Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 22:02

« Poprzedni Następny »


Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy


Emanuel Miller 2019-05-04


Wideo zamówione przez brytyjski Channel 4 dla Facebook Watch pod tytułem “Gaza: life in the deadly blockade” [Gaza: życie w zabójczej blokadzie] pokazuje skandalicznie jednostronny, pozbawiony kontekstu obraz protestów na granicy Gazy.

 

Wideo, zamieszczone na stronie Facebooka brytyjskiej telewizji Channel 4 i promowane przez Facebook Watch, nie wspomina o udziale Hamasu w podżeganiu do przemocy, mimo że olbrzymia większość zabitych w rozruchach przygranicznych była związana z tą organizacją. Większość pozostałych była związana z rywalizującą z nią grupą terrorystyczną, Palestyńskim Islamskim Dżihadem.


Zamiast tego widzom powiedziano tylko, że ”te rodziny poszły razem do pierwszych linii i wróciły ciężko poranione” oraz, że „zabito ponad 260 ludzi, w tym 50 dzieci”. Faktu, że część z zabitych nieletnich osób była członkami zbrojnego skrzydła Hamasu naturalnie nie uznano za wystarczająco istotny, by podać to w wideo.“Gaza: life in the deadly blockade”


Poza pominięciem roli Hamasu w dokonywanej przemocy, wideo nie pokazuje tysięcy balonów, prezerwatyw i latawców z podczepionymi materiałami wybuchowymi, które przez miesiące codziennie wypuszczano na Izrael. Ani też widzowie nie widzą rezultatów pożarów wywołanych przez te prymitywne bomby zapalające – nie dostają informacji o wielu tysiącach hektarów spalonych lasów, plonów i pól.  Choć relacjonowanie o ludzkich ofiarach jest słusznym i ważnym zadaniem dziennikarza, całkowite pominięcie koktajli Mołotowa, granatów i noży, w jakie zaopatrują się bardziej agresywni uczestnicy zamieszek, uniewinnia Hamas. Wideo nie informuje widzów o szerszym kontekście tych „pokojowych protestów”, o wystrzeliwaniu przez Hamas tysięcy rakiet na izraelskie miasta i wsie, podkładaniu śmiertelnych improwizowanych urządzeń wybuchowych, IED, na granicy, strzelaniu bezpośrednio do izraelskich żołnierzy i budowaniu licznych tuneli, wchodzących na terytorium Izraela w celu porywania i zabijania Izraelczyków, co jest powodem bardzo realnej konieczności podejmowania przez Izrael zdecydowanych kroków na granicy Gazy.


Widzowie dowiadują się tylko, że “życie w wiecznej traumie w pułapce Gazy jest dławiące”.


Hamas chce, by łatwowierna publiczność na całym świecie wierzyła, że jego protesty są łagodne i spotykają się z brutalną odpowiedzią IDF. Chce, by widziano go jako dzielnego i słabszego, a nie tego, czym jest naprawdę: agresywną, niebezpieczną organizacją terrorystyczną, która dąży do zakłócenia pokoju dla zysków politycznych. Przedstawiając ich jako zwykłych ludzie, bez zadawania funkcjonariuszom Hamasu ani samym protestującym dociekliwych pytań, producenci tego wideo dają Hamasowi to, o czego on od dziennikarzy zachodnich oczekuje: obraz uciśnionej ofiary.    


Wszystko zaczyna się dopiero wtedy, kiedy Izrael odpowiada ogniem


W jednym wiele mówiącym zdaniu prezenter, ubrany w hełm i kamizelkę kuloodporną, mówi prosto do kamery:


Te piątkowe protesty mają znajomy wzór: najpierw pojawia się gaz łzawiący, potem zaczyna się ostra amunicja, a potem przynoszą rannych.  


Niewiarygodne, prezenter w tym streszczeniu po prostu unika jakiegokolwiek wspomnienia Gazańczyków rzucających kamienie, palących opony oraz podejmujących próby masowego przedarcia się przez granicę, co wywoływało izraelską reakcję. Jak zwykle, to Izrael jest przedstawiany jako agresor i inicjator przemocy.


Idealizowanie przemocy


Zapraszając widzów do ”spotkania z młodymi demonstrantami”, którzy „ryzykują życie”, autorzy wideo idealizują przemoc. Młody chłopiec mówi do kamery: „Nie miałem broni ani bomb z gazem. Miałem tylko procę i kamień, nic więcej”. Przedstawiając bandyckie zachowanie jako heroiczne, autorzy wideo ignorują fakt, że setkom nastolatków i dzieci pozwolono, a wręcz zachęcano do pójścia blisko strefy konfliktu. Autorzy wideo akceptują hurtem twierdzenia Palestyńczyków, że chcieli „tylko” przejść do Izraela, ale nie pytają, jakie mieli plany po przedarciu się przez granicę.  


Tutaj jest jedno z wielu wideo, które pokazują prawdziwe plany protestujących i bardzo realne niebezpieczeństwo dla życia Izraelczyków:


[Tak wygląda infiltracja graniczna z #Gazy do #Izraela. Widzicie mężczyznę (0:30) dzierżącego tasak? Wyobraźcie sobie setki takich jak on wdzierających się na terytorium Izraela z nadzieją na zamordowanie tak wielu Izraelczyków, jak to możliwe.

To jest sytuacja, z którą Izrael ma do czynienia.]


Powtórzenie twierdzenia, że Gaza jest pod ”oblężeniem”  


Przez całe wideo zarówno prezenter, jak sami Palestyńczycy, wielokrotnie mówią o ”oblężeniu”. Nie ma żadnego oblężenia. W przybliżeniu dwa tysiące ludzi codziennie podróżuje przez przejście Erez miedzy Izraelem i Gazą, a do przejścia Kerem Szalom przyjeżdża rocznie około 150 tysięcy ciężarówek z dostawami towarów, według COGAT (Koordynatora Rządowej Działalności na Terytoriach, jednostki ministerstwa obrony odpowiedzialnej za kontakty z Autonomią Palestyńską i właściwymi międzynarodowymi organizacjami pomocowymi). Choć jest blokada Gazy, utrzymują ją Izrael i Egipt w celu zapobieżenia bardzo realnej groźbie szmuglu broni przez Hamas.


Dziwaczne twierdzenie o ”wybuchowych kulach”


Podczas wywiadu mieszkanka Gazy, Malina Al Hindi, twierdziła, że izraelski snajper wystrzelił w jej nogę wybuchową kulą. Gdyby łatwowierny reporter pofatygował się i wykonał swoją pracę sprawdzając to twierdzenie, ta część wywiadu z nią nigdy nie dostałaby się na antenę: ponieważ nie ma niczego takiego jak wybuchowe kule. Zwyczajnie nie istnieją. Nie ma nic złego w tym, że Gazańczycy przedstawiają sprawy z własnego punktu widzenia, na ogół bardzo wrogiego wobec Izraela, ale dziennikarz nie powinien dostarczać Gazańczykom platformy do rzucania fałszywych twierdzeń bez zainteresowania się jak wygląda rzeczywistość.


Opowiadając swoją historię Al Hindi ujawnia kluczowy kontekst, który zauważą i zrozumieją tylko miejscowi ludzie z dobrą wiedzą o sytuacji w terenie. Al Hindi przyznaje, że ”otworzyliśmy przejście w trzecim płocie z drutu kolczastego”. Innymi słowy, grupa protestujących przedarła się nie przez jeden, nie przez dwa, ale przez trzy płoty graniczne. Dopiero w tym punkcie została trafiona.

 

Rozsądne byłoby zapytać, ile jeszcze ostrzeżeń powinni byli żołnierze IDF dać Al Hindi i jej kolegom wdzierającym się do sąsiedniego kraju? Czy IDF powinna była poczekać, aż wejdą do Izraela? Czy IDF miała pozwolić, by zaczęła atakować izraelskich cywili? Zamiast tego wideo idzie dalej, w żaden sposób nie kwestionując czynów Al Hindi.


Zwalczanie Fake News?


Ironią w tym wszystkim jest fakt, że program Uncovered został zamówiony przez Facebook jako środek zajęcia się fake news. W czerwcu 2018 roku Facebook oznajmił, że dąży do promowania “wysokiej jakości aktualnych informacji na platformie”, by spełnić zobowiązanie do pokazywania na Facebooku informacji, która jest godna zaufania, pouczająca i lokalna.

 

Uncovered rozpoczęto w 2019 roku, ale zamiast spełnienia godnych pochwały kryteriów Facebooka, Channel 4 żałośnie zawiódł tym wideo. Z powodu brakującego kontekstu, nie zadawania nawet najprostszych pytań i selektywne omijanie niewygodnych rzeczy, wideo o Gazie nie pokazuje prawdziwego obrazu tego, co się rzeczywiście dzieje.

Facebook ”Fights”  Fake News with Biased Gaza Vvideo

Honest Reporting, 30 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEmanuel Miller

Izraelski dziennikarz pracował w „Jerusalem Post”, współzałożyciel angielskiej wersji „My Truth”, organizacji dokumentującej doświadczenia żołnierzy IDF fałszywie oskarżanych o niemoralne zachowania w kontaktach z Palestyńczykami.    

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 679 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk