Prawda

Sobota, 6 czerwca 2020 - 01:51

« Poprzedni Następny »


Biblia źródłem moralności? Żartujesz sobie!


Jerry Coyne 2014-09-10


Ludzie tacy jak Richard Dawkins i Christopher Hitchens od dawna wskazywali na ludobójstwo, brutalność, rozlew krwi i zwykłą niemoralność dużych partii Biblii. Trochę przyglądałem się temu ostatnio i postanowiłem przedstawić to czarno na białym.

Uderzyły mnie dwa urywki ze Starego Testamentu. W rozdziale 31 Księgi Liczb Bóg mówi Izraelitom, by dobrali się do Madianitów, przypuszczalnie dlatego, że czcili Nie Tego Boga (Jahwe jest zazdrosnym staruchem). Oto co zrobiły dzieci Izraela na rozkaz Boga:

7Tedy zwiedli bitwę z Madyjanitami, jako rozkazał Pan Mojżeszowi, i pobili wszystkie mężczyzny.

15I mówił do nich Możesz: Przeczżeście żywo zachowali wszystkie niewiasty?

16Gdyż te są, które synom Izraelskim za radą Balaamową dały przyczynę do przestępstwa przeciw Panu przy bałwanie Fegor, skąd była przyszła plaga na zgromadzenie Pańskie.

17Przetoż teraz pozabijajcie wszystkie mężczyzny z dzieci, i każdą niewiastę, która poznała męża, obcując z nim, zabijcie.

18 A wszystkie dzieweczki z białych głów, które nie poznały łoża męskiego, żywo zachowajcie dla siebie. 

Chłopcy i mężczyźni zostają zarżnięci, jak również nie-dziewice, ale dziewice zostają uratowane — „dla siebie".

Gorsze rzeczy przytrafiły się ludziom Hesebonu. Izraelici chcieli jedynie przejść przez ich ziemie, ale Bóg zainterweniował, utwardzając serce króla Sehona i czyniąc jego ducha „nieustępliwym" . Pozwoliło to Bogu rozkazać zniszczenie Sehona i jego ludu (ależ, dlaczego na boga, Bóg po prostu nie zmiękczył serca króla?). Więc w Księdze Powtórzonego Prawa w rozdziale 2 znajdujemy:

31Tedy rzekł Pan do mnie: "Otom ci już począł podawać w moc Sehona, i ziemię jego: poczniże ją posiadać, abyś odziedziczył ziemię jego.

32Ruszył się tedy Sehon przeciwko nam, sam i wszystek lud jego, chcąc z nami zwieść bitwę w Jaza.

33Ale go nam podał Pan. Bóg nasz, w moc, i poraziliśmy go i syny jego i wszystek lud jego.

34 I wzięliśmy wszystkie miasta, mężczyzny i niewiasty, i dzieci, nie zostawiwszy z nich nikogo. 

Tym razem nikt nie przeżył, chociaż Izraelici pozostawili bydło dla siebie. Obecnie ludzie tacy jak William Lane Craig i inni Wyrafinowani Teolodzy™ próbują racjonalizować masową rzeź dzieci i nieuczestniczących w walce przy pomocy „teorii Bożego Nakazu" (tj. Bóg to powiedział, więc jest to dobre), ale nowoczesna moralność wzdraga się wobec takiego zachowania. Jak ewangeliczni chrześcijanie, którzy są mniej obłąkani niż Craig, racjonalizują ten typ sankcjonowanego przez Boga zachowania?

Zabijanie panien młodych niebędących dziewicami i buntujących się dzieci


Zaiste, słyszeliście o niemoralności Pana Naszego od Christophera, syna Erica, i od Clintona Richarda, syna Clintona Johna, ale ja okażę wam Jego nakazy tutaj, abyście ujrzeli je własnymi oczyma. Albowiem jeśli syn twój jest swawolny i krnąbrny, Pan nie tylko udziela ci zezwolenia na zabicie go, ale nakazuje ci zabicie go, i to w bardzo bolesny sposób. Z Księgi Prawa Powtórzonego rozdział 21:

18Jeźliby kto miał syna swawolnego i krnąbrnego, któryby nie słuchał głosu ojca swego, i głosu matki swojej, a będąc strofowany, nie usłuchałby ich:

19Tedy go wezmą ojciec jego i matka jego, i przywiodą do starszych miasta swego, i do bramy sądowej miejsca onego;

20I rzekną do starszych miasta onego: Ten nasz syn jest swawolny i krnąbrny, nieposłuszny głosu naszemu, żarłok jest i pijanica.

21 Tedy ukamionują go wszyscy ludzie miasta onego, i umrze; a tak odejmiesz złe pośrodku siebie, co gdy wszystek Izrael usłyszy, bać się będą. 

Ten sam los spotka te kobiety, które wzięto w małżeństwo i których mężowie, nie lubiąc ich, odkryją, że straciły dziewictwo (Księga Prawa Powtórzonego, rozdział 22):

13Gdyby kto pojął żonę, a wszedłszy w nią, miałby ją w nienawiści;

14A dałby przyczynę, aby mówiono o niej, i wprowadziłby na nią złą sławę, mówiąc: Pojąłem tę żonę, a wszedłszy do niej, nie znalazłem jej panną.

15Tedy weźmie ojciec dzieweczki, i matka jej, i przyniosą znaki panieństwa dzieweczki onej do starszych miasta onego do bramy.

20Ale byłoliby prawdziwe to obwinienie jej, a nie znalazłyby się znaki panieństwa przy onej dzieweczce,

21 Tedy wywiodą one dzieweczkę przed drzwi domu ojca jej, i ukamionują ją ludzie miasta onego, i umrze; bo uczyniła hańbę w Izraelu, popełniwszy nierząd w domu ojca swego; tak odejmiesz złe z pośród siebie. 

Nakaz kamienowania na śmierć dotyczy także dziewic, które są zaręczone a „leżą z" innym mężczyzną. W takim wypadku oboje kamienuje się na śmierć. Jeśli wiesz jak wygląda kamienowanie, przynajmniej tak, jak się je praktykuje obecnie w krajach islamskich, to wiesz, że jest to koszmarnie przedłużony i straszliwy sposób umierania.


Z pewnością słyszeliście o tego rodzaju Bożej „moralności", ale to, co wprawia mnie w zdumienie, to fakt, że te nakazy są jednogłośnie odrzucone przez zdrowych na umyśle Żydów (i chrześcijan), niemniej ci sami Żydzi skrupulatnie przestrzegają innych dyktatów Boga z Księgi Prawa Powtórzonego. Z powodu tego, co powiedział Bóg, wielu Żydów nie je wieprzowiny i skorupiaków, używa innych garnków do gotowania mięsa i produktów mlecznych, nie wykonuje żadnej pracy w szabat. (Niektórzy ortodoksyjni Żydzi nie zapalają nawet światła przez naciśnięcie kontaktu i nie odrywają papieru toaletowego: to jest już przygotowane z góry. Albo też można oszukiwać i zatrudnić szabesgoja do wykonania tej pracy). Na tej liście można znaleźć 39 rodzajów pracy zabronionej w szabat (papier toaletowy znajduje się pod nr 10).


Z dekretu Boga Żydzi jedzą także przaśny chleb (macę) podczas Paschy. A dobrzy uczeni judaizmu zadekretowali, że dla zapobieżenia działania dzikich drożdży maca musi być pieczona w ciągu 18 minut od momentu zamoczenia mąki (nie pytajcie mnie, jak to wyliczyli). Obrzezują swoich synów i nie obcinają bród.

Co zatem czyni jeden nakaz Jahwego akceptowalnym, a inny nie do przyjęcia? Jeśli podpisujesz się pod teorią bożego nakazu, według której cała moralność pochodzi od Boga, to po prostu musisz ukamienować swojego syna na śmierć, jeśli jest nieposłuszny. Fakt, że zarówno Żydzi, jak chrześcijanie ignorują pewne nakazy Boga lub Jezusa, ale skrupulatnie przestrzegają innych, jest absolutnym dowodem na to, że ludzie wybierają sobie moralność nie na podstawie jej boskiego źródła, ale dlatego, że zgadza się z moralnością wewnętrzną, którą czerpią z innych źródeł.


Co to są za źródła? Ponieważ pewne instynkty moralne wydają się być uniwersalne, podejrzewam, że ich prototypy zostały zainstalowane w mózgu przez dobór naturalny. Z pewnością jednak wiele moralności jest wyuczonej — albo dzięki obserwowaniu własnej kultury przez bezpośrednie wpajanie jej przez rodziców i rówieśników, albo przez introspekcję o tym, jak zachowywać się w sprawiedliwy sposób (książka Petera Singera The Expanding Circle daje sympatyczne wyjaśnienie tego drugiego). Tak więc, z wyjątkiem takich oszołomów jak William Lane Craig, Eutyfron miał rację: moralność nie może pochodzić od Boga.


*Od tłumaczki: Wszystkie cytaty z Biblii za Biblią Świętą, Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, Warszawa, 1959. Biblia Tysiąclecia, z jej uwspółcześnionym i ugrzecznionym językiem, wydawała mi się mniej stosowna.


Tekst oryginału

Why Evolution Is True, 25-26 czerwca 2012

Polskie tłumaczenie opublikowane zostało po raz pierwszy na łamach “Racjonalisty” w czerwcu 2012. Inne starsze teksty Jerrego Coyne’a publikowane w dawnym „Racjonaliście” czytelnik znajdzie w naszej bibliotece tu: http://biblioteka.netgenes.pl/autor/jerry-coyne.html

 

Przy okazji publikujemy wywiad jakiego Jerry Coyne udzielił tego lata dla „Racjonalista TV” przeprowadzony przez Kaję Bryx. (Niestety nie ma polskich napisów.)  


Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Panu Mieczysławskiemu Lucjan Ferus 2014-09-13
2. Absolutne dowody Marek C (Negev) 2014-09-11
1. słaba znajomość biblii Mieczysławski 2014-09-10


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 629 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk