Prawda

Piątek, 29 maja 2020 - 01:45

« Poprzedni Następny »


Kiedy być “ekumenicznym” – a kiedy nie


Noru Tsalic 2014-06-16

Być albo nie być “ekumenicznym”
Być albo nie być “ekumenicznym”

Porwanie trzech nastolatków przez terrorystów na Zachodnim Brzegu pociągnęło za sobą olbrzymią operację poszukiwawczą. Udział biorą wszystkie izraelskie służby bezpieczeństwa – od straży granicznej do sił powietrznych, od wywiadu wojskowego do komandosów. Według przekazanych informacji współpracują także policjanci Autonomii Palestyńskiej. Jest jednak jeden rodzaj umundurowania, którego nie uświadczysz wśród poszukujących: beżowych kamizelek EAPPI - Ecumenical Accompaniment Programme for Palestine and Israel (Ekumeniczny Program Współtowarzyszenia w Palestynie i Izraelu).  Jest tak, ponieważ pomoc w ratowaniu tych trzech chłopców, których jedynym „przestępstwem” jest to, że są Żydami, nie leży w „ekumenicznej” gestii tej organizacji.

Finansowany przez Światową Radę Kościołów i zarządzany przez Towarzystwo Kwakrów EAPPI “sprowadza ludzi z zagranicy na Zachodni Brzeg, by doświadczyli życia [Palestyńczyków] pod okupacją [izraelską]”, ale nie życia Izraelczyków pod terrorem palestyńskim;  jego głównym celem jest “dostarczenie ochraniającej obecności narażonym społecznościom [czytaj: „nie-żydowskim społecznościom”], monitorowanie i informowanie o pogwałceniach praw człowieka [czytaj: „żydowskich pogwałceniach”].  W praktyce aktywiści EAPPI (którzy nie mówią lokalnymi językami i przybywają wyposażeni w bardzo niewielką wiedzę i olbrzymi bagaż uprzedzeń) stają się bardzo łatwym celem manipulacji i dalszej indoktrynacji przez swoich palestyńskich przewodników. Częścią misji jest „opowiedzenie innym po powrocie o tym, co widzieli”, a raczej, co im pokazano.  

 

Biorąc pod uwagę nazwę tej organizacji, naiwni mogą przypuszczać, że jest to tylko jeden z wielu Ekumenicznych Programów Współtowarzyszenia Światowej Rady Kościołów – ten, który działa „w Palestynie i Izraelu”. Ale tak nie jest. To jest jeden jedyny program.


Następstwo zamachu samobójczego niedaleko Mosulu w Iraku
Następstwo zamachu samobójczego niedaleko Mosulu w Iraku

Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla Iraku, mimo że odłam Al-Kaidy przejął panowanie nad dużymi połaciami terytorium irackiego i zagraża samemu Bagdadowi. Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS) już dokonało setki doraźnych egzekucji cywilów i więźniów wojennych. Jak dotąd milion ludzi uciekło przed dżihadystami. A to poza “normalnym” poziomem przemocy sekciarskiej. Która to przemoc, według Misji ONZ w Iraku, ma na swoim sumieniu  tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy 23735 zabitych i rannych ludzi.


Ofiary wojny i przemocy sekciarskiej w Syrii. Jest ich co najmniej 162 tysiące, z czego przynajmniej 10 tysięcy dzieci. Ale ani jednego „ekumenicznego współtowarzysza” w polu widzenia.
Ofiary wojny i przemocy sekciarskiej w Syrii. Jest ich co najmniej 162 tysiące, z czego przynajmniej 10 tysięcy dzieci. Ale ani jednego „ekumenicznego współtowarzysza” w polu widzenia.

Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla pobliskiej Syrii, gdzie ONZ już zrezygnowała z liczenia zabitych – ludzie giną po prostu szybciej niż potrafi liczyć organizacja międzynarodowa. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ocenia, że zabito ponad 162 tysiące ludzi, włącznie z ponad 10 tysiącami dzieci. Tylko Bóg wie, ilu zostało okaleczonych, torturowanych, zgwałconych.  Jest 9 milionów uchodźców.  Uchodźcy palestyńscy (lub raczej “ludzie od pokoleń mieszkający w Syrii, którym odmawia się obywatelstwa syryjskiego, bo ich przodkami są uchodźcy palestyńscy”) są obficie reprezentowani wśród zabitych, okaleczonych i uciekających. Ale Palestyńczycy kwalifikują się do „Ekumenicznego Współtowarzyszenia” tylko, jeśli krzywdzą ich Żydzi.


Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla Egiptu, gdzie sądy kapturowe skazują ludzi na śmierć setkami.


Żebyśmy nie zapomnieli – tak jak to zrobiła Światowa Rada Kościołów – te trzy wspomniane wyżej kraje mają znaczne społeczności chrześcijańskie. „Mają” w poprzednim zdaniu stopniowo zamienia się na „miały”, bo chrześcijanie uciekają przed prześladowaniami islamistów; ale oczywiście nie ma tam „ekumenicznych współtowarzyszy”, by „dostarczyć ochraniającej obecności narażonym społecznościom”.Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla Iranu, gdzie w ciągu ostatnich 18 miesięcy stracono 1000 ludzi pod zarzutami obejmującymi “akty terrorystyczne”, “zepsucie na ziemi”, “próby obalenia rządu” i “wrogość wobec Boga”.


Afganistan po 13 latach okupacji: śmiertelność niemowląt wynosi 117 zgonów na 1000 żywych urodzeń – najwyższa na świecie (Zachodni Brzeg – 13, Gaza – 15). Stopień alfabetyzacji: Afganistan 28%, Zachodni Brzeg i Gaza 95%.
Afganistan po 13 latach okupacji: śmiertelność niemowląt wynosi 117 zgonów na 1000 żywych urodzeń – najwyższa na świecie (Zachodni Brzeg – 13, Gaza – 15). Stopień alfabetyzacji: Afganistan 28%, Zachodni Brzeg i Gaza 95%.

Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla Afganistanu, kraju będącego nadal pod okupacją USA i Wielkiej Brytanii, gdzie 46 ludzi zginęło tylko w ciągu jednego dnia (wczoraj) w tym, co BBC nazywa ‘low level attacks’.


A to jest tylko mała część Bliskiego Wschodu. Mógłbym zestawić znacznie, znacznie dłuższą listę, wyliczając wszystkie rozliczne i bolesne choroby, jakie trapią świat. Ale jaki byłby cel takiego przedsięwzięcia? Kogo to obchodzi? Z pewnością nie Światową Radę Kościołów, której jeden jedyny na całym świecie Ekumeniczny Program Współtowarzyszenia działa na Zachodnim Brzegu.


Według (bardzo nieprzyjaznej Izraelowi) Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) w ciągu ostatnich 18 miesięcy izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły 27 Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu. W tej liczbie byli Amer Ibrahim Nadżi Nassar i Nadżi Abd a-Salam Nadżi al-Balbisi, zastrzeleni, kiedy rzucali koktajle Mołotowa na żołnierzy izraelskich; Junes Ahmad Mahmoud a-Radajdeh, zastrzelony, kiedy wywalił traktorem bramę bazy wojskowej armii izraelskiej; Saleh Samir Abd a-Rahman Jasin i Nafe’a Dżamil Nafe’a a-S’adi, zastrzelony podczas wymiany ognia z żołnierzami izraelskimi; oraz trzech uzbrojonych członków związanej z Al-Kaidą grupy terrorystycznej, zastrzeleni po odmowie poddania się.


Wielebny dr Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów i - przypadkiem! – także współprzewodniczący „Palestyńskiego Forum Ekumenicznego”
Wielebny dr Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów i - przypadkiem! – także współprzewodniczący „Palestyńskiego Forum Ekumenicznego”

Oczywiście, Zachodni Brzeg nie jest miejscem harmonii i bezpieczeństwa, chociaż może się takim wydawać dla wielu ludzi zmuszonych do życia w znacznie gorszych warunkach; bez śladu obecności ekumenicznych współtowarzyszy.


Kusi mnie poproszenie Światowej Rady Kościołów i ruchu Kwakrów o wyjaśnienie ich wyborów i priorytetów, jakie wyraża ten jeden jedyny Ekumeniczny Program Współtowarzyszenia. Wiem jednak z doświadczenia, że usłyszę wyłącznie żałosne i nieuczciwe próby racjonalizacji.


Zamiast tego zaproponuję więc tylko niewielką zmianę nazwy. Dlaczego nie nazywać tego – w imię uczciwości i Prawdy Bożej – Ekumenicznym Programem Współtowarzyszenia Społecznościom Narażonym na Obecność Żydów?


When to be ‘ecumenical’ - and when not

Politically-incorrect Politics, 15 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNoru Tsalic

Izraelski bloger, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 627 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk