Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 16:15

« Poprzedni Następny »


Wojna Egiptu z terroryzmem przynosi owoce


Khaled Abu Toameh 2015-10-09


Egipt rozpoczął w zatapianie tuneli szmuglerskich wzdłuż swojej granicy ze Strefą Gazy wodą z Morza Śródziemnego – co potępił Hamas i inne frakcje palestyńskie jako „zatrważający koszmar”.  


Ten krok armii egipskiej jest kolejną oznaką determinacji prezydenta Abdela Fattaha el-Sisiego, by zniszczyć tunele, których używano do szmuglowania broni, ludzi i towarów z Synaju do Strefy Gazy i odwrotnie.


Woda morska pokrywa część gruntu tam, gdzie Egipt pompuje wodę do tuneli szmuglerskich wzdłuż granicy z Gazą. (Źródło: Al Jazeera, zrzut z ekranu)

Ten akt jest także oznaką zdecydowania Sisiego, by kontynuować kampanię militarną przeciwko islamistycznym grupom terroru, które prowadzą wojnę przeciwko władzom egipskim na Synaju. Egipcjanie są przekonani, że Hamas i inne grupy palestyńskie dostarczają wsparcia grupom terroru na Synaju.


Od początku roku dziesiątki żołnierzy i policjantów egipskich zginęły w serii ataków terrorystycznych dokonanych przez grupy islamistyczne na Synaju.


Na początku tego tygodnia minister spraw wewnętrznych Egiptu ogłosił, że terroryści zastrzelili na Synaju generała egipskiego. Kilka dni wcześniej w innej, podobnej strzelaninie grupa terrorystyczna zabiła generała Chaleda Kamela Osmana.


Decyzja wpompowania wody do tuneli szmuglerskich uważana jest za poważny cios nie tylko dla grup terroru na Synaju, ale także dla Hamasu, Islamskiego Dżihadu i innych frakcji palestyńskich wewnątrz Strefy Gazy.


Sądząc po reakcji grup palestyńskich, jest jasne, że są one w stanie histerii, kiedy widzą swoje tunele zapadające się jeden po drugim.


W oświadczeniu opublikowanym w Strefie Gazy grupy palestyńskie, w tym Hamas, potępiły zatapianie tuneli jako “zatrważający koszmar” dla Palestyńczyków. Frakcje zaapelowały do władz egipskich, by „zaprzestały tej nikczemnej zbrodni przeciwko narodowi palestyńskiemu i jego środowisku”.  


W oświadczeniu napisano: "Naród palestyński jest zaskoczony posunięciem egipskim, które zacieśni blokadę Strefy Gazy, zniszczy ogromne obszary ziemi rolnej i zaszkodzi tym, którzy żyją blisko granicy (z Egiptem)”.


Początkowo przywódcy Hamasu nie traktowali poważnie doniesień o zatapianiu tuneli. Niektórzy przywódcy Hamasu sądzili wręcz początkowo, że były to plotki mające na celu przestraszenie ich i innych grup palestyńskich w Strefie Gazy.


Kiedy jednak przywódcy Hamasu obudzili się 13 września i odkryli, że Egipcjanie zaczęli pompować wodę do tuneli szmuglerskich, nie mogli uwierzyć w to, co widzieli.


Rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri oznajmił, że jego ruch poprosił Egipcjan o zatrzymanie zalewania tuneli wodą morską. „Mamy nadzieję, że Egipcjanie przystaną na nasze żądanie – powiedział Abu Zuhri. – To posunięcie jest całkowicie nie do zaakceptowania i stanowi zagrożenie dla wielu rodzin żyjących wzdłuż granicy”.


Źródła w Strefie Gazy zanotowały w tym tygodniu, że posunięcie egipskie okazało się jak dotąd skuteczne. Powiedzieli, że wiele zalanych wodą tuneli zapadło się.


Warto zauważyć, że mimo oburzenia Hamas nie posunął się do grożenia Egiptowi w odpowiedzi na zatapianie tuneli.


Reakcja Hamasu byłaby inna, gdyby to Izrael zatapiał tunele. Hamas wie jednak bardzo dobrze, że nie jest dobrym pomysłem zadzierać z władzami egipskimi i z prezydentem Sisim.


W ciągu ostatnich dwóch lat Egipcjanie zniszczyli setki tuneli szmuglerskich wzdłuż swojej granicy z Gazą. Niemniej Hamas nie odważył się na przeprowadzenie ani jednego ataku terrorystycznego przeciwko Egiptowi.


Hamas udaje obecnie, że niepokoi się o szkody środowiskowe spowodowane zatopieniem tuneli szmuglerskich. Prawda jest jednak taka, że środowisko Strefy Gazy jest ostatnią rzeczą, która obchodzi Hamas.


Hamas nie myślał o szkodach dla środowiska ani o polach uprawnych, kiedy jego ludzie wystrzeliwali tysiące rakiet na Izrael w ostatnich kilku latach. W rzeczywistości Hamas używał tych pól, jak również terenów mieszkalnych jako miejsc wyrzutni rakietowych do atakowania Izraela.


Hamas interesuje tylko jedna rzecz: zachowanie swoich rządów w Strefie Gazy. Hamas używał tuneli, które teraz niszczy Egipt, do szmuglowania wszystkich typów broni do Strefy Gazy. Sądzi się także, że watażkowie Hamasu zarobili w ciągu ostatnich kilku lat miliony dolarów na przemyśle szmuglerskim.


Wojna Sisiego przeciwko tunelom szmuglerskim niewątpliwie osłabi Hamas i inne radykalne ugrupowania w Strefie Gazy. Prezydent egipski powinien otrzymywać pochwały zamiast słów krytyki za swoją odważną akcję przeciwko terrorystom islamskim, zarówno w Strefie Gazy, jak na Synaju.


Akcja Sisiego przyniesie korzyści nie tylko Egipcjanom, ale także wielu Palestyńczykom, którzy sprzeciwiają się Hamasowi i radykalnym grupom islamistycznym. Także Izrael odniesie korzyści z wojny Sisiego przeciwko Hamasowi. Zniszczenie tuneli oznacza mniejszą ilość broni używanej przez Hamas przeciwko Izraelowi.


Niemniej Izrael nadal ma powody, by niepokoić się planami i zamiarami Hamasu.


Podczas gdy Sisi zajęty jest zatapianiem tuneli na granicy z Egiptem, Hamas nadal wykopuje nowe tunele na granicy między Strefą Gazy a Izraelem.


Nie jest tajemnicą, że Hamasowi udało się odbudować wiele tuneli terroru, których używał do infiltracji Izraela przez uzbrojonych bandytów podczas konfrontacji militarnej między tymi dwoma stronami latem zeszłego roku. Hamas planuje używanie tych tuneli w przyszłości, wysyłanie swoich ludzi, by zabijali tak wielu Izraelczyków jak to możliwe.


Izraelczycy jak dotąd monitorują sytuację bardzo uważnie, ale powstrzymali się przed atakowaniem tuneli. Jest tak, ponieważ Izrael chce zachować nieoficjalny rozejm z Hamasem, który osiągnięto po wojnie w zeszłym roku, znanej jako Operacja Obronny Brzeg.


Na tym etapie Izrael niewiele może zrobić, a tylko mieć nadzieję, że Sisi będzie kontynuował akcję osłabiania Hamasu. Każda próba zatopienia tuneli przez Izrael wywołałaby najprawdopodobniej międzynarodowe oburzenie i ściągnęła na Izrael potępienie ONZ. Ponadto, takie posunięcie Izraela wywołałoby prawdopodobnie pełną przemocy reakcję Hamasu – co mogłoby prowadzić do kolejnej wojny.


Kiedy Egipcjanie niszczą tunel Hamasu, nazywa się to “wojną z terrorem”. Ale kiedy Izrael niszczy tunel, zostaje to potępione jako „akt agresji”. Te poślizgi moralne są powodem, dla którego ważne jest, by społeczność międzynarodowa popierała nieustępliwą wojnę Sisiego z radykalnym islamem. Bez takiego poparcia islamiści będą nadal stanowić wielkie zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale i dla wielu Arabów i muzułmanów, którzy sprzeciwiają się Hamasowi, Państwu Islamskiemu i Islamskiemu Dżihadowi.


Egypt war on terrorism

Gatestone Institute, 23 września 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk