Prawda

Sobota, 2 marca 2024 - 16:51

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił


Jonathan Kay 2023-04-20


Jeśli jesteś pracownikiem umysłowym w Kanadzie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w twoim miejscu pracy odbywały się wykłady na temat „dekolonizacji” — niejasno zdefiniowanego projektu mającego na celu „dekonstrukcję kolonialnych ideologii wyższości i przywilejów zachodniej myśli”. To zdecydowanie kultowy podgatunek pedagogiczny, który dobrze poznałem, bo zirytowani pracownicy często przesyłają mi zrzuty z ekranu i nagrania ze swoich szkoleń. Ponieważ zgłaszanie skarg na te materiały wewnętrznie groziłoby oskarżeniami zagrażającymi zarzutami o „białą wrażliwość” itp., wielu pracowników uważa, że ujawnienie ich dziennikarzom jest jedyną realną opcją.Godnym uwagi okazem, który otrzymałem w zeszłym roku, był 136-stronicowy moduł zatytułowany Wprowadzenie do dekolonizacji, który został przedstawiony na  początku tego  roku przez firmę konsultingową Hummingbirds Rising personelowi Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Kolumbii Brytyjskiej (urzędu, który sam określił się jako „niezależny głos Brytyjskiej Kolumbii (BC) na rzecz sprawiedliwości i odpowiedzialności, [pracujący] nad upewnieniem się, że organizacje sektora publicznego traktują ludzi sprawiedliwie i przestrzegają zasad”). Instruktorzy powiedzieli około stu uczestnikom, że będzie to „odważna przestrzeń”, w której ci, którzy mają obawy dotyczące dekolonizacji, mogą „być śmiali i odważni [przy zadawaniu] pytań i komentowaniu”. (Według zastępcy rzecznika praw obywatelskich udział w wydarzeniach poświęconych różnorodności i integracji wszystkich pracowników organizacji jest zwykle wymieniany jako opcjonalny. W praktyce, personel powiedział mi, że prawie wszyscy czują, że muszą uczestniczyć).  


Wiele materiałów historycznych przedstawionych na tej sesji było faktograficznie dokładnych - w tym opisy niesprawiedliwości związane z kanadyjskim systemem rezerwatów dla rdzennych mieszkańców. Ale w miarę lektury, treść zaczęła powodować unoszenie brwi. W części poświęconej ekonomii stanowczo stwierdzono, że kapitalizm jest „wirusem” „uciskających systemów”. Wykład na temat duchowości przedstawiał zachodnie wartości jako z natury narcystyczne, w przeciwieństwie do dążenia ludów rdzennych do uniwersalnej harmonii. Szereg wymienionych grzechów, które prezenterzy ewidentnie kojarzą z „białą supremacją”, obejmowało „punktualność”, „dobre maniery” i „perfekcjonizm”. Najbardziej skandaliczne było stwierdzenie, że nazistowska rzeź sześciu milionów europejskich Żydów była bezpośrednio inspirowana kanadyjską konstytucją. Co jeszcze dziwaczniejsze, ilustracja do tego slajdu była wzięta z Jasia Fasoli, zwariowanego brytyjskiego programu komediowego z lat 90.


(Zapytany o prezentację, kierownik ds. komunikacji Biura Rzecznika powiedział Quillette, że Hummingbirds Rising zostało wpisane na publiczną listę zakwalifikowanych dostawców BC Public Service, oraz że pracownicy biura nie przeprowadzili wcześniejszej weryfikacji prezentacji. Kierownik ds. komunikacji dodał, że szkolenie było częścią „zobowiązania Biura do pojednania z ludnością rdzenną. Wiedza personelu na temat bezpieczeństwa kulturowego i wpływu kolonizacji na ludność rdzenną jest ważnym elementem planu usług biura dla społeczności rdzennych. Zdajemy sobie sprawę, że pewne treści prezentacji Hummingbirds mogą być dla niektórych kontrowersyjne. Chcemy jednak podkreślić wartość, jaką dla naszego personelu ma pełne zrozumienie wielości perspektyw rdzennych mieszkańców naszej prowincji.”)


Slajdy z Introduction to Decolonization
Slajdy z Introduction to Decolonization

Po udostępnieniu tych zdjęć na Twitterze skontaktowało się ze mną biuro znanej organizacji żydowskiej w Vancouver, której kierownictwo (co zrozumiałe) uznało slajd Jaś Fasola/ Holocaust za pokaz skrajnej ignorancji. Dzięki ich staraniom sprawa została podobno podjęta wewnętrznie przez rząd prowincji BC. Później dowiedziałem się, że w następnych miesiącach kierownictwo Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zadało sobie trud dochodzenia, kto ujawnił materiały.  


Jeśli celem dochodzenia było zapobieżenie większej liczbie przecieków, to zastraszanie nie zadziałało: na początku tego roku otrzymałem więcej dokumentów z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, z których najciekawszy dotyczył warsztatu o kolejnej przesadnej indoktrynacji w sprawie Różnorodności i Inkluzywności (D&I) wszystkich pracowników – te szkolenia dotyczyły „wyzwań stojących przed osobami transpłciowymi i niekonformistycznymi”. Prezenterka, prawniczka z Vancouver, Adrienne Smith, jest dobrze znaną aktywistką w tej dziedzinie, która pomogła przy prowadzeniu kampanii mającej na celu pozbawienie funduszy publicznych miejscowego schroniska dla kobiet z powodu odmowy zezwolenia biologicznym mężczyznom na pracę w charakterze doradców ds. gwałtów.


[Hej, ludzie cis: (ośrodek) pomocy po gwałcie i feministki w Vanvouver są antytrans i są z tego dumni. Kiedy zgłaszasz się jako ochotnik, rozwieszasz plakaty, przekazujesz tweety, popierasz transfobię. Nie podlega dyskusji. Nie ma zgody na niezgodę. Nie jest to różnica opinii. To jest tylko nienawiść. Więc po prostu zatrzymajcie to.]
[Hej, ludzie cis: (ośrodek) pomocy po gwałcie i feministki w Vanvouver są antytrans i są z tego dumni. Kiedy zgłaszasz się jako ochotnik, rozwieszasz plakaty, przekazujesz tweety, popierasz transfobię. Nie podlega dyskusji. Nie ma zgody na niezgodę. Nie jest to różnica opinii. To jest tylko nienawiść. Więc po prostu zatrzymajcie to.]

Prezentacja Adrienne Smith z 3 listopada 2021 r. dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, której nagranie udostępniono Quillette, zawierała spodziewane upomnienia dotyczące respektowania preferencji zaimków. Krótka sekcja dotycząca aseksualności zawierała wskazówkę, aby nie mówić rzeczy typu „ta celebrytka jest hot”, ponieważ taki komentarz „sugeruje, że chciałbyś uprawiać seks z tą celebrytką – nagle po prostu zraziłeś cały ace [tj. aseksualny] personel”. Ponieważ była to Kanada, pojawiły się również odniesienia do składnika „dwóch duchów” tego, co nasze rządy nazywają teraz społecznością 2SLGBTQI+; jak również powiązane (i wysoce wątpliwe) twierdzenie, że dymorfizm płciowy człowieka jest „wyimaginowanym” artefaktem „skolonizowanej binarności” Zachodu.


Wiele z przedstawionych materiałów było autobiograficznych, a sama Smith określała się różne jako queer; AFAB [płeć żeńska przydzielona przy urodzeniu]; trans; niebinarna; kobieta (w celu uzyskania dostępu do programów społecznościowych przeznaczonych dla kobiet); „skoncentrowana na męskości” zarówno w odniesieniu do ekspresji płciowej, jak i „orientacji romantycznej”; i „ciotwuja” dla swoich „rodziaków” (niebinarny neologizm wskazujący na siostrzenice/bratanice i siostrzeńców/bratanków).


Smith oferowała również porady dla rodziców. Wychowywanie rodziaków na „małe księżniczki Disneya” „rani mi serce”, powiedziała Smith publiczności, jednocześnie przyznając, że „nasze zaangażowanie w rodzicielstwo neutralne pod względem płci oznacza, że [to] musi być w porządku”. Jeśli chodzi o chłopców, Smith stwierdził, że w „kufrze rodziny musi być tutu (spódniczka baletnicy) dla każdego”.


Smith opisuje życie w Kanadzie jako zdradliwe dla osób transpłciowych, ze względu na wszechobecne zagrożenie związane z niewłaściwym traktowaniem płci, nękaniem, a nawet śmiertelną transfobiczną przemocą. Dramatycznie mówiła o „setkach” osób transpłciowych zabijanych co roku (przypuszczalnie Smith mówiła o globalnych statystykach, ponieważ od 2019 r. żadna osoba transpłciowa nie została zabita w Kanadzie).  

 

Adrienne Smith przemawia w 2021 roku na Uniwersytecie Simona Frasera.


W pewnym momencie Smith stwierdziła, że „prawdziwej walki” o prawa osób transpłciowych nie toczy się przeciwko konserwatywnym transfobom, ale raczej przeciwko „białym feministkom w średnim wieku” i innym, którzy wciąż skupiają się na „genitaliach”, kiedy przedstawiają swoje stanowisko (podejście, które prelegentka przyrównała do pytania babci o „kształt sromu”). W momentach, kiedy Smith potępiała postrzeganych wrogów politycznych, często mówiła tonem pełnym niechęci – nigdy jednak bardziej niż podczas krytykowania organizacji „LGB”, które „przemawiają do Parlamentu” (wyraźnie mając na myśli LGB Canada). Smith określała takie grupy jako domniemane „grupy nienawiści”, ponieważ „celowo wykluczają T”.


Kluczem do walki z taką „nienawiścią”, powiedziała Smith, przyjmując teraz bardziej płaczliwy ton, było „ wierzenie mi… tak, jak powinniśmy wierzyć ludziom, którzy doświadczają przemocy na tle seksualnym… tak jak wierzymy osobom niepełnosprawnym, tak jak wierzymy ludziom doświadczającym rasizmu”. Według Smith przedkładanie takiej „wiary” nad biologię jest fundamentalnym imperatywem moralnym – takim, który musi kierować wszystkimi zasadami regulującymi dostęp mężczyzn do chronionych przestrzeni kobiet, bez możliwości kompromisu. W pewnym momencie widzowie wzięli udział w quizie, aby upewnić się, że wszyscy zgodzili się, że transpłciowa kobieta, którą seksualnie pociągają kobiety, jest w każdym calu prawdziwą lesbijką. Smith pochwaliła wszystkich jako „gwiazdy”, kiedy w oknie czatu Zoom wpisano kaskadę odpowiedzi potwierdzających, że są to lesbijki.


Sesja pytań i odpowiedzi, która nastąpiły później, była pełna nieśmiałości i napięcia - co nie powinno być zaskakujące, ponieważ Smith zapobiegawczo ostrzegła słuchaczy, że wyrażanie sprzeciwu zostanie odebrane jako przyznanie się do bigoterii. Co więcej, Smith była tu prawniczką przemawiającą do tłumu składającego się głównie z laików, co jeden z słuchaczy, z którym później rozmawiałem, opisał jako element zastraszający.


Dopiero ostatnie pytanie, zadane przez pracownika zidentyfikowanego tylko jako „Nick”, zawierało coś zbliżonego do prawdziwego sprzeciwu. I nawet Nick starał się poprzedzić swoje komentarze zapewnieniem Smith, że „biorę sobie do serca wiele z tego, co mówisz” i „Widzę wiele praktycznych zmian w sposobie, w jaki piszę rzeczy, które mogę wprowadzić w życie."


Następnie Nick przeszedł do sedna sprawy:


Chciałbym również poruszyć to, że wiele z języka, o którym mówimy, i leżące u jego podstaw założenia są kwestionowane. Myślę w szczególności o słowie kobieta i matka… Myślę, że to ważne, ponieważ wiele osób, w tym wiele kobiet w moim życiu, które są dla mnie bardzo ważne, uważa, że w niektórych sytuacjach płeć jest istotna. Ale to, co naprawdę mnie martwi, to to, że wszyscy ludzie, którzy mówią mi to prywatnie, nigdy nie powiedzieliby tego publicznie, ponieważ obawiają się, że zostaną uznani za bigotów i…


W tym momencie Smith, która na poprzednie pytania odpowiadała z szacunkiem, choć z irytacją, przerwała Nickowi, pytając go ostentacyjnie: „Czy wszyscy twoi rasistowscy przyjaciele są wściekli, że nie wolno im mówić rasistowskich rzeczy?”


Doprowadziło to do następującej wymiany zdań, która, co warto zapamiętać, rozegrała się podczas rozmowy na platformie Zoom, w której uczestniczyli prawie wszyscy współpracownicy Nicka:


Nick
 : Cóż, to znaczy, to trochę… to może trochę to ilustruje, prawda? To są naładowane i emocjonalne rozmowy, prawda? I myślę, że rozsądni ludzie mogą się nie zgadzać w niektórych kwestiach...

Smith: [Przerywając] Więc zatrzymam cię w tym miejscu. To nie jest pytanie o niezgodność warunków lub coś, o czym można uprzejmie dyskutować. To spór między ludźmi, którzy szukają sprawiedliwości, a ludźmi, którzy woleliby, żebyśmy byli martwi… Mówiliśmy, że białe kobiety nie będą dzielić łazienki z czarnymi kobietami, bo zarażą nas syfilisem. Ten sam argument jest teraz przywoływany przez kobiety, które twierdzą, że transpłciowe kobiety będą dla nich niebezpieczne w toalecie. I istnieje bardzo poważna i nienawistna narracja między niektórymi z tych rzeczy, które są wyrażane delikatnie, często pod pozorem szukania pełnej szacunku debaty. A ja… nie mam już ochoty na pełną szacunku debatę na temat tego, kim jestem, kiedy setki z nas są mordowane każdego roku, a wielu z nas jest wykluczonych z podstawowych usług publicznych. I mam cierpliwość do kobiet w twoim życiu, które chcą posiadać słowo „kobieta”. Myślę, że każda kobieta powinna mieć prawo do słowa kobieta. Jeśli robisz to w sposób wykluczający transkobiety, to twój feminizm wymaga trochę pracy.

Nick : Myślę, że odniosłeś się do mojego punktu widzenia. Dziękuję.  


W miejscu pracy, w którym pracownicy naprawdę mogli „śmiało i odważnie” zadawać „pytania i komentować”, wyrażanie sprzeciwu przez Nicka nie powinno ściągnąć na niego gniewu jego szefów. W końcu było to Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, niezależne biuro legislatury BC, które regularnie pomaga sygnalistom. Obecny rzecznik praw obywatelskich, Jay Chalke, z dumą mówił o swojej roli w „zapewnianiu odpowiedzialności, przejrzystości i uczciwości w rządzie”. Chociaż Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich samo w sobie nie jest sklasyfikowane jako agencja rządowa, można by pomyśleć, że jego kierownictwo stosuje te same zasady wobec swoich podwładnych, którzy w dobrej wierze wypowiadają się przeciwko temu, co uważają za dezinformację.  


W przypadku Nicka, niestety, wszystkie te górnolotne deklaracje na niewiele się zdały. Po swojej prezentacji Nick został wezwany na spotkanie z kilkoma przełożonymi — w tym z zastępcą rzecznika praw obywatelskich, który najwyraźniej nasłuchał się od Smith o rzekomej bigoterii Nicka.


A myślozbrodnia w sprawie płci nie była jedynym punktem na liście zarzutów. Współpracownik Nicka nagle przypomniał sobie, że Nick wyraził kiedyś sceptycyzm co do wartości deklaracji o uznaniu, że ziemia należała ongiś do rdzennego plemienia. Inny powiedział, że e-mail, który kiedyś wysłał Nick, opisujący zreformowanego przestępcę, którego znał jako dziecko, zawierał opisy przestępstw, które były zbyt „obrazowe”.


Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich powiedział Nickowi, że jego uwagi na temat płci „wzburzyły i obraziły” Smith, a zatem naruszyły zasady postępowania biura, żeby „nie powodować traumy”. Poparł również porównanie Nicka przez Smith do rasistowskiej białej kobiety, która uważa czarne kobiety za cierpiące na choroby weneryczne; a także zarzut, że Smith została „poniżona”, gdy Nick wspomniał o kobietach, które znał, które popierały oparte na płci podejście do ochrony przestrzeni wyłącznie kobiecych.


W ramach kary Nick otrzymał polecenie odbycia szkolenia wrażliwości, które obejmowało 16-godzinny kurs o nazwie Budowanie szacunku w miejscu pracy. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zaserwował następnie wręcz komiczny dodatek, zapewniając Nicka z wielkodusznością: „Wspieramy ludzi, którzy chcą się uczyć i rozwijać, więc te kursy są dostępne. Będziemy je wspierać. I nie wahaj się zgłosić z prośbą o kolejny kurs. Jeśli chcesz zrobić to dwa razy… ” (Ironią było odkrycie Nicka, że jedną z zasad przekazanych w kursie „Budowanie szacunku w miejscu pracy” jest potrzeba ochrony psychicznego bezpieczeństwa pracowników poprzez zapewnienie im możliwości dzielenia się przemyśleniami bez ryzyka odwetu.)


Dowiedziałem się, że nawet zanim zabrał głos podczas prezentacji Smith, Nick nie ukrywał swojej pogardy dla wtrącania się we wszystko przez coraz bardziej asertywną komisję ds. różnorodności i inkluzywności, co uważał za odciąganie uwagi od rzeczywistej pracy, jaką mieli wykonywać w Biurze Praw Obywatelskich. W jednym przypadku zespół Nicka, którego zadaniem było badanie skarg od więźniów w prowincjonalnych więzieniach, został poinstruowany przez członków komitetu, aby nie używać słowa „więźniowie”, ponieważ nie jest to język stawiający „osobę ponad wszystkim”. (Najwyraźniej najnowsza moda polega na nazywaniu ich „osobami uwięzionymi” lub „osobami skazanymi za przestępstwa”). Będąc sam byłym młodocianym przestępcą, który kiedyś siedział w więzieniu w Jukonie (nie wspominając o swojej obecnej pracy kontrolera, który codziennie rozmawiał z więźniami), Nick wiedział, że żaden prawdziwy więzień nie używa tego rodzaju żargonu, i powiedział to wprost swoim kolegom z komisji ds. różnorodności i inkluzywności. Po innych takich frustrujących starciach w miejscu pracy Nick ostatecznie rzucił pracę w listopadzie ubiegłego roku, wkrótce po tym, jak dowiedział się, że trwa kolejne dochodzenie w sprawie jego zachowania.  


Na początku tego miesiąca skontaktowałem się z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich BC, aby zapytać, czy są jakieś plany zreformowania ideologicznego podejścia do szkolenia i dyscypliny w miejscu pracy, które ujawniły ostatnie wydarzenia. W odpowiedzi kierownik ds. komunikacji Rzecznika powiedział Quillette: „Nasza grupa robocza różnorodności i inkluzywności… zawsze była i nadal będzie otwarta dla wszystkich pracowników z każdej części biura, aby uwzględnić szeroki zakres poglądów. Ponieważ kwestie różnorodności i inkluzywności nadal ewoluują w naszej prowincji, my też będziemy [ewoluować]”.


Jeśli chodzi o panią Smith, kierownik ds. komunikacji bronił jej jako „prawniczki, która jest wysoko ceniona jako orędowniczka praw osób transpłciowych, [której] perspektywa… ma decydujące znaczenie  w czasie, kiedy kontynuujemy usługi dla ludzi niebinarnych i trans, którzy mogą wnosić do nas skargi dotyczące usług publicznych… Skupiliśmy się na tym, aby Adrienne podzieliła się z nami ogólnym przeglądem tożsamości trans, i właśnie to nam dostarczyła”.

 

Sama Smith odmówiła komentarza na temat tej sprawy. Udało mi się jednak wyśledzić informacje o oficjalnej odpowiedzi Smith na skargę dotyczącą niewłaściwego postępowania, którą Nick złożył w Law Society of British Columbia pod koniec 2021 r. (W tej sprawie Komitet ds. Przeglądu Skarg Towarzystwa określił zachowanie Smith jako „niewłaściwe i niegrzeczne”, ale ostatecznie orzekł na korzyść Smith na podstawie tego, że Smith rozmawiała z personelem Biura Rzecznika Praw Obywatelskich nie jako prawnik, ale raczej jako instruktorka.)


Zgodnie z podsumowującym dokumentem sporządzonym przez prawnika zatrudnionego przez Law Society, a następnie udostępnionym Quillette Smith twierdziła, że Nick przemawiał w „niebezpieczny i odczłowieczający” sposób; wygłaszał komentarze, które sugerowały, że „osoby transpłciowe są nieważne” oraz „ludzie transpłciowi umyślnie popełniają oszustwa, oszukując w sporcie, uzyskując dostęp do miejsc publicznych w celu popełnienia napaści na tle seksualnym lub są chorzy psychicznie”; miał „uprzejmie sformułowane pytania, które w istocie są próbami zaangażowania osób transpłciowych w debatę na temat tego, czy osoby transpłciowe mają prawo istnieć na świecie”; i zajmował się „staraniem o zezwolenie na dyskryminację osób, które identyfikują się z płcią inną niż przypisana im, co jest głęboko transfobiczne”. Smith twierdziła również, że Nick był jednym z tych „przeciwników włączenia osób transpłciowych, [którzy] celowo uczestniczą w warsztatach… aby wykorzystać czas na pytania do odrzucenia koncepcji włączenia osób transpłciowych”.


Zapraszam czytelników do wysłuchania całej wymiany zdań między Smith i Nickiem z 3 listopada 2021 r. (link do niej znajduje się powyżej) i samodzielnego decydowania, czy jakakolwiek część tego jest prawdą.  


Dobrą wiadomością jest to, że nawet do tego stopnia, do jakiego Smith była rzeczywiście „obrażona” i „wzburzona” przez Nicka, dowody sugerują, że Smith niemal natychmiast odzyskała równowagę emocjonalną: zaledwie chwilę po odpowiedzi na pytanie Nicka, gdy warsztaty dobiegały końca, Smith wyraziła chęć powrotu do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w kolejnych latach, aby uczyć wszystkich jeszcze bardziej zaawansowanych technik ochrony praw osób transpłciowych.


„Cieszę się również, że mogę wrócić i zaoferować swoje usługi w zakresie przejrzenia stylu waszego przewodnika lub rozważenia waszych wewnętrznych zasad… i przedstawienia wam kilku najlepszych praktyk” — powiedziała publiczności Smith. „Często nie chodzi o to, aby [Komitet ds. różnorodności i inkluzywności] tworzył rozwiązania — ale raczej o to, jak je wdrożyć ”.

 

A Public Servant Stood Up for Sex-Based Rights at a Gender Workshop – And Paid the Price

Quillette, 13 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Jonathan Kay publicysta “Quillette” doradca The Foundation Against Intolerance and Racism. Autor książki Among the Truthers, Legacy, Panics & Persecutions, and Magic in the Dark.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk