Prawda

Poniedziałek, 1 marca 2021 - 04:55

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Terytorialne apetyty Turcji


Burak Bekdil 2016-10-25

W obozie koło Baszika, w północnym Iraku, kilkuset tureckich żołnierzy szkoli sunnicką milicję, która ma pomagać w zdobyciu Mosulu. Rząd iracki żąda, aby tureckie oddziały opuściły kraj, ale Turcy odmawiają.      (Zdjęcie: TRTWorld, zrzut z ekranu)
W obozie koło Baszika, w północnym Iraku, kilkuset tureckich żołnierzy szkoli sunnicką milicję, która ma pomagać w zdobyciu Mosulu. Rząd iracki żąda, aby tureckie oddziały opuściły kraj, ale Turcy odmawiają.      (Zdjęcie: TRTWorld, zrzut z ekranu)

Ilekroć w najnowszej historii sunnicka i neoosmańska Turcja decyduje się na pełną asertywności politykę zagraniczną w naszej burzliwej części świata, widzimy nowe ofiary i kłopoty innych państw, w tym czasem kłopoty dla samego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Wielostronna i asymetryczna wojna w trójkącie Turcja, Syria i Irak staje się coraz bardziej gwałtowna i złożona, z międzynarodową koalicją pod przewodem Stanów Zjednoczonych, która walczy z dżihadystami, podczas gdy Iran i Rosja próbują wygrać wojny zastępcze, Turcja podnosi stawkę z ryzykownym i absurdalnym marzeniem odbudowy imperialnej świetności. Erdogan wydaje się być zdeterminowany walczyć w każdej wojnie z nadzieją, że przyniesie to turecką (sunnicką) dominację w regionie. Jest w błędzie.

Podczas niedawnych wystąpień Erdogan często przypominał tak bliskie tureckiemu sercu  dawno zapomniane arabskie hasło -  Misak-i Milli ("Narodowy kontrakt").


12 lutego 1920 roku ostatni osmański parlament podjął szereg decyzji, które Mustafa Kemal Ataturk, ojciec nowoczesnej Turcji, przyjął jako "główne podstawy naszej niepodległości". Wśród innych zasad Misak-i Milli, wyznaczała granice nowożytnej Turcji, była wskazówką pozwalająca określić gdzie granice Republiki Tureckiej powinny się zaczynać i gdzie kończyć. Była podstawą wyznaczenia żądań przedstawionych przez nową Turcję w TraktacieLozańskim.


Według Misak-i Milli, "przyszłość terytoriów zamieszkałych przez arabską większość w chwili podpisania zawieszenia broni z Mudros powinna być określona w drodze referendum". Z drugiej strony terytoria nie będące pod okupacją i zamieszkałe przez większość turecką stanowią ojczyznę tureckiego narodu. StatusKars, Ardahan (wówczas tureckich prowincji) oraz Batumi (prowincji Republiki Gruzińskiej) może być rozstrzygnięty w drodze referendum. Status Zachodniej Tracji (w Grecji) zostanie rozstrzygnięty w głosowaniu mieszkańców. Misak-i Milli stwierdzała również, że była osmańska prowincja Mosulu powinna pozostać turecką prowincją. Mosul był najpierw pod kontrolą Brytyjczyków, a następnie został prowincją Iraku. Jest obecnie drugim co do wielkości miastem irackim, znajdującym się teraz pod kontrolą Państwa Islamskiego.    


Podczas posiedzenie rządu w tym miesiącu Erdogan podobno powiedział do swoich ministrów:

"Turcja nie znajduje się już w tej samej sytuacji. Status quo jakoś się zmieni.  Albo ruszymy do przodu, albo będziemy skazani na kurczenie się. Jestem zdeterminowany na krok do przodu."

W innym przemówieniu, Erdogan powiedział:

"Turcja to nie tylko Turcja. Poza jej 79 milionami obywateli, ponosi odpowiedzialność za setki milionów naszych braci w obszarze geograficznym, z którym związani jesteśmy przez kulturową tradycję... Niektórzy historycy są przekonani, że Narodowy kontrakt obejmuje Cypr, Aleppo, Mosul, Ebril, Kirkuk, Batumi, Saloniki, Warnę, (greckie) wyspy na Morzu Egejskim.”

Co to wszystko oznacza, w szczególności kiedy turecki prezydent nieustannie przypomina o  Misak-i Milli  - i kiedy sojusznicy rozpoczynają ofensywę mającą wypędzić Państwo Islamskie z Mosulu? Oznacza to, że sunnicka Turcja obawia się przyszłego szyickiego (i kurdyjskiego) ekspansjonizmu przy południowej granicy z Syrią i Irakiem. Aby temu zapobiec, Erdogan zamierza budować pro-osmański, sunnicki region przeciwstawiający się irańskiej dominacji.  


Tureckie granice z jej południowym sąsiadem, Syrią, południowo-wschodnim sąsiadem, Irakiem i wschodnim sąsiadem, Iranem, mają łącznie około 2 tysięcy kilometrów. Erdogan doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie nawróci około 80 milionów szyickich Irańczyków na sunnicki islam. Obawia się jednak, że Iran może stworzyć kontrolowany przez szyitów wrogi pas przy granicach Turcji z Syrią i Irakiem (o długości prawie 1400 kilometrów). Obawia się również, że Iran może dać logistyczne wsparcie kurdyjskim wrogom Turcji, wywołując zamieszki i chaos w Turcji. Od czasu kiedy separatystyczna Kurdyjska Partia Robotnicza (PKK) zakończyła w lipcu 2015 roku dwuletnie zawieszenie broni, ponad tysiąc osób zginęło w zamieszkach na terenie Turcji.                


Napięcia między sunnizmem Erdogana i szyizmem Iranu osiągnęły nowy szczyt, kiedy Ankara zaczęła nalegać, aby jednostki szyickie nie brały udziału w ofensywie na Mosul. Zamiast tego, Turcja chciałaby, aby odbijanie Mosulu z rąk Państwa Islamskiego prowadzone było przez popierane przez Turcję oddziały sunnickie i zaprzyjaźnione oddziały kurdyjskiej Peszmergi. Jest tu pewien szkopuł. Mosul nie jest tureckim terytorium, jak chciano w Misak-i Milli, ale terytorium irackim. Zaś kontrolowany przez szyitów iracki rząd najwyraźniej nie chce w tej operacji ani tureckiej armii, ani wspieranych przez Turcję oddziałów sunnickich islamistów.


Kiedy sojusznicza ofensywa na Mosul rozpoczęła się, napięcie między Ankarą i Bagdadem wzrosło. Zwolennicy irackiego szyickiego duchownego  Moqtada al-Sadra zorganizowali 17 października protest przed turecką ambasadą, po tym jak ten duchowny wezwał do protestów przeciw obecności tureckich oddziałów w obozie w mieście Baszika, w północnym Iraku. Znajduje się tam kilkuset tureckich żołnierzy, którzy szkolą sunnicką milicję, mającą brać udział w ofensywie na Mosul. Zarówno istnienie tego obozu, jak i protesty spowodowały spory między tymi dwoma krajami. „Wynoście się, wynoście się okupanci” “Tak dla Iraku” – skandowali zwolennicy al-Sadra. Bagdad domaga się, aby tureckie oddziały opuściły Irak, Turcja odmawia. Cała ta awantura staje się coraz bardziej turecko-irańską wojną zastępczą.


18 października Erdogan powiedział:

"Jeśli mówimy, że chcemy być zarówno przy stole, jak i w terenie są po temu powody... To co nazywacie ‘Bagdadem’ to administrator armii stworzonej przez szyitów. Czy mamy z nimi rozmawiać? Oni mówią, że nadchodzi 30 tysięcy szyickiej milicji. Niech się przygotują na to, co ich spotka."

Podczas gdy szyici protestują przeciw tureckiej obecności wojskowej w ich kraju, tureckie lotnictwo bierze udział w operacji powietrznego wsparcia irackiej i kurdyjskiej ofensywy na Mosul, jak powiedział swojej parlamentarnej grupie w Ankarze turecki premier, Binali Yildirim. "Nasze siły wzięły udział w koalicyjnych operacjach powietrznych na Mosul".


Tymczasem od 24 sierpnia turecka armia wspierała armię “umiarkowanych” islamistycznych partyzantów walczących z Państwem Islamskim w północnej Syrii. To jeszcze jedna wojna zastępcza – Turcja popierająca „umiarkowanych”, gdzie „umiarkowani” przejęli kontrolę nad  około 1,240 kilometrami kwadratowymi terytorium zajętego wcześniej przez mniej umiarkowanych dżihadystów.


Również w Syrii strategiczna wojna Turcji nie jest skierowana na taktyczne cele Państwa Islamskiego. Walcząc z ISIS ramię w ramię z armią „umiarkowanych”, których popiera, Ankara ma na celu zatrzymanie ekspansji szyitów oraz Kurdów w północnej Syrii.       


Wraz z falą islamizmu, turecki (nie-islamistyczny) "Narodowy kontrakt," Misak-i Milli odnalazł nowego ducha pod osmańska flagą. Nie jest to dobra wiadomość ani dla regionu, ani dla zachodnich sojuszników Turcji, ani dla samej Turcji.    


Turey’s Land-Grab Wish List

Gatestone Institute, 20 października 2016

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Burak Bekdil


Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1777 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk