Prawda

Sobota, 25 stycznia 2020 - 22:32

« Poprzedni Następny »


Zagadka brytyjskiego zatrudnienia i wydajności


Matt Ridley 2014-04-25

Gdyby Urzędy Pracy oceniane były za wydajność, większość ich pracowników musiałaby poszukac sobie innej pracy. 
Gdyby Urzędy Pracy oceniane były za wydajność, większość ich pracowników musiałaby poszukac sobie innej pracy. 

Czasami odnoszące sukcesy innowacje nie opierają się na wysokiej technice: na przykład stalowa blacha falista albo słowo “OK”. W tym duchu, jak powiedział dzisiaj w przemówieniu w południowym Londynie Iain Duncan Smith, kawałek papieru wydaje się prowadzić do znaczącej różnicy dla problemu bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Dokument nosi nazwę „zobowiązanie” i od października ubiegłego roku zaczął docierać do biur pośrednictwa pracy, a do końca tego miesiąca będzie powszechny.

To zobowiązanie jest właściwie kontraktem między osobą bezrobotną a jej lub jego „prowadzącym” w biurze, chociaż prawnicy rządowi nie pozwolili nazwać tego „kontraktem”. Okazuje się, że takie wymaganie, by ludzie podpisali papier, zobowiązujący ich do pewnych czynności – takich jak napisanie CV lub regularne sprawdzanie, czy jest jakaś praca – ma natychmiastowy skutek.


Pewni ludzie rezygnują, nie chcąc składać fałszywych zeznań w sprawie pracy na czarno, którą już wykonują. Inni zabierają się na poważnie za szukanie pracy: dowody wskazują na to, że wprowadzenie takiego zobowiązania podwoiło liczbę poszukiwań pracy podejmowanych przez ludzi bezrobotnych.


Po podpisaniu tego papieru także ludzie prowadzący poszczególnych petentów z ramienia biura poważniej traktują swoją odpowiedzialność. A kiedy „karzą” winnego przez wstrzymanie zasiłku, mogą zwrócić uwagę na zobowiązanie: „Zgodził się pan/pani na to i nie wykonał tego”. Na ogół jedna taka sankcja wystarcza, by lekcja została zapamiętana. Duncan Smith ma nadzieję, że ludzie bezrobotni będą uważali, że mają do wykonania pracę (tak jak wszyscy inni) – pracę polegającą na poszukiwaniu pracy – i zatrudniającego, tak samo jak inni: którym jest prowadzący pracownik z biura zatrudnienia.


Jest za wcześnie na przypisywanie tym zobowiązaniom zbyt dużego wpływu, ale statystyki zatrudnienia w Wielkiej Brytanii stają się coraz bardziej zaskakujące. Biorąc pod uwagę długość i głębokość recesji, wzrost bezrobocia był mniejszy, a następujący potem spadek był szybszy niż oczekiwali niemal wszyscy eksperci. Po latach bólu ekonomicznego, brak aktywności gospodarczej i liczba gospodarstw domowych bez pracujących powinna być uparcie wysoka. W rzeczywistości jest na rekordowo niskim poziomie. Całkowity poziom zatrudnienia jest na rekordowo wysokim poziomie.


Jest to jeszcze bardziej zaskakujące, kiedy patrzy się na kontekst międzynarodowy. Nie tylko większość krajów strefy euro, poza Niemcami, mają wysokie bezrobocie, ale Stany Zjednoczone, na ogół taki szybki generator nowych miejsc pracy, wydają się przeżywać  uzdrowienie przy wyjątkowo wysokim bezrobociu, i aktywną siłą roboczą na niskim poziomie, nie widzianym od czasów, kiedy prezydentem był Jimmy Carter. W zeszłym roku stopa zatrudnienia w Wielkiej Brytanii rosła szybciej niż w Niemczech, Francji, Kanadzie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i G7 jako całości. Niektórzy z amerykańskich pionierów reform rynku pracy, które rozpoczęto w Wisconsin w latach 1990. zaczynają mówić, że Wielka Brytania ich wyprzedza.


Także z lokalnego punktu widzenia obraz zatrudnienia w Wielkiej Brytanii jest zaskakujący. Północnowschodnia Anglia, gdzie mieszkam, jest w dużym stopniu uzależniona od zatrudnienia w sektorze publicznym, która to kategoria kurczy się. Niemniej bezrobocie w północnowschodniej Anglii, chociaż nadal dużo wyższe niż w południowowschodniej, spada. Region ma bardzo daleko do ożywienia gospodarczego, ale zaskoczył wszystkich, bo nie splajtował. Od czasu wyborów kraj jako całość dodał 1,7 miliona miejsc pracy w sektorze prywatnym i stracił 382 tysiące miejsc pracy w sektorze publicznym.


Jednak, jeśli zatrudnienie zwyżkuje bardziej niż sugeruje to wzrost ekonomiczny, to wydajność musi być w zastoju lub opadająca, co na długą metę jest złą wiadomością dla zamożności. Jest wiele wyjaśnień na tę „zagadkę wydajności”, wśród nich to, że w niepewnych latach 2011-2013 sektor prywatny niechętnie inwestował swoją rosnącą górę pieniędzy w nowe maszyny. Inną możliwością, popularną w ministerstwie finansów, jest, że produkcja jest systematycznie niedoszacowana, ponieważ tak wiele jej jest on line.


Ja opowiadam się za wyjaśnieniem, że 2 procentowy wzrost, podczas gdy sektor publiczny kurczy się, jest pierońsko szybszy niż 2 procentowy wzrost, kiedy sektor publiczny rósł, jak to było połowie lat 2000.: częścią tego wzrostu były w rzeczywistości większe wydatki publiczne.


Pamiętam, jak skarżyłem się ważnej figurze w Bank of England w latach 2000., że wzrost sektora publicznego w północnowschodniej Anglii pozbawia talentów sektor prywatny; pracodawcy narzekali, że ludzie nie szukają pracy w firmach prywatnych, woląc czekać na lepiej płatną i zapewniającą lepszą emeryturę pracę u państwowego Lewiatana. Moja rozmówczyni odpowiedziała mi, że Bank ma odwrotny problem – nie może zatrudnić zdolnych ludzi, bo wszyscy chcieliby pracować dla Goldman Sachs. (Oczywiście, oboje mieliśmy rację, w różnych regionach.)


Wydaje się być coś osobliwego w kwestii zatrudnienia w obecnym zdrowieniu gospodarki i być może istotnie odzwierciedla to reformy w opiece społecznej. Jest coraz trudniej ignorować argument, że ten rząd jest znacznie lepszy niż poprzedni w wydostawaniu ludzi z życia na zasiłku i zapewnianiu im pracy. Pan Duncan Smith lubi przypominać, że za rządów Blaira-Browna, w czasach ożywienia gospodarczego, 1,4 miliona ludzi spędziło większość poprzedniego dziesięciolecia na zasiłkach dla bezrobotnych. Niemożliwe, by oni wszyscy nie mogli znaleźć pracy.


Partii Pracy kończą się sposoby patrzenia na szklankę zatrudnienia jak na wpół pustą. Nie może dłużej twierdzić, że stworzone miejsca pracy są na pół etatu: zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin wzrosło w ciągu roku o 430 tysięcy. Nie może dłużej wskazywać na długotrwale bezrobotnych i na bezrobocie wśród młodzieży, bo jedno i drugie maleje.


Może powiedzieć, że Wielka Brytania ma jeszcze daleką drogę do przebycia, zanim jej stopa bezrobocia będzie równie niska jak w Niemczech i może powiedzieć, że wielu ludzi otrzymuje niskie płace. To jest jednak lepsze niż pozostawanie w ogóle bez pracy; większość zaś ludzi nie pozostaje przy niskich zarobkach, ale stosunkowo szybko przechodzi do lepiej płatnej pracy. Universal Credit [nowy zasiłek w Wielkiej Brytanii, zastępujący sześć poprzednio wypłacanych zasiłków. MK], choć bardzo opóźniony przez potknięcia komputerowe, zaczyna działać i obiecuje pomóc ludziom w przeskoczeniu luki zasiłków, kiedy to nagroda za pracę przez dłuższe godziny praktycznie równa się zeru.


Partia Pracy wskazuje także na wzrost banków żywnościowych jako na dowód, że reforma opieki społecznej uderza w biedne rodziny. Jednak najnowsze badanie OECD „wskaźników społecznych” stwierdziło, że procent ludzi mówiących, iż nie stać ich na żywność, jest dzisiaj niższy w Wielkiej Brytanii niż był w 2007 r. i jest najniższy ze wszystkich 24 krajów biorących udział w badaniu OECD.


Żaden rząd labourzystowski nigdy nie odszedł po okresie rządzenia z bezrobociem niższym niż wtedy, kiedy zaczynał, mimo nazwy partii. Obecna koalicja, mimo wszystkich swoich błędów, niemal z pewnością uniknie tego haniebnego losu.


Pierwsza publikacja w Times


Employment and productivity puzzle

Rational Optimist, 13 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
4. Kajam się kika 2014-04-30
3. To tylko realia życiowe kika 2014-04-28
2. X kika 2014-04-28
1. Dopaść najsłabszych kika 2014-04-27


Notatki

Znalezionych 1463 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk