Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 21:06

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy


Eugene Kontorovich 2023-02-06

<span>Benjamin Netanyahu (Zrzut z ekranu wideo) </span>
Benjamin Netanyahu (Zrzut z ekranu wideo) 

Proponowane przez nowy rząd Izraela reformy sądownictwa wywołały lamenty zwolenników rządów prawa w Ameryce.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił o zaniepokojeniu jego rządu planami reformy podczas swojej wizyty w państwie żydowskim w tym tygodniu, z komentarzami na temat „wspólnych wartości” demokracji.

Nie komentował, jak do tych wartości pasuje plan jego szefa dodawania sędziów do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, dopóki sąd nie wyda decyzji, które mu się podobają.

Zrozumienie obecnej tyrańskiej władzy izraelskich funkcjonariuszy systemu sądowniczego w porównaniu z proponowanymi skromnymi reformami pokazuje, że takie lamenty są absurdalne – przynajmniej jeśli uważa się Wielką Brytanię za demokrację.

Izraelski Sąd Najwyższy jest znacznie potężniejszy niż którykolwiek z jego odpowiedników w innych zachodnich demokracjach – ale bez żadnych ograniczeń czy kontroli, przed jakimi stoją te instytucje w innych krajach.


Podobnie jak Wielka Brytania, Izrael nie ma spisanej konstytucji i przez większość swojej historii funkcjonował zgodnie z zasadą suwerenności parlamentarnej. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, nie ma zwyczajowej konstytucji ustanawianej stopniowo przez wieki.

Sąd Najwyższy jednostronnie ogłosił koniec suwerenności parlamentarnej, co sami sędziowie ochoczo uznali za „rewolucję sądowniczą” w połowie lat 90 XX wieku.

Sąd ogłosił, że ma uprawnienia do obalania ustaw; uprawnienia które, jak powiedział, zostało mu przyznane przez „Ustawę Zasadniczą”. W przeciwieństwie do instrumentów konstytucyjnych, Ustawy Zasadnicze Izraela są przyjmowane zwykłą większością i mogą być uchylane przez kolejne większości. Ustawa Zasadnicza, o której sąd twierdził, że zezwala na kontrolę sądową parlamentu, została przyjęta głosami 32-21, co świadczy o braku jasności Knesetu, co do tego, że będzie traktowana jako dokument konstytucyjny.

Następnie sąd wyeliminował wszelkie ograniczenia dotyczące legitymacji procesowej, co pozwala mu orzekać we wszystkich kwestiach życia publicznego, kiedy tylko zechce, bez żadnych postępowań przed sądem niższej instancji i bez ustalania faktów.

Sędziowie SN wymyślili doktrynę „zasadności”, aby móc blokować wszelkie działania rządu (w tym nawet wyznaczenie premiera), które uważa za „niezrównoważone”. Oczywiście nie ma niewidzialnej wagi równoważenia kompromisów w polityce publicznej. W takich przypadkach sędziowie po prostu swoimi preferencjami zastępują kompromisy wypracowane przez polityków pochodzących z wyborów.

Sąd stwierdził również, że jest uprawniony do decydowania, że wszelkie nowe Ustawy Zasadnicze lub poprawki do starych są same w sobie niekonstytucyjne.

Odrzuciwszy suwerenność parlamentarną, trybunał w końcu odrzucił nawet suwerenność praw, które, jak twierdził, upoważniały do kontroli sądowej, i teraz nie uznaje żadnej zasady wyższej niż jego własna opinia, czego brytyjscy sędziowie nigdy by nie zasugerowali.

Mało doceniane w proponowanych reformach jest to, że po raz pierwszy wyraźnie upoważniają one do kontroli sądowej Ustaw Zasadniczych. Zmiany nadałyby działaniom sądu demokratyczne imprimatur, którego obecnie mu brakuje.

Jednocześnie nakładałoby to ograniczenia, wymagając rozszerzonego składu sędziowskiego i większości w Sądzie Najwyższym, by obalić ustawę.

Kolejna reforma zwiększyłaby reprezentację Knesetu w komisji selekcyjnej sędziów. Obecnie w Izraelu sami sędziowie kontrolują wybór swoich następców i wszystkich sędziów sądów niższej instancji: sędziowie zasiadający mają trzy miejsca w dziewięcioosobowej komisji, która wybiera wszystkich sędziów w kraju.

Kolejne dwa należą do przedstawicieli izby adwokackiej, którzy prawie zawsze głosują razem z sędziami, którzy sami głosują jako blok. Wielka Brytania przeniosła nominowanie sędziów do specjalnej komisji, w której sędziowie są reprezentowani. Jednak przed 2006 r. Lord Kanclerz wybierał sędziów i niezależnie od tego, czy nowy system jest ulepszeniem, czy nie, z pewnością Wielka Brytania była wcześniej dobrze funkcjonującą demokracją.

Rząd nie miałby niemal absolutnej kontroli nad nominacjami, jak w Ameryce w okresach niepodzielnego rządu, ale reforma zakończyłaby obecne samoodtwarzanie się systemu sądownictwa.

Oczywiście rządy o różnych poglądach mianowałyby różnych sędziów, zapewniając różnorodność perspektyw w składzie orzekającym.

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której sędziowie Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii idą do telewizji, by potępić propozycje legislacyjne dotyczące zmiany składu komisji selekcyjnej, co jest kolejnym dowodem na to, że izraelscy sędziwie funkcjonują jako aktorzy polityczni.

Jeden z najistotniejszych aspektów propozycji właściwie nie ma nic wspólnego z sądami, ale dotyczy rządowych prawników.

W Izraelu prokurator generalny nie jest niezależnie wybierany przez rząd, ale ma prawo zawetować każdą politykę rządu poprzez zwykłe wyrażenie zgody lub niezgody. Na każdym szczeblu władzy radcy prawni nie odpowiadają przed swoimi ministrami, mogą odmówić reprezentowania swoich ministrów, a także zakazać im korzystania z prywatnej reprezentacji prawnej.

Istotnie, rządowi doradcy prawni publicznie potępiają politykę rządu i spierają się z własnymi instytucjami w sądzie. Porównaj to z Wielką Brytanią, gdzie rząd może i często decyduje się na skorzystanie z porady prywatnego prawnika, przy czym porady pozostają ściśle poufne.

Być może najbardziej kontrowersyjna sugestia pozwoliłaby Knesetowi, specjalną większością 61 głosów, zawiesić unieważnienie ustawy przez Sąd Najwyższy.

Jest to część propozycji, która najprawdopodobniej zostanie odrzucona, ale sama w sobie nie jest przerażająca, biorąc pod uwagę, że Sąd Najwyższy Izraela nie interpretuje konstytucji, ale raczej bieżące ustawodawstwo. Trudno zrozumieć, dlaczego prawo uchwalone przez 32 posłów nie może być czasowo zmienione przez 61 posłów.

Krytycy planów reform twierdzą, że sąd jest jedyną kontrolą jednoizbowego Knesetu, podczas gdy w Wielkiej Brytanii Izba Lordów i dewolucja ograniczają władzę rządu. Ale Izrael ma inne mechanizmy kontroli, takie jak proporcjonalny system reprezentacji, który powoduje, że do powołania rządu potrzebna jest duża liczba partii.

Partia premiera ma zwykle nie więcej niż połowę mandatów, przez co każda koalicja jest niestabilna. Wybory odbywają się średnio co 2,5 roku.

Nawet niektórzy w izraelskiej opozycji uznają teraz zasadność wezwań do zmian i zaczynają omawiać szczegóły.

Eskalacja retorycznych ataków na propozycje nie dotyczy rzeczywistości, ale wykalkulowanej próby stworzenia międzynarodowego weta dyplomatycznego wobec wybranego rządu Izraela – taktyka charakterystyczna dla niedemokratycznego ducha jurystokracji.


Why Netanyahu is right to go after overmighty Supreme Court

Jewish Chronicle, 2 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Eugene Kontorovich


Profesor prawa, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i prawa gospodarczego. Wykładowca Northwestern University School of Law w Chicago. Obecnie przeniósł się na stałe do Izraela.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk