Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 05:47

« Poprzedni Następny »


Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?


Jonathan S. Tobin 2021-12-29

Izraelscy żołnierze sprawdzający uczestników pogrzebu Jehudy Dimentmana w Homesz, 17 grudnia 2021 r. Dimentman został zabity w zamachu terrorystycznym w pobliżu Homesz. Zdjęcie: Nasser Ishtayeh/Flash90
Izraelscy żołnierze sprawdzający uczestników pogrzebu Jehudy Dimentmana w Homesz, 17 grudnia 2021 r. Dimentman został zabity w zamachu terrorystycznym w pobliżu Homesz. Zdjęcie: Nasser Ishtayeh/Flash90

Niezbyt uważnemu obserwatorowi wiadomości z Bliskiego Wschodu może wydawać się, że największą sprawą, jaka ostatnio dzieje się w Izraelu, jest to, co niektóre media opisują jako gwałtowny wzrost przemocy żydowskich osadników wobec Palestyńczyków. Według B’Tselem, antyosadniczej grupy, która jest niemniej traktowana przez zachodnie publikacje jako obiektywne i bezstronne źródło, liczba ataków Żydów żyjących na Zachodnim Brzegu [tj. Judei i Samarii] na arabskich sąsiadów wzrosła rzekomo o niemal 50 procent w stosunku do poprzedniego roku. Według tej relacji, radykalni Żydzi – motywowani nacjonalistyczną nienawiścią do Arabów – są winni licznych incydentów rzucania kamieniami, a także strzelania, wraz z tak zwanymi atakami “price tag” (będącymi odwetem za napaści z drugiej strony), w których  Żydzi wandalizują arabską własność.

Pytaniem, jakie powinniśmy zadawać o ten szum medialny wobec groźby przemocy ze strony osadników, nie jest to, czy jest prawdą, że mały odsetek mieszkańców żydowskich społeczności w Judei i Samarii wdaje się w starcia z Palestyńczykami, lub czy niektórzy z nich złamali prawo przez popełnienie aktów przemocy. Pytaniem jest, czy uzasadniona jest decyzja grup aktywistów i mediów traktowania tych incydentów jako symbolu tego, dlaczego jest złem, by Żydzi żyli na tych terytoriach, jak również dlaczego skupienie na przemocy osadników niemal zawsze jest pozbawione szerszego kontekstu czyli tego, co widzimy znacznie częściej na Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii]: codziennych ataków Arabów na Żydów, włącznie z morderstwami.  


Choć arabska przemoc nie usprawiedliwia żydowskich reakcji lub odwetu, jest coś niewłaściwego w tym, że kilku Żydów rzucających kamienie uważa się za znacznie ważniejszy fakt niż morderczy terror, niż to, że ataki na Żydów na tych samych terenach są mniej lub bardziej narodowym sportem Palestyńczyków.  


Tym, co oburza, są podwójne standardy. Za przestępstwa kilku osób pociąga się do odpowiedzialności kilkaset tysięcy Izraelczyków, którzy żyją w miejscu uważanym przez społeczność międzynarodową za „okupowane terytoria” i rozciąga się tę odpowiedzialność na populację całego kraju. Równocześnie jednak wykładniczo większe rozmiary palestyńskiej przemocy uważa się albo za niewarte wzmianki, albo jakoś uzasadnione. W tym kontekście widać wyraźnie, że celem tak podawanej informacji jest nie tyle zachowanie osadników, ile delegitymizacja Żydów.

 

Obraz incydentów żydowskiej przemocy odmalowany w różnych relacjach szerzonych przez grupy takie jak B’Tselem, J Street i antysyjonistyczne publikacje, takie jak The Intercept i +972 Magazine, a potem powtarzany w mediach głównego nurtu, takich jak „New York Times”, jest paskudny.

 

Sprawcami w większości jest “młodzież ze wzgórz” – niezdyscyplinowani młodzi ludzie, którzy mieszkają w osiedlach nieautoryzowanych przez izraelski rząd. Inni są niezrównoważonymi młodymi ludźmi z psychicznymi problemami, którzy wymknęli się służbom socjalnym i teraz wyładowują swoje osobiste problemy w sposób, który pogarsza trwający stulecie konflikt wokół syjonizmu. Relacje opisują ich jako napadających na spokojnych palestyńskich farmerów, którzy próbują zbierać oliwki i zajmują się swoim codziennym życiem, nękani brutalnymi atakami.  


Problem przemocy osadników  jest więc nie tylko piętnowany jako przestępczy lub haniebny; jest pokazywany jako ucieleśnienie wszystkiego, co liberalni Żydzi i krytycy syjonizmu uważają za złe we współczesnym Izraelu. Ta rzekomo bandycka populacja osadników ma być ilustracją tezy, że nacjonalizm i nietolerancja wobec Arabów podważa, jeśli nie wymazuje całkowicie, żydowskie wartości i etykę.


Nie jest więc zaskakujące, że widziany w ten sposób problem potępili niedawno czołowi członkowie izraelskiego rządu, tacy jak minister spraw zagranicznych, Jair Lapid i minister bezpieczeństwa, Omar Bar-Lev. I ci, którzy potępiają żydowskie ataki na niewinne palestyńskie ofiary, mają rację mówiąc, że jest to złe i, podobnie jak inne wypadki nielegalnego zachowania, powinno być potępione i ukarane.  

 

Dlaczego jednak stosunkowo rzadkie wypadki złego zachowania Żydów – których liczba, jeśli włączy się jako wiarygodne wszystkie graffiti i groźby, o których informują Palestyńczycy lub anty-osadnicze grupy, czyli kilkaset rocznie—uznaje się za bardziej godne upublicznienia i szokujące niż palestyńskie ataki wszelkiego rodzaju na osadników, które dzieją się codziennie i zdarzają się tysiąckrotnie częściej? Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy skutki terrorystycznych ataków są tragicznenajnowszy był w czwartek, kiedy Palestyńczycy ostrzelali samochód ze studentami jesziwy, zabijając jednego Żyda w samochodzie i raniąc dwóch innych – są rzadko uważane za godne publikacji, także kiedy wynikiem jest śmierć.

 

Niektórzy szydzili z odpowiedzi izraelskiego premiera, Naftalego Bennetta, na te wypowiedzi członków jego gabinetu, jako próby ugłaskania tych, którzy głosowali na jego partię Jamina i którzy uważają, że zdradził ich tworząc koalicję z lewicą. Mówił jednak prawdę, kiedy tweetował, że “osadnicy w Judei i Samarii od dziesięcioleci codziennie cierpią w powodu przemocy i terroryzmu” i że niesłuszne jest uogólnianie na wszystkich osadników zachowania kilku ludzi.

 

Jednym z powodów tego obsesyjnego skupiania się na przemocy osadników jest to, że jest częściowo zrozumiałe, że żydowski świat jest bardziej zainteresowany tym, co robią niektórzy Żydzi niż tym, co robią inni. Niemniej ta introspekcja – która w wielu wypadkach staje się nie tyle rachunkiem sumienia, ile pragnieniem oczernienia i potępienia tych, którymi żydowska lewica gardzi z powodu ich poglądów politycznych – dalece nie jest pełną odpowiedzią.


Jest także funkcją niższych standardów, według których zawsze osądzani są palestyńscy Arabowie. Chociaż ci, których gniewają ataki na nich, mówią to z, jak sądzą, pozycji moralnej wyższości, taryfa ulgowa jaką dają Arabom za ich znacznie częstszą praktykę terroryzmu, jest swego rodzaju rasistowskim protekcjonalizmem, a nie wyrazem szacunku dla nich lub troski o ich dobro.


Brakuje także w tej dyskusji jakiegokolwiek kontekstu w sprawie incydentów domniemanej przemocy ze strony Żydów. Wiele z nich zdarza się podczas awantur o sporną własność, kiedy Palestyńczycy próbują uprawiać ziemię, do której nie mają prawnego tytułu, często przylegającą do żydowskich społeczności. Założenie w wielu takich relacjach o działaniach osadników, że Żydzi nigdy nie mają racji, jest nieuzasadnione.  


Jest także prawdą – w odróżnieniu od lewicowych grup i tych części izraelskiego wywiadu i armii, których zadaniem jest monitorowanie przemocy ze strony osadników ze względu na konsekwencje dla bezpieczeństwa – statystyka izraelskiej policji mówi coś innego. Jak informowała gazeta “Times of Israel”, w artykule, w którym dane policji są pogrzebane pod relacjami oskarżycieli osadników: 

 

“Izraelska policja mówi, że liczba incydentów maleje z roku na rok, podczas gdy liczba wniesionych aktów oskarżenia rośnie. Według oficjalnych danych policyjnych,   w reakcji na działania władz izraelskich, od 2019 do 2021 roku nastąpił spadek o 61,1%  tak zwanych ataków “price tag”, w których ekstremistyczni osadnicy napadają Palestyńczyków lub niszczą i malują graffiti na ich własności. Mówi także, że liczba wniesionych aktów oskarżenia wobec żydowskich ekstremistów podwoiła się, od 16 w zeszłym roku do 32”.


Jeśli tak, to nie tylko problem nie narasta, ale wbrew tym, którzy oskarżają izraelskie władze o przymykanie oczu na przemoc osadników, rząd rozprawia się, tak jak powinien, z przestępcami.


Nielegalnego zachowania nie da się usprawiedliwić, nawet jeśli przychodzi po tak wielu atakach na Żydów. Jednak publiczne bicie się w piersi w sprawie osadników i mówienie o tak zwanych moralnych kosztach “okupacji” nie jest tylko nieproporcjonalne. Jest także częścią narracji zamierzonej do wybielenia, racjonalizowania, a nawet usprawiedliwiania przemocy wobec Żydów, którzy mają czelność życia w tych częściach żydowskiej ojczyzny, gdzie Arabowie ich nie chcą. Ci, którzy traktują to jako jeszcze jeden powód do demonizowania syjonizmu, nie tylko wyolbrzymiają problem; rozdymają go w celu popierania sprawy, której celem nie jest poprawienie granic Izraela, ale zniszczenie żydowskiego państwa.  


Why the double standard on West Bank violence?

JNS Org., 17 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk