Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 15:42

« Poprzedni Następny »


Zagadka brytyjskiego zatrudnienia i wydajności


Matt Ridley 2014-04-25

Gdyby Urzędy Pracy oceniane były za wydajność, większość ich pracowników musiałaby poszukac sobie innej pracy. 
Gdyby Urzędy Pracy oceniane były za wydajność, większość ich pracowników musiałaby poszukac sobie innej pracy. 

Czasami odnoszące sukcesy innowacje nie opierają się na wysokiej technice: na przykład stalowa blacha falista albo słowo “OK”. W tym duchu, jak powiedział dzisiaj w przemówieniu w południowym Londynie Iain Duncan Smith, kawałek papieru wydaje się prowadzić do znaczącej różnicy dla problemu bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Dokument nosi nazwę „zobowiązanie” i od października ubiegłego roku zaczął docierać do biur pośrednictwa pracy, a do końca tego miesiąca będzie powszechny.

To zobowiązanie jest właściwie kontraktem między osobą bezrobotną a jej lub jego „prowadzącym” w biurze, chociaż prawnicy rządowi nie pozwolili nazwać tego „kontraktem”. Okazuje się, że takie wymaganie, by ludzie podpisali papier, zobowiązujący ich do pewnych czynności – takich jak napisanie CV lub regularne sprawdzanie, czy jest jakaś praca – ma natychmiastowy skutek.


Pewni ludzie rezygnują, nie chcąc składać fałszywych zeznań w sprawie pracy na czarno, którą już wykonują. Inni zabierają się na poważnie za szukanie pracy: dowody wskazują na to, że wprowadzenie takiego zobowiązania podwoiło liczbę poszukiwań pracy podejmowanych przez ludzi bezrobotnych.


Po podpisaniu tego papieru także ludzie prowadzący poszczególnych petentów z ramienia biura poważniej traktują swoją odpowiedzialność. A kiedy „karzą” winnego przez wstrzymanie zasiłku, mogą zwrócić uwagę na zobowiązanie: „Zgodził się pan/pani na to i nie wykonał tego”. Na ogół jedna taka sankcja wystarcza, by lekcja została zapamiętana. Duncan Smith ma nadzieję, że ludzie bezrobotni będą uważali, że mają do wykonania pracę (tak jak wszyscy inni) – pracę polegającą na poszukiwaniu pracy – i zatrudniającego, tak samo jak inni: którym jest prowadzący pracownik z biura zatrudnienia.


Jest za wcześnie na przypisywanie tym zobowiązaniom zbyt dużego wpływu, ale statystyki zatrudnienia w Wielkiej Brytanii stają się coraz bardziej zaskakujące. Biorąc pod uwagę długość i głębokość recesji, wzrost bezrobocia był mniejszy, a następujący potem spadek był szybszy niż oczekiwali niemal wszyscy eksperci. Po latach bólu ekonomicznego, brak aktywności gospodarczej i liczba gospodarstw domowych bez pracujących powinna być uparcie wysoka. W rzeczywistości jest na rekordowo niskim poziomie. Całkowity poziom zatrudnienia jest na rekordowo wysokim poziomie.


Jest to jeszcze bardziej zaskakujące, kiedy patrzy się na kontekst międzynarodowy. Nie tylko większość krajów strefy euro, poza Niemcami, mają wysokie bezrobocie, ale Stany Zjednoczone, na ogół taki szybki generator nowych miejsc pracy, wydają się przeżywać  uzdrowienie przy wyjątkowo wysokim bezrobociu, i aktywną siłą roboczą na niskim poziomie, nie widzianym od czasów, kiedy prezydentem był Jimmy Carter. W zeszłym roku stopa zatrudnienia w Wielkiej Brytanii rosła szybciej niż w Niemczech, Francji, Kanadzie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i G7 jako całości. Niektórzy z amerykańskich pionierów reform rynku pracy, które rozpoczęto w Wisconsin w latach 1990. zaczynają mówić, że Wielka Brytania ich wyprzedza.


Także z lokalnego punktu widzenia obraz zatrudnienia w Wielkiej Brytanii jest zaskakujący. Północnowschodnia Anglia, gdzie mieszkam, jest w dużym stopniu uzależniona od zatrudnienia w sektorze publicznym, która to kategoria kurczy się. Niemniej bezrobocie w północnowschodniej Anglii, chociaż nadal dużo wyższe niż w południowowschodniej, spada. Region ma bardzo daleko do ożywienia gospodarczego, ale zaskoczył wszystkich, bo nie splajtował. Od czasu wyborów kraj jako całość dodał 1,7 miliona miejsc pracy w sektorze prywatnym i stracił 382 tysiące miejsc pracy w sektorze publicznym.


Jednak, jeśli zatrudnienie zwyżkuje bardziej niż sugeruje to wzrost ekonomiczny, to wydajność musi być w zastoju lub opadająca, co na długą metę jest złą wiadomością dla zamożności. Jest wiele wyjaśnień na tę „zagadkę wydajności”, wśród nich to, że w niepewnych latach 2011-2013 sektor prywatny niechętnie inwestował swoją rosnącą górę pieniędzy w nowe maszyny. Inną możliwością, popularną w ministerstwie finansów, jest, że produkcja jest systematycznie niedoszacowana, ponieważ tak wiele jej jest on line.


Ja opowiadam się za wyjaśnieniem, że 2 procentowy wzrost, podczas gdy sektor publiczny kurczy się, jest pierońsko szybszy niż 2 procentowy wzrost, kiedy sektor publiczny rósł, jak to było połowie lat 2000.: częścią tego wzrostu były w rzeczywistości większe wydatki publiczne.


Pamiętam, jak skarżyłem się ważnej figurze w Bank of England w latach 2000., że wzrost sektora publicznego w północnowschodniej Anglii pozbawia talentów sektor prywatny; pracodawcy narzekali, że ludzie nie szukają pracy w firmach prywatnych, woląc czekać na lepiej płatną i zapewniającą lepszą emeryturę pracę u państwowego Lewiatana. Moja rozmówczyni odpowiedziała mi, że Bank ma odwrotny problem – nie może zatrudnić zdolnych ludzi, bo wszyscy chcieliby pracować dla Goldman Sachs. (Oczywiście, oboje mieliśmy rację, w różnych regionach.)


Wydaje się być coś osobliwego w kwestii zatrudnienia w obecnym zdrowieniu gospodarki i być może istotnie odzwierciedla to reformy w opiece społecznej. Jest coraz trudniej ignorować argument, że ten rząd jest znacznie lepszy niż poprzedni w wydostawaniu ludzi z życia na zasiłku i zapewnianiu im pracy. Pan Duncan Smith lubi przypominać, że za rządów Blaira-Browna, w czasach ożywienia gospodarczego, 1,4 miliona ludzi spędziło większość poprzedniego dziesięciolecia na zasiłkach dla bezrobotnych. Niemożliwe, by oni wszyscy nie mogli znaleźć pracy.


Partii Pracy kończą się sposoby patrzenia na szklankę zatrudnienia jak na wpół pustą. Nie może dłużej twierdzić, że stworzone miejsca pracy są na pół etatu: zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin wzrosło w ciągu roku o 430 tysięcy. Nie może dłużej wskazywać na długotrwale bezrobotnych i na bezrobocie wśród młodzieży, bo jedno i drugie maleje.


Może powiedzieć, że Wielka Brytania ma jeszcze daleką drogę do przebycia, zanim jej stopa bezrobocia będzie równie niska jak w Niemczech i może powiedzieć, że wielu ludzi otrzymuje niskie płace. To jest jednak lepsze niż pozostawanie w ogóle bez pracy; większość zaś ludzi nie pozostaje przy niskich zarobkach, ale stosunkowo szybko przechodzi do lepiej płatnej pracy. Universal Credit [nowy zasiłek w Wielkiej Brytanii, zastępujący sześć poprzednio wypłacanych zasiłków. MK], choć bardzo opóźniony przez potknięcia komputerowe, zaczyna działać i obiecuje pomóc ludziom w przeskoczeniu luki zasiłków, kiedy to nagroda za pracę przez dłuższe godziny praktycznie równa się zeru.


Partia Pracy wskazuje także na wzrost banków żywnościowych jako na dowód, że reforma opieki społecznej uderza w biedne rodziny. Jednak najnowsze badanie OECD „wskaźników społecznych” stwierdziło, że procent ludzi mówiących, iż nie stać ich na żywność, jest dzisiaj niższy w Wielkiej Brytanii niż był w 2007 r. i jest najniższy ze wszystkich 24 krajów biorących udział w badaniu OECD.


Żaden rząd labourzystowski nigdy nie odszedł po okresie rządzenia z bezrobociem niższym niż wtedy, kiedy zaczynał, mimo nazwy partii. Obecna koalicja, mimo wszystkich swoich błędów, niemal z pewnością uniknie tego haniebnego losu.


Pierwsza publikacja w Times


Employment and productivity puzzle

Rational Optimist, 13 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
4. Kajam się kika 2014-04-30
3. To tylko realia życiowe kika 2014-04-28
2. X kika 2014-04-28
1. Dopaść najsłabszych kika 2014-04-27


Notatki

Znalezionych 1561 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk