Prawda

Sobota, 11 lipca 2020 - 13:48

« Poprzedni Następny »


Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki


Leo Igwe 2019-03-23


Jak możemy określić kto jest oszukańczym kapłanem, jeśli tak wiele wierzeń w religiach głównego nurtu to czyste oszustwo? 


W lokalnym kinie pokazywano film pod tytułem „Fałszywy prorok”. Film był rozpowszechniany w Nigerii w ramach kampanii przeciw oskarżeniom dzieci o czary,  oczywiście poszedłem go obejrzeć. Ludzie stojący za tym projektem mieli najlepsze intencje, żeby obnażyć oszukańcze twierdzenia pastorów polujących na czarownice. Chcieli pokazać sztuczki samozwańczych sług Boga, manipulacje kapłanów, twierdzących, że mają nadnaturalne moce i używają tych sztuczek, żeby oszukać i wykorzystywać łatwowiernych ludzi.


Tytuł tego filmu wydał mi się podejrzany i prowokował do refleksji. Powtarzałem w myślach pytanie – co oznacza określenie „fałszywy prorok”? Czy to nie jest tautologia? Który prorok nie był fałszywy?


Czy są prawdziwi prorocy i prawdziwe proroctwa? Czy naprawdę można odróżnić fałszywego i prawdziwego proroka?


Ostatnio zajmowałem się podobnymi pytaniami, próbując zrozumieć podjęte w RPA wysiłki, żeby poradzić sobie z fałszywymi pastorami i problemem komercjalizacji religii. Władze RPA posunęły się wręcz do powołania specjalnej komisji mającej zwalczać niebezpieczne praktyki religijne. Warto zwrócić uwagę na ich definicję mówiącą, że komercjalizacja religii jest szkodliwa. W ramach tego projektu badano działania różnych kapłanów, określane jako niebezpieczne i nieodpowiedzialne twierdzenia i praktyki, względnie pogwałcenie praw członków kościoła. Jeden z tych pastorów oblewał podczas modlitw twarze wiernych środkiem insektobójczym.     


Całkowicie zgadzam się z prezydentem RPA, Cyrilem Ramaphosa, który niedawno wezwał do debaty wokół problemu fałszywych kapłanów.  


Nigeryjscy biskupi katoliccy w Środę Popielcową. Zdjęcie z RealNewsMagazine
Nigeryjscy biskupi katoliccy w Środę Popielcową. Zdjęcie z RealNewsMagazine

Tu pojawia się problem - jak zdefiniować fałszywego kapłana? Jak walczyć z komercjalizacją religii, jak pociągnąć do odpowiedzialności oszukańczych kapłanów? Jest rzeczą ważną by wyjaśnić, co się rozumie przez komercjalizację religii, lub przez oszukańczych kapłanów.


Podobnie jak z fałszywymi prorokami, nie ma tu jasności w kwestii zastosowania tych terminów. Musimy zatem uporać się z mętnością tych pojęć, żebyśmy mogli ich właściwie używać, dla zrozumienia i przeciwstawienia się niebezpiecznym religijnym praktykom w naszym regionie.   


Jeśli idzie o komercjalizację religii, władze RPA chcą zwalczać oszukańcze wyłudzanie pieniędzy od wiernych. Władze próbują ograniczyć wykorzystywanie wiernych lub raczej merkantylizację religijnych akcji, w których kapłani obiecują błogosławieństwa i cuda w zamian za opłaty. To bardzo słuszne, ale jak daleko władze RPA gotowe są pójść, żeby osiągnąć ten cel? Jak rozróżniają skomercjalizowane od nieskomercjalizowanych form religijnej ekspresji? Jak decydują, że projekt uderza tylko w niektórych kapłanow i w niektóre kościoły, ale nie w inne?  


Komercyjność to główna siła rozwoju  religii tak w Afryce, jak i w innych częściach świata. Przedstawiając swoje programy jako charytatywne i humanitarne, religie zawsze zajmowały się biznesem, który przynosił zyski religijnemu establishmentowi. W rzeczywistości zarówno główny nurt chrześcijańskich, jak i muzułmańskich instytucji religijnych to ponadnarodowe przedsiębiorstwa handlowe, które kwitną na handlu błogosławieństwami, proroctwami i modlitwami. Religijny biznes żeruje na fałszywych twierdzeniach o nadnaturalnych zjawiskach. Kościoły chrześcijańskie i muzułmańskie meczety czerpią swoje niezmierne bogactwa ze sprzedaży religijnych obietnic i transcendentalnych oszustw.    


Podczas gdy prezydent RPA ma rację, wzywając do dyskusji o oszukańczych kapłanach i ich niebezpiecznych praktykach, problemem pozostaje pytanie, co ma na myśli mówiąc oszukańczy kapłani? Jakie są kryteria pozwalające stwierdzić, który jest oszustem i które praktyki religijne są podejrzane? Warto tu przypomnieć, że prezydent Ramaphosa podjął tę kwestię w reakcji na kontrowersje związane z twierdzeniami pastora Alpha Lukau’a o tym, że kogoś wskrzesił.


Przyjrzyjmy się bliżej tej sprawie pastora Lukau’a. Na niesłychanie popularnym wideo, pastor Lukau twierdzi, że wskrzesił zmarłego. Powiedział do człowieka w trumnie, żeby wstał! I on wstał. W reakcji na to wideo posypały się prześmiewki i krytyki. Inny duchowny z RPA wezwał go, żeby wskrzesił Nelsona Mandelę.  


Nie zapominajmy, że opowieści o zmatwychwstaniu i innych cudownych zdarzeniach stanowią główny filar chrześcijańskiej tradycji. Traktowane są jako podstawa wiary, rzadko są kwestionowane i poddawane krytycznemu osądowi w podobny sposób jak twierdzenie pastora Lukau’a. Kapłani głównego nurtu, biskupi, szejkowie, imami, ulamowie nie są poddawani krytyce za wygłaszanie bardzo podobnych twierdzeń i za podobne happeningi. Zazwyczaj nie są wyśmiewani za wygłaszanie absurdalnych twierdzeń religijnych.  


Podczas gdy chrześcijanie wierzą, że Jezus zmatwychwstał i że wskrzesił Łazarza, wyśmiewają i stanowczo odrzucają twierdzenia tego pastora jako oszustwo i kłamstwo.   


Nie bardzo rozumiem jak można mówić o fałszywym wskrzeszeniu. Czy jakiekolwiek wskrzeszenie, włącznie ze zmatrtwychwstaniem Jezusa, może nie być kłamstwem? Z szacunku dla religii swojej lub cudzej Afrykanie wolą nie kwestionować chrześcijańskich i muzułmańskich rewelacji o wskrzeszeniach. Afrykanie niezwykle rzadko wyśmiewają twierdzenia o rzekomych wskrzeszeniach czy objawieniach. Prowadzi to do wniosku o podwójnych standardach i podważa wiarogodność kampanii przeciw niebezpiecznym praktykom religijnym w RPA.      


Żeby skutecznie zająć się oszukańczymi kapłanami i komercjalizacją religii władze RPA muszą przedstawić jasną i jednoznaczną definicję oszukańczych kapłanów i komercjalizacji praktyk religijnych. Powinno się bez lęku i uników zastosować tę definicję do wszystkich duchownych (samozwańczych czy namaszczonych) i do wszystkich religii. RPA nie powinna wyróżniać tylko niektórych fałszywych proroków, księży, pastorów, imamów, tylko niektórych fałszywych wskrzeszeń i objawień i tylko niektórych nadużyć praktyk religijnych, musi uczciwie zwalczać komercjalizację religii i religijne machlojki zarówno w głównym nurcie, jak i w marginalnych sektach.   


Combatting Rogue Pastors and Commercialization in South Africa

commongroundmedia.com, 17 marca 2019

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiLeo Igwe

Sekretarz Nigeryjskiego Ruchu Humanistycznego, działacz Center for Inquiry w Nigerii, członek IHEU i Atheist Alliance International. Jest redaktorem "Humanist Inquirer" i autorem wielu artykułów wolnomyślicielskich. Większość swojego czasu poświęca ratowaniu dzieci oskarżanych o czary.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 645 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk