Prawda

Poniedziałek, 27 stycznia 2020 - 18:08

« Poprzedni Następny »


Zakaz przechodzenia przez jezdnię po lody!


Björn Lomborg 2014-02-08

Ostrożność jest wspaniała jako łom. Przy starannym sformułowaniu można zakazać wszystkiego. Ale jest to dość niedorzeczne. Politycy powinni nauczyć się czegoś od dzieci przechodzących przez jezdnię, żeby kupić lody.Coś głęboko zagadkowego stało się z dyskusją o środowisku i łatwo może skończyć się tym, że będzie to drogo kosztować Unię Europejską, a z czasem i resztę świata, przez ograniczenie podaży żywności, hamowanie wzrostu zamożności, poprawy dobrostanu i mniejszych korzyściach w zakresie ochrony zdrowia. Tym niepokojącym problemem jest ciągle nasilające się nadużywanie zasady ostrożności. Mądrej i prostej zasady zaczęto używać jak rozwalającego łomu, by poprzeć pewne projekty polityczne.


Oryginalna wersja zasady ostrożności z Rio Earth Summit stwierdzała z grubsza: jeśli zagrożenie może być istotne, nie czekaj na pełną informację, by uniknąć opłacalnego działania. To jest mądre i to robimy codziennie. Jeśli coś jest niebezpieczne, nie czekamy na kompletną informację zanim działamy – jeśli nasze dzieci próbują przejść ruchliwą ulicę po lody, nie czekamy z zabronieniem im tego aż mamy pełen model całego ruchu i dokładną ocenę ryzyka wypadku. Dokonujemy szybkiej oceny sytuacji i jeśli jest zbyt duży ruch, wysyłamy je dalej, do przejścia z światłami, nawet jeśli marudzą i mówią, że jesteśmy nadopiekuńczy.


Tego nie można zaakceptować


Od tego czasu jednak zasada ostrożności została rozdmuchana i uzbrojona. Używa się jej obecnie, żeby powiedzieć, że nie możesz czegoś mieć, jeśli nie udowodnisz, że nie jest to niebezpieczne (co odpowiada traktowaniu każdego na zasadzie: winien dopóki nie dowiedzie swojej niewinności). Problem polega na tym, że nie da się udowodnić, iż jakiekolwiek działanie jest nie-niebezpieczne. Co z tego, że nie widać na jezdni żadnego samochodu? Wyjątkowo szybko jadący samochód nadal może przejechać twoje dziecko, kiedy idzie po lody. Posłać je do przejścia dla pieszych? – nadal niebezpieczne, jako że ponad 800 pieszych zginęło na przejściach dla pieszych w USA w 2010 r. Przy nadużyciu zasady ostrożności po prostu nie można zaakceptować ryzyka przejścia przez jezdnię po lody.  


Jest to sprzeczne z tym, jak funkcjonujemy i jak ważymy korzyści – nawet dość trywialne – oraz ryzyko – nawet poważne, ale mało prawdopodobne.


Ponadto nie kończy się to na lodach. Co zrobisz, jeśli będziesz głodny? Pójście do sklepu po żywność także jest ryzykowne. Nie można tego zaakceptować.


Rozdmuchana zasada ostrożności jest z natury sprzeczna sama ze sobą. Proszę zauważyć, jak sugeruje, że powinieneś wykonywać tylko bezpieczne działania. Ponieważ jednak nic nie jest całkowicie bezpieczne, dostajesz różne wyniki zależnie od zadawanych pytań.  Jeśli leżysz pod kołdrą i pytasz: „Czy mogę dowieść, że pozostanie tutaj jest bezpieczne?”, musisz odpowiedzieć „nie”. Z czasem umrzesz z głodu, co oczywiście nie jest bezpieczne. Zarówno pozostanie w łóżku, jak wyjście z niego po żywność, są zabronione przy takiej interpretacji zasady ostrożności.


Problem polega na tym, że nadużywana zasada ostrożności jest wspaniała jako łom - przy starannym sformułowaniu można zakazać wszystkiego - ale jest to niedorzeczne. Musimy ważyć ryzyko i korzyści, a nie tylko wydawać ogólne edykty o tym co ma być bezpieczne i co jest niebezpieczne.


To właśnie dzieje się w UE z zarządzeniami w sprawie tego, co znane jest jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Podejrzewa się je o przyczynianie się do możliwego spadku liczebności plemników, zmian hormonalnych u kobiet i wzrostu pewnych rodzajów raka. Brzmi groźnie i z pewnością powinniśmy być ostrożni. Obecnie jednak prosi się nas, byśmy zrezygnowali ze wszystkich wytworzonych przez człowieka substancji chemicznych, jeśli nie możemy dowieść, że są bezpieczne – zadanie całkowicie niemożliwe do wykonania.


1,3 miliona ludzi ginie co roku w wypadkach drogowych, ale nie zakazujemy ruchu samochodowego (ani lodów). Nadal tworzymy bezpieczniejsze drogi przy pomocy mądrych, opłacalnych strategii, takich jak przejścia dla pieszych, bezpieczniejsze samochody i światła uliczne, żeby zmniejszyć ryzyko.


Podobnie musimy ważyć ryzyko i korzyści używania chemikaliów. Jest to trudne, ponieważ jesteśmy namawiani do strachu przed stworzonymi przez człowieka substancjami chemicznymi. Niemniej poziom toksyn w naturalnych chemikaliach jest znacznie wyższy.   Naukowcy wykazali, że w jednym kubku kawy naturalne toksyny są bardziej rakotwórcze niż resztki pestycydów w rocznej konsumpcji warzyw i owoców.


Kofeina ma także właściwości zaburzające gospodarkę hormonalną. To samo ma soja, wypakowana zaburzającymi gospodarkę hormonalną fitoestrogenami zwanymi izoflawony, które dodaje się do przetworzonej żywności. Karmienie niemowlęcia tylko mlekiem sojowym ma podobny potencjał endokrynologiczny jak połykanie dziennie pięciu tabletek antykoncepcyjnych. Ciecierzyca, morele, fasola i cokolwiek z witaminą C ma znacznie wyższe poziomy substancji zaburzających gospodarkę hormonalna niż jakakolwiek substancja chemiczna stworzona przez człowieka.


Niemniej nie zakazujemy owoców i warzyw, ponieważ są niezmiernie dobroczynne – ocenia się, że niemal pięć milionów ludzi umiera co roku z powodu niedostatecznej konsumpcji owoców. Kiedy zasadę ostrożności zbroi się do bezmyślnej walki z pestycydami, ma to takie konsekwencje, że będziemy jedli mniej owoców.


Ostrożnościowa działalność UE da w wyniku znacznie mniej pestycydów do zwalczania owadów, grzybów i chwastów. Produkcja spadnie, ceny wzrosną. Wynikające z tego zmniejszenie konsumpcji owoców i warzyw w UE może spowodować dziesiątki tysięcy dodatkowych zgonów na raka. Ponadto Europejczycy staną się bardziej zależni od innych regionów świata, by ich nakarmiły (wypychając potrzeby ludzi ubogich w tych regionach).


Septorioza paskowana liści pszenicy jest najważniejszą z chorób dotykających produkcję pszenicy. Brak oprysków może spowodować zredukowanie plonów pszenicy o 35-50%. Niemniej ustawa UE oparta na zasadzie ostrożności usunie z rynku 80% wszystkich środków grzybobójczych, włącznie z głównymi produktami, chroniącymi nas przed septoriozą. Podobna jest sytuacja w ochronie plonów w całej produkcji rolnej UE.


Czy możemy dowieść, że te produkty są całkowicie bezpieczne? Nie. Ale zagrożenie jest przypuszczalnie znacznie niższe niż picie kawy lub jedzenie soi.


Definitywnie zaś możemy dowieść, że te zakazy ostrożnościowe są niebezpieczne. Spowodują wyższe ceny żywności, więcej głodu w krajach trzeciego świata, mniejszą konsumpcję owoców i warzyw w UE, a więc więcej zgonów na raka. Równocześnie, wyższe ceny będą oznaczały mniejszą bioróżnorodność ze względu na wyższą presję, by zamienić tereny zalesione i rezerwaty natury na ziemię uprawną.


Właściwa ocean ryzyka


Społeczność naukowa wypowiada się obecnie przeciwko najeżonej kolcami zasadzie ostrożności. 81 wiodących toksykologów świata podpisało niedawno list do Głównego Doradcy Naukowego UE, wyrażając niepokój z powodu braku poprawnych procedur naukowych w UE przy ocenianiu potencjalnych substancji zaburzających gospodarkę hormonalną. Podkreślają oni, że musimy posługiwać się najlepszą nauką, żeby znaleźć sensowny, racjonalny sposób ustalania polityki.


Niestety, UE nie tylko przyjmuje mentalność aktywistów, w której kolczasta zasada ostrożności prawdopodobnie spowoduje więcej szkód niż przyniesie dobra. Żąda również, by inne kraje przyjęły tę samą politykę, czy dotyczy to metod ochrony plonów, technologii nasiennej, czy wymogów bezpieczeństwa żywności. UE wpycha zasadę ostrożności do negocjacji handlowych i traktatów międzynarodowych. Koszty prawdopodobnie niezmiernie przeważą korzyści.


Musimy wystąpić w obronie zdrowego rozsądku i racjonalnej polityki w sprawie zdrowia ludzkiego i środowiska. Musimy nalegać na poprawną ocenę ryzyka przez mądre wyważanie za i przeciw. Podobnie, jak kiedy byliśmy dziećmi chcącymi lodów po drugiej stronie jezdni.


The abuse of the precautionary principle

The European, 15 stycznia 2014

Tłumaczenie M.K.Bjørn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1463 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk