Prawda

Wtorek, 19 marca 2024 - 05:04

« Poprzedni Następny »


Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki


Leo Igwe 2019-03-23


Jak możemy określić kto jest oszukańczym kapłanem, jeśli tak wiele wierzeń w religiach głównego nurtu to czyste oszustwo? 


W lokalnym kinie pokazywano film pod tytułem „Fałszywy prorok”. Film był rozpowszechniany w Nigerii w ramach kampanii przeciw oskarżeniom dzieci o czary,  oczywiście poszedłem go obejrzeć. Ludzie stojący za tym projektem mieli najlepsze intencje, żeby obnażyć oszukańcze twierdzenia pastorów polujących na czarownice. Chcieli pokazać sztuczki samozwańczych sług Boga, manipulacje kapłanów, twierdzących, że mają nadnaturalne moce i używają tych sztuczek, żeby oszukać i wykorzystywać łatwowiernych ludzi.


Tytuł tego filmu wydał mi się podejrzany i prowokował do refleksji. Powtarzałem w myślach pytanie – co oznacza określenie „fałszywy prorok”? Czy to nie jest tautologia? Który prorok nie był fałszywy?


Czy są prawdziwi prorocy i prawdziwe proroctwa? Czy naprawdę można odróżnić fałszywego i prawdziwego proroka?


Ostatnio zajmowałem się podobnymi pytaniami, próbując zrozumieć podjęte w RPA wysiłki, żeby poradzić sobie z fałszywymi pastorami i problemem komercjalizacji religii. Władze RPA posunęły się wręcz do powołania specjalnej komisji mającej zwalczać niebezpieczne praktyki religijne. Warto zwrócić uwagę na ich definicję mówiącą, że komercjalizacja religii jest szkodliwa. W ramach tego projektu badano działania różnych kapłanów, określane jako niebezpieczne i nieodpowiedzialne twierdzenia i praktyki, względnie pogwałcenie praw członków kościoła. Jeden z tych pastorów oblewał podczas modlitw twarze wiernych środkiem insektobójczym.     


Całkowicie zgadzam się z prezydentem RPA, Cyrilem Ramaphosa, który niedawno wezwał do debaty wokół problemu fałszywych kapłanów.  


Nigeryjscy biskupi katoliccy w Środę Popielcową. Zdjęcie z RealNewsMagazine
Nigeryjscy biskupi katoliccy w Środę Popielcową. Zdjęcie z RealNewsMagazine

Tu pojawia się problem - jak zdefiniować fałszywego kapłana? Jak walczyć z komercjalizacją religii, jak pociągnąć do odpowiedzialności oszukańczych kapłanów? Jest rzeczą ważną by wyjaśnić, co się rozumie przez komercjalizację religii, lub przez oszukańczych kapłanów.


Podobnie jak z fałszywymi prorokami, nie ma tu jasności w kwestii zastosowania tych terminów. Musimy zatem uporać się z mętnością tych pojęć, żebyśmy mogli ich właściwie używać, dla zrozumienia i przeciwstawienia się niebezpiecznym religijnym praktykom w naszym regionie.   


Jeśli idzie o komercjalizację religii, władze RPA chcą zwalczać oszukańcze wyłudzanie pieniędzy od wiernych. Władze próbują ograniczyć wykorzystywanie wiernych lub raczej merkantylizację religijnych akcji, w których kapłani obiecują błogosławieństwa i cuda w zamian za opłaty. To bardzo słuszne, ale jak daleko władze RPA gotowe są pójść, żeby osiągnąć ten cel? Jak rozróżniają skomercjalizowane od nieskomercjalizowanych form religijnej ekspresji? Jak decydują, że projekt uderza tylko w niektórych kapłanow i w niektóre kościoły, ale nie w inne?  


Komercyjność to główna siła rozwoju  religii tak w Afryce, jak i w innych częściach świata. Przedstawiając swoje programy jako charytatywne i humanitarne, religie zawsze zajmowały się biznesem, który przynosił zyski religijnemu establishmentowi. W rzeczywistości zarówno główny nurt chrześcijańskich, jak i muzułmańskich instytucji religijnych to ponadnarodowe przedsiębiorstwa handlowe, które kwitną na handlu błogosławieństwami, proroctwami i modlitwami. Religijny biznes żeruje na fałszywych twierdzeniach o nadnaturalnych zjawiskach. Kościoły chrześcijańskie i muzułmańskie meczety czerpią swoje niezmierne bogactwa ze sprzedaży religijnych obietnic i transcendentalnych oszustw.    


Podczas gdy prezydent RPA ma rację, wzywając do dyskusji o oszukańczych kapłanach i ich niebezpiecznych praktykach, problemem pozostaje pytanie, co ma na myśli mówiąc oszukańczy kapłani? Jakie są kryteria pozwalające stwierdzić, który jest oszustem i które praktyki religijne są podejrzane? Warto tu przypomnieć, że prezydent Ramaphosa podjął tę kwestię w reakcji na kontrowersje związane z twierdzeniami pastora Alpha Lukau’a o tym, że kogoś wskrzesił.


Przyjrzyjmy się bliżej tej sprawie pastora Lukau’a. Na niesłychanie popularnym wideo, pastor Lukau twierdzi, że wskrzesił zmarłego. Powiedział do człowieka w trumnie, żeby wstał! I on wstał. W reakcji na to wideo posypały się prześmiewki i krytyki. Inny duchowny z RPA wezwał go, żeby wskrzesił Nelsona Mandelę.  


Nie zapominajmy, że opowieści o zmatwychwstaniu i innych cudownych zdarzeniach stanowią główny filar chrześcijańskiej tradycji. Traktowane są jako podstawa wiary, rzadko są kwestionowane i poddawane krytycznemu osądowi w podobny sposób jak twierdzenie pastora Lukau’a. Kapłani głównego nurtu, biskupi, szejkowie, imami, ulamowie nie są poddawani krytyce za wygłaszanie bardzo podobnych twierdzeń i za podobne happeningi. Zazwyczaj nie są wyśmiewani za wygłaszanie absurdalnych twierdzeń religijnych.  


Podczas gdy chrześcijanie wierzą, że Jezus zmatwychwstał i że wskrzesił Łazarza, wyśmiewają i stanowczo odrzucają twierdzenia tego pastora jako oszustwo i kłamstwo.   


Nie bardzo rozumiem jak można mówić o fałszywym wskrzeszeniu. Czy jakiekolwiek wskrzeszenie, włącznie ze zmatrtwychwstaniem Jezusa, może nie być kłamstwem? Z szacunku dla religii swojej lub cudzej Afrykanie wolą nie kwestionować chrześcijańskich i muzułmańskich rewelacji o wskrzeszeniach. Afrykanie niezwykle rzadko wyśmiewają twierdzenia o rzekomych wskrzeszeniach czy objawieniach. Prowadzi to do wniosku o podwójnych standardach i podważa wiarogodność kampanii przeciw niebezpiecznym praktykom religijnym w RPA.      


Żeby skutecznie zająć się oszukańczymi kapłanami i komercjalizacją religii władze RPA muszą przedstawić jasną i jednoznaczną definicję oszukańczych kapłanów i komercjalizacji praktyk religijnych. Powinno się bez lęku i uników zastosować tę definicję do wszystkich duchownych (samozwańczych czy namaszczonych) i do wszystkich religii. RPA nie powinna wyróżniać tylko niektórych fałszywych proroków, księży, pastorów, imamów, tylko niektórych fałszywych wskrzeszeń i objawień i tylko niektórych nadużyć praktyk religijnych, musi uczciwie zwalczać komercjalizację religii i religijne machlojki zarówno w głównym nurcie, jak i w marginalnych sektach.   


Combatting Rogue Pastors and Commercialization in South Africa

commongroundmedia.com, 17 marca 2019

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski



Leo Igwe

Sekretarz Nigeryjskiego Ruchu Humanistycznego, działacz Center for Inquiry w Nigerii, członek IHEU i Atheist Alliance International. Jest redaktorem "Humanist Inquirer" i autorem wielu artykułów wolnomyślicielskich. Większość swojego czasu poświęca ratowaniu dzieci oskarżanych o czary.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 898 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Logika świadectwem prawdy       Ferus   2024-03-17
Niektóre obawy dotyczące islamu są całkowicie racjonalne   Dawkins   2024-03-12
Cena świętego spokoju.Czyli religijny raj dla oportunistów albo też azyl ignorancji (wg Spinozy).   Ferus   2024-03-10
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (III)   Ferus   2024-03-03
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (II)   Ferus   2024-02-25
Bogom/Bogu nic nie jesteśmy winniCzyli „prawda” religii versus prawda rozumu   Ferus   2024-02-18
Droga Saladyna kończy się w Rafah   Pandavar   2024-02-17
Zatrute ziarnoCzyli wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską.   Ferus   2024-02-11
Epigoni: inna wersja upadku człowieka w raju   Ferus   2024-02-04
Mój racjonalny ateizm.Czyli w czym upatruję siłę areligijnych poglądów.   Ferus   2024-01-28
Moja racjonalna wiara (III)   Ferus   2024-01-14
Nowe książki Lucjana Ferusa   Koraszewski   2024-01-12
Moja racjonalna wiara (II)   Ferus   2024-01-07
Ayyan Hirsi Ali porzuciła ateizm dla chrześcijaństwa   Koraszewski   2024-01-01
Moja racjonalna wiara. Czyli idea bogów/Boga dla bardziej wymagających.   Ferus   2023-12-31
Alternatywna forma ateizmu   Ferus   2023-12-24
Niewiarygodna idea bogów/Boga (IV)   Ferus   2023-12-17
Niewiarygodna idea bogów/Boga III.   Ferus   2023-12-10
Niewiarygodna idea bogów/Boga II.   Ferus   2023-12-03
Niewiarygodna idea bogów/Boga   Ferus   2023-11-26
Nieudane autodafe. Czyli: kiedy ateizm był zbrodnią.    Ferus   2023-11-19
  Egzorcyści kontra Zły (II). Czyli pozorna walka „dobra ze złem”.   Ferus   2023-11-12
Egzorcyści kontra Zły. Czyli pozorna walka „dobra” ze „złem”.   Ferus   2023-11-05
Tanatos, czyli refleksja eschatologiczna   Ferus   2023-10-29
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (III)   Ferus   2023-10-22
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (II)   Ferus   2023-10-08
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20
List do chrześcijan i nie tylko   Koraszewski   2022-11-19
Błędna droga rozwoju ludzkości (II)   Ferus   2022-11-13
Błędna droga rozwoju ludzkości   Ferus   2022-11-06
Zbłąkane dzieci Matki Natury (VI)   Ferus   2022-10-30
Zbłąkane dzieci Matki Natury (V)   Ferus   2022-10-23
Czy jakiś proboszcz popełnił kardynalny błąd?   Koraszewski   2022-10-17
Zbłąkane dzieci matki Natury (IV)   Ferus   2022-10-16
Zbłąkane dzieci Matki Natury (III)   Ferus   2022-10-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk