznie Izrael jest „wybierany” do ukarania. Czym w pewnym sensie  dostarczają ukrytej akceptacji twierdzenia, że leżące u podstaw oskarżenia są prawdziwe. W ten sposób cień pada nawet na zagorzałych zwolenników Izraela. Należy przeciwstawiać się BDS, ponieważ BDS:

  • dąży do zniszczenia jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie  
  • używa kłamstw, by podeprzeć swoje oskarżenia
  • przedstawia stanowisko radykalnych islamskich maksymalistów jako sprawę humanitarną

 

Niemniej najczęściej słyszymy argument o wyłącznym potępianiu Izraela. Dlaczego? Ponieważ główny nurt został tak napompowany kłamstwami o Izraelu, że nie potrafi już odróżnić demokracji od radykalnego terroryzmu islamskiego.  


Od prasy głównego nurtu do polityka


Ile razy ”Guardian” wprowadził w błąd swoich czytelników o Izraelu? BBC? Wszystkie media przez dziesięciolecia szerzyły absurdalne przeinaczenia.

 

W latach 1980. OWP uznawano za terrorystów. Potem Hamas był ekstremistyczny, a OWP umiarkowana. Potem OWP przekształciła się w ofiarę, a za ekstremistów uznano Izrael i Hamas, które walczą między sobą. Dzisiaj niektórzy idą o krok dalej, przedstawiając Hamas jako ofiarę ekstremistycznego Izraela. To przesunięcie postrzegania i pojmowania było starannie promowane w zachodnich mediach przy pomocy całej piramidy kłamstw. Wszyscy są do pewnego stopnia splamieni, choć niektórzy są nieco dalej na spektrum. Dzisiaj, na tych, którzy mówią prawdę o Izraelu, patrzy się jak na prawicowych świrów. 


To nie jest atak na Wesa Streetinga, ale pokazanie go jako przykładu. Wes jest uważany za przyjaciela Izraela. Tutaj jest Wes, siedzący na spotkaniu w Parlamencie przed zakłamaną „mapą”, która  mówi 1000 rasistowskich kłamstw:


<span>zdjęcie: </span><span>Richard Millett</span>
zdjęcie: Richard Millett

Wes nigdy nie usiadłby przed mapą Wielkiej Brytanii, która miałaby obszary zaznaczone dla „czarnych ludzi”, a reszta byłaby zaznaczona jako „brytyjska ziemia”. Uznałby taką mapę za rasistowską i odrażającą, i natychmiast zareagowałby na nią. Te kłamstwa zostały jednak tak dalece znormalizowane przez główny nurt, że Streeting, przyjaciel Izraela, może siedzieć w tym samym pokoju, w którym wisi mapa, która dokładnie tak przedstawia Żydów. Ludzie, którzy zorganizowali to spotkanie – ”Labour Friends of Palestine” – są kolejną grupą, szerzącą kłamstwa wśród wszystkich, którzy chcą słuchać.


Wkracza Corbyn i Omar


Główny nurt przez dziesięciolecia flirtował z kłamstwami. Izrael „może być” państwem apartheidu, „może być” wart bojkotowania i jest „możliwe”, że popełnia ludobójstwo. Niepoprawne określenia, takie jak „nielegalna okupacja” są rozrzucane jak konfetti. Przeinaczenia promowane przez „czerwono-zielony” sojusz zakorzeniły się w społeczeństwie. Stworzyło to środowisko, w którym „Izrael jest globalnym Żydem” i w którym wszystkie klasyczne antysemickie oszczerstwa tradycyjnie rzucane na Żydów są teraz kierowane na żydowskie państwo.  


Słowa, które kiedyś przekreśliłyby szanse wyborcze, przestały razić. Wybranie Corbyna na lidera Partii Pracy w Wielkiej Brytanii i niedawne zwycięstwa ludzi takich jak Ilhan Omar w Stanach Zjednoczonych są objawami moralnego kompasu, który utracił wszelką wrażliwość. David Hirsh napisał niedawno o związku antysemityzmu twardej lewicy z mizoginią, które tworzą „nienawistny związek, gorszy niż suma ich już przerażających części”. Każdy, kto ma kłopoty ze zrozumieniem wypowiedzi Hirsha, powinien zajrzeć na wątki Twittera zarówno Rachel Riley, jak Tracy Ann Oberman. Dwie kobiety żydowskiego pochodzenia, które odważnie sprzeciwiają się rasizmowi, stały się celem ataków tego brutalnego związku. Ataki przeciwko nim są plugawe, jak również nieustające.


Bezbronni


Kiedy te ideologie przedostają się na powierzchnię w politycznym nurcie głównym, jest naturalne dla Żydów i ich sojuszników powstanie przeciwko nim. Międzypartyjny związek politycznej opozycji powinien był być prosty, ale nie był. Przez pozwolenie na niepohamowane szerzenie demonizacji Izraela główny nurt uczynił sam siebie bezbronnym wobec antysemickiej fali. Czym jest antysemityzm? Czym jest syjonizm? Jeśli Izrael jest państwem-pariasem, to bycie syjonistą – co obejmuje ponad 90% Żydów – oznacza popieranie ludobójstwa, czystek etnicznych i każdego innego fałszywego oskarżenia rzucanego na Izrael. Każdy Żyd, który przeciwstawia się tym kłamstwom, jest oskarżony o bronienie tego, co jest nie do obrony. Przecież: kiedy Żyd protestuje przeciwko najbardziej nawet absurdalnym fantazjom spiskowym, robi to po prostu po to, żeby powstrzymać krytykę Izraela. Nikt nie zadaje najbardziej podstawowego pytania – czy ta krytyka w ogóle jest uzasadniona?  Jak wściekła średniowieczna tłuszcza, atakująca żydowski dom w czasie pogromu automatycznie zakłada się winę Izraela.               


To wypaczenie w pełni zakorzeniło się w głównym nurcie. Nie jest to wina Corbyna, jest to wina wszystkich, którzy kłamali o Izraelu i stworzyli scenę, na którą mógł wkroczyć Corbyn.


Why the mainstream is to blame for the antisemitism crisis

22 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Collier


Brytyjski bloger i badacz antysemityzmu w Wielkiej Brytanii. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Jak rozmawiać w Polsce o Izraelu i czy właściwie to jest w ogole potrzebne i możliwe? Piotr Majewski 2019-04-29


Brunatna fala

Znalezionych 679 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk