Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 12:58

« Poprzedni Następny »


Modlitwa za rok 5784


Caroline B. Glick 2023-09-16

Założyciel Izraela i pierwszy premier David Ben-Gurion ogłasza niepodległość 14 maja 1948 r. pod dużym portretem Theodora Herzla, założyciela nowoczesnego syjonizmu, w Muzeum Tel Awiwu, obecnie Sala Niepodległości. Zdjęcie: Zoltan Kluger/GPO.
Założyciel Izraela i pierwszy premier David Ben-Gurion ogłasza niepodległość 14 maja 1948 r. pod dużym portretem Theodora Herzla, założyciela nowoczesnego syjonizmu, w Muzeum Tel Awiwu, obecnie Sala Niepodległości. Zdjęcie: Zoltan Kluger/GPO.

W ubiegłą sobotę amerykański portal „Politico” poinformował, że Trident DMG, wiodąca firma public relations w Waszyngtonie, prowadzi w Stanach Zjednoczonych kampanię PR na rzecz wojny politycznej izraelskiej lewicy przeciwko rządowi Netanjahu i jego wyborcom. Zatrudniła tę firmę izraelska organizacja pozarządowa, Niebieskobiała Przyszłość, prowadzona przez kumpli byłego izraelskiego premiera Ehuda Baraka, miliardera Orniego Petruschkę, Gilada Shera i Erana Schwartza. Ta organizacja pozarządowa pełni funkcję Politbiura i bankiera lewicowej kampanii demonizacyjnej wartej miliardy szekli.

W niedzielę rozpoczęli w Nowym Jorku kampanię mającą na celu podważenie przyszłotygodniowej wizyty premiera Benjamina Netanjahu w Stanach Zjednoczonych. Głównym punktem podróży Netanjahu będzie jego przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. W niedzielę na budynku ONZ wyświetlono 12-piętrowy baner reklamowy: „Nie wierz kryminaliście Netanjahu”.


W przyszłym tygodniu Siła Kaplan, filia Niebieskobiałej Przyszłości, będzie pikietować, zakłócać, utrudniać i w inny sposób próbować zrujnować każde wydarzenie w Nowym Jorku, w którym Netanjahu ma wziąć udział. Zamierzają demonstrować przed hotelem, w którym się zatrzymał, przed budynkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, przed konsulatem Izraela oraz przed każdym domem, biurem i ulicą, gdzie będzie premier Państwa Izrael.


Za 20 tysięcy dolarów aktywiści mogą napić się kawy z Szikmą Bressler, pitbullem Ehuda Baraka podczas demonizujących zamieszek. Bressler jest Passionarią brygad „kryminalista Netanjahu” i Sił Kaplan. „The New York Times” ogłosił ją jako skrzyżowanie Goldy Meir, Roberta Oppenheimera i Barbie.


W zeszłą sobotę Bressler powiedziała, że nikt nie powinien nawet myśleć o próbach osiągnięcia kompromisu w sprawie reformy sądownictwa – czy w ogóle czegokolwiek – z rządem i jego zwolennikami, ponieważ, jak powiedziała Bressler: „Rozmawianie z nazistami, niezależnie od tego, czy są Żydami, czy nie, jest zabronione”.


Oświadczenie Bressler łączy negację Holokaustu z demonizacją Żydów jako nazistów. To podręcznikowy przykład współczesnego antysemityzmu. Dużo tego w elitarnych kręgach, w których się porusza.


W zeszłym tygodniu były dyrektor Mossadu Tamir Pardo rzucił w błoto pół wieku wysiłków izraelskiej dyplomacji publicznej (i 3500 lat prawdy), kiedy mówiąc o Izraelu, powiedział Associated Press: „Panuje tu państwo apartheidu”.


No cóż, nie. A nazywanie Izraela państwem apartheidu jest nie tylko oszczerstwem, ale także podręcznikowym przypadkiem antysemickiej demonizacji państwa żydowskiego. Zarówno w przypadku Pardo, jak i Bressler, oświadczenia te mają wyraźny cel demonizowania rządu i większości izraelskich Żydów, którzy odważyli się na niego głosować.


Konsekwencje ich działań są już odczuwalne za granicą. Ehud Barak, Pardo, Bressler i ich elitarni towarzysze przejęli stery kampanii BDS, która praktycznie uniemożliwiła proizraelskim żydowskim studentom na kampusach w całej Ameryce udział w życiu publicznym.


Po co cytować kongresmenkę Alexandrię Ocasio-Cortez lub przywódcę Nation of Islam Louisa Farrakhana, skoro można cytować byłego dyrektora Mossadu lub izraelską Barbie? Ich działania demoralizują i zagrażają amerykańskim Żydom i Żydom w całej diasporze.


Co kieruje ich pędem do zniszczenia międzynarodowej pozycji Izraela, rozbicia izraelskiego społeczeństwa i wzmocnienia najpotężniejszej politycznie siły antysemickiej na świecie?


W ubiegłym roku dotarliśmy do końcowego rezultatu dwóch rewolucji, które lewicowa elita Izraela zainicjowała trzydzieści lat temu. Pierwsza rewolucja – rewolucja Oslo – miała charakter ideologiczny i strategiczny. Druga rewolucja – rewolucja sądowa – miała charakter konstytucyjny. W obu chodziło o zabezpieczenie dominującej pozycji lewicy w społeczeństwie izraelskim, nawet po utracie przez nią poparcia większości Izraelczyków. Innymi słowy, obie rewolucje były z natury antydemokratyczne i rzeczywiście w ciągu następnych dziesięcioleci społeczeństwo odrzuciło obie rewolucje, ale utrzymywała je infrastruktura instytucji państwowych i bronił izraelski Sąd Najwyższy, kontrolowany przez lewicę.


Rewolucja Oslo


W tym tygodniu obchodziliśmy 30. rocznicę ceremonii podpisania Porozumień Oslo w Białym Domu 13 września 1993 roku. Oslo było atakiem na najbardziej podstawowe fundamenty państwa żydowskiego – bezpieczeństwo i syjonizm.


Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Oslo opierało się na oszustwie polegającym na tym, że OWP – klasyczna nowoczesna organizacja terrorystyczna – porzuciła terroryzm. Oslo twierdziło, że OWP stała się wiarygodną i odpowiedzialną stroną. Wręcz, że jest to strona moralna.


Na froncie syjonistycznym twierdzenie Oslo, że OWP jest stroną moralną, opiera się na jej głębszym stwierdzeniu – że Izrael jest stroną niemoralną. Podstawową ideą Oslo jest to, że jedynym powodem konfliktu palestyńskiego z Izraelem jest fakt, że Izrael kontroluje Judeę, Samarię i Jerozolimę (oraz kontrolował Gazę do 2005 roku). Do czasu Oslo wszyscy Izraelczycy z całego spektrum politycznego uznawali Jerozolimę, Judeę i Samarię za kolebkę żydowskiej cywilizacji, religii i historii. Kontrola nad Gazą była powszechnie uznawana i miała kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela.


Przed Oslo lewicowi Izraelczycy argumentowali, że Izrael powinien być skłonny poczynić ograniczone ustępstwa w sprawie kontroli nad tymi obszarami w imię pokoju, mimo przysługujących mu praw narodowych i prawnych do nich. Ponieważ jednak Oslo zapewniało, że OWP jest czynnikiem moralnym, a Izrael jest niemoralny, od 1993 r. lewica uległa radykalizacji. Izraelczycy, którzy utrzymywali, zgodnie z wcześniej uzgodnionymi poglądami, że Izrael jest moralny i ma prawo do kontrolowania tych obszarów, byli demonizowani jako „wrogowie pokoju” i „prawicowi ekstremiści”.


Strategiczna rzeczywistość, którą wprowadziło Oslo, charakteryzowała się ciągłym chaosem i niepewnością. Uzbrajając i wzmacniając grupę terrorystyczną w sercu Izraela, Oslo zapewniło, że Izrael będzie stale nękany terrorystyczną przemocą, niszcząc w ten sposób podstawowe przekonanie syjonizmu, że poprzez suwerenność Żydzi zapewnią sobie zbiorowe bezpieczeństwo.


Aby chronić i utrzymać strategiczne środowisko Oslo, pomimo odrzucenia go przez opinię publiczną, lewicowe elity Izraela demonizowały przeciwników Oslo i na nich zwalały winę za ciągły terroryzm OWP. Stworzyły tym warunki umożliwiające podjęcie przez Izrael w sierpniu 2005 roku katastrofalnej decyzji o wycofaniu wszystkich sił IDF z Gazy i wypędzeniu wszystkich izraelskich Żydów zamieszkujących Gazę i Północną Samarię.


Przez dwa lata, 2004 i 2005, trwała  najpotężniejsza kampania demonizacji i dehumanizacji, jakiej Izrael doświadczył do tego czasu, skierowana przez media i działaczy lewicowych przeciwko Żydom w Gazie i „osadnikom” jako zbiorowości, a także ich zwolennikom. W tej kampanii pełnoprawnym uczestnikiem był Sąd Najwyższy i Ministerstwo Sprawiedliwości. Ciągłe oszczerstwa rzucane na żydowskich mieszkańców Gazy i północnej Samaria: „faszyści” i „teokraci”, „podżegacze wojenni” i potencjalni mordercy, doprowadziły do zdeptania ich praw obywatelskich i praw cywilnych – nie wspominając o prawach własności.


Ostatecznie, jak przewidywano, bezpośrednio po wypędzeniu żydowskich mieszkańców i wycofaniu się sił izraelskich w sierpniu 2005 r. w Gazie wyrosło państwo terrorystyczne, zdolne do rozmieszczenia rakiet sięgających niemal każdego punktu Izraela. Niepowodzenie wypędzeń i wycofań, które były po prostu środkiem na inne realizowanie Oslo, sprawiło, że lewica jeszcze bardziej straciła popularność. Zmieniła więc kierunek swojej kampanii przeciwko większości.


Finansowane z zagranicy skrajnie lewicowe organizacje pozarządowe niezmiernie rozszerzyły wojnę prawną i propagandową. Ich zadaniem było prowadzenie ciągłej kampanii przeciwko legalności obecności Izraela w Judei, Samarii i Gazie oraz jego suwerenności nad zjednoczoną Jerozolimą. Od 2005 r. do zeszłego roku wojna organizacji pozarządowych przeciwko Izraelowi blokowała niemal wszystkie wysiłki wybranych przywódców Izraela mające na celu odejście od oszustwa z Oslo.


Sąd Najwyższy, zdominowany przez obóz Oslo, stał się centralną areną wojny organizacji pozarządowych w imieniu Oslo i jego podstaw strategicznych i ideologicznych.


W miarę jak społeczeństwo i wybrani przez niego przedstawiciele zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje, obóz na rzecz reformy sądownictwa rósł. W odpowiedzi obie rewolucje lat 90. stały się jedną.


Rewolucja sądowa


To prowadzi nas do drugiej rewolucji lat 90. – rewolucji sądowniczej. Rewolucja byłego prezesa Sądu Najwyższego Aharona Baraka pociągnęła za sobą przejęcie władzy ustawodawczej Knesetu i władzy wykonawczej rządu w drodze sądowego fiat. Kontrolę lewicy nad Trybunałem zinstytucjonalizowano poprzez umieszczenie stałej większości zwolenników Aharona Baraka w Komisji Selekcyjnej Sędziów.


Aharon Barak oparł swoje przejęcie władzy na fałszywym twierdzeniu, że istnieje napięcie pomiędzy żydowską tożsamością narodową Izraela a demokracją. Barak zakładał istnienie „oświeconej publiczności”, której wartości i poglądy są ucieleśnione przez Sąd. Na podstawie tych dwóch twierdzeń Barak wyjaśnił, że kiedy demokracja i żydowska tożsamość Izraela wchodzą w konflikt, „poglądy oświeconego społeczeństwa w Izraelu” muszą ustalić właściwą równowagę między nimi.


Aż do tego twierdzenia Aharona Baraka rzadko pojawiał się pogląd, że istnieje sprzeczność między nimi, ponieważ nie ma sprzeczności między żydowskością a demokracją. Ale jeśli wyznajesz założenia Oslo, że Izrael jest stroną niemoralną, a OWP jest stroną moralną, to także dojdziesz do wniosku, że syjonizm ma co najmniej kontrowersyjny związek z demokracją.


Około 3500 lat historii Żydów i 75 lat historii współczesnych Żydów izraelskich obnaża fałsz  twierdzenia Oslo o izraelskiej niemoralności. A 30 lat palestyńskiego terroru i antysemityzmu zdemaskowało jako oszustwo twierdzenie, że OWP jest stroną moralną. Tak samo podjęte w tym miesiącu wysiłki Sądu Najwyższego, by ukoronować się na władcę Izraela z nieograniczoną władzą, (w tym możliwością unieważnienia wyników wyborów), obalają pogląd, że Barak i jego zwolennicy byli i nadal są strażnikami izraelskiej demokracji.


Są jej oprawcami.


Zlanie się rewolucji Oslo z rewolucją sądowniczą w Sądzie i na ulicach jasno pokazuje, że jedynym sposobem, by Izrael pozostał demokracją, jest pozostanie państwem żydowskim.


Kumpel Ehuda Baraka, lewicowy miliarder Kobi Richter, jest jednym z finansistów wojny politycznej lewicy. W ostatnich tygodniach był także źródłem informacji na temat jej światopoglądu. W zeszłym miesiącu powiedział izraelskiemu radiu, że lewicowe elity wygrają, ponieważ są potężniejsze od rządu. „Jesteśmy potęgą militarną. Siła gospodarcza jest nasza!” oznajmił.


W tym tygodniu Richter wyjaśnił, że problem izraelskich Żydów polega na tym, że większość z nich to „nacjonaliści”. Lewica, powiedział, rozwiąże problem żydowskiego nacjonalizmu, łącząc siły z partiami arabskimi, które odrzucają prawo Izraela do istnienia i wspierają terroryzm.


Większość lewicy syjonistycznej sprzeciwiała się szaleńczym planom wycofania się z Gazy w 2003 roku. Jednak kampanie podżegające z lat 2004-05 dały lewicy z Oslo znaczący impuls. Podobnie do niedawna przeważająca większość lewicowców nigdy nie kwestionowała podstawowego założenia syjonizmu.


Aharon Barak i Ehud Barak mają rację co do jednego: Deklaracja Niepodległości jest najważniejszym dokumentem w historii politycznej Izraela. Ale jak David Ben-Gurion wyjaśnił w przemówieniu przed Knesetem w 1950 r., ich twierdzenie, że deklaracja uzasadnia ich wysiłki na rzecz przekształcenia Izraela w postsyjonistyczną oligarchię, jest całkowicie fałszywe.


Ben-Gurion powiedział, że deklaracja nie dążyła do jedności wartości. Dążono do szerokiego konsensusu. Dlatego w tekście wielokrotnie pojawia się termin „państwo żydowskie”, ale „Bóg Izraela” zostaje zastąpiony przez bardziej inkluzywną „Skałę Izraela”.


Ben-Gurion powiedział: „Wszystkie partie zasiadające w tej izbie podpisały deklarację – od komunistów po Aguda Izrael. Jedność, która tak łączy, nie zdarza się codziennie i nie należy jej minimalizować.”


Modlę się na nadchodzący rok, aby w kolejnych tygodniach i miesiącach lewica syjonistyczna pamiętała o przesłaniu tej deklaracji. Nie ma sprzeczności między państwem „żydowskim” i „demokratycznym”. To postsyjonizm – nie zaś syjonizm – prowadzi do  tyranii.


Oby także pamiętali, że ich prawicowi bracia i siostry nie są ich wrogami, ale partnerami we wspólnym losie.


Link do oryginału: https://www.jns.org/column/state-of-israel/23/9/14/319162/

JNS Org., 14 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Caroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.   


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk