Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 16:41

« Poprzedni Następny »


Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu


David Collier 2019-04-29

Przywódca brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn
Przywódca brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn

Antysemityzm rozlał się na lewicy jak fala tsunami wlewająca się do miasta. Mógł wejść przez radykalne grupy mniejszościowe na marginesach, ale kiedy uderzył w brzeg, nie było tam żadnej obrony. Niczego, co zatrzymałoby antyżydowskie nastroje pochłaniające okręg wyborczy za okręgiem wyborczym. Przez dziesięciolecia główny nurt flirtował z antysyjonistycznym aktywizmem. Politycy usprawiedliwiali rasistowskie bojkoty i popierali demonizację „syjonistów”. Stali w milczeniu, kiedy ludzie w kefijach zamieniali każde spotkanie w arenę szerzenia kłamstw o działaniach Izraela.

Nawet zagorzali przeciwnicy antysemityzmu zaczynają każde zdanie od zastrzeżenia, że ”nie popierają izraelskiego rządu”. Wysyłając niewypowiedziane przesłanie, które sugeruje, że demonizowanie Izraela jest słuszne. Że Izrael istotnie jest winien wszystkiego, o co się go  oskarża. Główny nurt pozwolił na szerzenie się wizerunku Izraela jako pariasa – kiedy więc uderzył antysemityzm – nie było sposobu zatrzymania fali. Każdy, kto wstawał, by zatrzymać antysemickie głosy był oskarżany o bronienie tego, co jest nie do obrony.

 

Główni polityczni gracze z całego spektrum przydawali prawomocności popularnej wymówce ”to tylko po to, by zatrzymać krytykowanie Izraela”. Czy brzmi to jak ”połączenie”, jak pomieszanie antysemityzmu i Izraela? Tak? To dobrze, bo o to właśnie chodzi. Każdy, kto dzisiaj sugeruje, że te dwie kwestie są całkowicie odrębne, nie rozumie w ogóle NICZEGO o dzisiejszym antysemityzmie. I to leży u samego sedna całego problemu.  


Antysemityzm jako antysyjonizm


Antysemityzm tkwi w korzeniach antysyjonizmu. Hitler pisał, że Żydzi orędują za syjonizmem tylko dlatego, że ”chcą schronienia dla skazanych łotrów i uczelni dla przyszłych bandytów”. Wcześni przeciwnicy syjonizmu często odwoływali się do antyżydowskiej nienawiści z tragicznymi i dewastującymi konsekwencjami. Ci, którzy szukają wsparcia, by przeciwstawiać się syjonizmowi, znajdują żyzny grunt w kloakach globalnego antysemityzmu. A co jest najciekawsze w antysemitach? Możesz powiedzieć o Żydach cokolwiek chcesz i uwierzą ci.

 

Działalność antyizraelska jest piramidą kłamstw. Nie chodzi o to, że państwo izraelskie nie popełnia wykroczeń lub błędów. Po prostu znaczy to dokładnie, co mówią te słowa – większość z tego, o co oskarżany jest Izrael – jest całkowicie fałszywa. I ten trend nie jest nowy, był karmiony kropelkowo tak długo, jak długo istnieje aktywny syjonizm. Czasami, podczas konfliktów takich jak w 2014 roku, krople zmieniają się w strumień i rzekę kłamstw, ale także podczas stosunkowo spokojnych momentów fala podnosi się. Jeszcze jeden artykuł w „Guardianie”, jeszcze jedna audycja w BBC, kilka więcej popularnych wideo – lub piosenkarz atakowany za występ w Izraelu. Codzienne wiadomości, które prezentują Izrael jako jakiś rodzaj państwa-pariasa, szerzyły się w głównym nurcie. To jest jak rzucanie płonących zapałek w suchym lesie. 


Z rogu ulicy do Westminster


Weźmy ”Inminds” lub ” Palestine Return Centre”. Inminds jest islamistyczną grupą kierowaną przez zaciekłego antysemitę, który publicznie używa hashtagów takich jak #jewnitedstates. Członkowie Inminds pojawiają się regularnie na ulicach Zjednoczonego Królestwa, szerząc kłamstwa o Izraelu. PRC nie jest wiele lepszy, a często udostępnia im się lokale w Parlamencie na ich spotkania. Na jednym takim spotkaniu słyszałem kłamstwa o żydowskich pieniądzach kupujących głosy posłów. Na innym słyszałem obwinianie Żydów za Holocaust. Największym antyizraelskim ruchem w Zjednoczonym Królestwie jest Palestine Solidarity Campaign. Wykazano, że jest to szambo antysemityzmu. PSC często rozprzestrzenia artykuły oparte na kłamstwach i wypaczeniach. Wszystkie antyizraelskie grupy są winne szerzenia kłamstw i wszystkie te grupy otrzymują poparcie polityczne.  

 

A kampusy? Ile razy relacjonowałem o nikczemnych kłamstwach o Izraelu szerzonych przez studentów na kampusach? Kłamstwach ubranych w szaty akademickie, czy to w Exeter, czy Cork. Nie ma nawet próby powiedzenia prawdy. Na ekranie umieszczają kłamliwe obrazy, opowiadają niestworzone historie, a publiczność to wszystko połyka. Izrael jako apartheid, Izrael jako kraj rasistowski, Izrael popełniający ludobójstwo, Izrael popełniający czystkę etniczną. Kłamstwo za kłamstwem, rok po roku, aż Izrael w nurcie głównym nie przypomina dłużej rzeczywistości Izraela, który istnieje.


Normalizacja kłamstwa


Gdziekolwiek w Zjednoczonym Królestwie ponosi się palestyńską flagę, tam towarzyszą jej kłamstwa. Jest zdumiewające, że „Tydzień Apartheidu Izraela” jest w o ogóle obecny na kampusach. Jest to świętowanie demonizacji i kłamstw, które zakażają umysły studentów. Dlaczego jednak udawać zdziwienie? Profesor historii może otwarcie oświadczyć, że czasami ważne jest nie mówienie prawdy i nikt nawet nie mrugnie. Ilan Pappe jako kłamca jest opłacany przez uniwersytet, by uczył naszych studentów.  

 

Te kłamstwa stały się tak znormalizowane, że bardzo niewielu potrafi jeszcze powiedzieć, gdzie przebiegają granice. Ci, którzy sprzeciwiają się bojkotowi Izraela, argumentują głównie, że to wyłącznie Izrael jest „wybierany” do ukarania. Czym w pewnym sensie  dostarczają ukrytej akceptacji twierdzenia, że leżące u podstaw oskarżenia są prawdziwe. W ten sposób cień pada nawet na zagorzałych zwolenników Izraela. Należy przeciwstawiać się BDS, ponieważ BDS:

  • dąży do zniszczenia jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie  
  • używa kłamstw, by podeprzeć swoje oskarżenia
  • przedstawia stanowisko radykalnych islamskich maksymalistów jako sprawę humanitarną

 

Niemniej najczęściej słyszymy argument o wyłącznym potępianiu Izraela. Dlaczego? Ponieważ główny nurt został tak napompowany kłamstwami o Izraelu, że nie potrafi już odróżnić demokracji od radykalnego terroryzmu islamskiego.  


Od prasy głównego nurtu do polityka


Ile razy ”Guardian” wprowadził w błąd swoich czytelników o Izraelu? BBC? Wszystkie media przez dziesięciolecia szerzyły absurdalne przeinaczenia.

 

W latach 1980. OWP uznawano za terrorystów. Potem Hamas był ekstremistyczny, a OWP umiarkowana. Potem OWP przekształciła się w ofiarę, a za ekstremistów uznano Izrael i Hamas, które walczą między sobą. Dzisiaj niektórzy idą o krok dalej, przedstawiając Hamas jako ofiarę ekstremistycznego Izraela. To przesunięcie postrzegania i pojmowania było starannie promowane w zachodnich mediach przy pomocy całej piramidy kłamstw. Wszyscy są do pewnego stopnia splamieni, choć niektórzy są nieco dalej na spektrum. Dzisiaj, na tych, którzy mówią prawdę o Izraelu, patrzy się jak na prawicowych świrów. 


To nie jest atak na Wesa Streetinga, ale pokazanie go jako przykładu. Wes jest uważany za przyjaciela Izraela. Tutaj jest Wes, siedzący na spotkaniu w Parlamencie przed zakłamaną „mapą”, która  mówi 1000 rasistowskich kłamstw:


<span>zdjęcie: </span><span>Richard Millett</span>
zdjęcie: Richard Millett

Wes nigdy nie usiadłby przed mapą Wielkiej Brytanii, która miałaby obszary zaznaczone dla „czarnych ludzi”, a reszta byłaby zaznaczona jako „brytyjska ziemia”. Uznałby taką mapę za rasistowską i odrażającą, i natychmiast zareagowałby na nią. Te kłamstwa zostały jednak tak dalece znormalizowane przez główny nurt, że Streeting, przyjaciel Izraela, może siedzieć w tym samym pokoju, w którym wisi mapa, która dokładnie tak przedstawia Żydów. Ludzie, którzy zorganizowali to spotkanie – ”Labour Friends of Palestine” – są kolejną grupą, szerzącą kłamstwa wśród wszystkich, którzy chcą słuchać.


Wkracza Corbyn i Omar


Główny nurt przez dziesięciolecia flirtował z kłamstwami. Izrael „może być” państwem apartheidu, „może być” wart bojkotowania i jest „możliwe”, że popełnia ludobójstwo. Niepoprawne określenia, takie jak „nielegalna okupacja” są rozrzucane jak konfetti. Przeinaczenia promowane przez „czerwono-zielony” sojusz zakorzeniły się w społeczeństwie. Stworzyło to środowisko, w którym „Izrael jest globalnym Żydem” i w którym wszystkie klasyczne antysemickie oszczerstwa tradycyjnie rzucane na Żydów są teraz kierowane na żydowskie państwo.  


Słowa, które kiedyś przekreśliłyby szanse wyborcze, przestały razić. Wybranie Corbyna na lidera Partii Pracy w Wielkiej Brytanii i niedawne zwycięstwa ludzi takich jak Ilhan Omar w Stanach Zjednoczonych są objawami moralnego kompasu, który utracił wszelką wrażliwość. David Hirsh napisał niedawno o związku antysemityzmu twardej lewicy z mizoginią, które tworzą „nienawistny związek, gorszy niż suma ich już przerażających części”. Każdy, kto ma kłopoty ze zrozumieniem wypowiedzi Hirsha, powinien zajrzeć na wątki Twittera zarówno Rachel Riley, jak Tracy Ann Oberman. Dwie kobiety żydowskiego pochodzenia, które odważnie sprzeciwiają się rasizmowi, stały się celem ataków tego brutalnego związku. Ataki przeciwko nim są plugawe, jak również nieustające.


Bezbronni


Kiedy te ideologie przedostają się na powierzchnię w politycznym nurcie głównym, jest naturalne dla Żydów i ich sojuszników powstanie przeciwko nim. Międzypartyjny związek politycznej opozycji powinien był być prosty, ale nie był. Przez pozwolenie na niepohamowane szerzenie demonizacji Izraela główny nurt uczynił sam siebie bezbronnym wobec antysemickiej fali. Czym jest antysemityzm? Czym jest syjonizm? Jeśli Izrael jest państwem-pariasem, to bycie syjonistą – co obejmuje ponad 90% Żydów – oznacza popieranie ludobójstwa, czystek etnicznych i każdego innego fałszywego oskarżenia rzucanego na Izrael. Każdy Żyd, który przeciwstawia się tym kłamstwom, jest oskarżony o bronienie tego, co jest nie do obrony. Przecież: kiedy Żyd protestuje przeciwko najbardziej nawet absurdalnym fantazjom spiskowym, robi to po prostu po to, żeby powstrzymać krytykę Izraela. Nikt nie zadaje najbardziej podstawowego pytania – czy ta krytyka w ogóle jest uzasadniona?  Jak wściekła średniowieczna tłuszcza, atakująca żydowski dom w czasie pogromu automatycznie zakłada się winę Izraela.               


To wypaczenie w pełni zakorzeniło się w głównym nurcie. Nie jest to wina Corbyna, jest to wina wszystkich, którzy kłamali o Izraelu i stworzyli scenę, na którą mógł wkroczyć Corbyn.


Why the mainstream is to blame for the antisemitism crisis

22 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Collier


Brytyjski bloger i badacz antysemityzmu w Wielkiej Brytanii. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Jak rozmawiać w Polsce o Izraelu i czy właściwie to jest w ogole potrzebne i możliwe? Piotr Majewski 2019-04-29


Brunatna fala

Znalezionych 748 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk