Prawda

Wtorek, 14 lipca 2020 - 13:15

« Poprzedni Następny »


Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy


Emanuel Miller 2019-05-04


Wideo zamówione przez brytyjski Channel 4 dla Facebook Watch pod tytułem “Gaza: life in the deadly blockade” [Gaza: życie w zabójczej blokadzie] pokazuje skandalicznie jednostronny, pozbawiony kontekstu obraz protestów na granicy Gazy.

 

Wideo, zamieszczone na stronie Facebooka brytyjskiej telewizji Channel 4 i promowane przez Facebook Watch, nie wspomina o udziale Hamasu w podżeganiu do przemocy, mimo że olbrzymia większość zabitych w rozruchach przygranicznych była związana z tą organizacją. Większość pozostałych była związana z rywalizującą z nią grupą terrorystyczną, Palestyńskim Islamskim Dżihadem.


Zamiast tego widzom powiedziano tylko, że ”te rodziny poszły razem do pierwszych linii i wróciły ciężko poranione” oraz, że „zabito ponad 260 ludzi, w tym 50 dzieci”. Faktu, że część z zabitych nieletnich osób była członkami zbrojnego skrzydła Hamasu naturalnie nie uznano za wystarczająco istotny, by podać to w wideo.“Gaza: life in the deadly blockade”


Poza pominięciem roli Hamasu w dokonywanej przemocy, wideo nie pokazuje tysięcy balonów, prezerwatyw i latawców z podczepionymi materiałami wybuchowymi, które przez miesiące codziennie wypuszczano na Izrael. Ani też widzowie nie widzą rezultatów pożarów wywołanych przez te prymitywne bomby zapalające – nie dostają informacji o wielu tysiącach hektarów spalonych lasów, plonów i pól.  Choć relacjonowanie o ludzkich ofiarach jest słusznym i ważnym zadaniem dziennikarza, całkowite pominięcie koktajli Mołotowa, granatów i noży, w jakie zaopatrują się bardziej agresywni uczestnicy zamieszek, uniewinnia Hamas. Wideo nie informuje widzów o szerszym kontekście tych „pokojowych protestów”, o wystrzeliwaniu przez Hamas tysięcy rakiet na izraelskie miasta i wsie, podkładaniu śmiertelnych improwizowanych urządzeń wybuchowych, IED, na granicy, strzelaniu bezpośrednio do izraelskich żołnierzy i budowaniu licznych tuneli, wchodzących na terytorium Izraela w celu porywania i zabijania Izraelczyków, co jest powodem bardzo realnej konieczności podejmowania przez Izrael zdecydowanych kroków na granicy Gazy.


Widzowie dowiadują się tylko, że “życie w wiecznej traumie w pułapce Gazy jest dławiące”.


Hamas chce, by łatwowierna publiczność na całym świecie wierzyła, że jego protesty są łagodne i spotykają się z brutalną odpowiedzią IDF. Chce, by widziano go jako dzielnego i słabszego, a nie tego, czym jest naprawdę: agresywną, niebezpieczną organizacją terrorystyczną, która dąży do zakłócenia pokoju dla zysków politycznych. Przedstawiając ich jako zwykłych ludzie, bez zadawania funkcjonariuszom Hamasu ani samym protestującym dociekliwych pytań, producenci tego wideo dają Hamasowi to, o czego on od dziennikarzy zachodnich oczekuje: obraz uciśnionej ofiary.    


Wszystko zaczyna się dopiero wtedy, kiedy Izrael odpowiada ogniem


W jednym wiele mówiącym zdaniu prezenter, ubrany w hełm i kamizelkę kuloodporną, mówi prosto do kamery:


Te piątkowe protesty mają znajomy wzór: najpierw pojawia się gaz łzawiący, potem zaczyna się ostra amunicja, a potem przynoszą rannych.  


Niewiarygodne, prezenter w tym streszczeniu po prostu unika jakiegokolwiek wspomnienia Gazańczyków rzucających kamienie, palących opony oraz podejmujących próby masowego przedarcia się przez granicę, co wywoływało izraelską reakcję. Jak zwykle, to Izrael jest przedstawiany jako agresor i inicjator przemocy.


Idealizowanie przemocy


Zapraszając widzów do ”spotkania z młodymi demonstrantami”, którzy „ryzykują życie”, autorzy wideo idealizują przemoc. Młody chłopiec mówi do kamery: „Nie miałem broni ani bomb z gazem. Miałem tylko procę i kamień, nic więcej”. Przedstawiając bandyckie zachowanie jako heroiczne, autorzy wideo ignorują fakt, że setkom nastolatków i dzieci pozwolono, a wręcz zachęcano do pójścia blisko strefy konfliktu. Autorzy wideo akceptują hurtem twierdzenia Palestyńczyków, że chcieli „tylko” przejść do Izraela, ale nie pytają, jakie mieli plany po przedarciu się przez granicę.  


Tutaj jest jedno z wielu wideo, które pokazują prawdziwe plany protestujących i bardzo realne niebezpieczeństwo dla życia Izraelczyków:


[Tak wygląda infiltracja graniczna z #Gazy do #Izraela. Widzicie mężczyznę (0:30) dzierżącego tasak? Wyobraźcie sobie setki takich jak on wdzierających się na terytorium Izraela z nadzieją na zamordowanie tak wielu Izraelczyków, jak to możliwe.

To jest sytuacja, z którą Izrael ma do czynienia.]


Powtórzenie twierdzenia, że Gaza jest pod ”oblężeniem”  


Przez całe wideo zarówno prezenter, jak sami Palestyńczycy, wielokrotnie mówią o ”oblężeniu”. Nie ma żadnego oblężenia. W przybliżeniu dwa tysiące ludzi codziennie podróżuje przez przejście Erez miedzy Izraelem i Gazą, a do przejścia Kerem Szalom przyjeżdża rocznie około 150 tysięcy ciężarówek z dostawami towarów, według COGAT (Koordynatora Rządowej Działalności na Terytoriach, jednostki ministerstwa obrony odpowiedzialnej za kontakty z Autonomią Palestyńską i właściwymi międzynarodowymi organizacjami pomocowymi). Choć jest blokada Gazy, utrzymują ją Izrael i Egipt w celu zapobieżenia bardzo realnej groźbie szmuglu broni przez Hamas.


Dziwaczne twierdzenie o ”wybuchowych kulach”


Podczas wywiadu mieszkanka Gazy, Malina Al Hindi, twierdziła, że izraelski snajper wystrzelił w jej nogę wybuchową kulą. Gdyby łatwowierny reporter pofatygował się i wykonał swoją pracę sprawdzając to twierdzenie, ta część wywiadu z nią nigdy nie dostałaby się na antenę: ponieważ nie ma niczego takiego jak wybuchowe kule. Zwyczajnie nie istnieją. Nie ma nic złego w tym, że Gazańczycy przedstawiają sprawy z własnego punktu widzenia, na ogół bardzo wrogiego wobec Izraela, ale dziennikarz nie powinien dostarczać Gazańczykom platformy do rzucania fałszywych twierdzeń bez zainteresowania się jak wygląda rzeczywistość.


Opowiadając swoją historię Al Hindi ujawnia kluczowy kontekst, który zauważą i zrozumieją tylko miejscowi ludzie z dobrą wiedzą o sytuacji w terenie. Al Hindi przyznaje, że ”otworzyliśmy przejście w trzecim płocie z drutu kolczastego”. Innymi słowy, grupa protestujących przedarła się nie przez jeden, nie przez dwa, ale przez trzy płoty graniczne. Dopiero w tym punkcie została trafiona.

 

Rozsądne byłoby zapytać, ile jeszcze ostrzeżeń powinni byli żołnierze IDF dać Al Hindi i jej kolegom wdzierającym się do sąsiedniego kraju? Czy IDF powinna była poczekać, aż wejdą do Izraela? Czy IDF miała pozwolić, by zaczęła atakować izraelskich cywili? Zamiast tego wideo idzie dalej, w żaden sposób nie kwestionując czynów Al Hindi.


Zwalczanie Fake News?


Ironią w tym wszystkim jest fakt, że program Uncovered został zamówiony przez Facebook jako środek zajęcia się fake news. W czerwcu 2018 roku Facebook oznajmił, że dąży do promowania “wysokiej jakości aktualnych informacji na platformie”, by spełnić zobowiązanie do pokazywania na Facebooku informacji, która jest godna zaufania, pouczająca i lokalna.

 

Uncovered rozpoczęto w 2019 roku, ale zamiast spełnienia godnych pochwały kryteriów Facebooka, Channel 4 żałośnie zawiódł tym wideo. Z powodu brakującego kontekstu, nie zadawania nawet najprostszych pytań i selektywne omijanie niewygodnych rzeczy, wideo o Gazie nie pokazuje prawdziwego obrazu tego, co się rzeczywiście dzieje.

Facebook ”Fights”  Fake News with Biased Gaza Vvideo

Honest Reporting, 30 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEmanuel Miller

Izraelski dziennikarz pracował w „Jerusalem Post”, współzałożyciel angielskiej wersji „My Truth”, organizacji dokumentującej doświadczenia żołnierzy IDF fałszywie oskarżanych o niemoralne zachowania w kontaktach z Palestyńczykami.    

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk