Prawda

Czwartek, 4 czerwca 2020 - 17:05

« Poprzedni Następny »


Papież akceptuje ewolucję z boskim napędem


Jerry Coyne 2014-11-08


Według słynnej anegdoty z XIX-wiecznej Nowej Anglii Margaret Fuller, wczesna feministka i zagorzała propagatorka duchowego ruchu transcendentalizmu, uniesiona emocjami wykrzyknęła: „Akceptuję wszechświat!” Dowiedziawszy się o tym, szkocki filozof  Thomas Carlyle rzucił zgryźliwą uwagę: “Na Boga – spróbowałabyś nie”.

Choć anegdota może być apokryficzna, jeśli zastąpisz Margaret Fuller papieżem Franciszkiem, a “wszechświat” “ewolucją”, to uczucia Carlyle’ego są identyczna z moimi. Bowiem, według wielu mediów (na przykład, tutajtutajtutaj), papież Franciszek właśnie oświadczył, że akceptuje fakt ewolucji.


Na boga – spróbowałby nie. Ewolucja jest zaakceptowanym faktem naukowym od około 1870 r., mniej więcej dziesięć lat po zaproponowaniu tej teorii przez Darwina w 1859 r. Istnieją całe góry popierających ją dowodów, jak udokumentowałem w mojej książce Ewolucja_jest_faktem, a nie istnieją żadne dowody na religijną alternatywę bożego stworzenia.  Papież Franciszek próbuje popchnąć swój Kościół w kierunku nowoczesności i nie wyglądałoby dobrze, gdyby opowiadał się za kreacjonizmem.


Jeśli jednak przeprowadzisz analizę słów Franciszka, jakie wypowiedział wczoraj podczas odsłonięcia popiersia swojego poprzednika Benedykta XVI, odkryjesz, że pozostały tam domieszki kreacjonizmu. W rzeczywistości, oficjalne stanowisko Watykanu w sprawie ewolucji jest wyraźnie nienaukowe: jest to połączenie nowoczesnej teorii ewolucji i biblijnego kreacjonizmu. Kościół jeszcze nie dotarł do świata nowoczesnej nauki.


Niedawna historia Kościoła i ewolucji jest mieszana. Papież Pius XII twierdził, że ewolucja istotnie może być prawdą, ale uparcie twierdził, że ludzie są specjalnym wyjątkiem, ponieważ Bóg obdarzył ich duszami, których nie ma żaden inny gatunek. Były dalsze wyjątki uczynione dla ludzi: Adama i Ewę uważano za historycznych i rzeczywistych przodków całej ludzkości.


Obie te rzeczy są sprzeczne z nauką. Nie mamy żadnych dowodów na istnienie duszy, a biolodzy widzą nasz gatunek jako po prostu produkt ewolucji naturalistycznej z wcześniejszych gatunków. (A, nawiasem mówiąc, kiedy te dusze miały wejść w naszą linię rodową? Czy miał je Homo erectus?) Ponadto genetyka ewolucyjna pokazała ponad wszelką wątpliwość, że nigdy nie było tylko dwojga przodków: jeśli kalkulujesz wstecz ilość wariacji genetycznych obecnych dzisiaj w naszym gatunku, minimalna populacja ludzka w ciągu ostatniego miliona lat wynosi około dwunastu tysięcy. Koncepcja, że Adam i Ewa byli jedynymi, historycznymi przodkami współczesnych ludzi, jest fikcją – którą Kościół nadal utrzymuje, ale którą inni chrześcijanie pracowicie próbują zamienić w metaforę.


Papież Jan Paweł II popierał ewolucję nieco silniej, niemniej nadal twierdził, że ludzka “dusza” nie może być wynikiem ewolucji, ale została łaskawie nadana przez Boga.


Papież Benedykt był bardziej niejednoznaczny, flirtując czasami z “inteligentnym projektem” i twierdząc, że ewolucji “nie daje się w pełni dowieść”, ponieważ nie można jej odtworzyć w laboratorium. (Papież najwyraźniej nie wiedział, że jest mnóstwo historycznych dowodów ewolucji, takich jak zapis kopalny i istnienie niefunkcjonalnych genów w naszym DNA, które były użyteczne u naszych przodków.) Pokazując swoje niezrozumienie ewolucji (która nie jest procesem polegającym wyłącznie na przypadku, ale połączeniem losowych mutacji z deterministycznym doborem naturalnym) Benedykt twierdził także, że „wszechświat nie jest wynikiem przypadku, jak niektórzy chcieliby nam wmówić… Rozważając jego słowa, otrzymujemy zaproszenie do wyczytania z nich czegoś głębokiego: mądrości stwórcy, niewyczerpanej kreatywności Boga”.


Poparcie ewolucji przez Kościół było więc dwuznaczne: dopuszczając myśl, że ludzie wyewoluowali, zatwierdzał równocześnie ludzką wyjątkowość w postaci naszej unikatowej duszy. Historyczna doktryna Adama i Ewy jest głęboko nienaukowa, bo nie możemy pochodzić od dwojga tylko ludzi, co zresztą samo w sobie sugeruje specjalne stworzenie. Innymi słowy, Watykan przyjmuje pogląd na ewolucję, który jest częściowo naukowy, ale częściowo „teistyczny”, odzwierciedlający interwencję Boga w stworzenie ludzi na Jego podobieństwo.


Franciszek jednak uważany jest za reformatora, ukochanego także przez ateistów za swoje podobno postępowe poglądy na kwestie takie jak homoseksualizm – poglądy, które dopiero muszą zostać zamienione w doktrynę kościelną. Czy słowa Franciszka w ten poniedziałek sygnalizują także zmianę poglądów Kościoła na ewolucję? Ani trochę. Oto, z grubsza, istota tego, co powiedział (patrz także tutaj):

“Kiedy czytamy o Stworzeniu w Księdze Rodzaju, ryzykujemy wyobrażanie sobie Boga jako magika z różdżką magiczną, zdolnego do zrobienia wszystkiego. Ale tak nie jest…

“Stworzył on istoty ludzkie i pozwolił im rozwijać się według praw wewnętrznych, które dał każdemu, żeby mogli osiągnąć własne spełnienie. . .

“Wielki Wybuch, który uważamy dzisiaj za początek świata, nie zaprzecza interwencji boskiego stwórcy, ale raczej jej wymaga. . .

“Bóg nie jest boską istotą ani magikiem, ale Stwórcą, który wszystko przywiódł do życia. . .

“Ewolucja w przyrodzie nie jest niespójna w koncepcją stworzenia, ponieważ ewolucja wymaga stworzenia istot, które ewoluują”

To jest po prostu tradycyjny pogląd Kościoła na nienaturalistyczną, teistyczną ewolucję, wyrażony w słowach, które brzmią dobrze, ale nadal odzwierciedlają postać kreacjonizmu.


Zacznijmy od Wielkiego Wybuchu, który, jak powiedział Franciszek, wymaga interwencji Boga. Jestem dość pewien, że fizycy jeszcze nie wstawili tego czynnika w swoje równania, ani też nie czytałem jakiegokolwiek fizyka, argumentującego, że Bóg był zasadniczym czynnikiem przy początku wszechświata. Wiemy obecnie, że wszechświat mógł powstać z „niczego” dzięki czysto fizycznym procesom, jeśli widzisz „nic” jako „próżnię kwantową” pustej przestrzeni. Niektórzy fizycy uważają, że jest wiele wszechświatów, każdy o osobnym, naturalistycznym początku. Twierdzenie Franciszka, że Wielki Wybuch wymagał Boga, jest tylko niczym nie popartą spekulacja na bazie przestarzałego argumentu teologicznego, że Bóg był Pierwszą Przyczyną Wszystkiego.


Jeśli chodzi o ewolucję “wymagającą stworzenia istoty, która ewoluuje”, to proszę zauważyć, że słowo “stworzenie” nadal tu jest. Słowa Franciszka są tutaj nieco wieloznaczne. Nie jest jasne, czy „stworzenie” było stworzeniem Wszechświata przez Boga w Wielkim Wybuchu, co następnie rozwinęło się w wyprodukowanie Ziemi, życia i ludzi przez procesy czysto naturalistyczne. Albo też, może Franciszek uważa, że Bóg stworzył pierwszą żyjącą formę, która następnie wyewoluowała naturalistycznie zgodnie z planem Boży, w ludzi i inne gatunki. Albo też Franciszek może nawet uważać, że linia rodowa człowieka została stworzona specjalnie („Stworzył on istoty ludzkie i pozwolił im rozwijać się według praw wewnętrznych. . . “).


Jasne jest jednak, że jakiegoś rodzaju kreacjonizm nadal jest zasadniczą częścią poglądu Franciszka na życie. Chociaż media, zadurzone w rzekomo „nowoczesnym” papieżu, są rozentuzjazmowane tym, co powiedział Franciszek, jego poglądy nie różnią się w istocie od poglądów jego bezpośrednich poprzedników. Jak zwykle, Franciszek wydaje się być głosem nowoczesności, ale nadal trzyma się starego dogmatu.


Najbardziej zaskakuje mnie jednak twierdzenie, że “Bóg nie jest boską istotą ani magikiem”. Jeśli Bóg nie jest boską istotą, to dlaczego Franciszek nazywa go „boskim stwórcą”? No cóż, może papież przejęzyczył się. Ale tak naprawdę, to w katolickim światopoglądzie Bóg istotnie jest eterycznym magikiem. Kto poza magikiem potrafiłby tworzyć dusze na poczekaniu, zarówno podczas ewolucji człowieka, jak podczas rozwoju każdej istoty ludzkiej?


Spójrzmy na fakty: ewolucja, która jest kierowana lub planowana przez Boga, nie jest naukowym poglądem na ewolucję. Ani też nie jest nim ewolucja, która czyni ludzi unikatowymi dzięki niedefiniowalnej duszy lub posiadaniu tylko dwojga indywidualnych przodków. Pogląd Watykanu na ewolucję jest w rzeczywistości nieślubnym potomkiem biblijnego kreacjonizmu i nowoczesnej teorii ewolucyjnej. Nawet wielu z owczarni Franciszka tego nie kupuje: 27 procent katolików amerykańskich całkowicie odrzuca ewolucję na rzecz specjalnego stworzenia.


Kościół katolicki znajduje się w trudnym położeniu, stojąc okrakiem między nowoczesną nauką i antynaukową teologią średniowieczną. Kiedy odrzuci koncepcję duszy, interwencji Boga w Wielki Wybuch i w ewolucję człowieka oraz Adama i Ewę jako naszych historycznych przodków, wtedy katolicyzm będzie zgodny z ewolucją. Ale wtedy nie będzie katolicyzmem.


Stop Celebrating the Pope’s View on Evolution and the Big-Bang

Why Evolution is true, 29 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. apostazja papieża... Tomek 2014-11-08


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 629 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk