Prawda

Niedziela, 25 października 2020 - 15:16

« Poprzedni Następny »


Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?


Jonathan S. Tobin 2020-04-26

<span>Amerykański senator Lindsey Graham (po lewej) z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu i amerykańskim ambasadorem w Jerozolimie Davidem Friedmanem na Wzgórzach Golan, 11 marca 2019. Credit: Amos Ben-Gershom/GPO.</span>
Amerykański senator Lindsey Graham (po lewej) z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu i amerykańskim ambasadorem w Jerozolimie Davidem Friedmanem na Wzgórzach Golan, 11 marca 2019. Credit: Amos Ben-Gershom/GPO.

Odpowiedź sekretarza stanu USA, Mike’a Pompeo, na pytanie o nowy rząd koalicyjny Izraela wydaje się oczywista. Porozumienie podpisane przez premiera Benjamina Netanjahu i przywódcę partii Niebiesko-Białych, Benny’ego Gantza, pozwala na głosowanie w nadchodzących miesiącach nad rozciągnięciem izraelskiej suwerenności na część Zachodniego Brzegu, włącznie z blokami osiedli i Doliną Jordanu. Dla Pompeo decyzja, czy to zrobią, czy nie, należy do Izraelczyków.

Według Reutersa, Pompeo powiedział: „Jeśli chodzi o aneksję Zachodniego Brzegu, Izraelczycy ostatecznie sami podejmą tę decyzję. To jest izraelska decyzja. My zaś będzie blisko z nimi współpracować, by prywatnie dzielić się naszymi poglądami na to”.


To nie byłaby reakcja Departamentu Stanu prezydenta Baracka Obamy, ani administracji prezydentów George’a W. Busha, Billa Clintona, George’a H.W. Busha ani nawet Ronalda Reagana. Wszystkie one gorąco i publicznie sprzeciwiały się wszelkiej myśli o izraelskiej  aneksji, nie mówiąc już o planach wprowadzenia jej w życie.


Różnica między administracją prezydenta Donalda Trumpa, która przedstawiła kilka miesięcy temu plan dla Bliskiego Wschodu z wizją Izraela zatrzymującego około 30 procent Zachodniego Brzegu, w kontekście projektu, który pozwalał także na stworzenie niepodległego, choć zdemilitaryzowanego, państwa palestyńskiego, nie polega tylko na zarysach rozwiązania konfliktu.


Tym, co rzeczywiście odróżnia Trumpa i Pompeo od ich poprzedników, jest to, że obecny rząd amerykański nie uważa, że ma prawo dyktować Izraelczykom, jaką politykę mają prowadzić. A ta niechęć do wydawania rozkazów państwu żydowskiemu rzeczywiście szokuje krytyków Izraela i establishment zajmujący się polityką zagraniczną.  


Obama nie cofał się przed wyrażaniem swoich prywatnych uczuć o stosunkach między USA i Izraelem. Czasami – pamiętając o silnej sympatii do Izraela ze strony przeważającej większości Amerykanów - wygłaszał kilka pustych słów, nigdy jednak nie kłopotał się ukrywaniem pogardy dla samej myśli, że Izraelczycy powinni być traktowani jak równi. Mówił wyraźnie o swoim przekonaniu, że ma prawo „uratować Izrael przed nim samym”, ponieważ polityka przyjęta przez demokratycznie wybrany rząd. nie była zgodna z jego nierealną wizją tego, jak osiągnąć pokój. Wierzył, że ma prawo zlekceważyć wolę izraelskiego narodu wyrażoną przy urnach wyborczych, a wielu jego zwolenników wśród amerykańskich Żydów zgadzało się z nim w tej sprawie.


I mimo znacznie bardziej przyjaznego tonu George’a W. Busha wobec Izraela on także nie różnił się zbytnio w sprawie tego, czy Izraelczycy mają prawo do samodzielnego podejmowania decyzji. Jako jedyne supermocarstwo-sojusznik Izraela, Stany Zjednoczone zawsze  przypisywały sobie prawo oczekiwania, że Izraelczycy zrobią to, co nakaże im Waszyngton.


Istotnie, każdy ambasador USA w państwie żydowskim przed mianowanym przez Trumpa  w 2017 roku Davidem Friedmanem zachowywał się jak prokonsul rzymskiego lub brytyjskiego imperium, którego zadaniem jest wydawanie rozkazów państwu-klientowi, którego pretensje do suwerenności nie muszą być traktowane ze zbyt wielkim szacunkiem.


Amerykańskie poparcie dla formuły „ziemia za pokój”, w której od Izraela wymagano, by oddał dosłownie każdy centymetr ziemi zdobytej w wojnach obronnych, stawało się coraz bardziej nie do obrony wobec upartych i konsekwentnych odmów Palestyńczyków zawarcia pokoju na jakichkolwiek warunkach. Autonomia Palestyńska odrzuciła plan Trumpa jako niezgodny z aspiracjami ich przywódców, ale odrzucała także wszystkie wcześniejsze, znacznie bardziej szczodre izraelskie i amerykańskie oferty pokoju. Utknęli w tej samej mentalności stuletniej wojny przeciwko syjonizmowi, co nie pozwala im na uznanie prawomocności żydowskiego państwa, niezależnie od tego, gdzie będą jego granice.


Dlatego też istnieje konsensus wśród Izraelczyków, rozciągający się przez całe spektrum polityczne, który nie widzi żadnego rzeczywistego partnera do pokoju. Choć może istnieć niezgoda co do harmonogramu lub słuszności działania w tej sprawie w tej chwili, Gantz krytykował minione starania o obłaskawienie Palestyńczyków przez oddawanie terytorium i osiedli, i popierał aneksję Doliny Jordanu.


Aneksja nie przeszkodziłaby Palestyńczykom w posiadaniu państwa, gdyby kiedykolwiek zdecydowali się zaakceptować pokój, ponieważ żaden realistyczny plan nigdy nie wymagał, by Izrael zrezygnował z bloków osiedli. Przez zgodę na permanentne panowanie Izraela nad tymi obszarami, włącznie z suwerennością w Jerozolimie, administracja Trumpa uznała jedynie rzeczywistość, zamiast zajmować się magicznym myśleniem o Palestyńczykach, jakie charakteryzowało politykę jej poprzedniczek.  


Zasadą jednak, o którą tutaj chodzi, jest prawo Izraela do decydowania o własnym losie.


Niektórzy Amerykanie wierzą, że aneksja jakiegokolwiek kawałka ziemi będzie katastrofą dla Izraela i trzeba tego unikać za wszelką cenę, nawet jeśli oznacza to pozbawienie narodu izraelskiego prawa do samostanowienia. Problem z takim stanowiskiem polega na tym, że nie tylko mądrość takich recept politycznych dla Izraela jest wątpliwa, ale także to, że jest ono zakorzenione w błędnym przekonaniu, że Izraelczycy są zbyt głupi lub zbyt napędzani ideologią albo wiarą, by zrobić to, co słuszne. Izraelczycy zasługują na więcej szacunku ze strony Amerykanów i jest zasługą Trumpa, że jest gotów im ten szacunek okazać.  


Niektórzy argumentowali również, że w przeszłości działania Izraela zaszkodziłyby stosunkom USA ze światem arabskim i muzułmańskim. Świat arabski jednak ma dość palestyńskiego nieprzejednania i niemal nie protestował, kiedy Trump uznał izraelską suwerenność w Jerozolimie i na Wzgórzach Golan. Patrzą na Izrael jak na sojusznika przeciwko Iranowi, ponieważ czuli się opuszczeni przez politykę Obamy nuklearnego obłaskawiania Iranu. Stara koncepcja amerykańskich arabistów, że Izrael jest przeszkodą do lepszych stosunków USA ze światem arabskim, jest beznadziejnie przestarzała.   


Stany Zjednoczone nie mogą narzucić pokoju. Jeśli kiedykolwiek nastąpi pokój, będzie to tylko wtedy, kiedy Palestyńczycy zrozumieją, że nikt nie wręczy im Izraela w kawałkach na srebrnym półmisku. Szacunek Trumpa do izraelskiej demokracji jest słuszny jako zasada, a pozostaje także jedyną, choć teoretyczną, drogą do pokoju.


Is it wrong to let Israel make decisions for itself?

JNS. Org, 23 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Kto bardziej zyskuje? Paweł 2020-04-26
1. I tak i nie Paweł 2020-04-26


Syjonizm

Znalezionych 173 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk